Україна в регіонах: Дніпропетровська область набирає обертів

Для Дніпропетровської області минулий рік став переломним. Зміна влади, війна, різкі коливання валютного курсу – це лише мала частина проблем. Але області не тільки вдалося зміцнити та зберегти позиції як провідного регіону України, але і домогтися зростання

Україна в регіонах: Дніпропетровська область набирає обертів
Фото з відкритих джерел

Для Дніпропетровської області минулий рік став переломним. Зміна влади, війна, різкі коливання валютного курсу – це лише мала частина проблем. Але області не тільки вдалося зміцнити та зберегти позиції як провідного регіону України, але і домогтися зростання

Сьогодні Дніпропетровська область – це 3 млн осіб, 20% ВВП держави, лідер по більшості економічних і виробничих показників. 112.ua розповість, як прифронтовому регіону на Дніпрі в складний для країни період вдається "дихати на повні груди".

Дніпропетровська область сьогодні по праву є важливим індустріальним та економічним центром України. На тлі піку загальнонаціональної економіки промисловість області демонструє хороші показники. Як свідчать дані статистики, економіка регіону найменше постраждала від кризи і в січні-лютому 2015 року порівняно з аналогічним періодом минулого зросла майже в півтора рази.

"Частка Дніпропетровської області у всеукраїнських обсягах реалізації промислової продукції за останній рік збільшилася, незважаючи на інфляційні процеси, і нині становить 22,5%. Це більше, ніж п'ята частина державного обороту", – підкреслює радник голови Дніпропетровської ОДА, голова Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини, доктор економічних наук Віктор Сергєєв.

Новини за темою

У січні-лютому поточного року товаровиробники регіону відвантажили продукції та надали послуг промислового характеру на суму 46,1 млрд грн, що на 15,9 млрд грн більше минулорічних показників. І тут область посідає перше місце серед регіонів України.

Причиною того, що Дніпропетровська область освоює такі солідні обсяги, є призупинення виробництв у Луганській і Донецькій областях, пояснює Віктор Сергєєв. Локомотивом у цій позитивній статистиці виступають криворізьких ГЗК, металургійні та коксохімічні підприємства, які займають в економіці області 65%. Серед них – "Арселорміталл Кривий Ріг", "ДМК ім. Дзержинського", "Криворізький залізорудний комбінат", "Північний ГЗК", "Євраз Баглійкокс", "Євраз ДМЗ ім. Петровського", "Нікопольський завод феросплавів".

Фото з відкритих джерел

"Наприклад, за два місяці поточного року регіон виготовив 1 млн 361 тис. тонн чавуну. Це становить 43,2% від загальноукраїнського рівня. Причому, якщо порівняти з аналогічним періодом 2014 року, то частка збільшилася на 13,5%, – оперує цифрами Сергєєв. – Сталі область випустила 1 млн 548 тис. тонн, а це 45,6% національного рівня. Приріст – 11,8%. З прокату Дніпропетровська область вийшла "в плюс" на 12%, і цей показник дорівнює 1 млн 342 тис. тонн".

Ще один показник, за яким можна характеризувати ситуацію в індустріальному комплексі, називається індекс промислової продукції. Згідно з ним, у Дніпропетровській області за січень-лютий – 91,1%. Це краще майже на 14%, ніж в середньому по Україні. 

Новини за темою

"В основі індексу промислової продукції лежать три складові – видобуток та розроблення кар'єрів, переробка, а також вироблення та постачання електроенергії, – роз'яснює радник голови ОДА. – Отже, сегмент видобутку складає 96,5%. Тут ідеться про видобуток залізної і марганцевої руди, а також вугілля. Що стосується електроенергії, то ТЕС області – Дніпропетровська і Зеленодольская – виробляють на третину менше від обсягів минулого року. Це пов'язано з браком вугілля. Так, з початку року теплоелектростанції згенерували 41,4% електроенергії до обсягів минулого року, тобто в 2,5 рази менше. Переробна промисловість – 87,3%. Правда, ми могли б спрацювати в цій області і краще. Але цифру псує машинобудівний комплекс, орієнтований переважно на ринок Росії і країн СНД. Це стосується таких великих підприємств, як "Південмаш", КБ "Південне", Павлоградський механічний і хімічний заводи, Дніпродзержинський вагоноремонтний завод та інші. Вони, на жаль, здали позиції".

Переорієнтація

Дніпропетровська облдержадміністрація у зв'язку з майбутніми процесами децентралізації влади взяла на себе вирішення проблем таких промислових підприємств, як "Південмаш". Заборгованість по заробітній платі перед персоналом одного з провідних ракетобудівних заводів України становила 76,2 млн грн, до кінця березня її істотно погасили.

Для стабільної роботи "Південмашу" обсяг його завантаження повинен становити не менше ніж 2,5 млрд гривень. На сьогодні вже укладені контракти на 980 млн (Антарес (США), Алькантрі (Бразилія)).

Південмаш Фото з відкритих джерел

Дніпропетровська Корпорація ВЕСТА може дати фору провідним європейським виробникам акумуляторних батарей. Підприємство володіє кількома сотнями міжнародних патентів, виробництво повністю автоматизовано, а продукція поставляється в тому числі провідним німецьким автоконцернам. Те, що в Баварії закуповують українські акумулятори, говорить про багато що. На відміну від тих же італійців, свинцева решітка для наших акумуляторів не вибивається на свинцевій пластині, а відразу відливається в такій формі. В результаті не порушується структура металу та сітка служить набагато довше західних аналогів.

Новини за темою

Переорієнтація на іноземні ринки – це серйозний виклик для товаровиробників області. Процес диверсифікації почався ще в 2014 році, коли обсяг експорту товарів у РФ зменшився майже на 30% і в грошовому еквіваленті склав близько 2 млрд дол. У січні 2015-го ця тенденція збереглася – експорт упав на 56,2%.

Торік обсяг обласного експорту товарів у країни ЄС становив 1,9 млрд дол. Це п'ята частина. Початок 2015 року показало, що на європейський ринок експортовано в 2,5 рази більше товарів, ніж російський.

Підприємства області розуміють, що їм належить подолати сильну конкуренцію на європейських ринках і нетарифні бар'єри. Особливо, це стосується товарів з високим ступенем переробки, готових харчових продуктів. Плюс на динаміку експортних операцій з країнами ЄС впливають загальні тенденції розвитку світової економіки та торгівлі, зокрема коливання світових цін.

У січні поставки дніпропетровської продукції мали таку географічну структуру: в країни Азії відправлено 43,6% обласного експорту, ЄС – 20,3%, Африки – 17,8%, СНД – 13,7%, Америки – 4%.

Всупереч війні

У зв'язку з воєнними подіями на Донбасі Дніпропетровська область опинилася в епіцентрі уваги інвесторів і сьогодні, як і раніше, займає перше місце серед регіонів України за обсягами залучених іноземних капіталів.

За станом на початок року це майже 8 млрд дол. Інвестиції надійшли з 62 країн світу. Основним інвестором є Німеччина (4394,1 млн дол.). 

Фото з відкритих джерел
Одним із механізмів підвищення інвестиційного потенціалу регіону повинне стати будівництво індустріального парку в Павлограді. Проект загальною вартістю 100 млн дол. Також важливими є спорудження кооперативного елеватора, збільшення виробничих потужностей на підприємствах, модернізація ліфтів.

Новини за темою

Залучення іноземного капіталу очікується в агропромисловий комплекс області. Німці планують побудувати сучасну молочно-м'ясну ферму і комплекс повного циклу з вирощування та переробки свиней. Також і надалі набиратиме інвестиційні обороти французька компанія Maisadour Semences, що працює на Дніпропетровщині з 2010 року і спеціалізується на виробництві насіння гібридів основних сільгоспкультур.

Чеська компанія Ekotechnik планує запустити на території області кілька сонячних електростанцій, а швейцарська Glas Trosch налаштована розширювати існуюче виробництво склопакетів.

Незважаючи на ризики, оскільки область є прифронтовою, провідні підприємства не згорнули інвестиційні програми. А це – основа для підвищення конкурентоспроможності їхньої продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках збуту. Міжнародні зв'язки Дніпропетровської області поглибилися. Це доводить, що авторитет регіону сильніший, ніж проблеми.

"На тлі війни та розбалансування економіки – це непогана тенденція, – вважає завідувач кафедри інноваційного менеджменту та міжнародної логістики Дніпропетровського університету ім. Альфреда Нобеля Володимир Момот. – Справа в тому, що наш вуз вивчав соціально-економічний розвиток регіонів з початку 90-х. І ми констатували, що найкращий результат демонстрували Одеська, Харківська, Донецька та Дніпропетровська області. Факт цікавий, і його можна спроектувати на сьогоднішній день: коли відбувається перебудова системи, то в багатьох регіонів, навпаки, з'являються можливості використовувати кризу як шанс".

Валентина Мінаєва, спеціально для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів