Усміхніться, вас знімає прихована камера: Як працює столична система відеоспостереження

За 2 роки в рамках програми "Безпечне місто" у Києві встановили понад 6200 камер відеоспостереження. Окрім функції огляду, вони можуть розпізнавати обличчя й автомобільні номери, а також фіксувати порушення правил дорожнього руху і визначати ступінь завантаженості руху на дорозі. Поки що система відеоспостереження знаходиться на етапі розробки і масштабування, але вже стала певною підмогою в роботі поліції, силових структур та комунальних служб. 112.ua розбирався в особливостях функціонування системи і дізнавався, як минають робочі дні у центрі обробки даних КП "Інформатика" - адміністратора міської системи відеоспостереження.

Усміхніться, вас знімає прихована камера: Як працює столична система відеоспостереження
112.ua

Ксенія Цивірко

Журналіст

За 2 роки в рамках програми "Безпечне місто" у Києві встановили понад 6200 камер відеоспостереження. Окрім функції огляду, вони можуть розпізнавати обличчя й автомобільні номери, а також фіксувати порушення правил дорожнього руху і визначати ступінь завантаженості руху на дорозі. Поки що система відеоспостереження знаходиться на етапі розробки і масштабування, але вже стала певною підмогою в роботі поліції, силових структур та комунальних служб. 112.ua розбирався в особливостях функціонування системи і дізнавався, як минають робочі дні у центрі обробки даних КП "Інформатика" - адміністратора міської системи відеоспостереження.

На 15 екранах величезної 6-метрової відеостіни, встановленої в міському центрі обробки даних в КП "Інформатика", триває пряма трансляція з тисяч київських "місць подій": станцій метро, жвавих вулиць і перехресть, мостів, шкіл, лікарень, парків та площ. Тут можна стежити за життям не тільки Києва, але ще і 49 населених пунктів області, які передають сигнал близько 300 своїх камер до серверів КП "Інформатика". Багатотисячні потоки людей і машин безперервно протікають повз камери, анітрохи не підозрюючи про те, що за ними не тільки спостерігають, але і зберігають зафіксовані обличчя та номерні знаки автомобілів в архіві. Але робиться це не заради задоволення цікавості, а на допомогу правоохоронним органам та силовим структурам: на сервері системи відеоспостереження відбувається порівняння об'єктів з відеопотоку з пошуковими базами даних, що допомагає вчасно виявити злочинця.

До того ж "розумні камери" можуть робити висновки про завантаженість руху на ділянці дороги, порушення правил дорожнього руху, виявляти залишені об'єкти і реагувати на перетин умовно позначеного периметра (наприклад, охоронної зони навколо пам'ятника). Такий функціонал виявився корисним також для комунальних служб і муніципальних органів.

Попри те, що в перспективі система відеоспостереження повинна стати повністю автоматизованою і в режимі реального часу операторів повідомлятимуть про виявлення розшукуваних об'єктів, нині в оперативній роботі переважно користуються пошуком за метаданими в архіві системи. Так, завантаживши фотографію злочинця або вказавши держномер викраденої машини, можна дізнатися їхнє останнє місце перебування, траєкторію пересування і скласти план оперативних дій.

"Не потрібно перебільшувати ефект від роботи системи відеоспостереження. Немає таких "космічних речей", як у голлівудських фільмах, щоб камера сама зістрибнула зі стійки, одягла кайданки на злочинця, відвела в поліцію і назад застрибнула на стовп. Утім, система дуже допомагає в оперативній роботі. Торік, наприклад, з 10 тисяч розкритих злочинів у 2,5 тисячах використовувалися дані міської системи відеоспостереження", - пояснює керівник управління зв'язку та телекомунікацій поліції Києва Сергій Магдий.

Як заявляють у КП "Інформатика", встановлені 6200 камер – це лише початок: протягом наступних 3 років планується розширити систему до 20 тис. камер.

Ініціатива покрити столицю мережею камер відеоспостереження входить до програми "Безпечне місто", яку активно впроваджують у понад 15 населених пунктах України. Проте лише в 5 містах розгорнуто роботу Центрів обробки даних (ЦОД), які дозволяють автоматизовано керувати системою і масштабувати її. Так, за словами експертів, закупівля камер – це найменша стаття витрат. А ось серверне обладнання та облаштування ЦОД – це дороге задоволення, яке займає левову частку в загальному бюджеті. Так, Києву на створення всієї системи, від установлення камер та організації закритого каналу мережі передачі даних до обладнання робочих місць операторів, довелося витратити близько 500 мільйонів гривень. При цьому в планах на 2019-2022 роки за цією цільовою програмою обсяг витрат становитиме понад мільярд. 

112.ua

В одного з користувачів системи відеоспостереження – поліції – своя думка щодо обсягу витрат на придбання потрібного обладнання. Так, згідно з даними досудового слідства (№ 42018100000000352 і № 32018100110000069), деякі тендерні закупівлі проводилися із завищенням цін на 30-40%, що призвело до розтрати зайвих 12,6 млн грн, а залучення фіктивних фірм у "схему" призвело до завищення податкового кредиту з ПДВ КП "Інформатика" на загальну суму 5,65 млн грн.

Критикують працездатність системи відеоспостереження і багато експертів. По-перше, не було заздалегідь продуманого плану встановлення відеокамер, внаслідок чого характеристики деяких камер не відповідають вимогам місцевості. По-друге, відсутній інтелектуальний пошук в архіві за метаданими, тобто заявлена "відеоаналітика", якою вихвалялися чиновники, насправді виявилася неробочою. "В архіві пошук здійснюється шляхом простого перемотування архіву. Пошук в архіві за рухом, зафіксованим у кадрі, або пошук за метаданими від smart-камер відсутній. Цього просто немає. Якщо щось шукаємо в архіві – беремо, мотаємо і дивимося очима", - пише в своєму звіті на сторінці в Facebook експерт у сфері систем безпеки і віодеоаналітики Антон Мєшковой.

Упізнати систему в обличчя

"Головний мозок" столичної системи відеоспостереження складається з 56 серверів, що сигналізують про свою роботу беззвучним миготінням синіх лампочок. Все обладнання в серверній кімнаті ЦОД – виробництва китайської корпорації Hikvision. Більшість камер – теж.

Новини за темою

Всі фотографії, метадані та відеозаписи зберігаються на серверах, згідно з "Положенням про комплексну систему відеоспостереження Києва", рівно 30 днів. За словами співробітників КП "Інформатика", обсяг цих даних займає близько 3 петабайт (в 1 петабайту 1024 терабайт) на місяць.

Сама система складається з хмарної платформи, яка обробляє стрими (розрахована на 11 тис. потоків, тобто на 11 тис. камер); модулів аналітики, які дозволяють виділяти об'єкти з відеопотоку і порівнювати їх з об'єктами баз даних та шукати за вказаними параметрами потрібну інформацію в архіві; самого сховища, розрахованого на 3,36 Пбайт; і безпосередньо камер відеоспостереження, які залежно від моделі вже володіють аналітичними "навичками": виділяти обличчя, автомобільні номери, фіксувати перетин умовних осіб, виявляти залишені предмети, виявляти порушення правил дорожнього руху (наприклад, проїзд на червоне світло, рух по зустрічній смузі, перевищення швидкості) і взагалі видавати звіти про завантаженість руху на дорогах.  

При цьому аналітичні модулі із розпізнавання облич і номерних знаків можуть працювати з будь-якими камерами, навіть без убудованих аналітичних функцій, оскільки об'єкти "захоплюються" з відеопотоку вже безпосередньо на самому сервері. Але для зменшення навантаження на сервери, які коштують набагато дорожче за камери, ефективніше використовувати вже підготовлені "на борту" метадані та фотографії.

"Якщо говорити про те, як працює смарт-камера із розпізнавання облич, то це відбувається наступним чином: камера робить близько 30 знімків за секунду, з яких на розсуд системи вибираються 5 кращих, і вони кладуться на сервер, який порівнює зображення облич за 94-ма ознаками. При цьому система в змозі обробити 1100 фотографій за секунду, тобто зберегти і порівняти", - ділиться подробицями роботи системи відеоспостереження директор КП "Інформатика" Микола Пихтін.

Директор КП "Інформатика" Микола Пихтін 112.ua

Перед тим, як відео потрапляє на екран відеостіни і монітори операторів, даним доводиться проходити довгий, але дуже швидкий шлях. Спершу камери передають свій сигнал зі швидкістю 1Гб/с по кабелях різних провайдерів у дата-центр СКП "Київтелесервіс", де знаходиться точка обміну трафіком UA-IX, а вже звідти - безпосередньо в центр обробки даних КП "Інформатика" вже зі швидкістю 10 Гбіт/с.

Як пояснюють у КП "Інформатика", переживати за хакерські атаки не варто: побудовано повністю закритий канал мережі, і на фізичному рівні ніхто немає доступу до камер. "Ми побудували VPN-тунель, канал зв'язку повністю закрито. До нас можуть спробувати залізти через Firewall - це єдине місце, де ми "дивимося в світ". Було таке, стукали в порти, але ще ніхто не пробивався", - пояснює Микола Пихтін.

Однак експерти ринку систем відеоспостереження висловлюють занепокоєння щодо безпеки самих камер: за їхніми словами, китайська компанія Hikvision заклала в них заздалегідь підготовлений бекдор, який полегшує процедуру злому. З цієї причини торік президент США Дональд Трамп підписав "Закон про повноваження в галузі національної оборони", який забороняє купівлю й установлення камер китайських виробників (Dahua, Hikvision, Huawei), а також зобов'язав демонтувати їх на території всіх державних установ. Справа в тому, що компанія Hikvision на 41,88% належить уряду КНР, і США впевнені, що за їхніми громадянами ведеться незаконне стеження. Франція та Австралія також розпочали процес відмови від камер Hikvision через підозру в шпигунстві.

Уразливість у прошивці камер і в глобальних хмарних серверах Hikvision дозволила хакерам зламати тисячі камер по всьому світу, в тому числі і в Україні, і викласти їх трансляцію у відкритий доступ

Однак продукція Hikvision все ще є лідером на світовому ринку, в основному – через цінову політику. За словами експертів, для експансії споживчого ринку компанія продає товари навіть нижче від собівартості.

За словами фахівців, причетних до організації комплексної системи відеоспостереження в Києві, перед закупівлею не було проведено тестування камер різних виробників: майже відразу ж придбали обладнання Hikvision.

"Думаю, важливий фактор полягає в тому, що команд, які реалізують проекти на Hikvision в Україні і зокрема в Києві - більше, ніж будь-яких інших. Тому що це так зване "монобрендове рішення". Тобто все поставляється одним виробником – від об'єктива відеокамери до монітора відеостіни, що дозволяє на етапі побудови системи піти від проблем сумісності. Простий приклад, спробуйте одночасно користуватися смартфоном iPhone з iOS, планшетом Sumsung з Android і настільним PC з Linux і при цьому вимагати від них повної та оперативної синхронізації всіх ваших даних. Технічно це можливо, але, як мовиться, дратує", - пояснює головний редактор інформаційного бюро Security UA Олександр Краснопьоров.

Вуаєризм на благо суспільства

Можливості міської системи відеоспостереження оцінила значна кількість державних структур. "Нашою системою користуються уповноважені співробітники СБУ, Національної поліції, Національної гвардії, прокуратури, МВС, Управління державної охорони, НАБУ. Окрім того, підключено й муніципальні служби: районні адміністрації, структурні підрозділи КМДА, Державну службу з надзвичайних ситуацій, "Київавтодор" та Центр організації дорожнього руху. Зараз ведемо переговори щодо можливості підключення прикордонної служби", - розповідає Пихтін.

Директор КП "Інформатика" Микола Пихтін 112.ua

У цілому система дозволяє підключатися до камер зі 100 робочих місць одночасно. При цьому між користувачами існує чітка ієрархія: якщо співробітники СБУ і Нацполіції можуть у своїй оперативній роботі стежити за траєкторією пересування людини і шукати авто за номером, то, наприклад, для співробітників районних адміністрацій або "Київавтодору" такої можливості немає. Адміністратори КП "Інформатика" заздалегідь встановлюють рівні пріоритету доступу до камер і перелік функціоналу, яким можна користуватися "клієнтам".

Новини за темою

За словами чиновників, турбуватися за свої персональні дані і приватне життя не варто: ніякої прив'язки фотографій і номерних знаків до паспортних даних немає, якщо тільки цей об'єкт не занесений в офіційну базу розшуку. До того ж у системі ведеться журнал дій і подій, тому навіть якщо інформацію хтось буде використовувати в своїх корисливих цілях, винуватця буде знайдено і покарано.

"Не дай боже хтось некоректно використовує інформацію. Ми самі ініціюємо перевірку. У нас усі дії в системі логіюються і записуються. Системою розпізнавання облич та автомобільних знаків нам можна користуватися чітко у кримінальних провадженнях та при проведенні негласних слідчих дій", - запевняє начальник управління зв'язку та телекомунікацій поліції Києва Сергій Магдій.

За його словами, велику підмогу в затриманні злочинців надають камери розпізнавання номерних знаків, оскільки "85% тяжких та особливо тяжких злочинів вчиняються з використанням тією чи іншою мірою автотранспорту".

А ось камерами з функцією розпізнавання облич служителі правопорядку повною мірою користуватися не можуть: поки що працює лише 30 таких спеціалізованих камер і камери на 6-ти станціях метрополітену.

"Розпізнавання облич може працювати ефективно в обмежених місцях, де всі входи і виходи закрито камерами. Нині на всіх 52-х станціях метрополітену вже встановили 198 камер, але не всі вони підключені до системи. Коли це станеться, об'єкт стане закритим, і ми зможемо використовувати камери для пошуку злочинців у реальному часі. Для цього у нас є поліцейські на кожній станції, закупили планшети. У разі, якщо камера розпізнає обличчя людини, яка знаходиться в розшуку, відповідне повідомлення прийде на планшет поліцейському, і він вже на місці повинен буде зупинити підозрюваного. Нині жодного серйозного злочинця в оперативному порядку з використанням камери розпізнавання облич за таким алгоритмом не затримали. Але зараз для нас корисною є робота з камерами з функцією розпізнавання облич у вигляді пошуку за архівом – від детектування осіб, фотографування та складання їх у базу. Потім у цій базі можна за фотографіями злочинця знайти схожих людей і дізнатися, де і коли вони були", - пояснює Магдій.

За словами представника правопорядку, величезний потенціал має аналітичний модуль розпізнавання облич, оскільки до нього можна підключати роботизовані камери, які самі собою розпізнавати обличчя не можуть. Зате в тандемі вони можуть допомогти запобігти масовим зіткненням. "Роботизовані камери – дуже хороші, маневрені, з високим зумом. Новий модуль дозволяє роботизованим камерам, які встановлені далеко, за рахунок зуму детектувати обличчя людей і відразу виявляти тих людей, які спочатку занесені в black-лист. У місцях масового скупчення осіб – наприклад, на Майдані Незалежності, Європейській площі – при проведенні масових заходів таким чином можна віддалено стежити за ситуацією", - розповідає Сергій Магдій.

Однак підключати до такого аналітичного модуля інші камери, наприклад, оглядові або з функцією розпізнавання номерних знаків, немає сенсу: невідповідна висота і кут установлення камери, рівень освітлення і якість самої зйомки не дозволяють ефективно детектувати обличчя.

Окрім того, за словами начальника управління зв'язку та телекомунікацій поліції Києва, цілком і повністю покладатися на можливості системи розпізнавання облич не можна, бо не всі фотографії з бази розшуку допомагають правильно ідентифікувати обличчя, отримані з камер. "Наприклад, якщо у нас є фотографія злочинця у вигляді скриншоту з якоїсь камери, це не допоможе його розшукати з високою точністю. Навіть звичайний фотоапарат не робить фотографії потрібної для пошуку якості. А для того, щоб камера розпізнавала обличчя, потрібна фотографія в певній якості", - додає Магдій.

Втім, навіть така, ще недосконала і незріла робота міської системи відеоспостереження допомогла останнім часом збільшити розкриття злочинів на 48%. 

"Для повноцінної роботи для Києва потрібно щонайменше близько 20 тис. камер, враховуючи площу міста. Протягом трьох років ми повинні збільшити кількість камер до цієї кількості. Ідеальний варіант – "лондон стайл" з відсутністю мертвих точок – близько 100 тисяч", - зауважує Микола Пихтін.

Ксенія Цивірко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>