Українці в пошуках роботи: У регіонах на одне місце до 100 безробітних

Запустити реформу зі створення Нацагентства в уряді планували вже з 1 січня 2016 року. Але досі законопроект про реформування служби зайнятості проходить узгодження в інших міністерствах. При цьому залишається відкритим питання, наскільки зможе нове Нацагентство реалізувати поставлені завдання і не стати бутафорним відомством, змінивши лише назву

Українці в пошуках роботи: У регіонах на одне місце до 100 безробітних
Фото з відкритих джерел

Антоніна Сотник

Журналіст

Запустити реформу зі створення Нацагентства в уряді планували вже з 1 січня 2016 року. Але досі законопроект про реформування служби зайнятості проходить узгодження в інших міністерствах. При цьому залишається відкритим питання, наскільки зможе нове Нацагентство реалізувати поставлені завдання і не стати бутафорним відомством, змінивши лише назву

Сьогодні ситуація на ринку праці в Україні склалася досить складна. Якщо у великих містах українці ще мають можливості заробити, то в областях справи йдуть куди гірше. За даними міжнародного кадрового порталу hh.ua, на тлі кризи багато підприємств в Україні урізали зарплати і скоротили кількість вакансій. Через зниження попиту кожен шостий безробітний шукає роботу півроку, а то й рік.

Станом на 1 березня, на одне робоче місце в Україні претендувало в середньому 13 безробітних, повідомляє Держслужба зайнятості. У деяких областях цей показник місцями перевищує цифру і 100 осіб. При цьому в січні-лютому роботодавці вже повідомили про заплановане звільнення 83 тисяч працівників (на 24 тисячі більше, ніж за аналогічний період минулого року). Під скорочення потрапили працівники сфери промисловості, освіти, охорони здоров'я і соцдопомоги, торгівлі, ремонту та транспорту.

Ще більший рівень безробітних серед молоді. "У віці до 25 років рівень безробіття залишається вдвічі вище, ніж у середньому по країні – 21,8%", - повідомляє Держслужба зайнятості.

Найважче знайти роботу жителям областей. Кількість пропозицій постійно падає, а шанс влаштуватися на зарплату вище середнього по області не перевищує 5%. За даними Держстату, в лютому 2016 року найнижча зарплата була зафіксована в Тернопільській області (3211 грн), а найвища - у Київській (4620 грн). Особливо не рятує і допомога з безробіття, яка становить у середньому по Україні від 500 до 1500 гривень.

Новини за темою

Найвищі показники працевлаштування традиційно в Києві (62,3%) та Дніпропетровській області (61,1%); найнижчі - у Донецькій (50,6% - це нововведення останніх двох років) та Тернопільській (52,1%). Проблемними областями залишаються Полтавська, Черкаська, Запорізька, Донецька і Луганська, де конкурси на вакансії від 30 осіб на місце, а в деяких районах перевищують і 100 осіб. За словами заступника голови Федерації профспілок україни Сергія Кондрюка, у Запорізькій області у лютому цей показник досягав рекордних позначок у 150-180 осіб.

Аналогічна ситуація і в Тернопільській області, де в деяких районах з початку року фіксували сотні претендентів на одне робоче місце. За даними Держслужби зайнятості, у Підгаєцькому районі - 156, Шумському - 43, Гусятинському - 38, Чортківському – 27, Зборівському та Козівському - по 22.

Фото з відкритих джерел

У той же час навіть у столиці кількість вакансій за підсумками року скоротилася на 35-48%, а під скорочення у січні-лютому потрапили понад 13 тисяч осіб. "Серед них - найбільше працівників сфери держуправління та соцстрахування (67,5%), фінансової і страхової діяльності (17,8%), адміністративного обслуговування (5,1%)", - зазначають у головному управлінні статистики м. Києва.

Армія безробітних

На цьому тлі останнім часом все активніше закликають на контрактну службу військовозобов'язаних претендентів, особливо з областей, пропонуючи стабільну і за місцевими мірками немаленьку зарплату. Зокрема в січні в Міноборони заявляли, що пересічний військовий за контрактом буде отримувати не менше 7 тисяч гривень, а командир – понад 14,5. Крім того, контрактнику обіцяли виплатити одноразову матеріальну допомогу, а також забезпечити безкоштовним медобслуговуванням та соцпакетами.

Для популяризації служби за контрактом центри зайнятості та військові комісаріати з грудня почали активно проводити в областях семінари, ярмарки вакансій. За словами прес-офіцера Харківського облвійськкомату Олега Швецова, зараз армії потрібні абсолютно всі військові професії і навіть невійськові (кухарі, механіки, водії).

"Примусити до служби в армії неможливо, але висока ЗП, соціальні переваги та престиж професії повинні зацікавити громадян", - вважає директор Тернопільського облцентру зайнятості Петро Химейчук.

Новини за темою

На думку голови відділу кількісних досліджень Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Антона Грушецького, більшість шукачів приваблює саме зарплата контрактника, яка з початку поточного року стала вище середнього по Україні. При цьому, за словами соціолога, вплив фактора збільшення набору громадян на контрактну службу на безробіття – спірне питання і його не можна переоцінювати.

"В Україні близько 25 млн осіб (чоловіків і жінок) у віці 18-55 років. Навіть якщо армія відкриває вакансії на 200 000 контрактників, це "покриє" лише дуже незначну частину населення. Знову-таки, відкрите питання соціального походження тих, хто хоче піти - очевидно, жителі маленьких містечок, сіл, де з роботою гірше", - підкреслив він.

Боротьба з безробіттям: реформи чи імітація?

За словами фахівців сфери зайнятості, падіння попиту на робочу силу і зростання безробіття сьогодні спостерігається не тільки в Україні, але і в багатьох європейських країнах. При цьому показник безробіття в Україні (за даними Міжнародної організації праці 9%) ще не є найвищим. Для порівняння, у 2014 році він був на рівні 9,3%.

"Наприклад, у Греції та Іспанії безробіття близько 20% - і нічого, спокійно наші працівники їдуть туди працювати та нормально заробляють. Але є стан економіки, який і створює проблеми на ринку праці", - зазначає директор з розвитку Work.ua Сергій Марченко.

За даними Євростату, в 2015 році рівень безробіття в країнах ЄС знаходився на рівні 9%. Зросла кількість і тих, хто шукає роботу в Британії, Італії, Хорватії, Литві, Греції. У той же час загострилася ситуація у Франції, про що свідчать нещодавні масові страйки. Рівень безробіття в країні побив 20-річний рекорд і склав за підсумками року 10,6%, серед молоді – 25,3%, пише LeFigaro. Президент Франції Франсуа Олланд оголосив у січні надзвичайний економічний стан і пообіцяв виділити 2 млрд євро на боротьбу з безробіттям. Повідомлялося, що гроші підуть на навчання та підвищення кваліфікації безробітних. Проте чи вистачить цих грошей, залишається під питанням.

Як повідомляє Wall Street Journal, згідно з затвердженим у Франції планом щодо боротьби з безробіттям, за згодою компаній і службовців буде знижена зарплата працівникам в обмін на гарантію робочого місця. Компенсацію за скорочення зарплати буде виплачувати уряд. Для компаній, які будуть наймати молодих співробітників, будуть знижені соціальні відрахування.

В інших країнах, зокрема в Італії, для стабілізації ситуації на ринку праці влада вирішила обмежувати в'їзні квоти для іноземців, а в Іспанії - взялися розвивати сектор нерухомості. Директор з маркетингу і продажів іспанської нерухомості Марк Прітчард заявляв: "Ми бачимо зростання зайнятості в нерухомості по всій Іспанії... розширений ринок нерухомості повинен дати додатковий приріст робочих місць".

У свою чергу, у Німеччині основний акцент вирішили зробити на перенавчанні працівників. За даними Євростату, зараз у ФРН найнижчий рівень безробіття. У квітні 2015 року не були працевлаштовані лише 4,7% населення. "Якщо людина втратила роботу, то через 4 місяці вона вже отримує іншу спеціальність, яка затребувана на ринку праці", - заявив статс-секретар федерального міністерства праці та соціальних питань Німеччини Йорг Асмуссен.

Враховуючи успішний досвід Німеччини, в українському уряді заявляли, що саме ФРН допоможе країні зі змінами у сфері зайнятості. Угоду про співробітництво ще в червні 2015 року підписали представники Держслужби зайнятості України та Федерального агентства з праці ФРН. Почати перетворення вирішили з реформування існуючих служб зайнятості.

Фото з відкритих джерел

У липні 2015 року прем'єр Арсеній Яценюк заявив про створення Нацагентства із зайнятості, яке повинно було допомогти роботодавцям у підборі персоналу, а українцям - у пошуку роботи. "Існуюча державна служба зайнятості не дає роботи, вона витягає гроші з бюджету і час у людей, які хочуть працевлаштуватися. Ми переходимо до створення Національного агентства зайнятості. Фактично це компанія, яка повинна займатися працевлаштуванням кожної людини, підібрати кращу роботу, провести перекваліфікацію та оцінити ринок праці на майбутнє", - наголосив Яценюк.

Новини за темою

Передбачалося, що нове Нацагентство буде співпрацювати з роботодавцями, створювати спеціальні навчальні центри для майбутніх підприємців, відправляти на стажування випускників і студентів. А одним з його головних завдань стане вирішення проблем з працевлаштуванням найбільш проблемної групи - громадян віком старше 45 років, учасників боїв на Донбасі та біженців. За даними Держстату, найбільш затребуваний вік працівників сьогодні від 40 до 50 років, проте в реальності чверть з них залишаються без роботи. Як повідомляє прес-служба відомства, за підсумками 2015 року рівень зайнятості жінок у віці 40-49 років склав 77,8%, у чоловіків цей показник вищий - 79,4%. У той же час, вже починаючи від 50 років, відсоток зайнятості нижчий - серед жінок (50-59 років) трохи більше половини і становить 56,4%, а у чоловіків - 68,2%. Як зазначають експерти, у багатьох компаній існують вікові обмеження через те, що роботодавці не хочуть витрачати час на перенавчання кадрів. "На думку роботодавців, працівники у віці консервативні, їм набагато складніше переучуватися. Але, шкода, що при цьому компанії забувають про їхні достоїнства", - говорить експерт порталу Rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Запустити реформу зі створення Нацагентства в уряді планували вже з 1 січня 2016 року. Але досі законопроект про реформування служби зайнятості проходить узгодження в інших міністерствах. При цьому залишається відкритим питання, наскільки зможе нове Нацагентство реалізувати поставлені завдання та не стати бутафорним відомством, змінивши лише назву.

Антоніна Сотник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>