Україна може купувати російський газ. За якою ціною?

Кінець минулого року ознаменувала сенсаційна заява президента Петра Порошенка, який не виключив відновлення припинених з 2015 року поставок природного газу з Росії. У "Нафтогазі" 112.ua уточнили, що з російською газовою монополією на сьогодні "вже є комунікація" з цього питання. Відновлення постачання вможливилося після ухвалення рішення в Стокгольмському арбітражі, який закріпив на найближчі два роки вигідні для України умови виконання контракту з "Газпромом". Скориставшись ними, українська влада зможе утримати на нинішньому рівні ціну на газ для населення. А це особливо актуально напередодні виборів, що наближаються

Україна може купувати російський газ. За якою ціною?
пресс-служба Газпрома

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Кінець минулого року ознаменувала сенсаційна заява президента Петра Порошенка, який не виключив відновлення припинених з 2015 року поставок природного газу з Росії. У "Нафтогазі" 112.ua уточнили, що з російською газовою монополією на сьогодні "вже є комунікація" з цього питання. Відновлення постачання вможливилося після ухвалення рішення в Стокгольмському арбітражі, який закріпив на найближчі два роки вигідні для України умови виконання контракту з "Газпромом". Скориставшись ними, українська влада зможе утримати на нинішньому рівні ціну на газ для населення. А це особливо актуально напередодні виборів, що наближаються

З якого дива раптом повернулися до Росії?

Про те, що Україна готова відновити закупівлю газу в Росії, президент України Петро Порошенко заявив під час робочої поїздки в Одеську обл. 28 грудня. Порошенко зазначив, що це можливо, якщо російський газ буде дешевим, а процес некорупційним. "Що відбулося протягом останніх двох років? Ми енергетично незалежні. Вони (Росія, – ред.) стукають: може, візьмете наш газ? Ні, у нас все добре. Якщо він буде дешевий і чесний, не корупційний, - будь ласка", - заявив Порошенко.

Україна припинила постачання російського газу ще з листопада 2015 року. Відзначимо, що це сталося не тільки у зв'язку з питаннями економічної доцільності, але й у зв'язку з анексією Криму, російською агресією на Донбасі. Росія була офіційно визнана країною-агресором, з нею було розірвано співпрацю не тільки в газовій, але в культурній, торговельній галузях. Українські політики протягом останніх років неодноразово козиряли тим, що розрив відносин з "Газпромом" і звільнення від російської "газової голки" - одне зі значущих досягнень України після Майдану.

Чому влада змінила погляд тепер? 22 грудня Стокгольмський арбітраж виніс рішення у суперечці "Газпрому" і "Нафтогазу", що тривала майже три роки, про взаємні претензії за постачання російського газу до України. Як відомо, в арбітражі компанії оскаржували положення чинного контракту, який був укладений ще в бутність прем'єр-міністром Юлії Тимошенко. Згідно з контрактом, вже до 2014 року ціна на російський газ зросла до 485 дол. за 1 тис. куб. м (по реверсу Україна зараз купує газ за ціною близько 280 дол. за 1 тис. куб. м). За рішенням арбітражу, ціна газу за другий квартал 2014 року була знижена з 485 дол. до 352 дол. за тис. куб. м., були повністю скасовані претензії "Газпрому" на вимогу "бери або плати" за 2009-2017 роки (сума, еквівалентна 56 млрд дол.).

Новини за темою

Річний обсяг закупівлі газу замість фіксованих 52 млрд куб. м на рік (на які поширювався принцип "бери або плати") був знижений до 5 млрд куб. м на рік. "Це (5 млрд куб. м) річний контрактний обсяг. Мінімальний контрактний обсяг становить 80% від річного контрактного обсягу", - уточнив 112.uа головний комерційний директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко.

Це означає, що протягом двох років (2018-2019 рр. до закінчення терміну контракту з "Газпромом") Україна зобов'язана купувати 4 млрд куб. м російського газу на рік. Якби наша країна відмовилася це робити, "Газпром" міг би звернутися в арбітраж у зв'язку з порушенням підтверджених контрактних зобов'язань (у Стокгольмі), сказав 112.ua гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика" Леонід Уніговський: "Наслідки легко припустити: це була б явно негативна оцінка для України. Тому я думаю, що ми будемо купувати ці обсяги".

Заява Порошенка є сигналом політичним силам, які консолідувалися довкола президента, про зміну політичного курсу щодо постачання російського газу. "Політики два роки хвалилися, що ми в Росії не купуємо газ. Тепер потрібно купити. Тому це початок підготовки публіки, громадської думки", - сказав директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

Таке припущення підтвердили і в "Нафтогазі", де заяву президента та перспективи купівлі російського газу коментували дуже стримано. "Наскільки я розумію, слова Петра Олексійовича базувалися на рішенні Стокгольмського арбітражу, який встановив новий контрактний обсяг за чинним контрактом "Газпрому", - сказав Юрій Вітренко. У той же час на питання, чи ведуть уже переговори про відновлення поставок газу в Україну, Юрій Вітренко відповів, що "на сьогодні з "Газпромом" є комунікація". Отримати коментарі в російському "Газпромі" 112.uа поки не вдалося – в прес-службі російського газового монополіста на запит інформагентства відповіді не дали.

Новини за темою

За словами Уніговського, відмовитися продавати газ в Україну в обсягах і на умовах, передбачених рішенням Стокгольмського арбітражу, "Газпром" не може. Україна також може також звернутися в арбітраж з цього приводу. Тому питання про те, чи будуть найближчі роки постачати в Україну російський газ, не стоїть. Важливе інше: за якою ціною будуть здійснювати постачання.

Якою буде ціна російського газу для України?

Головний комерційний директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко розповів 112.ua, що "у рішенні Стокгольмського арбітражу прописано: ціна буде прив'язана до ціни ліквідного європейського хабу": "Якою буде ціна на хабі, такою ж буде і ціна в контракті. Хаб мінус транспорт – не буде: просто хаб. Точну ціну ми не розголошуємо", - сказав він. Раніше повідомлялося, що арбітраж прив'язав формулу ціноутворення до ціни на німецькому хабі NCG.

Завдяки цій обставині на умовах, на які ми вийшли після рішення Стокгольмського арбітражу, Україні вигідно закуповувати газ у "Газпрому", сказав Леонід Уніговський: "Російський газ буде дешевшим за той, який Україна закуповує по реверсу". По реверсу Україна купує газ на умовах хаб плюс транспортні витрати і вихід з ГТС Словакії, а це в середньому как мінімум плюс 15-20 долл за тис. куб м до ціни хабу. 

Експерти підрахували, що на умовах "європейський хаб" ціна російського газу в Україну може бути як мінімум на ці ж 15-20 долл за 1 тис. куб. м нижчою за ту, за якою постачають газ населенню (зараз близько 249 дол.), теплокомуненерго і релігійним організаціям (категорія ПСО). Зазначимо, що ця ціна розраховується на підставі формули імпортного паритету з урахуванням ціни на хабі NCG. "Я вважаю, що формула імпортного партитету в Україні повинна бути змінена. Якщо "Нафтогаз" починає закуповувати 4 млрд куб. м на рік російського газу і він буде спрямований на потреби ПСО, то виникає питання – чому ж в імпортному паритеті не повинна враховуватися ціна дешевшого російського газу?", - сказав 112.ua Леонід Уніговський.

Експерт висловив упевненість, що "Нафтогаз" буде продавати закуповуваний у російської газової монополії газ саме категоріям ПСО (в т. ч. населенню), а не промисловості. За рахунок нього може бути заміщений газ, який для потреб категорії зараз імпортується з Європи за більш високою ціною, ніж та, яка буде в "Газпрому". Відзначимо, що в Україну для потреб населення імпортується 3,7 млрд куб. м газу (за опалювальний сезон), що можна порівняти з мінімальним обсягом, який Україна повинна купувати у "Газпрому" (4 млрд куб. м). Інший обсяг потреб категорії ПСО перекривається за рахунок газу, видобутого в Україні, - 17,6 млрд куб. м.

Новини за темою

З допомогою російського газу влада може вирішити одну з найболючіших проблем, що провокує гостре соціальне напруження, – утримання ціни на газ для населення. Як відомо, баталії стосовно ціни між прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом та головою НАК "Нафтогаз України" Андрієм Коболєвим тривають ще з весни 2017 року. Минулого літа "Нафтогаз" подав на розгляд Кабміну фінплан, в якому було передбачено підвищення ціни на газ для населення (категорії ПСО) у поточному опалювальному сезоні (з жовтня 2017 року) на 18,84%, або на 931 гривню - до 5873 грн за 1 тис. куб. м без податку на додану вартість. Тим не менш уряд і Мінпаливенерговугілля виступили категорично проти підвищення. Міністерство досі не опублікувало ціну на газ для опалювального сезону, хоча повинно було зробити це ще влітку. Зараз газ продається населенню за ціною минулого року, що є предметом гострої дискусії з МВФ, який наполягає на скасуванні ручного регулювання у сфері забезпечення населення газом. За неофіційними даними, повернення до ринкового ціноутворення стосовно категорії ПСО – одна з головних вимог щодо виділення траншу МВФ, що затримується.

Безумовно, можливість утримати або навіть знизити ціну на газ для населення особливо актуальна для влади напередодні виборів, що наближаються. Проте не можна виключати того варіанту, що хаб NCG може зіграти з "Нафтогазом" злий жарт, говорить Уніговський. За його словами, ціна на хабі ринкова і на неї впливає безліч факторів: котирування нафти, різке похолодання, аварії, які стаються на газопроводах. Відповідно, це ризик того, що в якийсь момент і ціна "Газпрому" може виявитися не такою і зручною. "У якийсь момент вона може стрибнути навіть вище того рівня, який був у старому контракті з російським монополістом, через що вони сперечалися в арбітражі", - сказав експерт.

Також Уніговський підкреслив, що Україні не слід повторювати помилки минулого, наступаючи на ті самі граблі й опинятися в повній залежності від "Газпрому". "Україні слід законодавчо закріпити положення, яке діє в Європі, де з одного джерела заборонено постачати більше 30% газу. 5 млрд куб. м, які ми повинні закуповувати, згідно із зобов'язаннями за рішенням арбітражу, це якраз і є близько 30%. Інакше ми можемо втратити реверс, а з "Газпромом" знову виникнуть проблеми, або він відмовиться постачати нам газ, і ми опинимося біля розбитого корита", - сказав Уніговський.

Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика" також нагадав, що ситуація з вигідними умовами триватиме не більше двох років: "Рішення Стокгольма стосується лише 2018-2019 років, що буде далі – невідомо. Можливо, "Газпром" відмовиться постачати нам газ після 2019 року".

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>