Удар зліва: Чому Бразилія дійшла до імпічменту президента

Ділма Русеф, екс-президент Лула і верхівка правлячої Партії трудящих виявилися залученими в найбільший в історії Бразилії корупційний скандал, де загальна сума хабарів перевищила 4 млрд дол. Масштаби зловживань, особливо на тлі економічної кризи, виявилися занадто великими навіть для терпимих до корупції бразильців

Удар зліва: Чому Бразилія дійшла до імпічменту президента
Фото з відкритих джерел

Ділма Русеф, екс-президент Лула і верхівка правлячої Партії трудящих виявилися залученими в найбільший в історії Бразилії корупційний скандал, де загальна сума хабарів перевищила 4 млрд дол. Масштаби зловживань, особливо на тлі економічної кризи, виявилися занадто великими навіть для терпимих до корупції бразильців

Оригінал на сайті Московського центру Карнегі

Ліві уряду Південної Америки – дивовижний феномен. Голоси і любов виборців вони отримують за допомогою антиамериканської риторики, але їхня внутрішня і зовнішня політика не мають нічого спільного з лівими гаслами. Президент Еквадору Рафаель Корреа ось уже десять років твердить про те, що головне його завдання – боротьба з гегемонією Штатів, а офіційною валютою Еквадору залишається долар США. Венесуельські антиімперіалісти Чавес і Мадуро ні на секунду не перекрили нафтовий кран для "Імперії Зла". Лівий уряд Уругваю, на чолі з "найбіднішим президентом у світі" Хорхе Мухікою, заохочує існуючу в країні систему податкового раю. Лівий уряд Ділми Русеф і Партії трудящих навіть не намагався втілити в життя амбітні передвиборчі обіцянки, а сама Бразилія занурилася в економічну, політичну і моральну кризу, яка зараз дійшла до імпічменту президента.

Епоха трудящих

За останні 15 років в Бразилії сформувався 30-мільйонний середній клас з високою, за місцевими мірками, купівельною спроможністю. Багато в чому це бразильське диво стало можливим за рахунок високих цін на сою та іншу сировину, яка становить понад 60% експорту, а також розширення торговельних зв'язків з Китаєм. Але ні Ділма, ні її попередник Лула да Сілва не змогли скористатися сприятливими факторами для індустріалізації країни і розвитку інфраструктури і вважали за краще лобіювати власні інтереси, прикриваючись ідеями Маркса і популістськими гаслами про легалізацію абортів, марихуани та іншими атрибутами свободи, рівності і братерства.

Новини за темою

Ділма Русеф, екс-президент Лула да Сілва і верхівка правлячої Партії трудящих виявилися залученими в найбільший в історії Бразилії корупційний скандал з державним нафтогазовим гігантом Petrobras, де загальна сума хабарів перевищила 4 млрд дол. Слідство ще не закінчено, і у експертів є підстави припускати, що ця цифра сягне 22 млрд дол. В рамках картельної змови найбільші компанії Бразилії платили відкати топ-менеджерам Petrobras, абсолютна більшість яких становили функціонери Партії трудящих. За підрахунками Transparency International, це другий за масштабом корупційний скандал у світі.

Саме розслідування, що отримало кодову назву операція "Автомийка", почалося трохи більше ніж рік тому. Найгучніший корупційний скандал в історії країни розкрутили дев'ять провінційних прокурорів на чолі з суддею Сержіу Моро. Спочатку відділ федеральної поліції міста Курітіба вів розслідування про відмивання досить невеликих сум через обмін валюти та банківські перекази за кордон. Але в процесі розслідування прокурори несподівано вийшли на Паулу Роберту Косту, топ-менеджера Petrobras, який займався багатомільярдними проектами з нафтопереробки. Протягом десяти років він отримував хабарі від найбільших будівельних компаній країни в обмін на укладення контрактів за завищеними цінами. Відкати становили 3% від вартості угод. Косту засудили до домашнього арешту і запропонували співпрацювати зі слідством, щоб пом'якшити покарання. Він і поінформував федеральну поліцію про те, що відкати отримували багато інших топів Petrobras і партійних босів. Частину грошей менеджери передавали політикам, які виводили капітали за кордон за допомогою мережі посередників. Незабаром прокурори провели обшуки в десятках будинків, що належать названим Костою персонажам, конфіскували величезні сейфи, набиті грошима, колекційні автомобілі і картини, включаючи деякі полотна Сальвадора Далі.

Прокурори свідомо вирішили продовжувати розслідування у двомільйонній Куритибі, далеко від Сан-Паулу і Ріо. Їх підтримав місцевий суддя Сержіу Моро, який виписав багато ордерів у даній справі, а місцеве управління поліції допомогло зібрати докази. Найбільші юридичні бюро країни, що представляють інтереси підозрюваних і обвинувачених, постійно намагаються розвалити операцію, тому, швидше за все, остаточного завершення "Автомийки" доведеться чекати ще не один рік.

Новини за темою

Партія трудящих – досить специфічна політична сила, яка перебуває при владі в Бразилії безперервно з 2003 року. Вона була створена за участю екс-президента Лули да Сілви у 1980-х роках, але, незважаючи на назву, не мала нічого спільного зі спадщиною комуністичних режимів СРСР чи Китаю і не була схожа на традиційне розширення профспілкових організацій. Лула, який не має вищої освіти, набрав собі в команду журналістів, істориків, літературних критиків і всіляких представників богеми, а сам штаб партії організував у фешенебельному районі Сан-Паулу. На подив багатьох бразильців, Партія трудящих дуже скоро перетворилася в найбільшу партію країни, а сам Лула, яскравий і харизматичний політик, двічі обирався на пост президента.

Фото з відкритих джерел

Високі ціни на ресурси сприяли успіху Лули. Зарубіжна преса порівнювала ефективність його політики з найкращими днями правління Білла Клінтона в США. У 2010 році Лула, який перебував на піку популярності, через конституційні обмеження не міг брати участь у президентській гонці і переобиратися на третій термін. Він оголосив своїм наступником Ділму Русеф – давню соратницю у політичній діяльності. Ще в 2003 році, вперше зайнявши президентське крісло, Лула призначив Русеф міністром енергетики. Перемігши на виборах у 2006 році, він зробив Ділму главою президентської адміністрації. А в 2010-му Русеф за підтримки Лули сама обралася президентом, незважаючи на відсутність плану "Б" на випадок уповільнення економіки Китаю і глобальне зниження сировинних цін.

Без рокіровки

На наступні чотири роки Лула віддалився від великої політики. У нього були серйозні проблеми зі здоров'ям – рак горла. До президентських виборів 2014 року він одужав, але брати участь у них все одно не став. Латиноамериканські ЗМІ тоді в один голос твердили про бразильський варіант тандему Путін – Медведєв, але не сталося. Тим не менш бразильці досі сприймають Лулу з Ділмою як нерозлучний дует. Коли несподівано виникають перебої з подачею електроенергії або з водопостачанням, класичний жарт сусідів залишається колишнім: "Це Лула з Ділмою посварилися!"

У 2014 році сімдесятирічний Лула пояснював свій відхід з політики підірваним здоров'ям, але бразильцям була очевидна інша причина. За роки президентства лідер Партії трудящих був помічений у великих корупційних скандалах, тому не хотів ризикувати репутацією. На виборах 2014 року Партія трудящих знову висунула Ділму. На цей раз вона вигравала – всього на 3% обігнала кандидата від опозиції. У керівництва Партії трудящих тим часом почалися серйозні проблеми через операцію "Автомийка".

Фото з відкритих джерел

Зараз справа дійшла до того, що Лулу нещодавно заарештували у власному будинку під Сан-Паулу. В ході останнього розслідування "Автомийки" з'ясувалися нові подробиці життя колишнього президента. Лула приховав, що володіє багатоповерховою віллою в райському містечку Гуаружа на узбережжі Сан-Паулу. Передбачається, що шикарна нерухомість була віддана родині Лули будівельним конгломератом OAS як хабар.

У відповідь Ділма зробила сенсаційну заяву – запропонувала Лулі очолити президентську адміністрацію. В Бразилії цей пост – аналог посади прем'єр-міністра і за Конституцією надасть Лулі недоторканність. На думку багатьох аналітиків, справа тут не тільки в необхідному імунітеті, але й у рішенні Лули брати участь в президентській гонці 2018 року.

Новини за темою

Один з найвідоміших афоризмів Лули, який зробив його знаменитим, був виголошений ним в далекому 1988 році: "В Бразилії так: коли краде бідний, його садять у в'язницю; коли краде багатий, його роблять міністром". Тепер він сам став героєм цієї фрази. Федеральний суд постановив призупинити призначення Лули на пост глави президентської адміністрації через те, що це може заважати ходу антикорупційного розслідування.

Автомийка для всіх

У Бразилії, як і в Росії, корупція не вважається чимось незвичайним. Її терплять на всіх рівнях – від поліцейських, яким дають хабар, щоб уникнути штрафів, до політиків, які роблять багатомільйонні статки на відкатах. Як і в Росії, готовність миритися з корупцією доходить до абсурду: розрізняють просто "злодіїв" і тих, "хто краде, але щось робить". Багато експертів вважають, що основна проблема Бразилії полягає в загальній корумпованості населення, яке не тільки прощає корумпованих політиків, але і голосує за тих, хто крізь пальці дивиться на процвітаючу корупцію на більш низьких рівнях.

Втім, космічні масштаби корупційних скандалів, в яких замішаний Лула, похитнули його репутацію. Сьогодні це вже не той чарівний оратор, який підкорив Бразилію і весь світ в 2010 році. Фатальною помилкою Лули було призначення послідовницею Русеф. Ділма займала пост голови ради директорів Petrobras з 2003 по 2010 рік і примудрилася вийти сухою з води – в "Автомийці" вона не фігурує. Однак Русеф абсолютно не підходить для великої політики: президент Бразилії позбавлена харизми, не має мінімального ораторського таланту, не вміє з повагою ставитися до підлеглих і досить посередній дипломат.

Однак процедура імпічменту Ділми не просунулася б настільки вперед, якщо б вона змогла хоч якось згладити катастрофічну економічну кризу, що викликала політичну напруженість: зростання безробіття, зниження зарплат, скорочення інвестицій, падіння реала до долара більш ніж на 40%.

Лідер бразильської опозиції і спікер нижньої палати Конгресу Едуарду Кунья - давній ворог Ділми. Не особливо популярний радикальний консерватор і євангеліст скористався хвилею невдоволення і відразу підвищив свої традиційно скромні рейтинги, затіявши у вересні амбітну процедуру імпічменту президента. Він пред'явив докази того, що адміністрація Ділми систематично порушувала податкове законодавство, використовувала кошти держбанків для покриття дефіциту бюджету, на фінансування власної передвиборчої компанії, а також на популістську програму допомоги малозабезпеченим "Сімейний гаманець" (Bolsa Familiar), багато в чому завдяки якій Ділма і була переобрана на другий термін.

Кунья тепер має намір сам балотуватися в президенти на наступних виборах. Хоча і він теж один із головних фігурантів "Автомийки". Верховний суд звинувачує спікера у приховуванні інформації про 13 банківських рахунків у Швейцарії. Нещодавно Кунья публічно заявив, що арешт Лули – це "занадто". Буде повним абсурдом, якщо головний ворог дуету Лула – Ділма та ініціатор імпічменту опиниться за гратами з тієї ж причини, з якої вимагає відставки чинного президента.

Ліві відступають

Увечері в неділю, 17 квітня, нарешті відбулося голосування нижньої палати парламенту Бразилії щодо імпічменту. Депутати підтримали відставку президента: 367 голосів "за", 137 – "проти". Обговорення тривало п'ять годин і транслювалося на великих екранах на головних вулицях і пляжах Бразилії, не кажучи вже про бари, ресторани і навіть спеціально створені павільйони – своєрідні фан-зони. Вуличні торговці продавали карнавальні атрибути – маски судді Сержіу Моро, який затіяв "Автомийку", і клоунські носи як символ бразильського політичного цирку.

Фото з відкритих джерел

Атмосфера на вулицях нагадувала чемпіонат світу з футболу, а саме голосування – екзотичний спектакль з криками, обіймами, танцями, довгими і безглуздими емоційними промовами кожного з голосуючих. Довгі привітання родині та друзям, присвячення голосів батькам, дітям або профспілкам розтягували на кілька хвилин. Чао, кохана", звертаючись до Ділмі, плювалися один в одного.

Стосовно 60% депутатів нижньої палати ведуться розслідування за підозрою в корупції в рамках операції "Автомийка".

Фото з відкритих джерел

Зараз бразильці сходяться в одному: уряд Партії трудящих – найбільш корумпований за всю історію. Бажання абсолютної більшості – зняти Русеф з поста президента якомога швидше і покінчити з дуетом Лула – Ділма.

Новини за темою

Насправді підтримка нижньою палатою імпічменту Ділми значить не так багато. Тепер питання про відсторонення глави держави від посади президента буде винесено на розгляд Сенату – верхньої палати парламенту, де для його підтримки потрібна більшість голосів. Голосування в Сенаті призначене на 11 травня. Якщо Сенат проголосує за імпічмент, Ділма буде усунена від влади на шість місяців. Втім, протягом цілого півроку у неї буде право організувати власний захист і реабілітуватися.

Процедура імпічменту розтягнеться щонайменше до листопада. У разі відставки Ділми президентський пост займе її нинішній заступник, віце-президент Мішель Темер. Якщо, звичайно, йому самому вдасться втриматися: Темер досить важлива фігура в операції "Автомийка", і йому теж світить імпічмент.

Фото з відкритих джерел

Ділма у разі імпічменту не зможе займати виборні державні посади протягом восьми років. Правда, є шанс, що її змінить вірний напарник Лула, виставивши свою кандидатуру на наступних виборах в 2018 році. Для цього йому необхідно зайняти міністерський пост. Лулі потрібна недоторканність. Без неї шанси екс-президента потрапити до в'язниці занадто великі.

Бразилія, як і її жителі, непередбачувана і не любить прогнозів. Але вже ясно, що голосування за імпічмент поклало символічний кінець лівому циклу в політиці Південної Америки. Менш ніж за рік популістські уряди континенту один за одним зазнали фіаско: в Аргентині до влади прийшов неоліберал Маурісіо Макрі; в Болівії Ево Моралес не може бути переобраний на четвертий термін; політика нового президента Уругваю Табаре Васкеса нічого спільного не має з лівими ідеями Хорхе Мухікі; Венесуела під керівництвом Ніколаса Мадуро занурилася в хаос, в той час як Куба нещодавно прийняла Обаму з офіційним візитом.

Єлизавета Нікітіна

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>