banner banner banner

Турсезон-2018-2019: Безвіз, лоукостери і затримки авіарейсів

Турсезон-2018-2019: Безвіз, лоукостери і затримки авіарейсів
З відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Показники туризму відбивають загальну економічну ситуацію в країні: незважаючи на "дивний" стан економіки, українці дедалі частіше виїжджають на відпочинок за кордон. Безвіз і прихід лоукостерів лише посилили цю тенденцію. Втім, літо-2018 багатьом українським туристам запам'яталося численними затримками авіарейсів і зіпсованим відпочинком, над виправленням чого вже нині працюють законодавці.  

Новини за темою

 

За даними Держстату, кількість українських туристів, яких обслужили суб'єкти туристичної діяльності протягом 2017 року, склало 2,8 млн осіб, іноземних туристів – 40 тисяч. Тоді як у 2015-2016 рр. ці показники склали 2 млн і 15 тис. осіб і 2,5 млн і 35 тис. відповідно. 

Вже в І півріччі 2018 року, за даними Держприкордонслужби, кількість українців, які виїхали за кордон, зросла на 3,3%, до 12,9 млн осіб. Тут потрібно розуміти, що йдеться не тільки про туристів, але й трудову міграцію, відвідування родичів, короткостроковий шопінг тощо, що й відбивається на списку країн-лідерів: Польща – 4,81 млн (+10,9%), Росія – 1,85 млн (-30,9%) і Угорщина – 1,54 млн (+6,4%).

Експерти відзначають, що зростанню показників виїзного туризму прогнозовано сприяв безвіз, який зняв багато бар'єрів для подорожей Європою (збір документів для віз, гаяння часу і неможливість продавати "гарячі" тури за день-два).

"У нас зросла динаміка щодо таких країн, як Греція, Італія та Іспанія, і, можливо, безвіз дійсно посприяв цьому", – зазначає старший менеджер по роботі з клієнтами туроператора Zabugor.com Світлана Петрик. Поряд з тим, за словами Дмитра Карякіна, директора "Pegas Touristik Україна", безвіз не мав значного впливу на чартерні туристичні напрямки, але значно спростив життя для самостійних туристів.

Іншим чинником зростання виїзду можна вважати збільшення кількості лоукостів. Як зазначає Маріанна Григораш, керівник відділу маркетингу туроператора Join UP!, прихід на український ринок нових гравців у галузі авіаперевезень, створення першого українського лоукост-перевізника SkyUp, розвиток транспортної інфраструктури, створення нових маршрутів дають більше можливостей для подорожей, збільшують доступність відпочинку та зручність вильотів з регіональних аеропортів, а конкуренція підштовхує створювати кращий туристичний продукт за доступною ціною.

З відкритих джерел

"В Україні реально починає працювати економіка, спостерігається певне зростання доходів населення. Цьогоріч масово поїхали відпочивати вчителі, лікарі, дрібний бізнес. У сезоні-2018 збільшився турпотік, але зменшився середній чек. "Шалені" та корупційні гроші потихеньку йдуть з України, практично зникають тури вартістю понад 5 тис. доларів", – додає Олександр Козик, маркетолог, засновник сервісу tury.ua.

"Зворотні" показники туризму показали спад. За даними Держприкордонслужби, кількість іноземців, що в'їхали в Україну в І півріччі 2018 року, скоротилося на 1,7%, до 6,22 млн осіб. Але й тут іноземців насилу можна назвати суто туристами. Лідерами стали Молдова (1,95 млн), Білорусь (1,65 млн) і Росія (645,3 тис. осіб). У 2017 році, за даними Мінекономрозвитку, кількість іноземців, що приїхали в нашу країну, зросла на 6%, до 14,4 млн.

Загалом дохід від надання туристичних послуг за 2016-2017 рр. виріс на 60%, до 19 млрд грн. Кількість суб'єктів туристичної діяльності України – юросіб та ФОП - протягом років змінювалася не настільки значно: від 3182 (2015) до 3469 у 2017 році.
"Відсутність державного втручання в туристичний бізнес за останні три роки дозволили розвиватися малому бізнесу. Покращується інфраструктура – проводяться ремонти основних доріг, розвиваються міні-готелі, ресторани-кафе, транспортне сполучення", – каже Олександр Козик.

Куди їздять українці?

Туроператори називають різні країни як найбільш популярні маршрути (позначається спеціалізація), але лідерство Туреччини та Єгипту в плані фінансових та сформованих "відпускних" переваг ще довго буде непорушним. "Основні напрямки залишаються, як і раніше: Єгипет і Туреччина, а два найпотужніших туроператори – ANEX Tour (лідер з Туреччини) та Join UР! (лідер щодо Єгипту). Вони єдині, хто мають свої "борти", і вони надаватимуть тону наступного сезону", – зазначає Козик.

Новини за темою

За словами Маріанни Григораш, в 2018 році, як і раніше, пальму першості серед всіх напрямків утримує Єгипет: його частка в портфелі напрямків має 63% за підсумками 10 місяців 2018 року. Зростання обсягів в цьому напрямку, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, є також істотним  – рівно вдвічі. При цьому в літньому сезоні 2018 року Єгипет "забрав" понад 20% від обсягу Туреччини, тим самим його частка в обсязі "літніх" країн збільшилася з 30% у 2017 році до 52% влітку 2018 року. Загалом на ринку частка Єгипту зросла з 18% до 35%. У літньому сезоні рейтинг очолює Туреччина, на яку Join UР! цього сезону робив менші ставки, перерозподіливши сили на інші напрямки.

За словами Маріанни Григораш, рейтинг країн у порядку убування є таким: Єгипет, Туреччина, Болгарія, Україна, Чорногорія, Італія, Кіпр, Грузія і Туніс. "Максимальне зростання показала Грузія, наростивши обсяги втричі, та Італія, показники якої збільшилися в 2,7 раза в порівнянні з минулим літом. Іспанія і Кіпр зросли в 2,5 і 2,3 раза відповідно. При цьому Болгарія стабільно збільшується у своїх обсягах: цього разу - в 1,5 раза. Рекордна кількість туристів, які подорожували цьогоріч через туроператора по Україні,  –  з початку року понад 20 тисяч туристів. Наші курорти популярні насамперед серед туристів Республіки Білорусь, але цього літа ми також брали групи з ОАЕ, Індії та Китаю. Екзотичні країни традиційно поступаються в обсягах "літнім" країнам у період відпусток", – додає Григораш.  

Зі свого боку, Дмитро Карякін найбільш популярними напрямками 2018 року назвав Туреччину, Єгипет, ОАЕ, Іспанію, Грецію, Кіпр, Болгарія, Туніс, Таїланд та Італію. "Вперше після значної перерви стартують прямі чартерні рейси за такими напрямками, як Пхукет (Таїланд) і Ла Романа (Домініканська Республіка)", – уточнює експерт.

Зазначають експерти й усталену в креативному класі та серед заможних туристів тенденцію проводити нашу зиму в "теплих краях". "Якщо брати статистику нашої компанії, взимку-навесні у нас переважно купували тури за такими напрямками: Мальдіви, Сейшели, Маврикій, Балі й Таїланд", – зазначає Світлана Петрик. 

З внутрішнім туризмом все є зрозумілим і прогнозованим. Всередині країни українці їздять, як і раніше, в Карпати (лікувальний та гірськолижний відпочинок), Львів, Київ та Одесу. Це центри позасезонного відпочинку, відвідування яких постійно зростає. Про появу інших центрів "тяжіння" внутрішніх туристів у найближчій перспективі не йдеться.

Транспортний колапс

Величезною ложкою дьогтю в літніх відпустках українців влітку 2018 року стали значні "логістичні" проблеми: авіарейси переносилися і затримувалися, туристи цілодобово жили в аеропортах, а відпустки – їх початок або завершення - було безнадійно зіпсовано.

З відкритих джерел

"Цей літній сезон був затьмарений значними затримками виконання чартерних рейсів декількох авіакомпаній. Затримки вильоту рейсів становили від кількох годин до кількох днів. І це тривало протягом двох місяців", – зазначає Дмитро Карякін.  
За його словами, причина – незбалансована польотна програма деяких туроператорів, а також непомірні апетити авіакомпаній, які взялися її виконати, але не змогли. Літаків не вистачало, рейси планувалися дуже щільно один за одним. У цих умовах, а також за відсутності резервів в авіакомпаніях, затримка одного рейсу автоматично призводила до затримки всіх наступних. На жаль, ця ситуація підірвала довіру до туроператорів загалом.
Така ситуація не могла не позначитися на реакції влади, внаслідок чого в Мінекономрозвитку хочуть посилити умови ліцензування туроператорів, а саме: змусити туркомпанії звітувати про репутацію керівництва (відсутність судимостей, освіта тощо), забезпечувати мінімальний розмір фінансової гарантії на весь термін дії ліцензії та інше.

Зі свого боку, в парламентському комітеті з туризму в тому ж напрямі пропонують збільшити штрафи за невиконання зобов'язань перед туристами, створити реєстр туроператорів і турагентів, посилити фінансовий контроль за турагентами (зобов'язати поставити касові апарати), посилити вимоги до договірних відносин туроператорів та авіакомпаній. Поки невідомо, коли і що із запропонованого дійде до формату законопроекту і тим паче до голосування в Раді, але, враховуючи резонанс від проблем літніх туристів, більшість ініціатив має серйозні перспективи реалізації.

Туристичний прогноз

Експерти прогнозують подальший розвиток туристичного ринку, але ціни на найбільш популярні напрямки можуть зрости. "У 2019 році туристичний ринок зросте, за моїми оцінками, на 30%. Але, найпевніше, виростуть і ціни: Туреччина переходить у розрахунках на євро, і, відповідно, буде орієнтир на європейські ціни", – зазначає Олександр Козик.

"На літо 2019 року ми прогнозуємо можливе зростання цін на відпочинок у Туреччині на 15-20%, відповідно туристичний потік з України до цієї країни значно не зросте. Потік туристів до Єгипту з України залежатиме від цінової політики готелів. Відкриття нових ринків, зокрема повернення на єгипетські курорти туристів з Росії, сприятливо позначиться на туристичній індустрії цієї країни, при цьому ціни можуть зрости на 20%", – уточнює Маріанна Григораш.

У частині напрямків, за її словами, будуть затребуваними курорти Іспанії (Тенеріфе, Майорка, Аліканте). Зростання відбудеться за напрямком Італія (крім затребуваного протягом трьох літніх сезонів курорту Ріміні, для туристів стануть доступні прямі перельоти і відпочинок на о. Сицилія). Болгарія та Чорногорія, як і раніше, "знайдуть" свого туриста.

"Головною загрозою для розвитку туристичного ринку в 2019 році я бачу політичні ризики: якщо переможе популізм, то все зростання туристичного сектора в Україні зупиниться, і всі учасники туристичного ринку це розуміють",  – резюмує  Олександр Козик.

Юрій Григоренко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>