У гонитві за загрозою: Чому в справі СБУ проти "Ельдорадо" не все так гладко

Служба безпеки України продовжує боротися із софтом, що загрожує національній безпеці. Не встигли вщухнути розмови про сумнівне провадження у справі продукту "Стахановець", за допомогою якого нібито спецслужби Росії отримували доступ до українських компаній, як СБУшники відзвітували про ліквідацію нібито загрози від такого собі ForkPlayer — сервісу для перегляду відео на Smart-телевізори. Ми вирішили більш прискіпливо поцікавитися цією темою і знайшли багато цікавого

У гонитві за загрозою: Чому в справі СБУ проти "Ельдорадо" не все так гладко
Фото з відкритих джерел

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

Служба безпеки України продовжує боротися із софтом, що загрожує національній безпеці. Не встигли вщухнути розмови про сумнівне провадження у справі продукту "Стахановець", за допомогою якого нібито спецслужби Росії отримували доступ до українських компаній, як СБУшники відзвітували про ліквідацію нібито загрози від такого собі ForkPlayer — сервісу для перегляду відео на Smart-телевізори. Ми вирішили більш прискіпливо поцікавитися цією темою і знайшли багато цікавого

"Співробітники Служби безпеки України виявили та припинили поширення на території країни програмного забезпечення для перегляду заборонених телеканалів. Оперативники управління СБУ в Харківській області встановили, що менеджмент однієї з найбільш розгалужених оптово-роздрібних мереж, яка реалізує побутову електротехніку, організував встановлення додаткового програмного забезпечення на Smart-телевізори. За додаткову плату покупцям пропонували "перепрошити" телевізор, щоб отримати можливість вільно переглядати телевізійні рекламні канали країни-агресора, заборонені Національною радою з питань телебачення і радіомовлення України через загрозу національній безпеці. Вартість такої послуги становила 1900 гривень", - йдеться в повідомленні Служби у Facebook.

За даними правоохоронців, відповідні програми розробили вітчизняні ІТ-фахівці, які також займалися адмініструванням інтернет-ресурсів для підтримки трансляції заборонених каналів. Хостинг здійснювала одна з найбільших провайдерських компаній.

СБУ здійснила обшуки в магазинах мережі в Харкові та вдома у фігурантів справи. Правоохоронці виявили бухгалтерську та іншу документацію, яка нібито доводить продаж нелегального програмного забезпечення. Тим часом заблокували доступ до серверного обладнання в Києві. Кримінальне провадження відкрито за ст. 110 Кримінального кодексу України (посягання на територіальну цілісність і недоторканість України). Вирішується питання про кваліфікацію дій зловмисників за іншими статтями.

Так подає ситуацію СБУ. Однак, якщо глибше і детальніше ознайомитись з цією історією, можна знайти досить цікаві речі.

СБУ знайшла своє "Ельдорадо"

Виявляється, провадження № 22017220000000024 було відкрито ще 24 січня 2017 року за ч. 2 ст. 110 Кримінального кодексу України. Ст. 110 КК – це посягання на територіальну цілісність і недоторканість України. У другій її частині йдеться про те, що "умисні дії з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до здійснення таких дій, вчинені за змовою групою осіб або поєднані з розпалюванням національної чи релігійної ворожнечі, караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Слідство стверджувало, що менеджери торгової мережі "Ельдорадо" в Харкові пропонували покупцям Smart-телевізорів (тут краще процитувати аргументацію слідства, яку воно надало суду) "додатково придбати за 1200-2000 грн послугу з налаштування близько 200 телеканалів у вигляді спеціального програмного забезпечення ForkPlayer разом із загальнодоступними сервісами YouTube, FEX.NET, Megogo, а також окремий "плейлист" з доступом до сервера поширення потокового відео у форматі IP-TV в цілодобовому форматі (близько 150 каналів українського і російського виробництва, в тому числі заборонених до ретрансляції на території України)".

Отже, претензія силовиків полягає в тому, що співробітники магазинів налаштовували покупцям IP-TV і ставили на телевізори ForkPlayer, через який його можна було дивитися. Але далі – більше. "Виявлено, що програмне забезпечення, яке за зазначену плату встановлюється співробітниками в магазинах ТМ "Ельдорадо", є ексклюзивним для покупців саме цієї телевізійної техніки саме в мережі цих магазинів. Зокрема, тільки вищевказані особи мають відповідні коди для налаштування і доступу до серверів поширення медіа-контенту у форматі IP-TV", - йдеться в судовому рішенні.

Враховуючи ці аргументи, 17 травня Київський райсуд Харкова дозволив слідчим здійснити обшуки в дата-центрі провайдера "Воля-Кабель", де знаходяться сервери з базами даних хостинг-провайдера Cityhost. СБУшники вилучили сервери компанії ("знаряддя злочину", згідно з термінологією слідства), на яких функціонують сайти forkplayer.tv, upsmart.net та ін. Згідно з нашими даними, диски власнику поки ніхто не повернув. Проте сайт плеєра сьогодні вже працює, до того ж програму викладено у вільний доступ на багатьох інших сайтах.

Закон виявився з пропуском

"Правоохоронці виявили бухгалтерську та іншу документацію, яка доводить реалізацію нелегального програмного забезпечення", - стверджує у своєму релізі СБУ. І хоча в.о. керівника мережі "Ельдорадо" Дмитро Гайчук повідомив LIGA.net, що це й було приводом для обшуку СБУ кількох магазинів у Харкові, але ми уважно вивчили постанову суду про дозвіл на здійснення обшуків і не знайшли там жодного слова про неліцензійне ПЗ. Це твердження вже з'явилося після обшуків. А спочатку йшлося, як сказано вище, про незаконне поширення забороненого контенту через IP-TV. І саме тому справу кваліфікували за ст. 110 КК.

Однак що таке IP-TV? Це технологія цифрового телебачення в мережах передачі даних по протоколу IP, яка використовується операторами кабельного телебачення. Послуга IP-TV надається, як правило, тільки через керовану самим оператором мережу з гарантованим набором методів для управління ресурсами пакетних мереж. Кабельні оператори, що надають послугу IP-TV, повинні отримувати ліцензію Нацради та дотримуватися законодавства, в тому числі заборон, накладених на певний телеконтент Нацрадою. Тобто, якщо б справа насправді стосувалася IP-TV, претензії СБУ повинна була б висувати аж ніяк не супермаркету, а кабельному оператору, в цьому випадку "Волі-Кабель".

Тому, певно, тут йдеться про ОТТ. Це частина технології IP-TV, і часто ці поняття плутають, хоча різниця є, а в нашому випадку вона дуже важлива. Справа в тому, що термін OTT означає доставку відеосигналу від провайдера контенту на пристрій користувача (наприклад, телевізор) по мережах передачі даних, без прямого контакту з оператором зв'язку, тобто без провайдера. Якщо вірити фото СБУ, то в "Ельдорадо" встановлювали у ForkPlayer російську телевізійну платформу FreeSlyNet та її плейлисти. Ось вже з її допомогою можна дивитися російські канали. І тут неважливо, який у вас удома кабельний оператор, головне, щоб був доступ до інтернету.

Чому це важливо? А тут є різні юридичні наслідки. Член Нацради з питань телебачення та радіомовлення Олег Черниш у коментарі для 112.ua зізнається, що питання роботи ОТТ-платформ і трансляції заборонених каналів через них поки що не є врегульованим, на відміну від IP-TV.

"Нацрада стежить за виконанням норм законодавства ліцензіатами – провайдерами програмної послуги. Якщо через IP-TV провайдер (ліцензіат) своїм клієнтам надає таку послугу (перегляду заборонених телеканалів), це є порушенням законодавства. З іншого боку, ми не регулюємо прямий доступ через інтернет. І до кінця не врегульовано норму про надання послуги через OTT-платформу, оскільки Over the Top - це над мережею. З моєї суб'єктивної точки зору, її використання для трансляції заборонених телеканалів - це теж порушення законодавства, але це не регламентовано поки чітко", - каже Черниш.

За його словами, українські OTT-платформи намагаються дотримуватися законодавства, хоча вони не є ліцензіатами Нацкомісії. "А російські, безумовно, дають можливість дивитися заборонені телеканали. Будь-який провайдер елементарно надає доступ до інтернету. Там елементарно можна вбити в пошук назву будь-якого каналу, і є можливість дивитися", - говорить він.

На сторінці SlyNet в одній із соцмереж висить повідомлення користувачів про те, що сервіс "змушений обмежити в плейлістах для жителів України доступ до російських каналів (доступ блокується на рівні IP, раніше була можливість перегляду, якщо вибрати в налаштуваннях ForkPlayer регіон Росія), які заборонені на території України". В іншому повідомленні йдеться про те, що "наразі FreeSlyNet плейлисти відключені на техоновлення у зв’язку з останніми подіями з "Ельдорадо"".

112.ua

Тобто фактично з точки зору методики поширення забороненого контенту жодна зі сторін не порушила закону, тому що його просто немає для подібного випадку. Супермаркет не займається трансляцією каналів, кабельний оператор не може відповідати за ОТТ, сама платформа FreeSlyNet є російською, і в Україні поки немає обов'язкових ліцензій для таких сервісів.

Однак, якщо СБУ вважає, що тут є загроза національній безпеці, то спір служби і торгової мережі вирішить судовий прецедент, вважає Олег Черниш. "Надалі це питання буде розглядатися в суді, і він остаточно повинен визначити, чи було порушення. Таким чином, рішення суду буде прецедентним. Правильно застосували до них статтю 110 Кримінального кодексу чи ні", - говорить член Нацради.

Не сепаратизм, так економіка

Не виключено, що статтю звинувачень буде змінено на економічну. Адже ще одна розробка СБУ – це згаданий вище продаж неліцензійного софту, а тут вже в силовиків більше поле для маневру. Дмитро Гайчук заявляє, що на телевізори співробітники "Ельдорадо" встановлюють тільки ліцензійний софт із доступом до легальних відеосервісів. СБУ вважає інакше.

ForkPlayer – безкоштовний софт, а програму можна завантажити прямо на сайті виробника. Творці сервісу категорично заперечують, що в їхньому плеєрі є якась заборонена інформація. "Всередині "Форкплеєра" немає жодних каналів, так само як і всередині "Хрому" немає сайтів. При бажанні в "Форкплеєрі" зі стартової сторінки можна повидаляти всі посилання, так само як і в "Хромі можна видалити гуглівську стартову сторінку (в якої за 4 кліки можна знайти російські канали)", - повідомив офіційний Facebook сервісу, супроводжуючи це відповідною графікою.

ForkPlayer – це популярний програмний плеєр, сайт якого на місяць відвідують понад 0,5 млн користувачів. Близько 25% відвідувачів заходять на сайт з території України. Це такий собі браузер з адаптованим під ваш пристрій переглядом сайтів і створених вами XML, M3U (IPTV) плейлистів. Весь контент береться безпосередньо з інтернет-сайтів і після обробки і перетворення сторінки на власний формат відображається в додатку ForkPlayer. Контент може розміщуватися самими користувачами (через плейлисти). Після обшуків на сайті forkplayer.tv з'явилося повідомлення, в якому розробники просять користувачів не довіряти установку програми стороннім особам, щоб ті не встановили неприйнятний контент.

112.ua

"Ельдорадо" брало гроші за установку ForkPlayer і додавало при налаштуванні свої плейлисти із сепаратистськими каналами... З цього можна зробити висновок, що, маючи подібний плейлист і контент, "Ельдорадо" завжди знайде, через яку програму його показувати своїм покупцям - для Смарт-ТВ є десятки додатків, що підтримують відтворення плейлистів", - заявили творці ForkPlayer.

112.ua

Слід зауважити, що гроші за встановлення софту на телевізори беруть усі гіпермаркети, які торгують "розумними" телевізорами, про що, до речі, СБУ поінформували у Facebook користувачі. Звичайно, якщо покупець погоджується на таку послугу. Суми теж однакові у всіх великих мережах. Інша справа, якщо в документах виявиться, що сума розрахована не за сервісні послуги, а за сам софт.

Тут не дуже зрозуміла цитата з судового рішення про ексклюзивність софту "для покупців саме цієї телевізійної техніки саме в мережі цих магазинів". У реальності ForkPlayer використовують мільйони користувачів по всьому світу, в тому числі в Україні, встановити його неважко і в домашніх умовах, як і налаштувати плейлист OTT-платформи Slynet.tv. Якщо на ній вже передбачено набір каналів, не треба жодних додаткових хитрощів, щоб дивитися таке телебачення, що роблять багато користувачів в Україні, зважаючи на статистику відвідувань сайтів цих двох сервісів.

"У нашій ситуації йдеться, швидше за все, про установку програмного забезпечення, що дозволяє дивитися через інтернет неліцензований ТВ продукт. Причому не тільки канали, заборонені до трансляції в Україні, а й піратський доступ до українських та міжнародних каналів. Такі програми завдають фінансовий збиток українським каналам і провайдерам і, як наслідок, бюджету країни в цілому", - пояснює директор з корпоративних комунікацій "Укртелекому" Михайло Шуранов.

За його словами, хоча РНБО і президент видали рішення щодо санкцій проти низки російських каналів і сайтів, українським провайдерам для аналізу трафіку потрібно значно більш складне технічне рішення, ніж просто блокування ресурсу по IP. "А в цілому за контент відповідає власник ресурсу", - додає він.

Згоден з Шурановим і директор юридичної фірми "Віндекс" Павло Миколюк. "Тут набагато більше порушення авторського права і суміжних прав. Телеканали, які в цьому списку є українськими, наприклад, теж постраждали. Законом про телебачення і радіомовлення передбачено ліцензування такого виду діяльності (надання програмної послуги). Трансляція телеканалів – це ліцензійний вид діяльності. Його повинен здійснювати ліцензіат, який отримав на це ліцензію. "Ельдорадо" в цьому випадку, очевидно, здійснює не ретрансляцію, а той ресурс, який встановлювали працівники "Ельдорадо". Але поширюючи такі додатки, як мінімум співробітники гіпермаркету причетні до такого правопорушення, якщо ми говоримо про телеканали і порушення авторських прав", - каже Миколюк.

Юрист не виключає, що провадження буде відкрито і за іншою статтею. "На сьогодні відкрито провадження не за порушенням авторського права і суміжних прав, а за лінією СБУ. Але в подальшому слідчі, коли отримають повний перелік телеканалів, які були в цьому додатку, також дадуть запити в медіа-групи з питанням, чи законно надавався їхній контент у цьому додатку. Якщо ні, то, ймовірно, буде ще додаткове відкрито кримінальне провадження за ст. 176 КК. Це як мінімум те, що вони зобов'язані зробити – встановити, чи законно здійснювалася ретрансляція", - додає Миколюк.

Які варіанти?

Юристи розходяться в думках: чи може програма для перегляду відео зазіхати на територіальну цілісність країни, і чи будуть наслідки за це для "Ельдорадо". Але ось щодо порушення авторських прав вони сходяться на думці, що довести це буде легше. Гайчук вважає, що проблем у "Ельдорадо" не буде, оскільки з документами все в порядку. Крім того, можуть відповісти за це розробники ForkPlayer. Але в такому випадку доведеться покарати і десятки інших подібних сервісів.

"Швидше за все, відповідальність матимуть фізичні особи, які безпосередньо винні у вчиненні цього правопорушення. Їх будуть підозрювати. Будуть це співробітники "Ельдорадо" чи власник і розробник програми, яку було встановлено, - це має розібратися слідство. Воно встановить, хто і якою мірою винен і чи була змова. Не виключено, що між "Ельдорадо" і сервісом є договір, наприклад, про спільну діяльність. У такому випадку будуть залучатися особи, які підписували ці договори (якщо вони є)", - говорить Миколюк, додаючи, що ступінь покарання може бути різним – від штрафу 3,4 тис. грн до позбавлення волі на 6 років, адже ст. 176 КК про порушення авторських і суміжних прав дає різні варіанти.

За його словами, захист напевно буде стверджувати, що керівництво компанії не знає взагалі про існування такої програми і його установку в магазинах. "Хоча, якщо ця послуга є платною і пробивається чек, то в бухгалтерській системі був забитий цей вид послуг. Що він собою являв, що входило до нього – має розбиратися слідство. Чи було це просто налаштування телевізорів, що туди було включено, зокрема, чи було обов'язковим пунктом установлення додатків. Хто це розробляв, впроваджував у компанії, на підставі чого, користуючись якими нормативними документами. І, власне кажучи, хто буде відповідати за те, що ця послуга була пов'язана з порушенням законодавства", - вважає юрист.

Ще один варіант – керівництво мережі може заперечувати відповідальність за контент, що передається додатком, яке встановлювалося при налаштуванні.

* * *

Таким чином, юристи сходяться на думці, що справа СБУ проти "Ельдорадо" може "з'їхати" зі ст. 110 (посягання на територіальну цілісність) на ст. 176 (порушення авторських і суміжних прав). Довести, що трансляція російських телеканалів через ОТТ-платформу завдає шкоди нацбезпеці країни, буде важко, адже немає закону, що регулює сферу ОТТ. Також незрозуміло, кого карати в такому випадку – співробітників торговельної мережі чи розробників софту.

Коментарі користувачів під постом СБУ в Facebook 112.ua

Однак юристи бачать перспективу в розслідуванні за порушення авторських прав українських і російських телеканалів, хоча і зазначають, що хід цій справі можуть дати, тільки якщо самі канали поскаржаться правоохоронцям.

За словами Павла Миколюка, його фірма вела багато справ щодо незаконної ретрансляції телеканалів - і кримінальних, і господарських. "Ми домагалися рішень судів, коли не тільки власники сервера відповідали, а й продавці приставок, які продавали приставки налаштовані, прошиті на прийом контенту з конкретного сервера. А контент був незаконним. Але в господарській практиці це одне, а в кримінальній зовсім інше. Тут є і презумпція невинуватості, і наявність прямого умислу", - зазначає юрист.

Цікаво, що силовики після обшуку заявили, що співробітники Служби "також перевіряють можливу причетність менеджменту торговельної мережі до ухилення від сплати податків та приховування реальних фінансово-економічних та облікових процесів фірми від державних контролюючих органів". Невідомо, пов'язано це з установленням звичайного безкоштовного IP-TV-плеєра чи ні, адже Служба не уточнила, яких епізодів діяльності компанії стосується вилучена бухгалтерія. У 2013 році мережу вже штрафували на 100 млн грн за продаж контрафакту.

Сергій Звиглянич

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...