Україна хоче транш, а МВФ - щоб Київ жив відповідно до статків

Україна може отримати черговий транш кредиту Міжнародного валютного фонду вже в третьому кварталі 2018 року, заявив під час брифінгу заступник голови Національного банку з питань монетарної політики Дмитро Сологуб. Може, але не факт, що отримає, адже для цього наша влада повинна прийняти ряд рішень, які, м'яко кажучи, не дуже порадують багатьох українців. А якщо згадати, що в наступному році вибори, то ця перспектива здасться ще більш туманною.

Україна хоче транш, а МВФ - щоб Київ жив відповідно до статків
Фото з відкритих джерел

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

Україна може отримати черговий транш кредиту Міжнародного валютного фонду вже в третьому кварталі 2018 року, заявив під час брифінгу заступник голови Національного банку з питань монетарної політики Дмитро Сологуб. Може, але не факт, що отримає, адже для цього наша влада повинна прийняти ряд рішень, які, м'яко кажучи, не дуже порадують багатьох українців. А якщо згадати, що в наступному році вибори, то ця перспектива здасться ще більш туманною.

Нагадаємо, що наша країна отримала останній транш кредиту МВФ ще в квітні 2017 року. В цілому, в рамках програми розширеного кредитування планувалося, що Фонд виділить Україні 17,5 мільярдів доларів. В обмін на це уряд, президент і голова Національного банку пообіцяли Фонду, серед іншого, підвищити тарифи на комунальні послуги, запровадити легальний ринок землі, націоналізувати "ПриватБанк", скоротити дефіцит Пенсійного фонду. Частину умов Фонду було виконано, проте з часом додалися нові. Зокрема, мова йде про надання права на автономне прослуховування співробітникам Національного антикорупційного бюро. На сьогоднішній день НАБУ має таку можливість виключно за погодженням зі Службою безпеки України. Також західні партнери вимагають провести поділ оператора газотранспортної системи "Укртрансгаз" і продати низку державних підприємств.

Новини за темою

Переговори про черговий перегляд програми співробітництва з МВФ і, відповідно, виділення п'ятого траншу кредиту зайшли в глухий кут. Проти підвищення цін на газ виступив публічно прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Прискорити втрату популярності і пересадити ще більшу кількість українців на субсидії влада поки не зважилася. Головну ж вимогу кредитора – створення Антикорупційного суду – не дивлячись на публічні заяви, не підтримують ні на Банковій, ні в парламентській більшості. І хоча в підсумку, як відомо, відповідний законопроект був прийнятий у першому читанні, він був розкритикований як представниками МВФ, так і експертами Світового банку. У той же час після конфлікту влади з Національним антикорупційним бюро і його главою Артемом Ситником, за словами джерел 112.ua у складі фракцій коаліції, офіційному Києву не варто розраховувати на отримання політичних траншей під чесне слово, а прем'єр-міністр Володимир Гройсман навіть заявив про необхідність написання нової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом, щоправда, додавши, що це потрібно робити після завершення нинішньої. Зі свого боку, президент Петро Порошенко під час зустрічі з блогерами, яких прийнято вважати лояльними до влади, за словами самих учасників зустрічі, заявив, що Банкова не збирається припиняти співпрацю з МВФ, "проте буде активно торгуватися".

Ну а поки на Банковій і Грушевського переконують МВФ все-таки дати трохи грошей, Фонд нагадує, що треба жити за статками. За інформацією джерел 112.ua у складі фракцій коаліції, головний кредитор України вважає, що держбюджет-2018 на сьогоднішній день не збалансований і дірка становить близько 60 мільярдів гривень. За словами наших співрозмовників, Фонд запропонував або провести секвестр на зазначену суму коштів, або шукати альтернативні джерела доходів. У зв'язку з цим у Вашингтоні згадали українській владі і (не)виконання старих зобов'язань - приватизацію, зокрема, Одеського припортового заводу і "Центренерго".

Новини за темою

"Фактично відкрито запитують, де ваша програма приватизації. Мовляв, обіцяли конкурс і по ОПЗ, і по "Центренерго", однак на практиці грошей немає", - переказує наш співрозмовник атмосферу переговорів.

Критику у фахівців МВФ, за словами наших співрозмовників, викликає і розподіл дотацій в агросфері, коли левову частку коштів отримують великі агрохолдинги.

"Вони кажуть, що дотації потрібно давати всім. У нас же основні засоби отримують олігархи, наближені до влади, або які співпрацюють з владою", - зазначає співрозмовник. Варто нагадати, що лідером за обсягом дотацій є компанія "Миронівський хлібопродукт" Юрія Косюка.

Не забувають у Фонді і про підвищення цін на газ до передбаченого меморандумом рівня імпортного паритету. За словами джерел 112.ua в уряді, виходячи з цього у МВФ вважають, що воно має зрости на 32%. У свою чергу, в уряді хочуть зробити це підвищення більш плавним.

Втім, схоже, що поле для маневру у влади зменшується. Заступник міністра фінансів Сергій Марченко у вівторок заявив, що без відновлення співпраці з Фондом буде вкрай складно позичити гроші на зовнішніх ринках. За розрахунками джерел 112.ua в Мінфіні, ставка розміщення українських євробондів в такому випадку складе близько 12%. Співрозмовники не виключають, що навіть на таких умовах нашій країні позичити буде вкрай складно. Варто нагадати, що восени 2017 року Україні вдалося залучити 3 мільярди доларів на 15 років під трохи більше ніж 7% річних. За рахунок цих коштів планувалося вирішити питання з поточними виплатами за зовнішніми боргами. А з урахуванням того, що раніше в Нацбанку не раз заявляли про необхідність відновлення співпраці з Фондом, план Б, схоже, відсутній.

Новини за темою

Не дивно, що в парламенті згадали про законопроект про Антикорупційний суд. За словами джерел 112.ua у складі фракцій коаліції, "буде створена робоча група для доопрацювання законопроекту". Планується, що буде посилена роль міжнародних експертів у відборі суддів Антикорупційного суду, на чому, як ми раніше писали, наполягають міжнародні партнери України.

Навіть з урахуванням цього перспектива відновлення співпраці з МВФ поки виглядає туманно. Як заявив під час брифінгу перший заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб, в Центробанку розраховують на отримання чергового траншу в третьому кварталі цього року, додаючи при цьому, що "не все залежить від НБУ". А в кулуарах парламенту все більше депутатів запевняють, що до виборів на транш не варто розраховувати.

Ярослав Конощук  

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів