Україна увійшла в зиму без вугілля

Країна, яка видобувала енергетичне вугілля в обсязі, що на 40% перевищує обсяг потреб її енергосистеми, через війну в Донбасі стала заручницею імпорту цього виду сировини.

Україна увійшла в зиму без вугілля
Фото з відкритих джерел

Олена Герасимова

Журналіст

Країна, яка видобувала енергетичне вугілля в обсязі, що на 40% перевищує обсяг потреб її енергосистеми, через війну в Донбасі стала заручницею імпорту цього виду сировини.

27 листопада міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин повідомив про те, що внаслідок блокування поставок електроенергії з України до Криму було припинено експорт вугілля антрацитної групи з Російської Федерації (РФ) в Україну. Поряд з цим, за його словами, було припинено надходження антрацитів в Україну із зони АТО. "Зараз обсяг запасів вугілля цієї групи на складах українських ТЕС і ТЕЦ перевищує 1 млн тонн, а в першій половині грудня з ПАР в Україну будуть доставлені ще 250 тис. тонн. Цього вистачить лише на 45-50 днів, тобто до другої половини січня і протягом цього часу влада повинна буде знайти рішення проблеми забезпечення вугіллям енергосистеми країни в зимовий період", – підкреслив він.

* * *

Нагадаємо, мінімальний обсяг енергетичного вугілля, в тому числі антрацитів, необхідний для нормальної роботи ТЕС і ТЕЦ України протягом місяця, складає 3,1 млн тонн. І, як відомо, майже весь обсяг енергетичного вугілля, сконцентрованого на території держави Україна, добувають у Донбасі, частка якого в загальному обсязі вуглевидобутку країни до весни 2014 р. досягала 85%.

Новини за темою

"При цьому весь обсяг вугілля антрацитної групи зосереджений в районі міст Шахтарськ, Сніжне, Ровеньки, Свердловськ, Антрацит, Красний Луч та ін., тобто в зоні АТО або на території самопроголошених "Донецької та Луганської Народних Республік" ("Д/ЛНР"). За підсумками 2013 р. частка підприємств, що входять до складу "Донбаської паливно-енергетичної компанії" (ДПЕК), яка належить Рінату Ахметову, – шахти "Комсомолець Донбасу", а також холдингів "Ровенькиантрацит" і "Свердловантрацит" – у загальному обсязі видобутку вугілля антрацитної групи в Україні склала 59%. І поряд з іншими підприємствами Донбасу, якы видобувають антрацити, вони були єдиними постачальниками сировини на 7 із 14 ТЕС країни", – уточнює керівник аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій.

Новини за темою

До початку війни на Донбасі середньомісячний обсяг видобутку енергетичного вугілля в Україні становив більш ніж 5 млн тонн, тобто перевищував середньомісячний обсяг потреби в цьому виді сировини ТЕС країни майже на 40%. Однак через бойові дії до серпня 2014 р. майже 50% ресурсів вугілля в Донбасі виявилися просто недоступними. Відповідно, торік у серпні порівняно з серпнем 2013 р. обсяг видобутку енергетичного вугілля в Україні впав в 1,8 рази, або до 2,82 млн тонн, а це порівняно із середньомісячним обсягом, необхідним для нормальної роботи ТЕС країни, вже приблизно на 10% менше.

Незважаючи на граничне зниження інтенсивності бойових дій у 2015 р., стан справ у сфері видобутку енергетичного вугілля не тільки не покращився, але й, навпаки, навіть дещо погіршився. Так, у січні-жовтні 2015 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року підприємства України скоротили обсяг видобутку цього виду сировини на 38%, або в середньому до 2,64 млн тонн на місяць. Таким чином, якщо до осені минулого року середньомісячний обсяг дефіциту енергетичного вугілля в Україні становив 300 тис. тонн, то до початку опалювального сезону цього року він зріс до 500 тис. тонн. Саме тому з вересня 2014 р. і дотепер Україна змушена імпортувати енергетичне вугілля і, звичайно, головним чином – антрацити.

* * *

Як би там не було, але 6 листопада Демчишин повідомив про те, що Україна накопичила достатню кількість вугілля на складах ТЕС для опалювального сезону і що відключень споживачів від енергопостачання протягом цього періоду не буде. Поряд з цим прес-служба НЕК "Укренерго" уточнила, що з 9 по 15 листопада обсяг запасів вугілля на складах ТЕС збільшився з 2,063 до 2,119 млн тонн. При цьому обсяг запасів вугілля антрацитної групи склав 971,5 тис. тонн, а інших енергетичних вугіль – 1,148 млн тонн. А вже 27 листопада з цілком очевидних причин прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив про те, що необхідний для проходження зимового періоду обсяг запасів вугілля на складах українських ТЕС відсутній, і, скликавши Антикризовий енергетичний штаб, зажадав від нього прийняти план надзвичайних заходів для запобігання так званих віялових відключень.

Новини за темою

До цього часу ситуація була ускладнена, по-перше, через припинення поставок вугілля з "Д/ЛНР". Як уточнили у прес-службі ДТЕК, вивезення антрацитів з "Д/ЛНР" не здійснюється з 20 листопада. "Це не єдиний випадок за останній час. Через ряд причин воно періодично зупиняється, а потім знову відновлюється", – додали у прес-службі. Демчишин також підтвердив, що перебої з поставками вугілля із зони АТО на українські ТЕС відбуваються виключно з технічних причин, переважно через погане функціонування інфраструктури, але ніяк не з політичних.

По-друге, одночасно з цим було припинено надходження вугілля і з Росії. Так, 24 листопада міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив про те, що у відповідь на блокування енергопостачання Криму Росія може відмовити Україні у продажу енергетичного вугілля. І вже цього самого дня "Південна паливна компанія" (ЮТК)" (Ростовська обл.) поряд з іншими постачальниками дійсно зупинила вивезення цього виду сировини в Україну. Як пояснив заступник генерального директора UTC Роман Крюківський, це також сталося з причини, далекої від політики: "Просто залізниця не приймає вагони до відправки...".

І, тим не менш, 27 листопада вже і сам Демчишин заявив про те, що відновлення постачань російського вугілля в Україну стане можливим лише за умови відновлення і підключенні хоча б однієї з ліній електропередачі (ЛЕП) до Криму – "Каховка-Титан". Через два дні, 29 листопада, в. о. директора "Укренерго" Всеволод Ковальчук повідомив про те, що керівництву Міненерговугілля нарешті вдалося домовитися з ініціаторами блокади Криму про відновлення цієї ЛЕП, яке займе не більше 4-5 годин. "Однак питання її включення все ще залишається предметом дискусії", – додав він. І це значить, що саме по собі завершення ремонту лінії "Каховка-Титан" до відновлення енергопостачання до пов'язаних з нею об'єктів не призведе...

* * *

Між тим деякі експерти вважають, що припинення поставок вугілля з Росії аж ніяк не стане тим чинником, який дестабілізує енергосистему України. "Насамперед блокування поставок електроенергії до Криму вивільнило щонайменше 500 мВт потужності об'єднаної енергосистеми України. Крім того, в українського уряду є час і ресурси для того, щоб знайти інші джерела закупівель енергетичного вугілля. І, нарешті, в перспективі Україна може наростити потужності атомної та гідроенергетики", – вважає експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Вадим Перебийніс. Однак ще рік тому влада України повною мірою переконалася в тому, що альтернативних російським постачальникам енергетичного вугілля необхідної якості, які до того ж були б готові продавати їх країні за прийнятною для неї ціною, на світовому ринку просто не існує. І це означає, що найближчим часом інакше як за рахунок імпорту з Росії проблему дефіциту антрацитів Україні вирішити не вдасться.

Тим не менш керівництво Міненерговугілля розраховує, що вже в зимовий період 2016-2017 рр. країні вдасться обійтися без російського вугілля. При цьому він не уточнює, яким саме чином це буде досягнуто. "У силу нерозвиненості портової інфраструктури України обсяги поставок вугілля з далекого зарубіжжя, які здійснюються морським шляхом, можуть покрити лише 40% середньомісячного обсягу дефіциту цього виду сировини, а питання про те, як заповнити нестачу в розмірі решти 60% поки залишається відкритим", – констатує генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко.

Новини за темою

З цього випливає, по-перше, те, що в нинішньому опалювальному сезоні в України немає іншого виходу, крім відновлення імпорту вугілля з Росії, для чого їй доведеться знайти спосіб відновлення в повному обсязі енергопостачання Криму. А, по-друге, те, що в перспективі їй доведеться або всіляко сприяти зростанню обсягів вуглевидобутку в зоні АТО до довоєнного рівня, або, як і раніше, імпортувати вугілля, знову-таки, з Росії.

Олена Герасимова для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>