Українська криза та вибори в США: Чи стане війна на Донбасі козирем "яструбів"

Українське питання на перших шпальтах газет, однак зовнішня політика не надто цікавить американських виборців

Українська криза та вибори в США: Чи стане війна на Донбасі козирем "яструбів"
Reuters

Альона Дісюк

редактор 112.ua

Українське питання на перших шпальтах газет, однак зовнішня політика не надто цікавить американських виборців

Вже в серпні в США стартують дебати кандидатів на пост президента серед демократів і республіканців, щоб до квітня визначити єдиних кандидатів конкуруючих таборів. Тому штаби вже почали готувати грунт для президентських виборів, і Україна в риториці таборів міцно стоїть на порядку денному. Особливо після того, як президент Барак Обама назвав рішення української кризи одним із пріоритетів Білого Дому на 2015 рік, а республіканці накинулися на нього з критикою про недостатню увагу до України.

Восени 2014 року більшість у сенаті перейшло до республіканцям, традиційно більш агресивним політикам, готовим відстоювати інтереси США, в тому числі і військовими методами. Прийшовши до влади, республіканці обрушилися на демократів з критикою в питаннях, що стосуються політики Адміністрації у розвитку подій в Україні.

Незважаючи на те, що демократи здебільшого в пресі відмовчуються і не зачіпають тему української кризи, в той час, як республіканці використовують її частіше, підкреслюючи неспроможність та зволікання вічних опонентів, в демократичному таборі також є політики, незмінно закликають Обаму прискорити процес прийняття рішень.

Стримані демократи

Серед демократичної партії на роль кандидатів у президенти відзначають нинішнього віце-президента США Джо Байдена, екс-держсекретаря США Хілларі Клінтон, яка вже пробувала виступити кандидатом у 2008 році, члена Палати представників США Луїса Гутиерреса, губернатора штату Меріленд Мартіна Маллі, екс-губернатора Пенсільванії Еда Ренделла і голови комітету Сенату у справах ветеранів США Берні Сандерс.

Позиція віце-президента США по Україні добре відома, він активний учасник подій, до чого його зобов'язує і піст, і політика Білого Дому. Нещодавно він запевнив Порошенко в "серйозній ціні для Росії через її агресію". Однак Байден працює "в зв'язці" з Обамою, а тому намагається публічно не поширюватися з цього питання.

Новини за темою

Хілларі Клінтон ж не обтяжена посадами, а тому висловилася, що США повинні надати українському урядові більше фінансової і військової допомоги для боротьби з бойовиками.

У найбільш ймовірного кандидата від демократів давня нелюбов до російського президента, ще будучи на посаді держсекретаря США, вона не відчувала ніяких ілюзій по відношенню до російського лідера, закликаючи Європу звільнитися від енергетичної залежності.

Reuters

Під час зустрічі з потенційними спонсорами її передвиборної кампанії Клінтон нагадала про своїх поглядах на європейську енергетику. Клінтон підкреслила, що на посаді держсекретаря США неодноразово закликала європейців знизити свою залежність від Росії шляхом впровадження енергетичної незалежності, але вона не бачила результатів.

Ходять чутки, що нелюбов Хілларі до глави російської держави носить навіть особистий характер, що підтверджують і її гостроти на адресу Путіна, в яких вона висміює і його характер правління і шлях, по якому він прийшов до влади.

"…Путін намагається переписати Україну і загрожує в інших місцях. Ми не можемо дозволити цьому статися, бо тоді це вже не зупиниться", - заявила Клінтон під час тієї ж зустрічі в Лос-Анджелесі. Однак, на відміну від республіканців, які, в основному, на сили Америки, Клінтон підкреслює важливу роль європейців в питанні стримування російської експансії.

Деякі європейці "просто не хочуть конфронтації з Путіним ні в якому разі, - вважає вона, - Я думаю, це помилка. Я думаю, він в душі задирака і потрібно бути кмітливими (з ним, - ред.); не конфронтація, але ви повинні встати і повинні оточити і спробувати задушити його можливість бути такими агресивним".

 У інших кандидатів у кандидати виборча кампанія тільки-но стартувала, і, ймовірно, з питань внутрішніх справ США до питань зовнішньої політики вони перейдуть дещо пізніше. Втім, замість них "по зброї" працюють окремі сенатори, такі як Крістофер Мерфі. Вони тиснуть на Обаму, вимагають надати Києву зброю.

"Яструби-республіканці"

У республіканській партії, яка лідирує у багатьох штатах і захопила більшість у Сенаті, бажаючих взяти участь в президентській гонці в рази більше. Відкриті джерела говорять, що в гонці будуть брати участь більше 20 республіканців, у тому числі син 41-го президента США Джорджа Буша і молодший брат 43-го президента Джорджа Буша мл. – Джеб Буш. Також в гонці має намір взяти участь голова комітету із зовнішньої політики Боб Коркер, член того ж комітету Марко Рубіо, мільярдер Дональд Трамп і ще цілий ряд губернаторів і сенаторів.

Особливістю ж передвиборної гонки республіканської партії є цілий марафон дебатів між кандидатами в кандидати, на яких представляється політична програма потенційних лідерів на розгляд всієї партії, тому, щоб міркувати про перспективи кандидатів, варто загалом окреслити діапазон поглядів однопартийевцев, зокрема "яструбів" сенату - цілої групи американських законодавців, налаштованих в українському питанні найбільш радикально.

Одним із найбільш ярих прихильників України в Сенаті США сміливо можна назвати сенатора від Арізони Джона Маккейна, він бував на Майдані під час революційних подій, він одним з перших підняв тривогу з приводу анексії Криму, він продовжує відстежувати ситуацію на Донбасі і вимагати все більш виразною допомоги від Сполучених Штатів. Маккейн один з небагатьох законодавців США, хто відразу ж підтримав фразу-заклик Петра Порошенка в Конгресі, що "ковдрами війну не виграти".

Новини за темою

Сенатор Маккейн займає міцні позиції в ієрархії республіканців. До його думки прислухаються більш молоді діячі партії, деякі кандидати, такі як Марко Рубіо, близькі до Маккейна. Враховуючи нинішнє головування Маккейна в комітеті у справах озброєння, його заклики не можна назвати порожніми розмовами.

Не можна залишити без уваги і статті ще одного впливового республіканця, сенатора Роба Портмана, в якій він дискутує зі скептиками про те, що український конфлікт загрожує безпеці всього світу. У своїх міркуваннях сенатор спирається на положення Будапештського договору і відкрито ставить питання про те, як США і їх союзники мають намір впоратися з загрозою розповсюдження ядерної зброї, якщо не зможуть гарантувати територіальну цілісність України.

І якщо Джеб Буш, губернатор Флориди, обіймає, завдяки репутації своєї сім'ї міцне положення в партії, поки утримується у своїй риториці від українського питання, то його суперники, губернатор Техасу Рік Перрі і губернатор штату Вісконсін Скотта Волкер, не обійшли у своїх виступах на зборах лідерів республіканців української теми. При цьому Перрі відстоював необхідність більш широкої підтримки України з боку США, в той час як Волкер вдало перевів тему на економіку Сполучених Штатів і підкріпив тим самим свою позицію про необхідність "перезавантаження" ситуації.

Reuters

Сенатор від Південної Каліфорнії Ліндсі Гріхів – один з найближчих сподвижників Джона Маккейна, який має високі шанси на перемогу – закликав ще в березні надати Україні зброя, однак у своїй виборчій кампанії сконцентрував свою увагу на загрозу ІГІЛ. Хоча ще у листопаді він підтримав в сенаті заяву Маккейна про необхідність надати Україні озброєння США. Ще в березні Гріхів назвав позицію Обами по Україні слабкою і впродовж ось уже майже року наполягає на розширенні допомоги Сполучених Штатів Україні, ставлячись до угруповання "яструбів" Сенату.

Джон Болтон, колишній представник Сполучених Штатів в ООН, активно стежить за ситуацією в Україні, ще у серпні в Kyivpost з'явилася стаття про те, що Америка все ще може зміцнити свої позиції в Україні. А на теракт в Маріуполі Болтон відреагував у своєму мікроблозі в Twitter, поставивши терористичну загрозу в Україні в один ряд з ситуацією з ІДІЛ і в Ємені. А у своєму виступі на телеканалі Fox про політику Білого Дому в питаннях цих криз Болтон відгукнувся як про "відірвану від реальності".

Бена Карсона, що вийшов на пенсію завідувача відділення дитячої нейрохірургії госпіталю Хопкінса, а тепер автора і політика, деякі видання називають аутсайдером. Але і Карсон не залишає спроб претендувати на посаду президента, а у своєму нещодавньому виступі оголосив про збір коштів на кампанію, метою якої стане енергетичний тиск на Росію. "Ми повинні використовувати свої енергетичні ресурси не тільки для зміцнення нашої економічної ситуації, але і виконати свій борг - і повернути Путіна в його маленьку коробочку", - вважає він.

Також у перегонах серед республіканців планує брати участь сенатор Боб Коркер, голова комітету Сенату США в питаннях зовнішньої політики.

Reuters

"По мірі збільшення насильства з боку сепаратистів в Україні президент Обама повинен використовувати нові повноваження (можливості влади, кроки) для озброєння України і введення більш жорстких санкцій по відношенню до Росії", - пише Коркер на своїй сторінці в Twitter.

Його колега, також член комітету сенатор Марко Рубіо, якого вважають близьким соратником Джеба Буша в таборі республіканців, і сам серйозно налаштований на парламентські перегони, а свою кампанію він почав вже зараз. Стартувало турне Рубіо Сполученими Штатами з презентацією його нової книги "Американські мрії". У другій главі книги, присвяченої ролі американських операторів таксі "Uber" у формуванні середнього класу як важливого роботодавця, Рубіо стосується, поряд з іншими питаннями, також проблеми Путіна і України, але в американських читачів скоріше це викликало здивування.

"І все це трохи дивно, враховуючи, що друга глава номінально про "Прибери". Вони навіть не працюють в Україні", - зазначає оглядач.

Проте, як одного з представників Республіканської партії тема України у Рубіо стає одним з головних козирів в критиці політики демократів.

Тед Круз, сенатор від Техасу, різко висловлюється і про політику Росії, і про позиції президента Обами у зв'язку з агресією Росії, в ролику у відповідь на виступ Обами в Сенаті сенатор пропонує президенту поглянути на реальність, в якій російські війська вже вторглися в Україну.

Reuters

Крім того, нещодавно Круз очолив підкомітет Сенату в справах НАСА, і в своїй промові після призначення він підкреслив, що має намір на посаді переглянути політику співпраці НАСА з Росією в космічній сфері. "Статус Росії як поточного воротаря Міжнародної космічної станції може загрожувати нашим дослідженням, затримати зростання нашого потенціалу для досягнення нових висот і безкоштовного поширення інновацій серед людей у всьому світі", - сказав він.

Карлі Фіоріна, американська підприємниця, сконцентрувалася в своїй критиці на провалах президента США у сфері прогнозування ситуації. "Це не було сюрпризом, що Росія рушить в Крим. Не стало сюрпризом, що Росія рушила в східну Україну", - заявила вона в своєму виступі на телеканалі Newsmax.

Губернатор штату Нью-Йорк Джордж Патакі також не спускає очей з розвитку ситуації в Україні. В день, коли українські війська відійшли від донецького аеропорту, Патакі задався питанням у своєму Twitter, проходить криза повз Америку в світлі відмови України від аеропорту на користь Росії.

Сара Пейлін, губернатор Аляски, ще в 2008 році під час кризи в Грузії, пророкувала напад Росії на Україну. Її риторика також будується навколо неспроможності аналітичного крила Білого Дому і його відірваності від сприйняття світових криз і ролі США у них.

Треба зазначити, що Пейлін не єдиний кандидат-республіканець, який передбачав розвиток україно-російських відносин в ключі вторгнення і геополітичної загрози Росії. Ще під час дебатів у президентських перегонах 2012 року республіканець Мітт Ромні називав Росію однією з головних загроз Америки в області зовнішньої політики, з чим категорично не згоден Барак Обама. Зараз Ромні зайняв позицію, яку можна охарактеризувати простим формулюванням: "А я попереджав!".

Варто відзначити, що Ромні почав дискусію з Клінтон, звинувативши її на сторінках Time в тому, що саме вона на посаді держсекретаря "натиснула кнопку перезавантаження для Росії, яка посміхнулася і потім вторглася в Україну, суверенну країну". Однак потім він зійшов з дистанції. Пишуть, що спонсори Ромні стали підтримувати інших кандидатів.

Україна в газетах

Якщо дивитися на риторику кандидатів в цілому, то Україна вже встала в один ряд з ІДІЛ, але конкретних рішень у американських політиків поки немає. Деякі з них вже щосили "озброїлися" українським питанням у своїй критиці опонентів, інші тільки придивляються до цього питання, але стає ясно, що кожен раз, коли республіканцям захочеться підкреслити некомпетентність демократів, вони дістануть з рукава український козир і знову дорікнуть Білий Дім в недостатніх зусиллях і надмірної обережності.

Але чи є тема України дійсно важливою для американського виборця? Важливі рядовим американцям проблеми глобальної безпеки? Або ж американці зараз більш зосереджені на внутрішніх проблемах і приєднаються до нечисленного табору прихильників "перезавантаження" ситуації і деякого відходу від неї Сполучених Штатів?

Здається, що у команд обох кандидатів партій поки немає відповіді на це питання, але у міру ескалації ситуації на Донбасі в ЗМІ Сполучених Штатів все частіше з'являються матеріали про події в Україні і про те, на скільки це небезпечно для світу. Враховуючи, що зараз "Коаліція 1776", що підтримує Дональда Трампа, проводить опитування про ставлення своїх читачів до української кризи, то у медіамагната вистачить ресурсів, щоб зрушити громадську думку.

Новини за темою

Тим не менш, в The New York Times і The Wall Street Journal, одних з найбільш популярних видань США в міському середовищі, все частіше з'являються матеріали про Україну, але що ж відбувається на периферії? Вибравши навмання кілька штатів, автор вирішив подивитися, пише про Україну місцева преса і в якому контексті.

Наприклад, Канзас. Місцева The Abiline Reflector-Chronicle за 2014-2015 року Україну згадувала 6 разів, при чому крайня згадка в матеріалі від 3 лютого про бюджетні пріоритети Білого Дому на 2015 рік.

Видання з Південної Дакоти Aberdeen News часто згадує український конфлікт. Зокрема, 3 лютого на порталі розміщено кілька згадок і посилань до українського конфлікту, в тому числі й по темі збитого малайзійського Боїнга і заарештованої в Росії Світлани Давидової, і боротьби РФ за енергетичний ринок Європи, і оновленої інформації ООН про кількість жертв конфлікту, є навіть матеріал з Артемівська від Associated Press про біженців із Дебальцеве, покидають свої будинки.

В Південній Кароліні читачі чарльстонской The Post and Courier пильно стежать за розвитком подій за океаном, оскільки Україна згадується навіть у підсумковій статті про минулому сезоні американського футболу. Останній же матеріал про Україну датований 2 лютого, присвячений тому, як українська криза допомогла зовнішньополітичному крилі демократичної партії натиснути на президента США Обаму в його нерішучість у питаннях та інших конфліктах: Сирії, Ірану і ИГИЛ.

На сторінках ж Capital Press в Орегоні 29 січня обговорювалося те, як невизначеність в Україні вплине на ціни на пшеницю на світовому і європейському ринках.

Варто бути справедливим і відзначити, що перебували також видання, які не згадують про останні події в Україні, або ж ставляться до них скептично, виводячи риторику в тон з деякими політиками про необхідність відсторонення США від чергового конфлікту.

"Зовнішня політика не є вирішальним чинником на президентських виборах у США", - вважає український політолог Володимир Фесенко. За його словами, нинішні заяви не сильно вплинуть на виборця, оскільки до виборів далеченько.

Проте, думається, що хто б не переміг на виборах президента США, риторика Штатів українського питання стане більш жорсткою, оскільки і республіканська, і демократична більшість схиляються до думки про необхідність більш активних дій з боку Білого Дому, а тому новий господар Овального кабінету навряд чи буде налаштований до Росії настільки ж дружелюбно як Обама. Хіба, що в Україні незабаром встановиться мир, і Росія піде на поступки.

Олена Дисюк, 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів