banner banner banner

У Кабміну "перемога" - ціни на газ для населення знизяться. Розповідаємо, чому це неправда

Днями уряд бадьоро відрапортував про нове досягнення – чергову зміну формули ціноутворення на газ для населення та "істотне зниження ціни" внаслідок цього кроку. На цій підставі президент і Кабмін ґрунтовно взялися за "тепловиків", вимагаючи від них подальшого зниження тарифів ще на 25-30%. Але чи реально це? Адже газ насправді не подешевшав, якщо порівнювати з осінню.

У Кабміну "перемога" - ціни на газ для населення знизяться. Розповідаємо, чому це неправда
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Днями уряд бадьоро відрапортував про нове досягнення – чергову зміну формули ціноутворення на газ для населення та "істотне зниження ціни" внаслідок цього кроку. На цій підставі президент і Кабмін ґрунтовно взялися за "тепловиків", вимагаючи від них подальшого зниження тарифів ще на 25-30%. Але чи реально це? Адже газ насправді не подешевшав, якщо порівнювати з осінню.

Цінова математика - здається, нас дурять

24 січня уряд прийняв постанову № 17, згідно з яким удруге з початку опалювального сезону змінив формулу розрахунку цін на газ для населення, тепловиків і релігійних організацій (ПСО). Міністр енергетики та навколишнього середовища Олексій Оржель повідомив, що ціна на газ для населення в січні (без ПДВ і транспортування) складе 4650 грн за 1 тис. куб м. "Встановлена урядом ціна є граничним індикатором. Тобто вона повинна бути не більше ніж 4650 грн за 1 тис. куб м. Але вона може бути менше", - заявив Оржель. Однак! Очевидне лукавство. Менше бути не може, тому що єдиним оператором, який продає газ за ПСО, був і є НАК "Нафтогаз України". На своєму сайті в той же день, коли з'явилося повідомлення про новий розрахунок ціни на сайті міністерства (28 січня) і за один день до повідомлення міністра про те, що ціна може бути нижче, компанія повідомила, що в січні 2020 року ціна в рамках ПСО буде ті ж 4650 грн за 1 тис. куб м, які й анонсував Оржель. При цьому і міністерство, і НАК заявили про те, що ціна на 25% менше, ніж у січні 2019 року. В результаті з'явилася вимога Зеленського "вирівняти зниження (на тепло) до 25-30% у всіх областях країни". Прем'єр-міністр Олексій Гончарук під час селекторної наради з керівниками облдержадміністрацій заявив, що в січні і лютому вартість тепла і води в платіжках повинна бути на 30% нижче.

Новини за темою

Але, увага! Говорячи про 25% зниження, "Нафтогаз" і уряд порівнюють ціни січень-2020 до січня 2019 року. Але чи це коректно і чи є в цьому сенс? Напередодні цьогорічного опалювального сезону у вересні "Нафтогаз" знизив відпускні ціни на газ для населення до 4493,64 грн за 1 тис. куб. м (як домовилися, дивимося, без податку на додану вартість (ПДВ) і транспортних витрат). Ціна розраховувалася за формулою, прив'язаною до бенчмарків хаба NCG. У жовтні вона знизилася на 4,9% порівняно з вереснем і склала 4 272,76 гривень за тисячу кубометрів. У листопаді ціна підвищилася до 4899 (плюс 627 грн) до жовтня. А вже в грудні ціна за ПСО впала на 12,69%, або на 622 грн/тис. куб. м, до 4277 грн/тис. куб. м.

Увага! Про яке зниження в січні йдеться, якщо в грудні ціна була 4277 грн, а на січень анонсована 4650 грн? І звідки взятися потенціалу для перерахунку цін на тепло в бік зниження на 25-30%, якщо ціна не знизилася, а зросла на 373 грн?

Варто відзначити, що в грудні постачальники тепла по всій Україні вперше перерахували в бік зменшення ціни на тепло. І сталося це тому, що до грудня вони просто не мали законодавчого механізму, який дозволяв би їм це зробити! В середині грудня директор структурного підрозділу "Енергозбут" КП "Київтеплоенерго" (найбільший постачальник тепла в Києві) Костянтин Лопатін повідомив, що за "певної законодавчої неузгодженості" постачальники тепла не можуть переглянути тариф оперативно, беручи до уваги зміну вартості природного газу. "Тариф на тепло (нинішній) буде діяти до травня 2020 року. Він повинен залишатися незмінним: газ подешевшає – тариф не зміниться, газ подорожчає – тариф не зміниться", - сказав тоді Лопатін.

Але вже 10 січня, після того як уряд схаменувся і прийняв постанову № 1082 (24 грудня 2019 року), що містить формулу, яка дозволяє коригувати ціни на тепло, пропорційно цінам на газ, тарифи на послуги централізованого теплопостачання та гарячої води в Києві зменшилися на 22-23%, або на 300-400 грн, хоча це і не означало пропорційного зменшення сум в платіжках.  

Отже, з початку опалювального сезону, коли ціни були набагато вищі грудня (4272,6 - у жовтні (не сильно відрізняється від 4277 у грудні), 4899 – у листопаді), тільки кияни переплачували в межах 20%? І хто ж поверне або компенсує небажання уряду кілька місяців помічати "певну законодавчу неузгодженість"? Як повідомляється в телеграм-каналі Гончарука, також здійснили перерахунок 143 теплопостачальних підприємства в 21 області України.

Новини за темою

У грудні після затвердження урядом чергових змін у механізм ПСО "Нафтогаз" повідомив, що в січні буде діяти гарантована ціна 5500 грн за 1 тис. куб м (без ПДВ і транспортування) і такою вона буде залишатися до кінця опалювального сезону. Для тих категорій ПСО, хто хотів би купувати газ за ціною, розрахованою на базі формули (з прив'язкою до хабу NCG), вона також становила б 5500 грн за 1 тис. куб м, але без гарантії, що "щомісячна ціна в наступних місяцях опалювального сезону може бути і вище за гарантовану, і нижче". При цьому важлива деталь: для тепловиків механізму відмови від гарантованої ціни і переходу на щомісячну передбачено не було.

І ось тут сталося найцікавіше! Ринкова ціна залишилася низькою. Навіть промислові підприємства купували газ у межах близько 4700 грн за 1 тис. куб м, а "Нафтогаз", який традиційно продає газ промисловості за найвищим серед всіх трейдерів ціною, анонсував навіть на лютий 4661-5208 грн за тис. куб м (значно нижче за гарантовану ціну для населення). Приватні облгази кинулися купувати газ на ринку, сподіваючись збути його через прокладки за ціною ПСО і заробити на різниці! Адже ніякого законодавчого обмеження, що закріплює за "Нафтогазом" виключне право продавати газ для населення, немає: просто, враховуючи, що до останнього часу ціна ПСО була нижче за ринкову і для промисловості, охочих не було. Ось тут Кабмін і підметушився з черговою зміною цін для населення, затвердивши розрахунок, за яким ціна стала 4650 грн за тис. куб м у січні. Тобто очевидно, що про жодний прорив і геніальне вирішення не йдеться, просто виправили помилку і не дали заробити облгазам.

Якою буде кінцева ціна на газ для населення?

Якщо додати до нової "проривної" ціни на газ для населення ціну транспортування, вона ще менше схожа на "ціну прориву" і ще менше буде відрізнятися від ціни за нинішнім опалювальним сезоном. Все дуже просто: НКРЕКП пішла на зустріч облгазам і підвищила тарифи на прокачування, при цьому знизивши їх для магістральних газопроводів (ОГТСУ). У середньому розклад такий: за ціни у вересні (без транспортування та ПДВ) 4493,64 грн за 1 тис. куб м з урахуванням націнки газзбутів ціна коливалася залежно від регіону в межах 5-6 тис. грн, а якщо додати витрати на транспортування магістральними газопроводами і ПДВ, то виходила на всі ті самі 6-7 тис грн.

Січнева ціна з ПДВ, за даними профільного міністерства, складе 5580 грн за 1 тис. куб м, "кінцева ціна залежно від розцінок облгазів і компаній, що надають послуги з розподілу, становитиме близько 6-7 тис. грн". У чому відмінність? Де зниження на 25-30%?

"Щодо заявленого зниження цін на газ для населення, тут головна мета уряду і "Нафтогазу" - показати виконання своїх політичних обіцянок. Хоча насправді кінцева вартість газу для населення з січня не знизилася. З урахуванням транспортування ціни на газ для населення залежно від регіону складуть від 6,2 до 6,9 тис. грн. (з ПДВ) за 1 тис. куб. м, що на 25-40% вище за сьогоднішню ринкову ціну на газ для промислових споживачів", - зазначає директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

За словами Кобаля, нинішні ціни (після останнього зміни механізму ПСО, коли вони були прив'язані до цін на хабі TTF) могли б бути нижче, тому що ціни на цьому хабі традиційно нижче, ніж на NCG (у прив'язці до якого ціна розраховувалася в останні роки), TTF – найбільш розвинений і ліквідний хаб Європи (в силу обсягів торгів та кількості пропозицій). Його цінові бенчмарки використовуються як референтна ціна в пропозиціях міжнародних трейдерів. Однак у нашу формулу введено складову "різниці між ціною на газовому хабі TTF і на кордоні України". На офіційному сайті "Нафтогазу" сказано, що вона "розраховується як сума двох складових. Перша – середньоарифметична різниця (спред) між хабом TTF і найближчим до України ліквідним хабом NCG". З цієї причини ціна нового ПСО (прив'язаного до TTF) і не відрізняється від цін у поточному опалювальному сезоні.

Порівняння цін на TTF і NCG EXPRO Consulting

"Не виключаю, що зараз усі кинуться звинувачувати "Нафтогаз" у бажанні заробити, у прагненні зробити ціну для ПСО вище, ніж вона могла би бути. Але ситуація суперечлива: адже, з одного боку, в медійному просторі "Нафтогаз" нібито прагне продати газ населенню подешевше, а з іншого - "Нафтогаз" прагне збільшити доходи і прибуток. До того ж з компанії досі не знято зобов'язань за ПСО продавати весь видобутий "Укргазвидобуванням" газ на потреби населення", - каже Кобаль.

У самій УГД неодноразово говорили про те, що, оскільки торгуватися у вільному ринку, орієнтованому на імпортний паритет, вона не може, компанія не може самостійно генерувати достатньо коштів для розвитку та нарощування обсягів видобутку, якого всі від неї чекають. Як повідомлялося, компанія не наростила, а навіть знизила обсяги видобутку товарного газу до 13,62 млрд куб. м газу, тоді як у 2018 році обсяг склав 13,78 млрд куб. м. Програму 20/20, якою передбачався вихід на заповітні 20 млрд куб. м попри багатомільйонні вливання інвестицій з держбюджету, було безнадійно провалено.

Нагадаємо, в інтерв'ю "Українській правді" екс-голова УГД Олег Прохоренко повідомляв, що вартість повного циклу видобутку газу ввіреною йому держкомпанією – від початку буріння і видобутку до закриття свердловини – може варіюватися від 180 до 250 дол. за 1000 куб. м. Незважаючи на те, що в 2018 році курс долара був вищим за нинішній, "Нафтогаз" викуповував газ у своєї дочки за ціною 4849 грн за 1 тис. куб. м. Порівнянно з ціною в нинішньому опалювальному сезоні. Таким чином, очевидно, чому менше, ніж 4650 грн, нікого влаштує. Адже до ціни викупу НАК додає ще й свої торгові націнки при продажу для потреб населення.

Зафіксована на рівні січня ціна найімовірніше збережеться до кінця опалювального сезону, вважають експерти. "У цілому, нині підстав для підвищення цін на газ для населення немає. На газовому ринку України та Європи було встановлено рекордно низькі ціни. Цьому сприяють декілька факторів: аномально тепла зима, а отже, низьке споживання, значні запаси газу в ПСГ і збільшені поставки LNG. Короткочасне підвищення цін є можливим тільки у разі форс-мажору, наприклад, різкого і тривалого похолодання", - сказав 112.ua Геннадій Кобаль.

За такого підходу підстав для зниження цін на тепло нема

Таким чином, цілком очевидно, що подальших економічних підстав для зниження цін на тепло немає, адже в тарифах у середньому ціна на газ становить 80%, а вона, як бачимо, не змінилася. Однак влада вимагає зниження, і доволі категорично.  

Наслідки згоди піти на зустріч цим вимогам ТКЕ можуть бути найсумнішими. Вони можуть призвести до загострення кризи неплатежів і загрози відключення десятків населених пунктів від газопостачання. Як повідомляє "Нафтогаз", з 24 січня 2020 року тільки 19 з 37 підприємств-боржників сплатили необхідний мінімальний платіж за використаний газ та "уникли ризику відключення від газопостачання".

Водночас 18 виробників тепла досі перебувають у зоні ризику, оскільки "не виконують вимог щодо розрахунків для отримання газу за умовами ПСО". Станом на початок жовтня (початок опалювального сезону) таких підприємств було 116 з 1316. 

Зрозуміло, після закінчення опалювального сезону за літні місяці фінансове становище тепловиків ніяк не покращиться і на початку опалювального сезону 2020-2021 року "Нафтогаз" буде змушений відмовляти багатьом з них у підключенні до газу. Загостриться і проблема несанкціонованих відборів. Не кажучи вже про те, що підприємства відчуватимуть ще більш гострий дефіцит коштів на ремонт зношеної на 80-90% інфраструктури і вулиці ще частіше буде заливати окропом, тоді як у будинках, підключених до аварійних ділянок, гарячої води і тепла тривалий час не буде.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>