В Україні вводиться абонплата за газ: Скільки тепер будемо платити за блакитне паливо

112.ua розповідає про нюанси майбутніх змін. Через місяць чекайте в платіжках більші суми за блакитне паливо

В Україні вводиться абонплата за газ: Скільки тепер будемо платити за блакитне паливо
Фото з відкритих джерел

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

112.ua розповідає про нюанси майбутніх змін. Через місяць чекайте в платіжках більші суми за блакитне паливо

Національна комісія, яка регулює сферу енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), 28 березня раптом ввела в Україні абонплату за газ для населення і промислових користувачів. І нововведення почне працювати вже з 1 квітня цього року, тобто через 3 дні після затвердження. Більшість споживачів досі не знають, скільки тепер доведеться платити за газ. 112.ua розповідає про нюанси майбутніх змін.

Як платимо зараз?

До 1 квітня ще діє єдина ціна на газ 6879 грн/тис. куб. м з урахуванням усіх витрат на транспортування, податки та торговельні націнки. Тобто, якщо у вас є лічильник, ви споживаєте умовні 15 кубометрів на приготування їжі, ви платите зараз 103 грн за газ. Якщо у вас ще й газовий котел, який споживає умовні 200 кубометрів газу на місяць, ви платите 1376 грн.

Якщо лічильника немає, в дію вступають нормативи Кабміну. При наявності централізованого гарячого водопостачання плата — 30 грн за місяць на людину (норматив 4,4 кубометра на людину). За відсутності гарячого водопостачання — 49 грн/місяць (норматив — 7,1 кубометра). При наявності плити і водонагрівача — 97 грн/місяць (норматив 14 кубометрів). Це якщо в квартирі прописана 1 особа.

Розрахунок простий і зрозумілий. Однак, не зовсім справедливий, вважають у НКРЕКП.

Навіщо вводиться абонплата?

У Нацкомісії заявляють, що таким чином хочуть зробити прозорими тарифи. Щоб кожен платив за спожитий газ, але при цьому всі оплачували користування газотранспортними комунікаціями. Досі вартість транспортування газу по трубах була автоматично включена в його ціну. Тобто вартість ремонту і техобслуговування трубопроводів. Можна було купити квартиру, поставити лічильник, не жити в ній і не платити ні копійки за газ. Однак комунікації підведено, і комусь доводиться за них платити. Комусь - це сусідам, які живуть в будинку і платять за газ. Це стосується і комерційних споживачів, які споживають близько половини обсягу газу, але використовують лише третину газотранспортних комунікацій. Але дві третини, які залишилися, також доводиться утримувати в справному стані.

НКРЕКП

Такий поділ діє в Європі (умови третього енергопакета). Там вважають, що його впровадження в Україні буде сприяти появі конкуренції на ринку поставок газу.

Що таке абонплата?

Тепер ціна на газ буде розділена на дві компоненти. Перша – це все ті ж показники споживання, тобто те, що лічильник нарахував (або, якщо його немає, середня норма споживання, визначена Кабміном). Друга – це плата за користування комунікаціями. Тобто, з колишньої ціни 6879 грн/тис. куб. м виділять окремо цей відсоток за транспортування газу. Звичайно, нова ціна для споживача залежить від розміру цього відсотка. "Укртрансгаз" запевняє, що це 23% у структурі тарифу. Тобто, якщо брати чисто математично, то абонплата повинна становити 1582 грн у кожній тисячі кубометрів. Іншими словами, за кожен спожитий кубометр газу користувач сплачує 1,58 грн за його доставку до будинку. Спожили 15 кубометрів, 23,7 грн заплатили за транспортування.

Однак тепер так не буде. Абонплата – величина постійна і не буде залежати від обсягу спожитого газу. НКРЕКП вже оприлюднила тарифи за користування мережами для кожного регіону, і вже можна порахувати, скільки буде кожен місяць платити умовний житель Львова, Харкова чи Києва.

Які тарифи?

Якщо з тарифу забирають частку за транспортування газу, то саме паливо має подешевшати. Це логічно, і так буде. Нова ціна газу як товару складе 4 942 грн/тис. куб. м, але до неї треба приплюсувати граничну торговельну націнку газопостачальної компанії 3,2% і ПДВ. На виході матимемо максимальні 6120 грн/тис. куб. м. Тобто паливо подешевшає всього лише на 12%. Може, трохи більше, якщо постачальник відмовиться ставити максимальну ціну.

Якщо з цим все зрозуміло, то з абонплатою не все так просто. Це буде щомісячна фіксована сума, яка не залежить від обсягу спожитого газу, але залежить від максимальної потужності лічильника газу, встановленого у споживача. Як відомо, є різні види лічильників щодо пропускної спроможності - для газових котлів, колонок і газових плит. Ось за цим параметром вам і нарахують абонплату.

НКРЕКП оприлюднила тарифи за користування мережами для кожного регіону:

112.ua

НКРЕКП

Як видно з таблиці, найнижча абонплата для населення буде у Тернополі, Києві та Дніпрі, а найвища – в Тернопільській області та на Закарпатті.

Поки що для побутових споживачів розмір абонплати встановлено нижче тарифу для промисловості. Як пояснили у Нацкомісії, це зроблено "з метою соціального захисту". Але протягом трьох років рівні тарифів для побутових та непобутових споживачів планують зрівняти. У Києві тариф спочатку зрівняли, при цьому на найнижчому рівні.

Скільки я буду платити?

Однак чи зможе зниження ціни на газ перекрити абонплату? Це спірне питання. Тут все залежить від того, з якого боку підійти. У Нацкомісії заявляють, що нововведення знизить середньорічну платіжку за газ на 4%. Однак це спекулятивний підхід, адже якщо абонплата – постійна величина, то плата за спожитий газ залежить від обсягу. Хто буде платити більше, а хтось менше.

НКРЕКП

Найцікавіше те, що платити більше будуть найекономніші. Ті, хто використовує газ для приготування їжі. А ті, хто опалює ним будинки і споживає дуже багато палива, будуть платити менше, ніж зараз.

Це визнають навіть у "Нафтогазі". Заступник глави департаменту НАК Олексій Хабатюк, ґрунтуючись на постанові НКРЕКП і Кодексі газорозподільних мереж, дав розгорнуті підрахунки, яку будуть платити абонплату побутові користувачі після нововведення. Отже, ті, хто використовує газ для приготування їжі, будуть змушені платити за транспортування газу в 3-8 разів більше, ніж це закладено в нинішньому тарифі (вище вказувалося, що зараз у кожному кубометрі газу 1,58 грн – це витрати на постачання).

Ось перший варіант, коли у споживача встановлено лічильник газу типорозміру G1,6 і він споживає близько 17 кубометрів на місяць (середнє значення по країні для таких споживачів у 2015 році).

Facebook Олексія Хабатюка

І відразу ж другий варіант, коли у споживача не встановлено лічильник газу, і споживання йому нараховують за чинною нормою 4,4 кубометра на місяць на людину, а в сім'ї є 3 людини (загальне споживання 13,2 кубометра на місяць).

Facebook Олексія Хабатюка

Також Хобатюк провів розрахунки для витрат на послуги з транспортування та розподілу газу для користувачів з газовим котлом. Тут ситуація трохи інша. Хто споживає дуже багато палива, виграє від змін.

У таблицях наведено кілька варіант для найбільш поширених типорозмірів лічильників G4 і G6 при різних обсягах споживання газу - від 800 до 3000 кубометрів на рік.

При невеликих обсягах споживання (до 800 кубометрів на рік, що характерно для опалення квартири) витрати істотно зростуть у середньому в 2,3 рази для G4 і в 3,8 рази для G8.

При середніх обсягах споживання газу 1500-2000 кубометрів на рік при лічильнику G4 плата в середньому буде порівнювана з тією, що була до 1 квітня (хоча для кожного облгазу ситуація може суттєво відрізнятися - може бути як збільшення, так і зменшення плати). Але вже при лічильнику G6 при цих обсягах споживання плата зросте в середньому в 1,8 рази.

При великих обсягах споживання (більше 2500 кубометрів на рік) при лічильнику G4 у більшості випадків плата суттєво зменшиться. А при цьому ж споживанні і з лічильником G6 у середньому плата буде порівнювана з тією, що була до 1 квітня (хоча для кожного облгазу ситуація може суттєво відрізнятися - може бути як збільшення, так і зменшення плати).

Facebook Олексія Хабатюка

Facebook Олексія Хабатюка

Скажімо, ми живемо в Києві, у нас вдома стоїть газова плита і є центральне опалення. Є лічильник, і ми використовуємо за місяць 15 кубометрів газу. Раніше ми платили 103 грн, тепер же заплатимо 120,5 грн. Незалежно від пори року. У Київській області при таких же умовах ми вже заплатимо 149,2 грн, у Тернопільській області - 161,7 грн.

Якщо у нас не було лічильника, ми платили 90 грн за трьох людей, то зараз у Києві заплатимо вже 126,7 грн, у Київській області - 172,7 грн, а в Тернопільській області - 192,7 грн. Тобто, вже у Тернопільській області ми платимо 80,8 грн за сам газ та 111,8 грн за доставку.

Як видно з підрахунків, особливо тяжко доведеться тим, у кого немає лічильника в квартирі. Їх витрати з абонплати більше вдарять по гаманцях.

Давайте тепер подивимося на витрати тих, хто опалює житло газом. У тих же умовних Києві, Київській області та Тернопільської області. Припустимо, ми витрачаємо взимку 800 кубометрів газу, і лічильник у нас G4. Раніше ми платили за ці 800 кубів 5504 грн. Тепер в Києві заплатимо 4896 грн плюс по 69 грн в місяць абонплати. Якщо розтягнути на 4 місяці, вийде загальна сума 5171 грн. При такому ж розкладі в Київській області сума буде 5448 грн, в Тернопільській області - 5567 грн. Тобто, якщо в Києві вийде навіть трохи дешевше через низький тариф, то в регіонах цифри можна порівняти з діючими. Тут варто лише зауважити, що такі обсяги газу спалюються тільки в холодну пору року, відповідно і витрати основні в цей час, але зараз в умовній Бучі доведеться щомісяця платити по 138 грн абонплати, це не рахуючи вартості самого газу, використовуваного для плити (ще близько 100 грн). Ще один момент - тепер не важливо, скільки ви споживаєте газу, абонплата буде одна і та ж, використовуй ви 3000 кубометрів на рік або 800. Хоча, звичайно, за сам газ доведеться заплатити.

Ще один нехитрий підрахунок показує, що при споживанні 2000 кубометрів газу в рік в тому ж Києві ми тепер заощадимо 1520 грн на самому газі за рахунок його здешевлення, а за транспортування і розподіл заплатимо за все 826 грн. Тобто, ми у виграші на 694 грн в рік. Однак така схема працює з середніми і великими обсягами, в великих будинках. Тим же, хто використовує мало газу, доведеться платити більше. У близько 40% немає лічильників, їм доведеться гірше всіх.

"Найбільше зростання буде в невеликих квартирах з газовими плитами з невеликими обсягами споживання газу – плюс 40-80 грн на місяць. У Закарпатській області (там одні з найвищих тарифів, - ред.) буде плюс 90-120 грн на місяць. Але в Ужгороді відмовилися від централізованого опалення, а в квартирах стоїть індивідуальне газове опалення. Тому їх абонплата торкнеться більше — тут рахунки стануть більше на 150-250 грн/міс.", — зазначає колишній член НКРЕКП Андрій Герус.

Поки неясно, як будуть рахувати тарифи для будинків, де не встановлено індивідуальні лічильники, а загальнобудинкові, адже в постанові НКРЕКП про них мова не йде.

Питання є?

Є і чимало.

Не можна було сповістити людей про такі зміни за рік чи півроку? Багато споживачів могли б підготуватися - хтось відмовився б від газу взагалі, хтось зменшив свою потужність на меншу. А хтось поставив крім газового котла ще й твердопаливний. Тепер він газом буде користуватися мало, але абонплату буде платити як і всі. Між оголошенням НКРЕКП і вступом правил у дію минуло три дні. Заради справедливості зауважимо, що рішення готувалося давно і про його запровадження було відомо, хоча про дату оголосили за три дні.

Чому вийшло так, що основний удар на себе беруть малозабезпечені верстви громадян? Ті, хто економно використовує газ, будуть платити більше, а ті, хто опалює великі будинки, - менше. Виходить, що логіка "менше спожив - менше заплатив" тут не працює. "Коли державі байдуже, скільки саме газу споживає споживач, тоді доцільно зменшувати змінну частину рахунку та вводити/збільшувати постійну", - вважає Андрій Герус. Хоча глава НКРЕКП наголошує: "Менша потужність споживання - менше заплатиш".

НКРЕКП заявила, що ціни на газ знизяться, але тут прихована і маніпуляція, для чого вона? Ціни на газ дійсно знизяться, але з урахуванням абонплати – зростуть для багатьох споживачів. Дмитро Вовк запевняє, що лічильник G4 є наймасовішим (54% абонентів, близько 85% споживання), для цих споживачів рахунок зменшується, і загальний (з газом), і в частині транспортування окремо. Однак 54% - це відсоток від домогосподарств, де лічильники є, або для всіх домогосподарств у країні? Та й далеко не для всіх споживачів з лічильником G4 вартість газу зменшиться, таблиці Олексія Хабатюка це підтверджують.

Чому різні тарифи в різних регіонах? Жителям Закарпаття або Тернопільської області доведеться не солодко. У НКРЕКП посилаються на "об'єктивні причини і ніякої політики".

А що далі?

А далі будуть ще два підвищення тарифів на розподіл газу. Тобто у більшості облгазів ставки зростуть ще щонайменше удвічі, запевняє Олексій Хабатюк. Тоді абонплата зросте ще більше. Знову ж таки, це зіграє на руку облгазів. Хто їх контролює, можна подивитися на інфографіці.

Цензор.нет

Така ж доля чекає і тарифи на електроенергію. Там платежі теж розіб'ють на дві складових за аналогічною процедурою.

Сергій Звиглянич

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>