Фото з відкритих джерел

В Одеській області, на відміну від інших українських областей, циркулює агресивний генотип вірусу кору B3 (Kabul), що провокує ускладнення та високий рівень захворюваності серед населення, йдеться в сьогоднішньому повідомленні прес-служби Одеської ОДА. "Зазначимо, що в інших областях України циркулюють європейські зразки вірусу D8. І тільки в Одеській обл. крім D8 виявили B3 (Kabul), який характеризується високою патогенністю і вірулентністю. Його агресивність дає високий рівень захворюваності та летальності. Результати лабораторно підтверджені в Копенгагені", - сказано в повідомленні.

Подібні твердження приголомшили медиків, до яких 112.ua звернувся з проханням пояснити особливості небезпечного генотипу. "Ні, я нічого подібного не чув, я, звичайно, почитаю...", - з деякою розгубленістю в голосі сказав експерт МОЗ за напрямом "Інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби, паразитологія" Федір Лапій. За словами досвідченого медика, тип генотипу на агресивність вірусу ніяк не впливає.

Новини за темою: В Україні з початку 2018 року на кір захворіли 3 тис. 554 особи

Також ми звернулися до завідувачки вірусологічної референс-лабораторії (спеціалізується серед іншого на діагностиці кору) Державного закладу "Центр громадського здоров'я МОЗ України Ірині Демчишиної. Саме ця організація займається питаннями визначення генотипів кору і на сьогодні, мабуть, може виступати найбільш авторитетним арбітром у темі.

Перше, що вона повідомила: паралельно з Одесою генотип кору B3 (Kabul) було визначено ще в половині областей в Україні. Медик запевнила, що моніторинг генотипів кору на території України проводиться вже давно і на постійній основі: за часів СРСР зразки відправляли до референс-лабораторії в Москві, а останнім часом (з 2014 року) зразки відправляють до Люксембурга, регіональної референс-лабораторії ВООЗ з діагностики кору та краснухи.

Згідно з останніми даними, в Україні зараз одночасно циркулює шість генотипів кору. "Генотип має значення тільки коли ми оцінюємо ситуацію, з якої країни завезено штам. У нас є штами кору, завезені із Сінгапуру: D8, D4, D3. Генотипи завозили з Румунії, Болгарії, Грузії (де також було багато випадків захворювання на кір). У жінки, яка, наприклад, повернулася з Сінгапуру до України, було визначено генотип захворювання, якого немає навіть у Світовому банку генотипів кору. Тобто навіть аналогів немає. Вона вже благополучно одужала", - розповіла 112.ua Демчишина.

Завідувачка референс-лабораторії уточнила, що результати останнього моніторингу (на підставі якого було встановлено 6 генотипів) було отримано ще у вересні 2017 року. "22 січня чергова партія зразків (близько 70) надіслано до регіональної референс-лабораторії ВООЗ (це аналізи людей, які захворіли в тому числі в січні 2018 року). Чрез 2-3 тижні будуть результати", - сказала вона.

Ірина Демчишина запевнила 112.ua, що сказати, який з генотипів більш або менш агресивний, неможливо: "Генотип кору також ніяк не впливає на летальність або ускладнення. Восьмеро загиблих від кору в Україні в 2017-2018 роках не були щеплені. Безумовно, вірус кору в організмі кожної людини поводиться по-різному. Але якщо людина захищена – це одне, якщо не щеплена, то, звісно, її шанси на погані наслідки вище. Незалежно від генотипу, вірус кору сам по собі є небезпечним: він вражає і мозкові оболонки, мозок, дихальні системи аж до летальності", - сказала фахівець. Вона додала, що при кору куди більшу небезпеку становлять супутні захворювання: хронічні (діабет, ожиріння, астма, бронхіти) або респіраторні. "Ось, зокрема, дівчина, яка загинула від кору, вона була хвора на респіраторне захворювання і не щеплена. Знову ж, перебіг кору може бути ускладнено під час менінгіту. Незалежно від генотипу, при захворюванні бувають два основних і небезпечних ускладнення: енцефаліт і пневмонія", - говорить вона.

"Я не можу сказати, що B3 (Kabul) найагресивніший з усіх генотипів. Йдеться лише про те, що до нинішнього спалаху кору (до кінця 2016 року) він на території країни не циркулював", - зазначила Ірина Демчишина.

Новини за темою: Кір вже тут, чекаємо на дифтерію. І це буде набагато серйозніше

Будь-який генотип, незалежно від його походження, може призвести до захворювання серед людей, які не мають специфічного імунітету (нещеплених), наголосила завідувачка референс-лабораторії: "Основне завдання, щоб люди зараз почали вакцинуватися, оскільки вакцина захищає від кору, незалежно від генотипу. Логічно говорити не про неіснуючу агресивність генотипів, а про те, що у нас вакциновано проти кору менш ніж 10% населення".

Вакцина, що застосовується для профілактики кору, стабільна та ефективна проти всіх генотипів вірусу, запевнили 112.ua співрозмовники. "Це не грип, при якому є пандемічні варіанти. Ви пам'ятаєте ситуації в 2009-2010 рр., попередні епопеї, коли через зміну вірусу грипу, який циркулював щороку, потрібна нова вакцина. І її склад (вакцини від грипу) змінюється щороку", - сказала Демчишина. З цим твердженням згоден і Федір Лапій: "Сьогодні при виготовленні вакцин використовують різні вакцинні віруси. Вони можуть належати до різних генотипів", - сказав медик, додавши, що іноді виникають спекуляції на тему, що найбільш ефективними є вакцини від домінантного на тій чи іншій території генотипу вірусу. Тільки в цьому випадку вона, мовляв, ефективна. "Це повна маячня", - підсумував він.

Олена Голубєва