УДАРити по Зеленському: Що задумав Кличко?

УДАРити по Зеленському: Що задумав Кличко?
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

У нещодавньому ефірі телеканалу "Київ" мер Києва Віталій Кличко заанонсував, що йтиме на дострокові вибори з перезавантаженою командою. "Ми однозначно будемо брати участь у виборах, найближчим часом презентуємо оновлену політичну силу. І також, переконаний, треба домовлятися про об’єднання зусиль – для того, щоб місто Київ розвивалося", – сказав він.

Вибори дійсно наближаються, питання лише в тому – коли. Строкове переобрання Київради та мера столиці, згідно із законом, має відбутися в жовтні 2020 року. Дострокові ж вибори можливі (теоретично) будь-коли.

Ми вже писали про те, що Верховна Рада відклала розгляд законопроекту про столицю до наступної сесії, тобто аж до лютого. У перехідних положеннях цього законопроекту називалася дата ймовірних виборів – 8 грудня. Але якщо розгляд відкладено, то й день виборів, очевидно, анулюється. Або ні. З командою президента Зеленського можна чекати будь-яких сюрпризів.

Новини за темою

Як каже в коментарях 112.ua директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, "як вийде Зеленський з правової колізії щодо дати виборів – вже неважливо. Якщо вибори призначать на лютий, Кличко від цього тільки виграє. Бо до цього часу буде вже багато розчарувань в новій владі, і це відіб’ється на популярності її кандидата. А якщо вибори будуть в грудні, що ж… Грудень, так грудень, лютий, так лютий, стадіон, так стадіон. У Кличка один вихід – грати на випередження".

Разом з Карасьовим та іншими експертами ми розбиралися у тому, що означає "гра на випередження" у виконанні Віталія Кличка, а також у тому, хто увійде до складу його нової команди та хто, зрештою, оплатить цей "бенкет". Картина вийшла наступна.

З ким йтиме Кличко?

Свого часу Віталій Кличко очолював партію "Удар", тобто "Український демократичний альянс за реформи". Згодом "Удар" злився із порошенківською "Солідарністю", однак, як зауважує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко, "злиття партій українським законодавством не передбачено, передбачено лише скасування реєстрації".

Тож юридично "Удар" існує і досі, але, щоправда, як самостійна одиниця партія не функціонувала вже давно. Тож перед мером міста два шляхи – намагатися відродити її з небуття чи будувати нову політсилу з нуля. "Пригадую ті часи, коли "Солідарність" Порошенка нібито розчинилася в Партії регіонів, але потім відновилася. Для Кличка найкращим варіантом було б все-таки відновлення "Удару". Це було б логічно для нього, бо асоціюється саме з мером Києва", – каже Петренко.    

Якщо ж збирати нову партію, то "складно сказати, хто приєднається до Кличка, враховуючи те, скільки людей від нього вже пішло. Хіба що він скомпонує залишки "Удару". Єдине, на що може розраховувати Кличко, це виключно на власний імідж. Тобто якщо фінанси дозволять, він може набрати нових людей і повести їх під знаменами нової сили. Так, як це свого часу зробив Зеленський", – зазначає експерт.            

"Навряд чи Кличко намагатиметься відновити "Удар", – сумнівається керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов. – Скоріше за все, буде новий політичний бренд, але розкрутити його до 8 грудня Кличко не встигне. Та для Києва цього й не потрібно, бо у Києві він і сам – бренд. А от говорити про те, щоб нова політична сила Кличка змогла структуруватися в інших місцевих радах, не доводиться. У Києві він може співпрацювати зі "Свободою", яка в Київміськраді досить лояльна до Кличка".

"Хто увійде до нової політсили Віталія Кличка? – перепитує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. – Гадаю, це може бути такий собі комбінований рух, створений під Кличка, куди увійдуть і залишки "Удару", і бізнес-команда чинного мера, і якісь люди Петра Порошенка, і представники "Самопомочі". Всі вони створять виключно виборчий проект, а не сталу політичну партію".

"Із Порошенком у Кличка навряд чи збереглися теплі стосунки, але частина складу команди Порошенка може мати бажання піти під крило Кличка – як політика, який зберігає перспективу розвитку", – додає Бортник.

Втім, проблема навіть не в тому, з ким йтиме Кличко на вибори. Проблема в тому, який обсяг повноважень лишиться у нього на посаді мера. І яким – що також важливо! – буде його вплив на депутатів Київради. Так, Віталій Кличко має всі шанси переобратись на другий термін. Головне, аби така перемога не стала для нього суто формальною й аби йому вдалося зібрати "під себе" більшість у столичному парламенті.

Але й це не все. Проблема номер два полягає в іншому. Якщо мером стане не представник влади, тоді, враховуючи широкі повноваження голови міськадміністрації, голова КМДА може просто заблокувати "незручного" мера. І працюватиметься йому вельми непросто. Цікавий нюанс: Володимир Зеленський досі не підписав указ про звільнення Кличка з посади очільника міської адміністрації.

Чи означає це, що між президентом та мером тривають певні торги? Наші експерти кажуть: навряд чи. Віталій Кличко шукатиме інше підґрунтя під час виборчої кампанії. Дехто не виключає навіть, що таким союзником для нього стане… Ігор Коломойський.

Хто підтримає Кличка з представників бізнесу?

Кожна виборча кампанія включає в себе потужну фінансову складову. А кожна фінансова складова створює потенційному переможцю зобов’язання перед "спонсорами". Останні ж орієнтуються на владу і значно рідше – на опозицію. Хіба що ця опозиція виглядає багатообіцяльною.

"Олігархи на сьогодні намагаються знайти спільну мову із Зеленським. Чи будуть вони вкладатися в Кличка? Ні, бо у такий спосіб вони лише вкладатимуться у своє протистояння з президентом. На відкрите фінансування Кличка з великих олігархів, напевно, ніхто не зважиться. Хоча, враховуючи особливості пана Коломойського та його бажання грати на два боки, може бути й таке, що за Кличка "впишеться" саме він. Але це все-таки трохи фантастично. Підштовхнути його до Кличка може хіба що зменшення важелів впливу на Зеленського", – вважає Богдан Петренко.

Новини за темою

"Спонсорів у Кличка знайдеться багато, – не погоджується Вадим Карасьов. – Вони розумітимуть, що поразка Кличка дорівнюватиме перемозі у битві за Київ Коломойського. І всі, хто цього не хоче, будуть вимушені ставити на Кличка, бо іншого кандидата просто немає. Певним чином на таку роль міг би претендувати Пальчевський, котрий є незалежною фігурою і такою, що навряд чи користуватиметься підтримкою з боку команди Зеленського".

Підприємець Андрій Пальчевський, згаданий Карасьовим, поки що не входить до переліку рейтингових персон, котрі могли б претендувати на крісло столичного мера. Підтримкою у киян наразі користуються шоумен Сергій Притула, чинний міський голова Віталій Кличко та ймовірний кандидат від команди влади Олександр Ткаченко. Однак про них – іншим разом.

Серед групи підтримки Кличка може опинитися прошарок столичних підприємців. "У Києві є достатньо бізнесу, який зобов’язаний Кличку і який покладатиметься на нього в майбутньому. Адже навіть якщо Кличко не стане мером втретє, він має непогані шанси провести потужну фракцію до Київради та залишитися вагомим гравцем на столичному полі. Тобто він залишається перспективним політиком, а тому й проблем із фінансуванням у нього не буде, а, окрім того, він і сам небідна людина", – зауважує Руслан Бортник.

"Кличко – людина заможна, – погоджується Андрій Золотарьов, – але тут питання не в грошах. Всі ще надто добре пам’ятають успіх "Удару" сім років тому, тодішній злет Кличка і те, чим все це скінчилося. Кличко злив "Удар" під президентські вибори Порошенка. Такої райдужної перспективи, як 7 років назад, у нього вже не буде. Так, на рівні Києва певна популярність у Кличка є, але вона необов’язково конвертується у бали Кличку як політику".

"Про капітуляцію Кличка говорити зарано. Він не тікає, але відступає. І на ходу намагається перехопити ініціативу", – резюмує експерт.

Перехоплення ініціативи полягає, зокрема, й у налагодженні ним потрібних йому зв’язків. Адже до Зеленського побігли все-таки не всі. У стані опонентів чинного президента лишився й такий потужний політик, як Петро Порошенко. "Порошенко може підтримати Кличка тактично, бо тут матиме місця співпадіння інтересів. Про довготривалий політичний союз не йтиметься. Наступ нової влади вже зараз спровокував тактичне об’єднання багатьох колишніх союзників – вибору в них немає, бо в протилежному випадку їх розчавлять по одинці", – акцентує Вадим Карасьов.

Але, додає Богдан Петренко, "Порошенко залишається для багатьох одіозною фігурою і пов’язувати себе із Порошенком було б для Кличка неправильно в електоральному плані. Так він заробить не стільки плюси, скільки мінуси. І навряд чи щось вигадає фінансово".

А чи приєднається до лобіювання інтересів Кличка згадуваний вище Ігор Коломойський? "Коломойський у Кличка не вкладатиме – принаймні, не зараз. Так, Ігор Валерійович не раз змінював позицію і починав надавати допомогу тим, з ким раніше не хотів мати справу. Але на це потрібен час, і за два місяці ще нічого не зміниться", – каже Андрій Золотарьов.

Який у Кличка план?

Час дійсно грає проти Кличка (якщо виходити з того, що дострокові вибори відбудуться на початку грудня), але це не критично. Чинний мер дійсно готовий до боротьби – на це в коментарях вказує Вадим Карасьов.

"Судячи з останніх кроків Кличка, у нього є певний план. У кожному разі, відступати йому нікуди – за ним Київ і лави тих, хто не хоче перемоги Коломойського. Кличко вже робить певні кадрові призначення – доволі знакові. Мається на увазі ставка на просунутий ІТ-бізнес, технологічно просунутий.

Кличко оновлює команду і йде в активний наступ на Верховну Раду, звертаючись до неї з приводу розпуску Київради, де бракує кворуму.

Кличко грає на ваганнях Зеленського відносно того, а чи треба на сьогоднішній день призначати голову КМДА, бо на нього можуть повісити всі негаразди опалювального сезону. Хто сьогодні затягує час, той програє завтра – Кличко це розуміє", – говорить експерт.

Новини за темою

"Команда у Кличка вже є, але він її зараз не підсвічує, бо триває стадія формування. Вже після того, як стануть зрозумілі параметри виборчої кампанії, будуть ухвалені відповідні рішення, ми побачимо команду Кличка", – прогнозує Руслан Бортник.

Та в кожному разі Кличко збирає команду не лише під київські вибори. "Надалі Кличко намагатиметься потрапити до Верховної Ради – якщо не з якоюсь політичною силою, то тоді вже самотужки", – переконаний Андрій Золотарьов. Шлях у велику політику – добра альтернатива для Кличка, тим паче, що вибори "за розкладом" до Київради можуть бути взагалі скасовані.

"Строкові вибори мера і Київради можуть відбутися в жовтні 2020-го, а можуть і не відбутися. "Зелененці" діють як справжні ленінці, тобто в дусі політичної доцільності. Можуть і знайти якесь виправдання стосовно того, що ще одні вибори не потрібні. Досить і дострокових. Скажете, що таке нереально? А ви от згадайте, як це відбувалося із виборами парламентськими", – пропонує Золотарьов.

Тим часом не все просто й у Зе-команді. Єдності щодо кандидатури мера там немає, і це ще одне протиріччя, яке роздирає й без того не монолітну партію.

"Сьогодні всередині "Слуги народу" борються дві команди – за право йти від Зеленського в мери Києва. Є команда "Привату", яку представляє Олександр Ткаченко, але вона не влаштовує значну частину СН. До неї, на мою думку, дещо підозріло ставиться і сам президент. Тому в Зеленського є й інші потенційні кандидати, котрих можуть висунути від "Слуги" в мери.

Але остаточне рішення щодо того, кого саме висувати від Зеленського, ще не прийнято. Це може бути і не Ткаченко, і не інший представник "Привату". Бо віддати "Привату" контроль над Києвом, враховуючи й те, що й Аваков також "зберігся" в грі, в оточенні президента прагнуть далеко не всі", – розповідає 112.ua Руслан Бортник.

Як видається, шанс для Віталія Кличка полягає саме в суперечностях і незгоді, яка царює у владній команді. Поки там вирішують, кому віддати столичний "трон", його за собою може застовпити чинний градоначальник. Якщо йому, звісно, вистачить на це ресурсів – як фінансових, так і кадрових.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>