banner banner banner banner

Ціна нового життя: Скільки насправді коштують пологи та чому українці несуть хабарі лікарям

Два найважливіших етапи, без яких не може бути людини, - це її народження та смерть. І обидва вони виливаються українцям у чималу копійку. Пенсіонери за життя починають відкладати гроші на достойне поховання, а молоді сім'ї збирають на пологи, які навіть у державних лікарнях для багатьох розкіш. Хоча згідно з законом і на те, і на те держава виділяє кошти. Ми вирішили вивчити питання - що, де й скільки… Сьогодні ми покажемо вам першу частину програми - про радісніші події народження людини. Та чому питання грошей так часто псує навіть такі щасливі моменти

Ціна нового життя: Скільки насправді коштують пологи та чому українці несуть хабарі лікарям
112.ua

Ліга корупції

Програма "112 Україна"

Два найважливіших етапи, без яких не може бути людини, - це її народження та смерть. І обидва вони виливаються українцям у чималу копійку. Пенсіонери за життя починають відкладати гроші на достойне поховання, а молоді сім'ї збирають на пологи, які навіть у державних лікарнях для багатьох розкіш. Хоча згідно з законом і на те, і на те держава виділяє кошти. Ми вирішили вивчити питання - що, де й скільки… Сьогодні ми покажемо вам першу частину програми - про радісніші події народження людини. Та чому питання грошей так часто псує навіть такі щасливі моменти

У січні-лютому в Україні народилася 51 тисяча немовлят, паралельно з цим дітей, які померли, навіть не дочекавшись року, 329. Наша країна - рекордсмен у Європі з дитячої смертності: жінкам дедалі тяжче завагітніти - через різні фактори, а коли диво таки стається, випадає нове випробування - пологи.

Знайомтеся – це Ілля. Хлопчику 5 років. Його поява на світ – була найочікуванішою подією для Наталі, його мами. Проте самі пологи – це те, що жінка воліє забути назавжди.

Вагітність проходила добре, жодних нарікань від лікарів. Наталя навіть працювала вдома та відвідувала курси для майбутніх мам. Для майбутньої зустрічі з малюком жінка обрала 7-й пологовий.

У пологовому у Наталі виявили патологію серця й відмовилися ставити облік. Мовляв, раптом ускладнення, а в них немає хорошої операційної з необхідним обладнанням. Хоча згідно з законом жінка має право самостійно обирати пологовий і ніхто не може їй відмовити, кажуть експерти.

Прийняли майбутню маму у 6-й пологовий. Породілля може обирати зручну позу для народження дитини, а щоб зменшити біль від перейм – прийняти теплу ванну чи душ у пологовому. Втім більшість породіль навіть не здогадуються про власні права.

Звичка складати пацієнтам операційні списки залишилася ще з 90-х, коли у лікарнях нічого не було. Тепер ця традиція стала для медиків непоганим заробітком.

Наталя не давала хабарів лікарям. Ще на першому триместрі вирішила, що буде народжувати з черговою бригадою: викликала швидку й поїхала до пологового. Все було гаразд рівно до того моменту, поки жінка не зустрілась з лікаркою.

Лікарка зверталася на "ти", жодної професійної етики та  людяності. Позиціонувала себе як головна, залякувала, а Наталя мала лише слухати образи й підкорюватись. Сказала, що дитина буде в реанімації.

Тим часом серцебиття ще не народженого малюка почало сповільнюватися. Єдиний, хто підтримував у пологовому схвильовану породіллю, це викладачка курсів для вагітних.

Народжувала Наталя тяжко. Після пологів тортури не скінчились: малюка все ніяк не вдавалось прикласти до грудей, стан здоров`я молодої мами теж був не найліпшим. Радість від народження дитини затьмарювала грубість медиків.

Те, що пережила Наталя, називається акушерським насильством.

Погане ставлення медичного персоналу, тиск на вагітну під час пологів, як моральний, так і фізичний, - це натяк на те, що варто платити. У таких випадках допоможе знання своїх прав, а також партнер.

Нині у зв`язку з карантином, спричиненим пандемією коронавірусу, деякі пологові забороняють партнерські пологи, що суперечить рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров`я та МОЗ України.

Вагітні жінки мають бути в пріоритеті, бо ж вони у зоні ризику, розповіла українка Христина Резніченко, яка працює у Вашингтоні лікаркою.

У США до вагітних особливе ставлення. Це британка, Карен, нині в неї 8-й місяць вагітності, завдяки тому, що в Англії є регламент, як діяти у разі інфікування вагітної Covid-19, жінку вже виписали з лікарні додому. В Україні від початку поширення епідемії – в МОЗ про вагітних ані слова. Як діяти лікарям? Що робити майбутнім мамам?

Новини за темою

30 березня в Івано-Франківській лікарні відразу після пологів померла жінка. Після смерті у неї діагностували Covid-19.

Вагітна з Ірпеня, хвора на коронавірус, також народила цілком здорову дитину, але права жінки було порушенона кожному кроці: всі її особисті дані опинилися в мережі, сусіди зненавиділи інфіковану, а родина жінки зазнала переслідувань.

Поки МОЗ зволікає, ми проінформуємо вас, як впливає Covid-19 на вагітну та її дитину. Це рекомендації Національної перинатальної асоціації:

  • Вірус не схильний до передання від організму матері до плоду
  • Прояв інфекції у вагітних: кашель, гарячка, утруднене дихання
  • Продовжуйте давати грудне молоко дітям, навіть якщо захворіли
  • Мийте руки, не контактуйте з хворими
  • І попри все – пам`ятайте про свої права в пологах, бо, як говорять правозахисники, медики часто ними нехтують

* * *

В українських пологових існує певна негласна класовість. Багатії народжують у приватних, яких в Україні всього чотири: три в столиці та один у Дніпрі. Щодо розцінок перших та других - різниця відчутна.

Найдорожчі приватні пологові в Україні влаштують народження вашого малюка за 107 тис. грн. Це приблизно річний дохід пересічного українця за середньої зарплати, за даними Держстату в лютому, 10 727 грн. Втім клієнтів у таких закладів не бракує.

Приватні пологові обирають зірки шоубізу, бізнесмени, політики та навіть державні чиновники.

У державних пологових офіційних тарифів, ясна річ, немає. Хоча там, як на базарі, цін не пишуть, а платити потрібно скільки скажуть. Ще є варіант домовлятися через зв'язки.

Мама Світлана Гладка розповідає, як все облаштовано: "Дехто каже про те, що вони вимагають гроші - ні, вони їх не вимагають, але вони їх відпрацьовують. У моєму випадку з цим лікарем я домовилась, що її гонорар за пологи і ведення мене в допологовий і післяпологовий період - 6 тис. грн, команді за пологи - це ще 4800. Тобто за всі пологи я заплатила 17 800 грн".

112.ua


Світлана розповідає про чи не найпопулярніший на Лівому березі столиці пологовий. В народі - той, що на Червоному Хуторі.

Це графік народжуваності, який наприкінці минулого року виклав у мережу міністр Кабміну Дмитро Дубілет. Зі статистики видно, що ймовірність народитися у вівторок на 50% вища, аніж у суботу чи неділю. Кажуть, акушери полюбляють прискорювати процес, аби звільнити собі вихідні.

"Є така практика, якщо жінка таки пішла в понеділок з речами на вихід і перебуває уже у відділенні патології вагітних, то деякі лікарі можуть таємно від жінок застосовувати "Мізопростол" - таку таблетку, яку вони вводять у піхву, і потім жінка народжує після 5-6 годин такої таємної стимуляції", - розповідає очільниця ГО "Природні права України" Анна Петровська.

Ще один препарат, яким полюбляють зловживати лікарі для прискорення процесу пологів, – "Окситоцин". З ним перейми стають нестерпно болючими. Іноді штучна стимуляція може, навпаки, загальмувати або взагалі зупинити пологи, і тоді єдиний вихід – кесарів розтин.

Новини за темою

Майбутні мами заздалегідь шукають на форумах інформацію, скільки бере той чи інший лікар. А потім, так би мовити, "підмазують" обраного, щоб саме він приймав пологи. Та як виявилося, передплата або попередні домовленості не є гарантією уваги лікаря та й успішних пологів взагалі.

Андрію в травні минулого року дружина подарувала синочка. Жінка й досі не може оговтатися від пологів, тому сама на інтерв`ю не погодилась. Тож чоловік вирішив сам поділитись гірким досвідом.

Олександрі за 35, це була її друга вагітність, у першій, на жаль, втратила дитину. Тож тепер жінці було вкрай важливо, щоб все було ідеально. Майбутня мама дотримувалась всіх рекомендацій лікарів та консультувалась з провідними гінекологами країни.

Столичний пологовий № 3 дійсно має добру славу, за відгуками - тут ввічливий і професійний персонал, домашня атмосфера та хороший ремонт.

За таку сімейну палату Андрій заплатив 3 тис. грн за 5 днів перебування в касу пологового. Родина вирішила не ризикувати і домовитися з лікарем заздалегідь. Запропонували 20 тис.

Перейми почалися 9 травня – у державний вихідний. Окрім лікарів чергової бригади, в пологовому нікого не було.

Лікарка, з якою домовлялись про пологи, не відповідала на дзвінки. Пологи були проблемними. Чергові лікарі зробили Олександрі екстрений кесарів розтин.

До вже оплаченої сімейної палати вдалося потрапити лише наступного дня, до цього щойно прооперована жінка була в холодній реанімаційній.

Звісно, батьки залишилися вдячні черговій бригаді за оперативність та професіоналізм. Але очікували зовсім іншого.

Тож навіть якщо ви заплатили чи домовилися з лікарем – це не гарантія того, що все буде добре, бо ж пологи – це річ непередбачувана, й жінка має бути готовою до цього, впевнена багатодітна мама Олена Гула.

Дітей в Олени вже троє. І за жодною вагітністю вона не платила благодійних внесків у жіночу консультацію чи пологовий, хоча вимагали. Не купувала пакунки з медикаментами та не "дякувала" медикам. Оскільки жінка знала свої права, могла впевнено озвучити їх лікарю і не боялась бути інакшою.

* * *

На інтернет-форумах серед матусь головне питання: "Скільки ви платили за пологи?". Багато жінок іноді навіть не підозрюють,  що за них вже все сплачено. Ними ж самими, тобто податками.

З 1 квітня цього року в нашій країні почала діяти програма медичних гарантій Національної служби здоров`я України - це певний обсяг медичних послуг, які пацієнт гарантовано отримує безоплатно коштом держави. Серед них є пріоритетні, зі збільшеним фінансуванням, - це лікування інфаркту, інсульту, рання діагностика онкологічних захворювань та допомога при пологах.

"Пріоритетний пакет допомоги при пологах, він включає в себе  допомогу за натуральних пологів, кесаревого планового чи ургентного, народження з черговою бригадою, туди також входить допомога в критичних станах, для породіллі або для дитини. Входять інструментальні лабораторні дослідження, а також щеплення відповідно до календаря щеплень, ну і плюс наявність палати і харчування. У нас є усереднений тариф - 8123 грн", - розповідає директор департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко.

Тобто раніше був загальний бюджет – його розподіляли по областях, далі по лікарнях. Більше грошей отримували ті, в кого більше ліжко-місць. Та нині – за кожну породіллю держава платить понад 8 тис., дізнатися, який пологовий законтрактований з Національною службою здоров`я України, можна на їхньому сайті.

Аби переконатися, чи змінилося щось у пологових з початком державного фінансування, я вирушила до найближчого до мене за місцем проживання - пологового № 2 в Подільському районі. Відгуки про заклад різні: одні нахвалюють комфортні палати, інші - сварять лікарів-хабарників. Та медсестри одразу пояснили механізм:

"Вам потрібно за відгуками в інтернеті, знайомих обрати лікаря, ви приходите на центральний ресепшен і говорите: хочу поговорити з таким-то лікарем, вони вам його викликають зі стаціонару, лікар до вас спускається, там є переговорна кімната - ви йдете обговорювати все, що ви хочете".

Так я і зробила. Вдруге я прийшла сюди вже до конкретної лікарки, прізвище якої найчастіше трапляється на форумах матусь. Домовилися на 700-800 доларах.

112.ua

Прокоментувати цю ситуацію я попросила вже головну лікарку закладу - Тетяну Пехньо. Телефоном Тетяна Василівна нам підтвердила: другий пологовий дійсно може обслуговувати породіль за гроші держави, проте коментувати ситуацію з лікаркою, яка підтвердила суму так званої подяки персоналу.

Діапазон цін в столичних пологових не надто відрізняється. Все залежить від ремонту в медзакладі та нахвалених лікарів, розповідає багатодітна мама Катерина Жук, яка народила у квітні цього року. Від тисячі до півтори доларів.

З такими подяками, як в київських пологових, лікарі не живуть, а розкошують. До прикладу, вже згадана лікарка другого, Тетяна Пехньо, давно фігурує в розслідуваннях журналістів, проте і досі на посаді.

24 канал

Ось у такому скромному маєточку і розкошує лікарка. Будинок на сімсот квадратів у Петропавлівській Борщагівці, ділянка понад півтори тисячі метрів квадратних та квартира в столиці є спадщиною чоловіка Пехньо. Сама лікарка теж із приданим - має 25 соток землі в Закарпатті.

Згідно з декларацією родина їздить на новенькому Mercedes-Benz 2017 року за майже 77 тисяч доларів. На місяць пані Тетяна отримує 33 тис. грн - це враховуючи зарплату головного лікаря та пенсію. І навіть попри те, що чоловік Тетяни Василівни офіційно заробляє трохи більше за неї, бо працює директором Інституту загальної та неорганічної хімії імені Вернадського, чи нажили б вони чесним шляхом такі статки?

112.ua

Адже лише на рахунках родини нині - півмільйона гривень та десять тисяч в доларах.

Аби перевірити, чи працює система 8 тисяч від держави і чи справді з мене не вимагатимуть грошей, я вирушила ще до одного пологового. Колись його вважали найдорожчим і найкорумпованішим.

5-й пологовий, що у Соломянському районі Києва. До появи приватних він був чи не найбільш забезпеченим у столиці. Тут народжували усі місцеві багатії та мажори, бо такси були захмарними. Тепер все нібито офіційно, розповідають породіллі.

На сайті закладу про будь-яку оплату ані слова. Щоб дізнатися, скільки коштуватимуть тут мені пологи, телефоную.

Вже наступного дня я переступила поріг 5-го, аби домовитись особисто. Персонал у масках, як і годиться під час пандемії. Майже на порозі мені поміряли температуру. І лише потім пропустили далі.

Цей медзаклад теж підписав договір з Національною службою здоров`я України, тож усі витрати на пологи бере на себе держава. І в бухгалтерії про це наголошують.

Замовити лікаря - ця послуга є в прайсі пологового, він схожий на той, що раніше отримували породіллі, та нині в ньому - змінили заголовки та назви пакетів.

Тепер - це не вартість за пологи, бо вони ж вже нібито безкоштовні, грошей коштує пакет покращених умов. Найдешевше з усього - оплата особистого лікаря - 8500, а найдорожче - так би мовити, "ол інклюзів" - "апартаменти" - з палатою готельного типу та покращеним харчуванням.

Щодня в 5-му пологовому з'являються на світ від 10 до 20 немовлят. У листопаді минулого року тут народилась і донечка Христини. Це були вже другі пологи жінки в 5-му, за першої вагітності у 2017-му, Христина каже, що нічого не платила медиками. І потім пошкодувала.

Вдруге подружжя Смородіних вирішило не ризикувати. Обрали пакет "Домашні пологи" - це коли народжуєш в пологовому, але в максимально комфортних, немов домашніх умовах. Вартість - 16 тис. грн, жінку запевнили - все згідно з договором, офіційно, гроші йдуть на потреби пологового.

Усі матусі з 5-го пологового, з якими нам вдалося поспілкуватися, підписували договір, в якому є рахунок. Проте належить він не медзакладу. Гроші пацієнти сплачували чомусь на рахунок Науково-дослідницького інституту "Життя". Ми вирішили з'ясувати, що пов’язує пологовий будинок з НДІ?

З 2014 до 2017 року пологовий надавав в оренду 125 квадратних метрів приватному медичному закладу НДІ з порушенням всіх норм. Нині ж згідно з реєстром юридична адреса інституту на вул. Олексіївській, 3.

Втім за вказаними даними - житлова багатоповерхівка. Про НДІ тут ніколи не чули.

Серед власників загадкового інституту: кіпрська компанія Lasar Limited, яка отримує 90 відсотків прибутку, бо ж під час заснування у 2013 році заклала весь капітал компанії - 4 млн 500 тис. Ще 10% отримує інший співзасновник - Олександр Корнієнко, чоловік немає жодного стосунку до 5-го пологового.

Він взагалі - винахідник, щоправда патенти на його винаходи купував - так-так - НДІ "Життя" - отже, сам у себе. А от директором цього товариства є Копил Володимир Григорович - персона вкрай засекречена. Він є директором ще однієї компанії - "Еко Мед Груп", у співзасновниках якої є такий собі Титикало Володимир Сергійович - заступник головного лікаря з економічних питань 5-го пологового - Говсєєва Дмитра Олексійовича.

112.ua

Титикало Володимир у своїй декларації основним місцем роботи вказав посаду проректора з економічних питань в медуніверситеті імені Богомольця - зарплату там не отримує, працює ніби безкоштовно. А от за посаду економіста в 5-му пологовому йому платять - щоправда, скільки, Титикало не вказав. Взагалі Володимир Сергійович - знаний підприємець - він має чимало фірм, де зазначається чи то співвласником, чи очільником, і з кожної йому капає копієчка, за офіційними даними, на рік майже 1,5 млн грн.

Декларує дві "Тойоти", будинок та землю в Києві - в районі столичної Борщагівки. А має чималий шмат землі в елітному селі Петрушки, неподалік столиці, де сотка коштує близько 45 тис. грн, а в молодого проректора там... цілих 580 гектарів. В  Петрушках він будує новий дім.

Односельцем Титикала є і його бос - Говсєєв Дмитро, головний лікар 5-го пологового. Та якщо у декларації 2018-го у Говсєєва ще був будинок у Петрушках на майже 500 квадратів та майже 6 гектарів землі, то у 2019-му нерухомість та земля з документу зникли.

Та сусіди знають, де живе відомий лікар. Під лісом в Петрушках живуть найзаможніші, серед цих палаців і будинок Говсєєва.

У столиці у Дмитра Олександровича теж є нерухомість - квартира, неподалік "Охматдиту". В розділі доходів, окрім зарплати за посаду головного лікаря, доцента в медуніверситеті ім. Богомольця - у 2018 му - Дмитро Олександрович підпрацьовував ще й в приватному навчальному закладі - Міжнародна академії медицини та екології, який чомусь розташований на території Київської міської клінічної лікарні № 1.

Отже, нещодавно, у 2019-му, Говсєєв був директором цієї Міжнародної академії медицини та екології. Ця інформація є в реєстраційних даних. Та найцікавіше, що пов`язує його й академію, - це та сама кіпрська компанія Lasar Limited, бо ж вона є серед засновників й отримує 57% від загального прибутку. А також є засновником НДІ "Життя", на рахунок якого породіллі 5-го пологового перераховують свої кошти.  

112.ua

Виходить, що комунальне некомерційне підприємство "Київський міський пологовий № 5" бере з пацієнтів гроші за пологи й виводить їх на кіпрський офшор.

Невже про це ніхто не знає - ані прокуратура, ані податкова? Звичайно, знають, та пологовий – таке місце, куди майже кожній родині рано чи пізно доводиться звертатися…

Тож захисників у таких керівників, як пан Говсєєв чи пані Пехньо, достатньо, аби їхні статки й оборудки не помічали. Аби в судах заминали справи, коли щось раптом піде не так...

* * *

За останніми оцінками ООН, у світі 330 тисяч жінок на рік помирають під час пологів або від ускладнень, пов'язаних із вагітністю. Тобто 830 породіль на день, або приблизно одна смерть на дві хвилини.

У 2018 році Держслужба статистики та Український центр суспільних даних у спільному проекті "Прості цифри" показали: 39 жінок помирають на рік під час пологів, або через ускладнення після них. Дитяча смертність в Україні на 25% вища, аніж у найслабших кра­їнах Європи.

Новини за темою

Любомир Цюпяк розповідає про дружину, яка народжувала в Івано-Франківському перинатальному центрі. Там жінка пробула тиждень, а пологи не починалися. Їх довелося викликати.

Пологи тривали кілька годин. Наталі зробили кесарів розтин.

Дитину одразу забрали до реанімації, жінка лишилась в пологовому залі. Здавалося б, все закінчилося добре. Та незабаром у породіллі відкрилась кровотеча. А вже за кілька годин лікарі востаннє вийшли до родини Цюпяк.

Чи припустилися лікарі помилки, хто винен в смерті жінки – нині з'ясовують правоохоронці. Та жодна компенсація не поверне малюкові маму, а родині - дружину та доньку.

Середня зарплата лікаря в Україні - близько 4 тис. грн, її, між іншим, теж нараховує Національна служба здоров`я. Натомість чиновники МОЗ та тієї ж Служби здоров’я отримують зовсім інші гроші, зокрема та сама Тетяна Бойко - за 2019 рік отримала понад мільйон гривень зарплати, тобто 112 тис. на місяць. Ще й 10 тис. допомоги у зв'язку з народженням дитини.

Марія Нагорна

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>