В Україні проходять місцеві вибори

Вибори до місцевих рад проводяться за новим законодавством. Українці будуть обирати депутатів 10,7 тис. місцевих рад. Місцеві вибори не відбудуться на тимчасово окупованих територіях та в населених пунктах Донбасу, прилеглих до зони зіткнення

В Україні проходять місцеві вибори
Фото з відкритих джерел

112.ua

Редакційний блог

Вибори до місцевих рад проводяться за новим законодавством. Українці будуть обирати депутатів 10,7 тис. місцевих рад. Місцеві вибори не відбудуться на тимчасово окупованих територіях та в населених пунктах Донбасу, прилеглих до зони зіткнення

В Україні сьогодні, 25 жовтня, проходять вибори депутатів місцевих рад, мерів міст та голів сільрад.

112.ua стежить за ходом виборів в режимі онлайн-трансляції.

Виборчі дільниці відкрились о 8:00 і працюватимуть до 20:00. За словами заступника голови Центральної виборчої комісії Андрія Магери, сьогодні оберуть депутатів 10 тис. 778 місцевих рад, з яких 9 тис. 127 будуть сільськими радами.

Від інших держав за виборами в Україні спостерігатимуть 134 офіційних спостерігачі, також зареєструвалися в ЦВК 1420 представників іноземних організацій.

Центральна виборча комісія України попросила в уряду 1,2 млрд гривень на проведення регіональних виборів.

Це будуть чергові вибори. Згідно зі статтею 141 Конституції України, чергові місцеві вибори мають відбуватися "в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах". Попередні регіональні вибори пройшли в 2010 році.

Згідно з законом, прийнятим 14 липня 2015 року, вибори не будуть організовані на території Автономної Республіки Крим, Севастополя та окремих районів Донецької та Луганської областей, які Україна фактично не контролює, а також у 91 населеному пункті Донецької та 31 – Луганської областей на підконтрольній території Україні, близькій до лінії зіткнення; також не будуть проводитися вибори до Донецької і Луганської обласних рад. Вибори депутатів районних рад Києва відбудуться 27 березня 2016 року.

Кількість депутатів, які обираються в обласні ради 25 жовтня 2015 року Фото з відкритих джерел

Передбачається, що у зв'язку з конституційною реформою повноваження обраних на виборах в 2015 році депутатів закінчаться в жовтні 2017 року, коли, по ідеї, пройдуть нові вибори. Втім, це поки тільки в планах, децентралізацію ще не затверджено законодавчо. А президент і зовсім заявив, що Україну чекають 4 роки без виборів.

Вибори-2015 проходять за новою для України виборчою системою. 14 липня 2015 року Верховна Рада прийняла у другому читанні і в цілому закон про місцеві вибори 257 голосами.

Новий закон про місцеві вибори запровадив трирівневу систему регіональних виборів. Ради селищ і сіл, а також голови селищ, сіл і міст, в яких зареєстровано менше ніж 90 тисяч виборців, обираються за мажоритарною системою відносної більшості (з одним туром виборів). Голови міст, в яких зареєстровано більше ніж 90 тисяч виборців, обираються за мажоритарною системою абсолютної більшості (з двома турами виборів). Закон про місцеві вибори допускає можливість висування незалежних кандидатів тільки на рівні селищ і сіл; на міському, районному та обласному рівнях самовисування заборонено.

Вибори обласних, районних, міських і районних у містах рад проходять в багатомандатних округах за пропорційною системою, яку українські законодавці називають "системою з відкритими списками". Вся територія, жителі якої обирають місцеву раду цієї території, поділяється на виборчі округи, число яких дорівнює числу депутатів ради. Політичні партії висувають список кандидатів на вибори до ради цієї території та можуть прийняти рішення про призначення одного кандидата в кожному виборчому окрузі. Виборці віддають свій голос за партійний список, і якщо партія призначила кандидата в окрузі, то цей голос зараховується за цього кандидата. Політичні партії, які отримали більше ніж п'ять відсотків дійсних голосів на виборах до цієї ради, беруть участь у розподілі мандатів. БДІПЛ ОБСЄ вважає, що ця виборча система не може називатися "системою з відкритими списками", так як виборці не отримають права вибирати між кількома кандидатами однієї партії.

У бюлетені для голосування за кандидатів у депутати міської ради партії, що висувають кандидатів, будуть йти в послідовності, визначеній у результаті жеребкування. Назву партії буде написано великими літерами, далі йдуть ім'я, прізвище та по батькові першої особи від цієї політичної сили. Далі через тире великими літерами буде написано ім'я, прізвище, по батькові кандидата в депутати міської ради по конкретному округу. Тобто відбуватиметься голосування і за кандидата, і за партію одночасно.

112.ua

З приводу кількості бюлетенів, які на виборчих дільницях видадуть городянам і жителям сіл: городянам видадуть 3 бюлетені (для виборів мера, депутатів міської ради та депутатів обласної ради). Жителі сіл отримають 4 бюлетені: необхідно буде вибрати сільського голову, депутатів до сільської ради, районної ради та обласної ради.

Новини за темою

Зазначимо, що кандидат, який представляє певну партію, може набрати більшість голосів виборців у своєму окрузі, але до ради так і не потрапити. Це буде пов'язано з тим, що партія даного кандидата по місту чи області набирає менше 5%-го прохідного бар'єру. Те ж саме, якщо кілька партій подолають прохідний бар'єр, то мандати отримають не всі кандидати. Тому кілька представників одного округу можуть потрапити до ради, а може статися, що ніхто з представників даного округу не потрапить ні до місцевої, ні до сільської ради. Ще один нюанс: у разі, якщо політсила виставила меншу кількість кандидатів, ніж отримала мандатів, то місця в раді будуть порожніми до тих пір, поки не закінчиться строк повноважень місцевої ради.

Перші результати виборів у регіонах з'являться вже цієї ночі, офіційних же доведеться чекати близько 10 днів.

112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...