banner banner banner banner

Уряд готується "зупинити" країну: Наслідки для економіки та українців

Уряд готується "зупинити" країну: Наслідки для економіки та українців
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Кабінет міністрів планує запровадити повний локдаун з 23 грудня по 15 січня. Про це повідомляє видання "Сьогодні" з посиланням на джерело в Кабінеті міністрів. 112.ua розбирався з тим, які ще альтернативні варіанти влада розглядає.

Всім стояти

У владних колах вірогідність повної зупинки країни оцінюють у 90%. Йдеться про березневий формат, коли працювали тільки продовольчі магазини, а решта, разом із ринками та громадським транспортом, було поставлено на паузу.

Мотивацією для такого кроку є, певна річ, кількість захворілих на коронавірус. Свого часу умовою запровадження локдауна називали 9,5 тис. нових випадків щодня. Згодом планку підняли до 15 тис. Цю "висоту" Україна взяла легко й рухається далі. Щоправда, після останніх вихідних нові захворювання скоротилися на третину – вперше за останній час показник хворих становив менш ніж 10 тис.

З цього можна зробити висновок, що карантин вихідного дня, запроваджений урядом, таки спрацьовує. Як відомо, це були вже треті субота-неділя, проведені в умовах карантинних обмежень: із зачиненими ТРЦ, ресторанами, салонами краси та іншими бізнесами з галузі послуг.

Тож одним із сценаріїв може бути продовження карантину вихідного дня і відмова від повного локдауна.

Новини за темою

Три варіанти

І все-таки у владі схиляються до повної зупинки країни. Міністр МВС Арсен Аваков ще минулого четверга запропонував запровадити локдаун негайно. З ним погодився колега по уряду, керівник "культурного" міністерства Олександр Ткаченко. А ось профільний міністр – очільник МОЗ Максим Степанов – анонсував такий захід за наявності 30 тис. хворих щодня.

Щодо прем’єра, то Денис Шмигаль зазначив, що локдаун можливий за умови, що карантин вихідного дня не спрацює. Останній нібито засвідчив свою ефективність, але, як зазначив 30 листопада міністр Степанов, додалася інша проблема: хоча кількість хворих зменшилася, зросла кількість госпіталізацій – порівняно з тим, скільки недужих перебувають удома на самоізоляції.

"Ситуація лишається напруженою", – резюмує Степанов. Але справа не тільки в медичних показниках. Річ у тім, що держава мусить підтримати приватних підприємців, які знову опиняться у скруті через карантин. Програми їхньої підтримки вже анонсовано, і цього тижня їх повинні доопрацювати, враховуючи особливості окремих галузей.

Президент пообіцяв підприємцям, які постраждають від локдауна, компенсації для найнятих працівників, одноразову матеріальну допомогу у вигляді 8 тис. грн для ФОПів, а також допомогу на дітей для незайнятих підприємців. Очікується, що цього тижня зміни до бюджету проголосують у Верховній Раді. Або не проголосують – дивлячись, в якому гуморі будуть народні обранці.

Другий варіант є гіршим. Адже авторитет влади буде вкотре помножено на нуль, а бізнес вкотре вийде на протести. "Довіра до влади й так падає, а якщо ці обіцянки не буде виконано, буде дуже боляче", – говорить керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Менше з тим, якщо влада все-таки зважиться на повний локдаун (з компенсаціями бізнесу чи без них), є три варіанти його запровадження.

Перший варіант: тотальний карантин запроваджують одразу після ухвалення гарантій підтримки бізнесу. Тобто за умови результативного голосування а парламенті – вже цього тижня або наступного. При цьому локдаун триває аж до завершення новорічних свят.

Другий варіант: карантин запроваджують не раніше 15 грудня і він також триває до закінчення різдвяних свят. Цей формат кращий тим, що дає підприємцям можливість підготуватися і не витрачатися, наприклад, на закупівлю продуктів, які може бути не використано (якщо йдеться про ресторанний бізнес абощо).

Третій варіант: локдаун запроваджують із 29 грудня і він діє 2-3 тижні. Вважають, що в цей період – період затяжних різдвяно-новорічних свят – країна й так не працює, навіть у "кращі" роки. Такий формат збігається з тією інформацією, якою володіє нардеп Дубінський: країна йде на карантин на період традиційних вихідних. Відмінність, як бачимо, лише в  датах.

Про людські життя та економічні збитки

Лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська (вона ж – член оперштабу МОЗ з боротьби з Covid-19) говорить, що вона "за повний локдаун, звісно, тому що ці напівзаходи нічого не дають". Під напівзаходами Голубовська має на увазі карантин вихідного дня.

"Коли немає коштів, специфічного лікування, специфічної профілактики – це тільки роз'єднання, максимальне переривання передавання популяції від людини до людини. Тільки так треба перервати цей ланцюжок", – каже вона. І прогнозує, що "пік, гадаю, на грудень-січень ще буде... Він наблизиться за декілька тижнів. У нас смертність збільшується зараз, на жаль, серед більш молодих людей – до 60 років. Це страшно", – відзначає лікар.

Але страшно зараз не тільки медикам. Страшно й економістам, які зазначають, що впровадження локдауна коштуватиме країні щомісяця близько 440 млн дол. До цих мільйонів в американській валюті доведеться додати щонайменше 23 млрд грн – саме в стільки експерти Київської школи економіки оцінюють необхідну допомогу підприємцям.

Окреме питання – звідки взяти ці мільярди та чим перекрити доларові мільйони, якщо в державному бюджеті й без того діра, а новий транш МВФ нам не світить взагалі або світить нескоро?

Втім, є й інша думка: в інтерв’ю пресі керівник Центру макроекономічного моделювання KSE Юрій Шоломицький зазначає, що повний карантин до кінця року буде не таким болісним, як навесні, і матиме незначний вплив на економіку. Щоб пом’якшити економічний удар, треба: 1) добитися зовнішніх запозичень; 2) задіяти ще не витрачені кошти з "ковідного" фонду; 3) відмовитися від амбіційної президентської програми з будівництва доріг.

План непоганий, але річ у тім, що Міжнародний валютний фонд та інші кредитори невдовзі проводитимуть аудит коштів, які було надано нашій державі на боротьбу з коронавірусом. І за наявності негативних висновків нас навряд чи спонсоруватимуть іще. Принаймні не з тією щедрістю, яка була на початку епідемії.

Насправді все ще значно гірше

Новорічні свята з їхніми подарунками та щедрим застіллям завжди наповнювали бюджет, каже в розмові з 112.ua економіст Олексій Кущ. Він називає ці витрати "бюджетними компенсаторами" і каже, що криза, яка почалася ще в листопаді через відсутність грошей на казначейських рахунках, ризикує посилитися на початку нового року.

"Один місяць локдауна загрожує нам втратою 2% ВВП. Якщо він буде в грудні, це посилить падіння ВВП з прогнозованих 5% приблизно до мінус 6,5-7%. Якщо ж повний локдаун триватиме і в січні, швидкого відновлення економіки вже не буде. Зараз всі сподіваються, що з 2021 року розпочнеться швидке відновлення, так зване V-подібне зростання. Але через локдаун у січні ми фактично втратимо весь І квартал", – говорить він.

А, можливо, навіть і другий, додає експерт. "Якщо локдаун триватиме в січні, такого зростання, на який розраховують в уряді (4,6%), за підсумками 2021 року вже не буде. У кращому випадку може бути нуль або плюс кілька десятих відсотка. І посилюватиметься бюджетна криза.

Поки у нас постраждали тільки незахищені статті бюджетних витрат. А в перспективі можуть постраждати й захищені. Ясна річ, що тривалої заморозки захищених статей не буде, але якісь затримки з виплатами пенсій і соціальних допомог цілком вірогідні", – говорить Кущ.

Ще гірші прогнози щодо ВВП дає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко: "Оскільки у нас ВВП і взагалі життя дуже істотно залежать від торгівлі та сфери послуг, ми побачимо в IV кварталі обвал ВВП на 11%, як це було в ІІ кварталі. А оскільки ми не знаємо, коли карантин закінчиться, то це може бути удар і по І кварталу наступного року", – зазначає він.

Охріменко прогнозує також падіння роздрібної торгівлі – щонайменше на 20% порівняно з минулим роком. І скорочення реальних зарплат (на тлі зростання номінальних) – до 10%.

Щоправда, бізнес знаходить порятунок у переході з офлайн-моделі на онлайн. Але не всі мають можливість продавати товари чи послуги в інтернеті. До того ж така перебудова теж вимагає залучення фінансових ресурсів. Нарешті є сфери, де заробіток у мережі є неможливим або мінімальним, і це кінотеатри, спортивні клуби, салони краси, робота з їжею навинос тощо.

Новини за темою

Нарешті, внаслідок локдауна зросте долар, бо дешевшає американська валюта тоді, коли її продають. А продають її, коли є попит на товари і, зокрема, імпортні. Замкнені в чотирьох стінах українці не зможуть купувати стільки, скільки вони купували раніше (та й продавати зрештою теж). Гривня однозначно "просяде", стверджують експерти.

"Очевидно, що великі промислові підприємства безперервного циклу працюватимуть, – зазначає політолог Кирило Сазонов. – Аграрії, які не прив'язані до посівної (птахівництво, тваринництво), піти на карантин не зможуть попри все бажання. Тобто ключові галузі працюватимуть і в умовах локдауна. І це основні платники податків для бюджету".

Але, зауважує Сазонов, малому бізнесу дійсно буде непереливки. Чи врятують його 8 тис. грн допомоги? "Для кіоску в селі це нормально. Для невеликого кафе в Києві або міні-готелю в Буковелі дуже мало. У порівнянні з втратою клієнтів на Новий рік та Різдво – взагалі ніяк. Можна компенсувати частину втрат податковими пільгами або скасуванням плати ЄСВ на якийсь час. Але Пенсійний фонд і так дефіцитний, та й бюджет не тріщить скрізь від зайвих грошей. Тож переходимо до головного: де нам узяти гроші?".

Сазонов напівжартома радить "продати що-небудь непотрібне". Наприклад, "зайвих чиновників, цілі зайві відомства, збиткові держпідприємства з непристойно багатим менеджментом".

У дні, коли парламент затверджуватиме кошторис для утримання себе, Кабінету міністрів, Офісу президента тощо, така порада дійсно актуальна. Проте від "зайвих чиновників" навряд чи хтось відмовлятиметься. А тому зекономити на цьому не вийде ніяк.

Уряд потребуватиме нових рішень для виплати компенсацій та порятунку економіки. Він або знайде їх, або таки відмовиться від локдауна. Одне можна стверджувати з точністю: про остаточне рішення ми дізнаємося вже цього тижня.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>