У сумі про Xoom: Як працює дочірня компанія PayPal в Україні

Наприкінці серпня в Україні почала працювати система грошових переказів Xoom – дочірня компанія PayPal. Незважаючи на обмежений для українців сервіс, експерти вважають, що система допоможе оцінити PayPal перспективи своєї майбутньої діяльності в нашій країні

У сумі про Xoom: Як працює дочірня компанія PayPal в Україні
itc.ua

Ксенія Цивірко

Журналіст

Наприкінці серпня в Україні почала працювати система грошових переказів Xoom – дочірня компанія PayPal. Незважаючи на обмежений для українців сервіс, експерти вважають, що система допоможе оцінити PayPal перспективи своєї майбутньої діяльності в нашій країні

Українці тепер можуть отримувати грошові перекази зі США через систему Xoom, що з 2015 року належить міжнародній платіжній системі PayРal. Про це 29 серпня повідомив у Facebook Ілля Кенігштейн - ініціатор групи із впровадження PayPal в Україні. Така можливість з'явилася одразу у 86 країнах після того, як Xoom підписала угоду із системою грошових переказів Ria на взаємне використання вже наявної банківської інфраструктури. Тепер до системи підключено всього 130 країн.

Новини за темою

З 2010 року Ria відкрила в Україні більш ніж 8 тис. пунктів для отримання грошей, які обслуговують більшість банків, які є на сьогодні. "Саме вони тепер працюють і з Xoom. Проте в роботі цих компаній є різниця. По-перше, система грошових переказів Xoom дозволяє тільки отримувати гроші, а не переказувати, причому отримувати тільки зі США. По-друге, стягується різна сума за проведення транзакцій. Незважаючи на те що практичної цінності запуск Xoom для українців поки що не має, ця подія є сигналом щодо можливості довгоочікуваного заходу на ринок PayPal. Іншими словами, Xoom – це свого роду тестовий режим роботи платіжної системи PayPal, який дозволить оцінити ризики, перспективи і поведінку ринку фінансових послуг в Україні", - пояснює член ініціативної групи PayPal for Ukraine Initiative і засновник спільноти фрілансерів beFree Філіп Духлій.

Обмежені можливості

Для України система грошових переказів Xoom поки що підтримує тільки одну функцію - Cash Pickup. Вартість транзакції, яку стягує система, залежить від способу відправлення грошей: з банківського рахунку (4,99 дол.), дебетової або кредитної карти (2% від суми переказу до 3 тис. дол. і 599 дол. за суму переказу понад 3 тис. дол.). При цьому в партнерській системи Ria більш приємні розцінки: від 1,2% до 3,5% в залежності від обраної країни-одержувача (для України – 1,6%). Крім того, Xoom пропонує обмінний курс (1 USD = 0.8264 EUR) нижче встановленого на міжбанку(1 USD = 0.8642 EUR).

Для користувачів Xoom передбачено три рівні конфіденційності, від яких залежить, яку максимальну суму грошей можна відправити за певний період. На першому рівні відправнику досить вказати в системі свої контактні дані, ім'я та прізвище, а на останньому - надати паспорт і копії останніх банківських операцій. Через додаток або сайт відправник вказує відділення банку, в якому можна буде потім отримати гроші: "Ощадбанк", "Приватбанк", "Укргазбанк", Universal, "Банк Південний" і ще 10 інших.

kyiveuromarathon

"Система грошових переказів Xoom може стати альтернативним способом оплати праці для фрілансерів. Зараз грошовий переказ можна здійснити за допомогою систем MoneyGram, Western Union, Ria та інших. Наприклад, Payoneer пропонує оформити банківську картку, яку доставлять поштою протягом декількох тижнів. Такою "доларовою" карткою можна розраховуватися в нас у магазинах, але оплата за курсом не дуже вигідна. Водночас власник такої картки може не сплачувати податки за здійснений грошовий переказ. Якщо користуватися картами наших банків, куди через Xoom прийшли гроші, це виявиться більш вигідним у використанні", - відзначає фінансовий аналітик Руслан Чорний.

За даними Національного банку України, через платіжні системи в нашу країну "заходить" удесятеро більше грошей, ніж "виходить". При цьому експерти очікують, що до кінця нинішнього року обсяг переказів із-за кордону досягне 11,6 млрд дол.

В очікуванні PayPal

Незважаючи на те що Xoom є дочірньою компанією PayPal, її робота ніяк не пов'язана з функціоналом транснаціонального гіганта. Однак, на думку експертів, запуск Xoom допоможе PayPal провести тестування внутрішнього ринку та оцінити перспективи роботи в Україні. Нині українці можуть використовувати PayPal виключно для покупок і відправлення грошей, тобто в режимі Send only.

Водночас уряд вже 4-й рік проводить переговори з керівництвом компанії, намагаючись організувати повноцінну роботу PayPal в Україні. Консенсусу жодного разу не було досягнуто: НБУ вимагає, щоб іноземна платіжна система-нерезидент провела процедуру реєстрації, а в PayPal вважають, що в цьому немає ніякої необхідності, адже їхні послуги надаються за кордоном і для здійснення діяльності перебувати на території України не потрібно.

"Крім того, у 2015 році Україна імплементувала директиву з ЄС, згідно з якою зареєстровані на території Європейського Союзу компанії мають право вести свою діяльність в усіх країнах ЄС. Європейська штаб-квартира PayPal розташована в Люксембурзі. Ми неодноразово обговорювали з НБУ цю розбіжність норм. Однак навіть у зареєстрованому наприкінці минулого року законопроекті № 7270, який розглядатимуть ще цієї осені, ці норми нікуди не поділися. У статті 15-1 сказано, що суб'єкти господарювання України мають право здійснювати операції з електронними грошима, випущеними нерезидентами, тільки після внесення відомостей про них до Реєстру НБУ", - розповідає Філіп Духлій.

Водночас НБУ заявляє, що робить все можливе для запуску роботи PayPal в Україні. Наприклад, 4 серпня 2018 року Нацбанк розробив чергові рекомендації з поданням документів для узгодження умов та порядку діяльності у країні міжнародної платіжної системи, платіжною організацією якої є нерезидент. Однак у списку вимог умова про обов'язкову реєстрацію все ще залишилася. 

Якщо б система PayPal повноцінно запрацювала в Україні, вітчизняні торговельні майданчики отримали б вихід на світовий ринок. Покупці довіряють авторитетному посереднику, який є гарантом безпечної оплати покупок в інтернеті, заморожуючи гроші до завершення торгової операції та перевіряючи продавців для захисту від шахрайства. Крім того, українці позбавилися б "головного болю" стосовно того, як знайти відповідний спосіб для себе та відправника, щоб отримати переказ зі США та Європи: PayPal є універсальним способом для всіх. Широке покриття по всьому світу (кількість користувачів становить 200 млн, підтримує роботу з 25 країнами) і можливість проводити операції за допомогою мобільного пристрою значно спрощують процес грошового переказу.

Ксенія Цивірко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>