Марк Рютте і Реджеп Ердоган
© EPA/UPG

Напередодні парламентських виборів у Голландії, які відбудуться 15 березня, між голландським урядом і їхніми турецькими колегами розгорівся дипломатичний скандал. Величезний скандал. Минулого тижня голландські власті не дозволили турецькій діаспорі провести у місті Роттердамі політичний мітинг, присвячений майбутньому референдуму про зміну форми правління в Туреччині. Президент Реджеп Ердоган зацікавлений посилити свою владу шляхом внесення поправок до конституції Туреччини про перехід від змішаної до президентської республіки. Голландські чиновники відмовили в посадці літака міністра закордонних справ Туреччини Мевлюта Чавушоглу, не пустили до турецького консульства міністра у справах сім'ї та соціальної політики Туреччини Бетюль Сайян Кайю, яка в цей момент вже перебувала в Нідерландах для агітації турецьких мігрантів взяти участь у референдумі. Голландські правоохоронці розігнали за допомогою водометів і гумових куль протести турецьких мігрантів, які хотіли почути міністрів своєї країни. Прем'єр-міністр Голландії Марк Рютте заявив, що його уряд завчасно попередив турецьку сторону про небажання брати участь у політичній кампанії її уряду, але турецькі міністри все одно вирішили приїхати.

Новини за темою: "Фашисти і пережитки нацизму": Політичний скандал між Нідерландами і Туреччиною

Реджеп Ердоган зацікавлений в тому, щоб референдум про зміну форми правління в Туреччині відбувся в країнах Західної Європи, де проживає і працює 4,6 млн турецьких громадян. До Голландії мігрувало близько півмільйона турків – це 2,4% від населення 17-мільйонної країни. Це потужний електорат, який після агітаційної роботи може підтримати президентську форму правління. Недарма турецький президент в пориві гніву назвав голландських чиновників "фашистами" та пообіцяв перешкоджати літакам дипломатів із Голландії заходити на посадку в Туреччині.

Жорсткі антитурецькі дії влади Голландії виглядають незвично і не вписуються в політику мультикультуралізму. У Голландії, в тому числі в Роттердамі, є турецькі мечеті, культурні центри. Туреччина є великим бізнес-партнером Голландії. З 2002 по 2015 рр. товарообіг між країнами збільшився з 2,4 до 6,1 млрд дол. Турецькі громадяни є дешевою робочою силою для місцевих підприємців. Багато голландців люблять відпочивати на турецьких курортах. Кілька років тому Анатолійський півострів відвідали 1,2 млн голландських туристів.

Політичний піар керівної партії

Заборона на мітинги і виступи для турецьких мігрантів і чиновників вже схожа на політичний піар-хід "Народної партії за свободу і демократію" прем'єр-міністра Марка Рютте, яка разом з "Партією праці" Дідерика Самсома формує коаліцію в голландському парламенті. За кілька днів до парламентських виборів важливо мобілізувати електорат. Влада намагається напрацювати імідж захисника інтересів голландського суспільства від свавілля мігрантів з мусульманських країн. Міграційна криза не обійшла Голландію стороною. З 2014 р. до вересня 2016 р. кількість сирійських біженців у Голландії зросла з 15 тис. до 64 тис. осіб. Протягом двох років голландський уряд в рамках зобов'язань перед ЄС зобов'язався розселити ще 7 тис. біженців. Разом з біженцями до Голландії потрапляють ісламські екстремісти. Торік правоохоронці затримали в Голландії трьох терористів, пов'язаних з ІДІЛ. У Голландії 4-й рівень терористичної загрози за п'ятибальною шкалою.

Новини за темою: Протестувальники зірвали прапор Нідерландів з генконсульства в Стамбулі, замінивши його на турецький

На тлі міграційної кризи в Нідерландах зросла популярність праворадикальної "Партії свободи" євроскептика та ісламофоба Герта Вілдерса – основного конкурента "Народної партії за свободу і демократію". Згідно зі свіжим соціологічним дослідженням, партія Герта Вілдерса може взяти за підсумками виборів 25 місць у голландському парламенті, тоді як кількість місць партії Марка Рютте може скоротитися з нинішніх 40 до 22 місць. Герт Вілдерс критикує ліберальну міграційну політику чинної влади. Він розглядає можливість проведення референдуму щодо виходу Голландії з ЄС (Nexit). Герт Вілдерс вважає, що скасування антиросійських санкцій є "необхідною умовою" для благополучного майбутнього Голландії. Він не підтримує Угоду про асоціацію Україна - ЄС, вважаючи, що Україна повинна залишатися буфером між Європою і Росією, поки не буде виконано мінські домовленості. Посилення позицій євроскептиків у парламенті Голландії є небажаним для збереження загальноєвропейської єдності, в тому числі з питання стримування агресії Росії.

Герт Вілдерс
Reuters

Якби в переддень парламентських виборів у Голландії відбулися заходи турецької діаспори і політиків, частина голландського суспільства могла сприйняти це як байдуже ставлення влади до проблеми міграційної кризи. Мало того, що Голландія потерпає від засилля біженців, так ще турецькі політики почуваються як вдома, не запитавши простих голландців, чи згодні вони з тим, щоб їхнє місто Роттердам став майданчиком для агітації. Голландське суспільство стурбоване міграційною кризою, соціально-економічними проблемами єврозони, і його не цікавить, яка форма правління буде в Туреччині. Герт Вілдерс вже пропіарився на тлі розгону акцій протесту турецьких мігрантів. Він заявив, що потрібно депортувати всіх турків, не згодних з діями голландських властей.

Голландська влада спробувала змінити думку суспільства на свою користь, проявивши жорсткість і рішучість щодо Туреччини. Поки євроскептики розмірковують над необхідністю боротьби з ісламським екстремізмом і посиленням міграційного режиму, голландська влада на ділі продемонструвала, у кого більше ресурсів для наведення порядку.

Новини за темою: Ердоган назвав представників влади Нідерландів "фашистами і пережитками нацизму"

Турецьких мігрантів і політиків обрано як мішені для політичного піару тому, що відповідні провокації з їхнього боку є малоймовірними. Туреччині доведеться змиритися з тим, що вона стала картою політичного піару голландських властей, тому що значна кількість її громадян залежні від ринку праці Європи. Голландія дає приклад іншим країнам ЄС, як треба завойовувати довіру електорату, який тяжіє до євроскептиків і прихильників Кремля.

З турецьким статутом в європейський монастир не ходять

Дії Голландії щодо турецьких міністрів і мітингувальників - це свого роду уособлення майбутнього підходу ЄС щодо мігрантів-мусульман і країн-експортерів робочої сили, в тому числі Туреччини. Голландія - не єдиний приклад європейської країни, яка скасувала турецькі мітинги. Заборону на виступи турецьких політиків наклали власті Німеччини, Австрії та Швейцарії (остання не є членом ЄС). Будь-який відхід іноземців від засад та позиції влади і суспільства європейських країн буде жорстко припинятися. В ЄС є громадяни різних країн Азії й Африки. За даними Frontex, торік 364 тис. біженців перетнули морські рубежі ЄС, в 2015 р. – понад 1 млн осіб. Найбільше біженців із Сирії, Іраку, Афганістану та Сомалі.

Протести турків в Голландії
Reuters

Новини за темою: Ердоган порівняв політику ФРН щодо турецьких чиновників з методами нацистів

Якщо сьогодні влада європейських країн дозволятиме турецьким чиновникам влаштовувати політичну агітацію у своїх містах за підтримки дипломатичних установ, то завтра в ЄС піаритимуться політики з африканських країн і закликати громадян-біженців голосувати у посольствах і консульствах за свою кандидатуру. Радикальні ісламісти під прикриттям богословів або культурних діячів повадяться до європейських країн проводити ідеологічну обробку біженців, яким нічого втрачати. Так думають в Європі, і в цьому є свій резон.

Ультиматум ЄС голландською мовою

Голландія своїми діями дала зрозуміти Туреччині, що та не буде частиною європейського політичного процесу доти, поки президент Реджеп Ердоган проводитиме курс на посилення авторитаризму. Відмова прийняти борт турецького міністра закордонних справ є тому підтвердженням. Наприкінці минулого року ЄС заморозив переговори щодо вступу Туреччини до ЄС. Брюссель призупинив для Туреччини фінансування проектів євроінтеграції.

Новини за темою: Ердоган звинуватив Захід в озброєнні терористів на Близькому Сході

В ЄС розуміють, що погіршення відносин з Туреччиною не спричинить за собою серйозних наслідків. Реджеп Ердоган не має дієвих важелів шантажу ЄС. Турецький президент неодноразово погрожував відмовитися від співробітництва з ЄС у сфері врегулювання міграційної кризи. На території Туреччини розміщено 3 млн біженців. Однак якщо турецький президент піде на цей крок, країни-члени ЄС можуть почати депортацію турецьких мігрантів як відповідь під соусом розв'язання міграційної кризи і звільнення робочих місць для європейців. Сумнівно, що турецькі громадяни, які виїхали до Європи за кращим життям, будуть задоволені політикою свого президента. Для Реджепа Ердогана є невигідним повернення сотень тисяч турецьких громадян, які стануть вогнищем опозиційних настроїв, вимагатимуть відставки президента та налагодження відносин з ЄС.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник