banner banner banner banner

Удар по рейтингу: У Зеленського перші серйозні втрати

Удар по рейтингу: У Зеленського перші серйозні втрати
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Це сталося: антирейтинг президента Володимира Зеленського вперше перевищив його рейтинг. Або, інакше кажучи, недовіра до нього відправила у нокаут довіру. У професійних термінах це звучить так: "45% респондентів не схвалюють дії та заяви Зеленського, 38% – підтримують дії президента". Опитування на цю тему проводив Київський міжнародний інститут соціології, який прихильники глави держави тут же звинуватили у заангажованості. Але річ у тім, що не один лише КМІС фіксує падіння популярності Зеленського.

Президент у цифрі

Щоб завершити сюжет із КМІСом, додамо ще трохи їхніх цифр.

Отже, якби вибори президента відбулися в кінці травня – на початку червня, то за Зеленського проголосували би 36,4% серед тих, хто визначився з вибором. У кінці квітня 2020 року таких було 42,6%. Тож рейтинг Зеленського за місяць впав на 6,2%.

Друге місце за електоральною підтримкою посідає п'ятий президент Петро Порошенко – і він зміцнює свої позиції. У кінці квітня за нього були готові проголосувати 14,9% виборців, у кінці травня – на початку червня – вже 16,8%, що майже на 2% більше.

На третьому місці – один із лідерів ОПЗЖ Юрій Бойко, який додав трохи менше 1%. У квітні його рейтинг був 12,2%, у кінці травня – на початку червня – 13,1%.

Новини за темою

Тенденція із падінням рейтингу фіксується і у президентської партії "Слуга народу". Якщо в кінці квітня за неї були готові проголосувати 32,6%, то в кінці травня – на початку червня – 28%. ОПЗЖ, якщо порівняти з квітнем, посилила свої позиції на 2% – з 15,8% до 17,8%. Партія Порошенка "Європейська солідарність" зросла на 1,5% – з 15,2% до 16,7%. Це опитування проводилося з 24 травня по 4 червня 2020 року.

А тепер – дані від Центру Разумкова.

Згідно із ними, якби вибори відбулися найближчим часом, за нинішнього президента Володимира Зеленського проголосували би 34,6% українців серед тих, хто визначився. За співголову фракції ОПЗЖ Юрія Бойка проголосували би 20% респондентів, за лідера Європейська солідарність Петра Порошенко – 16,1% опитаних. Тут, як бачимо, рівень підтримки Зеленського ще менший, ніж у КМІСу. І значно більше симпатиків у Юрія Бойка.

Що стосується довіри/недовіри, то і "разумковці" констатують негативне сальдо, яке склалося у президента України. Адже довіряє йому 41% респондентів, не довіряє – 51%. Причому дане опитування є свіжішим за опитування КМІС, бо його часові рамки – з 17 по 24 червня.

І на завершення – про картину на партійних полях: найбільшу підтримку виборців отримує наразі партія "Слуга народу" (за неї готові віддати свій голос 20,5% серед усіх респондентів, або 30% тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за яку партію голосуватиме). За "Опозиційну платформу — За життя" готові віддати свій голос відповідно 14% і 22%, за "Європейську солідарність" — відповідно 10% і 16%.

Все передбачувано

Отже, як у тому мемі про котів, які будять свою господиню і повідомляють їй, що треба вставати, бо "ми там все впустили", президент і його команда теж "впустили все". А навіть якщо і не все, то дуже значну частину своєї недавньої підтримки. Разом із експертами портал 112.ua зайнявся пошуками відповідей на три концептуальних питаннях – "хто винен?", "що робити?", а також чому все сталося саме так, як сталося.

Перше, що ми з’ясували спільними зусиллями, так це те, що ситуація виглядає доволі передбачуваною. "Цифри за великим рахунком не здивували, – коментує для нас заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Будь-яка людина, яка знаходиться при владі, приречена на падіння свого рейтингу. Мені навіть здається, що в даному разі він надто повільно падав".

"Наряду із тим, – додає експерт, – що існують якісь загальні тенденції – наприклад, відсутність чіткої ідеології у Зеленського, відсутність команди, активна критика його дій як збоку Порошенка, так і з боку ОПЗЖ – почала формуватися і просто недовіра до президента. І коли Зеленський пішов на карантин і самоізолювався від проблем, які мали місце в країні (взяти хоча б київський будинок, де вибухнув газ), це зіграло проти нього. Бо склалося враження, що він зумисно йде від негативу і не хоче впливати на ситуацію".

"Падіння рейтингу президента є очікуваним, тим паче, враховуючи те, що спочатку рівень підтримки тримався на аномально високих позначках", – зауважує керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Новини за темою

Він пояснює: "Розумієте, в політології є таке поняття, як "ядро позитивного образу", тобто це та головна характеристика, за яку політика підтримують виборці. Так от, це ядро позитивного образу – "він не такий, як вони" – адресувалося не шоумену Зеленському, а його персонажу, вчителю Голобородьку. При повній підтримці цього образу каналом "1+1".

"Зараз же люди бачать, – каже Золотарьов, – що система не змінилася, а змінилося лише обличчя, а відтак маси прихильників від нього відтікають. Коли Зеленський починає робити щось на кшталт "Порошенко-лайт", це для нього дуже погано. Йому терміново треба демонструвати, що в своєму виборі люди не помилилися. Інакше восени буде обвал".

Із ним солідарний і директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов: "Перший рік – це медовий місяць народу із владою. Протягом цього часу соціум чекає, а чи виправдає влада його сподівання. Рік пройшов, а мрії не здійснилися, і пішло розчарування. Далі: карантин і економіка. Було нанесено удар по малому і середньому бізнесу, а згадайте, хто передусім голосував за Зеленського? Саме ці класи і голосували. І третій фактор – всі ці скандали і зашквари, ці заяви – недолугі та недоречні, на кшталт тих, які робить Галина Третьякова".

Зашквари, карантин і невиконані обіцянки

Зашкварів, про які згадує експерт, й справді не бракує. "Слуга народу" продукує скандали у просто таки промислових масштабах. Не встигли влягтися пристрасті по "дітях низької якості", як та ж Третьякова побалувала публіку ще однією заявою. Про непорядність родичів загиблих у війні:

"У нас є зниклі безвісти, і ми точно знаємо, що хлопець або дівчина загинули, що їх розстріляли, але просто ми ще не добралися до місць поховання. Відповідно і батьки, і родичі знають, що вони загинули, але вони не хочуть констатувати смерть своїх родичів, навіть якщо пройшов час і є судові рішення щодо загибелі людини. Родичі не хочуть, тому що вони за це отримують гроші й досить великі – до 20-30 тис. грн в місяць за ту людину, яка зникла безвісти", – сказала Третьякова.

Досі подібні речі не лишали брудних плям на білому пальті нашого гаранта. Але, вочевидь, настав час і йому бути виваляному у багнюці. Але не лише Третьякова, яка, вочевидь, підпрацьовує засланим козачком порохоботів, винна у зниженні підтримки Зеленського. Крім оточення президента, яке не витримує жодної критики, є й інші фактори, що призвели до погіршення його сприйняття.

"Тренд на падіння рейтингів проявив себе відразу після завершення карантинних заходів, коли люди вийшли зі своїх домівок, – вважає директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. –   Влада була не надто ефективна в частині карантинних заходів, більше того, вона відверто брехала – згадаймо хоча б того самого Ляшка з його парками. Плюс до цього немає прогресу по трьом ключовим запитам: мир, добробут, боротьба з корупцією. Крім того, влада пішла на два вельми непопулярні в соціумі кроки – в частині земельної реформи та співпраці з МВФ. Обидві ці ідеї мають антирейтинги у 60, 70 і більше відсотків".

"Президент перейшов свій Рубікон, – веде далі Бортник, – він переступив те, що я називаю "лінією критичного сприйняття суспільства", а в такій ситуації складно керувати системою. Що ще є цікавим в соціологічному опитуванні, так це те, що уряд і парламент перестали бути такою собі "промокашкою" для рейтингу президента, бо вони самі мають величезні антирейтинги, недовіра до них зашкалює, а це означає, що вся електоральна відповідальність лягає цілком і повністю на президента".

"Але найголовніше зараз те, що президент втрачає ядро електорату. Якщо ще восени у нього було десь із 25% людей, які його повністю підтримували, і десь із 40%, які підтримували частково, то зараз тих, хто підтримує повністю, лишилося 10%, тобто ядро зменшилося у 2,5 рази. І це не випадкові попутники відпадають, а люди, які були у Зеленському цілковито впевненими", – констатує експерт.

Вибори як вихід

Але природа виборця є такою, що він не зникає без сліду. Якщо в електоральному сосуді рівень любові до одного політика знижується, то до іншого – відповідно – росте. "Зараз Зеленський втрачає виборця за рахунок відходу електорату до партії Шарія. А той, як ми бачимо, дуже активно працює довкола питань соціальної справедливості, що було одним з чинників електоральної підтримки Зеленського. Тому якщо найближчим часом команда президента не покаже бодай якісь результати, подальше падіння неминуче", – стверджує Андрій Золотарьов.

Водночас, зауважує політолог Євген Булавка, у нашого президента надто різні та неоднорідні виборці, аби всі вони мали однакову мотивацію розлюбити свого кумира. "Оскільки серед виборців Зеленського були люди з дуже різними поглядами, то і причини падіння його рейтингу є різними. Але, як мені здається, вся справа в тому, що кількість його зашкварів просто почала переходити в якість. А найбільшу роль тут відіграв карантин, і чергова порція скандалів – від "Велюра" Тищенка до відвідин самим президентом ресторану у Хмельницькому. Все це разом узяте почало перевертати ситуацію", – каже він.

Новини за темою

"Підстав, щоб переломити падіння, я особисто не бачу, – продовжує Булавка. – Тим паче, що та економічна криза, про яку так багато говорять і яка все ніяк не розгорнеться у всій своїй красі, все одно настане. Бо стиль економічного управління, масштаби крадіжок, орієнтування на інтереси олігархів – все це виллється у падіння рівня життя та інші суттєві проблеми. Якщо Зеленський як добрий артист здатен тонко відчувати публіку, то йому вже зараз варто подумати про дострокові вибори президента".

Але, як видається, те, що Зеленський може добровільно відмовитися від посади, є утопією. Та йому й не обов’язково робити собі політичне харакірі, щоб врятувати ситуацію. Є й інші методи та рішення.

"Щоб упередити повний обвал, Зеленський може піти на дострокові парламентські вибори. Хоча йому треба було б передусім присікти опозиційну діяльність власних же депутатів в лавах президентської фракції. Спочатку вони чітко розуміли і пам’ятали, що вони – ніхто, ноу-нейм, і потрапили вони в політику завдяки Зеленському, але зараз вони всі відростили собі корони, і вирішили, що вони – великі державні діячі, і все сталося завдяки їхнім особистим талантам. За таких умов може дійти і до виборів, хоча у практичну площину це питання ще не вийшло", – зазначає Золотарьов.

"Так, дострокові вибори парламенту також були б виходом, – погоджується Євген Булавка. – Причому для всіх політичних гравців. Бо всі вони вітали би перезавантаження цієї Ради, яка дискредитована з усіх сторін. Зеленському розпуск також був би вигідним, бо він давно втратив контроль над власною ж фракцією. Єдине питання, чи вистачить у нього на це сміливості. Але з Зеленським чи без нього, а ситуація йде до повного перезавантаження влади".

Питання лише в тому, чи розуміють це у президента?  

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>