banner banner banner banner

Українському ВВП наказано рости вдвічі швидше. А ми потягнемо?

Українському ВВП наказано рости вдвічі швидше. А ми потягнемо?
Володимир Гройсман та Петро Порошенко Униан

Юрій Григоренко

Журналіст

Українські топ-чиновники заговорили про плани досягти економічного зростання на 5-7% ВВП. Президент Порошенко пообіцяв зробити все можливе, щоб досягти такого результату, а прем'єр Володимир Гройсман, в завдання якого це і входить, пов'язує таке зростання з розвитком цифрових технологій. Примітно, що Гройсман побачив підстави для економічного зростання вище прогнозних вже в поточному році, а це не багато, не мало, а претензія бути найбільш динамічно економікою, що розвивається в Європі. Але чи потягнемо ми?

Як зараз зростає українська економіка?

Очевидно, що оптимізм чиновників додався після поліпшення оцінок зростання ВВП в 2017 році. Держстат переглянув показник темпів зростання ВВП в IV кварталі в бік збільшення – з 1,8% до 2,2%, внаслідок чого річний приріст виявився на рівні 2,5%. У свою чергу НБУ оцінив зростання реального ВВП в 2017 році до 2,1%, хоча на початку липня 2017 погіршив свій прогноз з 1,9% до 1,6%. Тобто, в наявності покращення розвитку економіки в IV кварталі, за що і вхопилися чиновники, вважаючи це доброю ознакою майбутнього зростання. Українські можновладці зараз беруть на озброєння будь-який привід для оптимізму, щоб досягти хоча б мінімальної переваги "перемог" в українському морі "зради". Слід зазначити, що за офіційними оцінками, 1% ВВП був "втрачений" в результаті блокади торгівлі з ОРДЛО.

Новини за темою

Нинішні прогнози зростання ВВП у поточному році та наступних періодах досить оптимістичні, і вони близькі до нижньої межі очікувань президента і прем'єра. За прогнозами НБУ, в 2018 році економічне зростання прискориться до 3,4%, а в 2019-2020 рр. сповільниться до 2,9%. За оцінками Світового банку, ВВП України зросте на 3,5% в 2018 році та двох наступних роках на 4%. У свою чергу МВФ у поточному році - зростання у 3,2%, а в 2019 році – 3,5%. Сам Кабмін очікує в 2018 році зростання ВВП на рівні 3%, в 2019 році – 3,6%, а в 2020 – 4%. За даними НБУ, реальний ВВП України в І кварталі 2018 року зріс на 2,3%.

Експерти відзначають, що досягти заявлених темпів розвитку цілком можливо. "Якщо проаналізувати зростання ВВП за весь період незалежності України, то стає зрозумілим, що показник у 5-6% абсолютно реальний. Після кризи 2008-2009 рр.., коли ВВП знизився на 14,8%, в 2010 і 2011 роках ми спостерігали зростання в 4,2 і 5,2% відповідно. Для порівняння, після кризи 2014-2015 років, коли ВВП впав на 6%, а потім ще на 10%, Україні вдалося вийти тільки на рівень 2,3-2,5% у 2016-2017 роках. Зараз, як і 9 років тому, у нас теж відбувається відновлення після кризи, тому економічне зростання цілком може досягти 5-6 %", – впевнений Ігор Кожевін, заступник голови правління, фінансовий директор ПУМБ.

Прикладів високого економічного зростання в світі за останній час достатньо. Так, останні 20 років економіка Китаю зростала не нижче 6% ВВП в рік. Навіть криза 2008 року не дуже вплинула на темп зростання ВВП, який знизився з 14,2% до 9,7%. Більше 5% додали до своїх економік у 2017 році Ефіопія, В'єтнам, Індія, Малайзія, Бангладеш, Камбоджа, Лаос, Сенегал і низка інших країн Азії і Африки.

У свою чергу ВВП єврозони в 2017 році збільшився, за попередніми даними, на 2,5%, а темпи зростання були найвищими з 2007 року. Тоді як зростання світової економіки в минулому році, за оцінками МВФ, склало 3,7%.

Зростання ВВП в світі в 2017 році Фото з відкритих джерел

Щодо ставки на цифрову економіку, то перспективи цього напряму великі, але в умовах України вона розвивається ні добре, ні погано. Цифрові заходи самі по собі – недостатньо вагомий аргумент для всієї економіки. Впровадження 3G і 4G покращує умови функціонування цілої низки бізнесів (електронна комерція, сервіси "інтернету речей", хмарні технології, фінтех і агротех, телемедицина, сервіси потокового музики і відео, онлайн-трансляції, онлайн-ігри і мобільна реклама), але це точкові поліпшення. Електронний документообіг сам по собі може забезпечити тільки економію паперу, а впровадження електронних сервісів поки мало позначається на частоті контактів середньостатистичного українця і чиновника і рівень корупції, тоді як відкриті реєстри всебічно покращують рівень інформованості в бізнесі та скорочують до мінімуму кількість випадків підробки документів. Але всього цього недостатньо для формування передумов 5-7% зростання ВВП.

Що потрібно, щоб економіка України зростала швидше?

Зрозуміло, що без достатніх на те підстав істотного зростання української економіки бути не може. Найбільш істотно на зміну параметрів економіки впливають такі фактори, як зміна чистого експорту (імпорту), споживчих витрат і валового накопичення. За оцінками НБУ, основним фактором економічного зростання в 2017 році був внутрішній попит.

Як зазначає Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating, поки простежуються в основному побажання економічного зростання із збереженням поточної грошово-кредитної політики. Незважаючи на те, що для нашої економіки зростання 5-6% і більше не є чимось незвичайним (особливо при низькій базі порівняння), в її розвитку на найближчі кілька років присутня невизначеність. Це обумовлено сумнівами в частині динаміки надходжень від експорту товарів і послуг, а також достатнього рівня інвестицій.

За словами Ігоря Кожевіна, щоб вийти на зростання ВВП на 5-6% і вище, необхідний або позитивний вплив зовнішніх чинників у вигляді підвищення цін на сільгосппродукцію і метали, або прихід зовнішніх інвестицій через поліпшення інвестиційного клімату.

Новини за темою

Найбільш реалістичним варіантом для прискорення економічного зростання може бути прихід великого обсягу зовнішніх інвестицій в економіку України. Якщо нам вдасться провести реальні реформи, в першу чергу антикорупційну і судову, і прийняти закони про захист інвестицій і прав кредиторів, це дозволить зовнішнім інвесторам почати активніше розглядати довгострокові інвестиції в Україну. Подібний досвід приходу інвестицій у 2006-2008 роках підтверджує, що українська економіка буде схильна до значного ефекту навіть відносно невеликих інвестицій. Якщо великі компанії виберуть Україну для розміщення виробництв, це може значно поліпшити економіку і розвиток малих і середніх компаній в Україні.

"Але для цього необхідно провести реформи, захистити інвесторів, вжити ряд заходів, які дозволять інвесторам відчувати себе спокійно і знати, що їх інвестиції надійно захищені і в тривалому проміжку часу не будуть нести корупційні, податкові та інші ризики. Наприклад, не так давно Польща стала виробничою площадкою Європи. Туди було переведено велику кількість виробництв. На цьому економіка Польщі сильно зросла і продовжує розвиватися. Тепер Польщі не вистачає внутрішніх ресурсів для розвитку та вона більше привертає людські ресурси України. Щоб сюди приходили виробництва, необхідно поліпшити інвестиційний, податковий і регуляторний клімат, але це пов'язане із законодавчими змінами та їхнім реальним впровадженням", – зазначає Ігор Кожевін.

В Кабміні ймовірність значного економічного зростання пов'язують з дерегуляцією, зокрема з попаданням в ТОП-50 рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business вже в 2018 році. Втім, за підсумками рейтингування в 2017 році Україна посіла 76-е місце.  

Разом з тим, потрібно враховувати і високу вразливість української економіки від зовнішніх факторів, а також потенційні додаткові виплати на користь кредиторів, які країна зобов'язується здійснювати при певному зростанні економіки (умови реструктуризації єврооблігацій від 2015 року).

Зі свого боку Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, пов'язує економічне зростання з відкриттям ринку землі. "Якщо запустити земельну реформу і дати можливість великим ТНК скуповувати землю, то дійсно може бути зростання ВВП 5-6% за рік. Без земельної реформи зростання економіки не буде. Для економіки потрібні драйвери, а існуюча нібито боротьба з корупцією або псевдореформи не є такими", – впевнений експерт.

Новини за темою

Спрощує моментом для досягнення високих темпів економічного зростання є порівняно невеликий розмір нашої економіки. Для того, щоб істотно збільшити, не потрібно ніяких "диво-рецептів", а лише пройти той шлях, який обрали, наприклад, країни Східної Європи. Але невеликий розмір нашої економіки також є обмежуючим фактором – економічне зростання суттєво залежить від кон'юнктури на зовнішніх ринках.

"Так як економіка України невелика за розмірами, для досягнення швидкого економічного зростання необхідні зовнішні фактори. Наприклад, якщо на світових ринках будуть складатися умови для зростання цін на продукцію, що експортується Україною (сільгосппродукцію і метали), то це призведе до тимчасового зростання економіки. Але тільки за умови збереження цін на нафту і газ, які становлять більшу частину імпорту для енергозабезпечення. В даному випадку ситуація залежить від геополітичних змін і мало залежить від України, а так само стійким таке зростання не можна вважати", – підкреслює Ігор Кожевін.

Зовсім фантастичний варіант, який, однак, не позбавлений сенсу – перегляд методології розрахунку показників. "Можна ще скоригувати методику, що періодично і робиться, але це рятує ситуацію не дуже істотно. Ми вже не раз спостерігали зміну підходів до розрахунку показника. Думаю, при бажанні можна пошукати "резерв для зростання", але база залишається досить слабкою. Це можуть бути і маніпуляції зі статистикою, і розпродаж великих активів і земельного фонду, і підвищення зарплат на тлі відтоку робочої сили, і зростання прибутку підприємств (якщо змінять підхід до його оподаткування)", – каже Віктор Шулик.

Слід зазначити, що останній приклад перегляду методології показав значний "потенціал". Так, Нацбанк переглянув методологію оцінки обсягу грошових переказів трудових мігрантів в країну в частині надходжень по неформальних каналах. Як наслідок, цей показник у 2017 році зріс з 7,3 млрд дол. до 9,3 млрд дол., а в 2016-му – з 5,4 млрд дол. до 7,5 млрд дол.

Юрій Григоренко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>