banner banner banner

Туберкульоз в Україні: Як епідемія "сухот" може перешкодити євроінтеграції

Розпочнеться впровадження нової глобальної стратегії ВООЗ та плану дій щодо боротьби з ТБ для Європейського регіону ВООЗ на 2016-2020 роки

Туберкульоз в Україні: Як епідемія "сухот" може перешкодити євроінтеграції
Фото з відкритих джерел

Розпочнеться впровадження нової глобальної стратегії ВООЗ та плану дій щодо боротьби з ТБ для Європейського регіону ВООЗ на 2016-2020 роки

В Україні 47% вперше захворілих на туберкульоз за 2015 р. становили безробітні. Про це свідчить аналіз соціальної структури вперше виявлених хворих на ТБ у 2015, повідомляє прес-служба Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров'я України.

"Серед пацієнтів, які вперше захворіли ТБ, значну частину складають представники соціально незахищених верств населення (47% - безробітні особи працездатного віку, 4,2% - особи, які повернулися з місць позбавлення волі, 3% - особи без певного місця проживання)", - сказано в повідомленні.

пресс-служба Минздрава

Зазначається, що серед вперше зареєстрованих хворих на ТБ 13% склали хворі, які зловживають алкоголем і 4% - споживачі ін'єкційних наркотиків, що свідчить про нагальну необхідність подальшого розвитку в країні програм соціальної підтримки пацієнтів при активній участі інститутів громадянського суспільства.

До групи підвищеного ризику також належать медичні працівники і працівники пенітенціарних установ.

У той же час, значна частина хворих на ТБ - це звичайні громадяни України, серед яких лікарі, вчителі, бізнесмени, політики, студенти і т. д. Тобто в умовах напруженої епідеміологічної ситуації з ТБ захворіти може кожен, незалежно від соціального статусу та рівня достатку, значить має бути настороженість щодо ТБ як у населення, так і у медичних працівників.

Також повідомлялося, що в Україні зростає захворюваність на туберкульоз серед дітей. У 2015 році захворіло 826 дітей (з них до 1 року - 33 дитини, а до 4 років - 379), що на 8% більше, ніж у попередньому періоді.

Відзначається, що сьогодні тільки медики не зможуть ліквідувати ТБ, оскільки це соціальна хвороба, яка залежить від економічного стану в державі. Помирає від цього захворювання близько 5 тис. хворих на рік, тобто кожен 6-й хворий на туберкульоз, незважаючи на те, що сьогодні це виліковне захворювання. Україна входить до п'ятірки країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу - в 2015 році виявлено 6878 випадків МРТБ.

Також у відомстві зазначали, що в умовах соціально-економічної кризи, яка поглиблюється за рахунок військового конфлікту, прогнозується погіршення епідемічної ситуації з туберкульозу в найближчі роки.

У 2015 році за даними Центру медичної статистики МОЗ в Україні рівень захворюваності становить 70,5 на 100 тис. населення, коли захворіло близько 30 тис. осіб, що на 1,4% менше, ніж у минулому році. Однак, необхідно врахувати, що в 2014 р. в статистичні дані був включений рівень захворюваності по всій Донецькій області, а в 2015 році тільки дані по території, підконтрольній уряду України.

Сьогодні немає підстав говорити щодо можливого зниження захворюваності на туберкульоз на сході країни, на територіях, непідконтрольних уряду. Це питання серйозно обговорюється на рівні міжнародних організацій.

Яка ж стратегія боротьби з ТБ в Україні?

Питання протидії туберкульозу в Україні є одним з пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку. На сьогодні в Україні діє закон "Про протидію захворюванню на ТБ" та затверджена Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ТБ на 2012-2016 роки. Також в даний час під чіткою координацією МОЗ України здійснюється розробка концепції та заходів нової програми протидії ТБ на 2017-2021 роки.

Крім того, питання боротьби з ТБ є предметом міжнародних зобов'язань України в частині виконання положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським співтовариством по атомній енергії та їх державами-членами. Зараз відбуваються на національному рівні консультації з підготовки відповідного пакету документів для впровадження кращих світових практик в Україні.

Враховуючи, що Україна є активним членом Всесвітньої організації охорони здоров'я, в Україні почнеться впровадження нової глобальної стратегії ВООЗ "Покласти кінець ТБ" та плану дій щодо боротьби з ТБ для Європейського регіону ВООЗ на 2016-2020 рр., які будуть узяті за орієнтир нової концепції і нацпрограми протидії захворюванню на ТБ у 2017-2021 роках.

Існуюча ж система надання протитуберкульозної допомоги з надмірною кількістю протитуберкульозних ліжок, орієнтована на концентрацію хворих в умовах стаціонару, не відповідає сучасним міжнародним практикам, економічно обтяжлива і не дозволяє забезпечити охоплення населення, насамперед з уразливих груп, доступними та якісними послугами з профілактики, виявлення, діагностики та лікування ТБ.

Нагадаємо, що напружена епідситуація з туберкульозом може стати перешкодою на шляху до євроінтеграції України. Швидкі темпи поширення мультирезистентного туберкульозу в Україні є загрозою для сусідніх країн Європейського регіону і така напружена епідситуація з ТБ може бути перешкодою на шляху до європейської інтеграції країни. Боротьба з ТБ є предметом міжнародних зобов'язань України в частині виконання положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Який відсоток хворих на туберкульоз можна вилікувати?

Згідно з рекомендаціями ВООЗ необхідно вилікувати мінімум 85% хворих чутливим ТБ і 75% хворих із стійкими формами ТБ (МРТБ).

Однак, в Україні низька ефективність лікування серед вперше виявлених хворих на ТБ з позитивним мазком становить 62%, а серед хворих МРТБ - 34%, у зв'язку з неякісним проведенням контрольованого лікування (особливо на амбулаторному етапі), відсутністю системи формування прихильності до лікування та високим рівнем стигми, безвідповідальним ставленням хворих до лікування.

У відомстві відзначають, що шанси на одужання має кожен хворий. Проте в разі тривалих перерв у лікуванні у хворих можуть формуватися форми туберкульозу з стійкістю майже до всіх протитуберкульозних препаратів, які майже невиліковні.

В цьому році МОЗ ініційовано впровадження нових протитуберкульозних препаратів, які вже використовуються в світі та доведено їх ефективність (бедаквилін, деламанід, претоманід), які істотно скорочують терміни лікування і підвищать його ефективність (тривалість лікування із стійкістю 1,5-2 роки, у разі застосування нових протитуберкульозних препаратів - близько 9 місяців) і дадуть додатковий останній шанс на одужання хворих із стійкістю майже до всіх протитуберкульозних препаратів.

Нагадаємо, у четвер, 24 березня, в усьому світі проходить День боротьби з туберкульозом. Щорічно з 9 млн людей, яким ставили діагноз туберкульоз, 3 млн навіть не проходять лікування.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>