banner banner banner

"Ти хороший хлопець, але...": Що показали злиті аудіозаписи посиденьок у Гончарука

"Ти хороший хлопець, але...": Що показали злиті аудіозаписи посиденьок у Гончарука
112.ua

Никита Синіцин

Журналіст

Поява в інтернеті аудіозаписів, на яких, імовірно, чиновники економічного та фінансового блоку українського Кабміну на чолі з самим прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком обговорюють, як пояснити главі держави останні негативні тенденції в економіці країни, встигла спричинити формений скандал, який називають "Гончарукгейтом". Сам прем'єр навіть подав заяву про відставку. Подав, правда, не туди, але все ж. А що думають про висловлювання провідних економістів країни фінансові експерти?

Новини за темою

Прем’єр – завжди "хороший хлопець"

На думку директора Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, в Україні ніколи прем'єр-міністр не був особливим фахівцем в економіці, й це не потрібно, тому що очільник уряду завжди був, швидше, політичною фігурою.

"Мені самому доводилося не раз чути прем'єр-міністрів, які плутають термінологію і показують слабке розуміння економічних питань. Це нормально в умовах, коли на посаду голови Кабміну призначають "хорошого хлопця", а не хорошого економіста, бо так зручно. У випадку з президентом Володимиром Зеленським такий, як Гончарук, про слабкість якого в економічних питаннях говорили давно, є навіть вигідним главі держави, котрий має навіть виграшний вигляд, сам не будучи спеціалістом в економіці. Багато хто ще пам'ятають приклад фігури сильного прем'єра в особі Павла Лазаренка", - зазначає експерт.

За словами Охріменка, правило "хорошого хлопця" підтверджує і загальний склад фінансово-економічного блоку уряду – Оксана Маркарова, чий рівень "не дотягує" до крісла голови Міністерства фінансів, або Катерина Рожкова, котра фактично "затьмарила" очільника НБУ Якова Смолія.

"Нинішній склад Кабміну особисто відповідає за низку провалів і ризиків для економіки: Оксана Маркарова і Катерина Рожкова – за побудову піраміди ОВДП та пов'язані з цим ризики, Олексій Гончарук – за "діру" в бюджеті наприкінці року. При цьому в Кабміну багато піару і мало реальних корисних дій", - підбиває короткі підсумки дій уряду Охріменко.   

На думку співрозмовника 112.ua, проста зміна уряду мало допоможе, необхідно зміни у сфері політики ОВДП у вигляді зниження їхнього впливу на курс гривні та економіки, а також "нормальний" голова Національного банку України.

Ці погані, але "цинічні покидьки" ще гірші

За словами фінансового аналітика Бориса Кушнірука, "злитий" аудіозапис показує те, що було очевидно вже давно, – відсутність розуміння поточної ситуації та стратегії розвитку у Кабміну.

"Само з себе спілкування керівників економічного блоку уряду і Нацбанку в неофіційній обстановці – це добре. Особливо якщо це робиться на постійній основі. Для українських реалій річ практично унікальна. У нас такої традиції немає, хоча вона є нормою для розвинутих демократій. Але прослуховування цих записів указує на одну справді велику проблему. Члени уряду мають дуже поверхневе розуміння, що відбувається в економіці. У них немає стратегії розвитку", - пише експерт на своїй сторінці у Facebook.

Також експерт каже, що посередній рівень розуміння макроекономічних закономірностей у "нацбанківців" Дмитра Сологуба і Катерини Рожкової, а також президента Володимира Зеленського давно не секрет, але насторожує інше.

Новини за темою

"Протягом цих 4 місяців нехай і непрофесійний, але Кабмін не встиг сильно нашкодити економіці: падіння виробництва багато в чому зумовлено іншими чинниками. Але, якщо на хвилі скандалу їх змінять інші, як того бажають організатори ситуації, що виникла, на їхнє місце можуть прийти вже не просто непрофесіонали, а просто цинічні покидьки", - вважає експерт.

Фінансисти, і не знають, що робити з економікою?

Економічний експерт Українського інституту майбутнього Данило Монін вважає, що біда Кабміну Олексія Гончарука в тому, що фінансисти з уряду просто не знають, як керувати економікою, видно розгубленість профільного міністра Тимофія Милованова через промисловість, рівень якої падає при зміцненні гривні.

"Як показує запис в Кабміні, немає чіткого загального розуміння і стратегії економічного розвитку країни. У результаті кожен орган намагається діяти в силу свого розуміння ситуації, як він вважає за краще: НБУ бореться з інфляцією шляхом ревальвації гривні, Мінфін будує піраміду ОВДП. Підсумок такої політики – удар по виконанню бюджету через зростання курсу гривні та реакція у вигляді "порізаного" в кінці року бюджету на 40-50 мільярдів гривень", - каже експерт.

У результаті, як вважає Монін, погіршення економічної ситуації, зафіксоване в кінці року, — це або якась свідома політика Кабміну, або наслідок того, що буває, коли фінансисти намагаються застосувати звичні їм методи управління промисловістю.

Змінити ситуацію, на думку співрозмовника 112.ua, має зміна політики, яку повинен здійснювати уряд, неважливо, чинний або новий.

"Слід переорієнтувати продаж ОВДП з іноземних фінансових спекулянтів на вітчизняні банки, девальвувати гривню до рівня 25-26 грн за дол. і на деякий час відмовитися від завдання утримувати річну інфляцію в коридорі 5-6%", - перераховує шляхи зміни ситуації для уряду експерт.

Новини за темою

Начинка "політичної ковбаси" та антимозковий трест

За словами експерта Growford Institute Олексія Куща, дані записи відмінно показують "виворіт" політичної кухні України.

"Українці звикли уявляти чиновників і Кабмін як якесь зібрання, яке будує стратегію розвитку, насправді ж ми бачимо, як не найпрофесійніші люди вирішують нав'язувані їм завдання. З'являється якась постать чиновника-номіналу, який, незважаючи на високу посаду, є не занадто розумною людиною, котра має пояснити негативні наслідки своїх вчинків або дій інших більш розумних людей, прихованих у тіні. Це схоже на такий собі "антимозковий трест", учасники якого повинні довести, що їхні токсичні дії насправді — це добре. І розуміння такої начинки свого роду "політковбаси", яку готують в Україні, дуже корисно для суспільства", - каже експерт.

Щодо підсумків діяльності уряду Олексій Кущ оцінює їх однозначно негативно, незважаючи на офіційний коментар Олексія Гончарука, який устиг спростувати своє нібито "профанство" найнижчою протягом 7 років інфляцією і найбільшими за цей самий період золотовалютними запасами.

"Заявлені прем'єром "успіхи" - це повністю сфера відповідальності й діяльності НБУ, за прем'єр-міністром же маркери успіху – зростання ВВП та промисловості, реальна заробітна плата українців. Що ми тут бачимо? Темпи зростання ВВП, який у 2-3 кварталах зростав на 4%, за підсумками 4 кварталу, тобто в часи прямої відповідальності Кабміну Гончарука, знизилися до 2%, тобто рівно вдвічі. Промвиробництво за підсумками листопада впало на 7,5%, індекс реальної зарплати, починаючи з жовтня, також падає. Ось реальні підсумки роботи Олексія Гончарука, і вони повністю є провальними", - констатує підсумки діяльності Кабміну Олексія Гончарука співрозмовник 112.ua.

Микита Сініцин

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>