banner banner banner banner

У пошуках нових максимумів: Яким буде курс гривні до кінця року

Зміцнення гривні, що розпочалося в лютому, було перервано в середині липня. У липні гривня девальвувала до долара на 2,2%, щоб до початку серпня в "обмінниках" курс успішно подолав бар'єр у 27 грн/дол. Чого чекати далі?

У пошуках нових максимумів: Яким буде курс гривні до кінця року
Фото з відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Зміцнення гривні, що розпочалося в лютому, було перервано в середині липня. У липні гривня девальвувала до долара на 2,2%, щоб до початку серпня в "обмінниках" курс успішно подолав бар'єр у 27 грн/дол. Чого чекати далі?

Гривні притаманні сезонні коливання. Уже кілька років поспіль навесні-влітку гривня традиційно зміцнюється, а восени-взимку слабшає. Пов'язано це насамперед з тим, що в нас сформувалася сировинна структура економіки з переважанням аграрного сектору, а також у зв'язку із залежністю від імпорту енергоресурсів, попит на які зростає під час холодної пори року. Також восени відновлюється після літа ділова активність, яка часто "провокує" курсові коливання на ринку.

Новини за темою

"Ситуація повторюється з року в рік, хоча щоразу спіраль зростання/зниження плавно підвищується. Тобто зберігається довгостроковий негативний тренд для гривні, і він буде таким доти, доки Україна не вийде на позитивне сальдо зовнішньої торгівлі (поки воно негативне, і його доводиться закривати, використовуючи позики)", – підкреслює Андрій Попов, партнер компанії Kreston GCG.

Слід зазначити, що девальваційні очікування останнім часом були не на високому рівні – населення і бізнес "звикли" до стабільності нацвалюти. За опитуванням керівників компаній, який провів НБУ в II кварталі поточного року, якщо в I кварталі представники бізнесу вважали, що через рік курс у середньому буде на рівні 29,53 грн/дол., то у II триместрі цей показник знизився до 28,63 грн/дол. При цьому частка респондентів, яка очікує девальвації нацвалюти, знизилася з 86,3 до 78,3%. Понад 57% респондентів очікують, що обмінний курс протягом наступних 12 місяців буде в межах 26-29 грн/дол. Як наголошується в дослідженні GfK Ukraine, у червні очікування українців щодо курсу гривні на найближчий квартал майже не змінилися – індекс девальваційних очікувань зріс на 1,4 пункту, до 150,9 балів.

Причини падіння курсу гривні

Кожне падіння курсу гривні має свої причини і підтримувальні фактори. За словами Андрія Попова, у 2018 році, крім сезонного, на курс впливає ще кілька інших факторів:

  • На тлі успіхів економічної політики Трампа і передбачуваного підвищення облікової ставки ФРС у світі спостерігається втрата інтересу до більшості сировинних, периферійних валют. Почасти тренд "повернення в долар" міжнародного спекулятивного капіталу Україна вже відчула, коли в третій декаді липня нерезиденти доволі масово погасили гривневі ОВДП, конвертувавши ліквідність у валюту (за різними оцінками, обсяг додаткового попиту склав до 200 млн дол., а це багато). Тому нинішнє літо вже стало винятком із правила "літо = дешевий долар".
  • Триває невизначеність з черговим траншем від МВФ. Керівництво країни в передвиборний сезон опинилося в патовій ситуації. З одного боку, відсутність чергового траншу загрожує збільшенням касового розриву у фінансуванні бюджетних програм (що вже призвело, зокрема, до кризи Пенсійного фонду). Але й виконання всіх вимог, які формулює МВФ для чергового траншу (нове зростання цін на газ для населення тощо), також загрожує втратою лояльності істотної частки виборців.
  • Дефіцит бюджету в частині збору податків і інших платежів посилюється, у тому числі, тому, що в бюджеті було закладено істотно більш високий курс, ніж він є досі (30,1 грн/дол.).

На думку Григорія Перерви, генерального директора РА "Євро-Рейтинг", падіння курсу пов'язане з очікуваним погіршенням низки показників в аграрному секторі через несприятливі природні умови, ймовірним погіршенням кон'юнктури на світовому ринку за основними напрямами експорту (металургія, у зв'язку з уповільненням в китайській економіці), подальшим зміцненням долара, імовірним уповільненням або стагнацією світової економіки в силу торгових воєн США і передвиборною нестабільністю в країні, починаючи з осені.

Новини за темою

Підтримувальними експерти вважають і політичні, і економічні чинники. "Економічне зростання в країні, відносна політична стабільність в Україні і відносне затишшя на сході країни – збереження цих тенденцій у середньостроковій перспективі буде позитивно позначатися на курсі національної валюти", – підкреслює Григорій Перерва.

За словами Андрія Попова, потроху зростають світові ціни на базові статті українського експорту (агросектор, металургія), але для України погано те, що ціна на нафту (яку країна імпортує) зростає сильніше. На жаль, ці показники взаємопов'язані (особливо ціна на нафту і ціна на сільгосппродукцію). Також за нинішньої ситуації Нацбанк намагається згладити курсові коливання тими незначними інструментами, які він має в розпорядженні, намагаючись виходити з точковими інтервенціями на валютний ринок, щоб не допустити "фальстарту" для традиційної осінньо-зимової девальвації.

У Нацбанку поточну девальвацію пояснюють комплексом факторів: перерахування дивідендів за кордон (з початку липня на такі цілі на міжбанку купили майже 300 млн дол.), продаж нерезидентами своїх пакетів ОВДП (зменшення за липень на 1,3 млрд грн) і великі обсяги повернення ПДВ. Крім того, в Нацбанку вже вкотре наголошують, що їхня мета не стабільний курс гривні або навіть ревальвація, а низька інфляція. Тобто регулятор не вважає себе відповідальним за стримування курсу, що в умовах режиму плаваючого курсу є логічним.

"Фондові" нюанси курсу

Одними з найважливіших, багато в чому в психологічному плані, факторів для динаміки курс грн/дол. є продовження співпраці з МВФ та отримання нового траншу кредиту Фонду. Переговори з МВФ про ціну на газ і дотримання граничного дефіциту держбюджету тривають і, як кажуть у Мінфіні, є "конструктивними дискусіями". 

За словами Віктора Шулика, директора департаменту ринкових досліджень Рейтингового агентства IBI-Rating, співпраця з МВФ надає передусім психологічний вплив на курс, хоча при посиленні умов на зовнішніх фінансових ринках вона може перетворитися на критичну. Є певний обсяг зовнішніх позик до погашення на найближчі рік-півтора, а також дефіцит за рахунком поточних операцій, який треба закривати. З іншого боку, окремі умови МВФ є непопулярними, тому їхнє виконання затягують.

Ціна на газ для населення є каменем спотикання для Кабміну. У передвиборний рік ціна такого рішення означає залишитися за бортом електоральних уподобань. Чиновники запропонували МВФ безліч варіантів зміни формули ціни на газ, які не були б настільки непід'ємними для населення, але, очевидно, МВФ стоїть на цій своїй вимозі, як Брестська фортеця, пам'ятаючи попередні маніпуляції української влади в частині недотримання взятих на себе зобов'язань.

А пряники у вигляді поліпшень у бюджетній сфері не змінюють позицію МВФ. Дефіцит держбюджету за підсумками І півріччя поточного року склав 9,8 млрд грн, що краще, ніж у І кварталі, але гірше, ніж за аналогічний період 2017 року (профіцит у 29 млрд грн).

Як зазначає Григорій Перерва, неотримання кредиту МВФ може стати тригером для подолання рубежу в 30 грн за долар. Кошти для погашення кредиту МВФ в України є, проте їхній відплив з країни негативно позначиться на загальному розмірі валютних запасів і може збігтися із сезонними коливаннями валют і спекулятивними очікуваннями.

Яким буде курс гривні до кінця року?

Те, що курс буде зростати, сумнівів практично не залишилося. Експерти з осені чекають продовження девальвації гривні. "Влітку ситуацію, швидше за все, вдасться утримати, але я поки не бачу причин, чому восени-взимку гривня не може опуститися до значень, закладених у державному бюджеті", – підкреслює Андрій Попов.

"З урахуванням більшої ймовірності прояву перерахованих вище негативних подій та очікуваних сезонних коливань долар посилиться до гривні й до жовтня-грудня може перебувати в межах 27-28 грн/дол. (на 8-12% вище порівняно з нинішнім). У разі погіршення ситуації через неотримання коштів МВФ курс може ситуативно сягти 30 грн/дол. Утім, якщо не буде сильного спекулятивного тиску, рубіж у 30 грн/дол. не буде подолано", – каже Григорій Перерва.

На думку Віктора Шулика, є надія, що вдасться утримати курс у діапазоні 28-29 грн/дол. (на кінець листопада). Але це тільки в тому випадку, якщо не буде гучних скандалів з МВФ і негативних для України рішень у Лондоні та Стокгольмі. Нагадаємо, що максимального рівня офіційного курсу долара було досягнуто в лютому 2015 року – 30,01 грн/дол.

З 1 серпня Нацбанк змінив методику розрахунку валютного курсу, але, на думку експертів, це суттєво не вплине на динаміку пари гривня/долар. "Зміни в методиці розрахунку валютного курсу дають можливість відсікати ті угоди, які НБУ вважає "нерепрезентативними", – відхиляються від середньозваженого значення на певну величину. Для курсу це може мати кілька наслідків: коливання будуть більш згладженими, оскільки не будуть враховуватися невеликі суми зі значним розкидом за курсом. Крім того, з'явиться т.зв. індикативний курс, який буде свого роду "бенчмарком", тобто це буде не просто фіксація ціни угод за минулий день, а, швидше, орієнтир ринку інших банків і їхніх клієнтів ще протягом поточного дня. У будь-якому випадку такі переформатування в підходах допомагають згладжувати курсовий розкид у короткостроковому періоді, але практично не впливають на довгостроковий тренд", – резюмує Віктор Шулик.

Юрій Григоренко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>