Ціна нафти б'є рекорди, бензин в Україні продовжує дорожчати

На світовому ринку рекордними темпами зростає ціна на нафту. Сьогодні на біржових торгах у Лондоні нафта марки Brent досягла 70 дол. за барель, побив трирічний рекорд. І хоча не тільки світові ціни на нафту впливають на імпортозалежний ринок бензинів в Україні, за словами експертів, саме зростання її ціни стало додатковим чинником підвищення цін у нашій країні. Тільки за свята бензини подорожчали на 50 коп. і найближчим часом, за прогнозами, стільки ж додадуть у ціні

Ціна нафти б'є рекорди, бензин в Україні продовжує дорожчати
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

На світовому ринку рекордними темпами зростає ціна на нафту. Сьогодні на біржових торгах у Лондоні нафта марки Brent досягла 70 дол. за барель, побив трирічний рекорд. І хоча не тільки світові ціни на нафту впливають на імпортозалежний ринок бензинів в Україні, за словами експертів, саме зростання її ціни стало додатковим чинником підвищення цін у нашій країні. Тільки за свята бензини подорожчали на 50 коп. і найближчим часом, за прогнозами, стільки ж додадуть у ціні

Ціна нафти на біржових торгах в Лондоні сьогодні досягла 70 дол. за барель, побивши трирічний рекорд. Ф'ючерси на нафту марки Brent з постачанням в березні на біржі ICE Futures Europe в Лондоні торгувалися 69,26 дол. за барель. Глобальний індекс для нафти марки WTI (з поставкою в березні) на біржі додав у ціні 5,58 дол. за барель. На товарній біржі у Нью-Йорку New York Mercantile Exchange ф'ючерси WTI з постачанням в лютому зросли в ціні на 23 центи і торгувалися за 63,80 дол. за барель, що є найвищим показником з грудня 2014 року, повідомило сьогодні агентство Bloomberg.

Аналітики прогнозують подальше зростання цін на нафту. На тлі скорочення обсягів видобутку картелем ОПЕК, що триває, не виключено, що ціна нафти зросте до 80 дол. за барель, кажуть вони. Додаткового тиску на ринок надає і скорочення обсягів видобутку в США, що мають великий вплив на нафторинок. У зв'язку з зупинкою видобутку поруч свердловин товарні запаси нафти в країні скорочуються третій місяць поспіль. Зокрема, запаси на хабі Cushing в Оклахомі знизилися до найнижчого рівня з лютого 2015 року. "Роки достатку закінчилися, і люди вже здають собі справу в цьому", - сказав Bloomberg головний аналітик Price Futures Group Inc. Філ Флінн. Він підкреслив, що несхоже, щоб країни ОПЕК вирішили підвищити обсяг видобутку нафти найближчим часом.

Зростання світових цін на нафту призвело до подальшого підвищення цін на українському ринку бензинів, який лихоманить ще з початку вересня. Як відомо, вже до кінця грудня минулого року ціна бензину на стелах українських заправок перевищила психологічну позначку 30 грн/л. Причому в грудні, коли ціна на нафту тимчасово призупинилася, головним чинником зростання цін було ослаблення курсу гривні щодо долара. А для палива кожні 10 копійок зміни курсу – це 8 копійок зміни ціни на стелі АЗС через тиждень, зазначав в опублікованому на Enkorr інтерв'ю директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

Зараз же основним фактором зростання є зростання цін на нафту в світі, сказав Куюн 112.ua: "Тільки за першу декаду січня нафта подорожчала на світових ринках з 66 до 71 дол. за барель. Для довідки: рік тому нафта коштувала 55 доларів за барель". Експерт також зазначив, що цінам додає динаміки зміцнення основних валют, особливо євро, в якому номіновані акцизи на паливо.

Куюн зазначив, що тільки за святкові дні, з 28 грудня по 12 січня, середні ціни на бензин А-95 в Україні зросли на 51 копійку – з 28,24 до 28,75 грн/л, на дизельне паливо на 56 копійок – з 26,02 до 26,59 грн/л.

"В мережі ОККО ціни на ДТ і бензини з 24 грудня зросли приблизно на 3%. Основними факторами, які вплинули на подорожчання, стали зростання цін на нафту і нафтопродукти на зовнішніх ринках, також ослаблення національної валюти щодо долара і євро. Оскільки на АЗС ОККО продається тільки імпортне паливо, всі розрахунки з постачальниками ми здійснюємо у валюті. Крім того, ставки акцизів на паливо в Україні прив'язані до євро", - повідомили 112.ua у прес-службі ОККО.

"БРСМ-Нафта" намагалася "тримати максимально прийнятну (низьку) ціну для населення", - повідомили в прес-службі автозаправної мережі. Також зазначили, що фактори для підвищення цін є і ними є курс валют і підвищення вартості нафти. "Але, як бачимо, є мережі, які підняли ціни значно вище, ніж це передбачає зростання курсу валюти і ситуація з ціною нафти", - сказали 112.ua у прес-службі БРСМ.

Так, станом на 12 січня, "WOG" підвищив ціни на 50 коп. і пропонує бензин марки А-92 за 30,92 грн/л, А-95 – по 31,95 грн/л, А-95+ - на 32,92 грн/л, а дизпаливо – по 29,45 грн/л. На стелах KLOА-95 продається за 31,09 грн/л, А-95+ – на 32,19 грн/л, а дизпаливо – на 27,59 грн/л На заправках "Паралель" всі види палива подорожчали на 30 коп./л: А-92 виріс в ціні до 29,16 грн/л, А-95 – до 30,16 грн/л, А-95+ – до 30,96 грн/л, ДП – 27,66 грн/л. У мережах Shell, AMIC, "БРСМ-Нафта" паливо подорожчало на 6-30 коп./л.

Новини за темою

Зростання цін на автомобільне паливо активізувався після новорічних свят, сказав 112.ua директор НТЦ "Психея" Сергій Сапегін: "Світові ціни на нафту зростають в результаті біржових спекуляцій, на які більшою мірою впливають інформаційні повідомлення і фінансові ресурси". У той же час дослідження центру "Психея" свідчать про низький рівень кореляції між цінами на нафту і цінами на нафтопродукти в Україні. Хоча за тривалого за часом зростання світових цін на нафту внутрішні ціни, швидше за все, зростатимуть, зазначив експерт.

Сапегін каже, що більшою мірою на внутрішній паливний ринок впливають оптові ціни палива на кордоні України. Це відбувається через велику частку імпорту нафтопродуктів. Але і тут можливі відхилення від прямого зв'язку між цінами на кордоні і роздробом.

Опитані 112.ua експерти були досить обережні стосовно прогнозів щодо подальшої зміни цін на автопаливо. "Зростання цін припиниться, щойно зникнуть фактори, що його провокують, – зростання нафтових цін і падіння курсу гривні", - сказав 112.ua Сергій Куюн. Директор "А-95" спрогнозував, що найближчим часом ціни бензинів можуть зрости ще мінімум на 50 коп/л.

"Що стосується прогнозів, їх робити складно - все залежить більшою мірою від стабільності гривні. Поки що бачимо, що ситуація з курсом невтішна: починаючи з грудня гривня скочується вниз", - сказали 112.ua у прес-службі БРСМ. "Варто зазначити, що ми, як паливні трейдери, жодним чином не зацікавлені у зростанні ціни нафтопродуктів. Навпаки, нам вигідніше працювати при тренді на зниження цін, оскільки тоді зростає попит і збільшуються обороти. На жаль, ми не маємо впливу на ключові фактори ціноутворення, тому не можемо прогнозувати, як поведуть себе ціни надалі", - повідомили в прес-службі ОККО.

Зазначимо, що дешевою альтернативою бензину в Україні залишається автогаз. Але це може тривати недовго. "Газ залишається найдешевшим паливом через податковий перекіс – акциз на газ дуже низький. Тому газ сьогодні коштує до 40% вартості бензину, по 12,5-13 грн за літр на колонках. Я впевнений, що держава повернеться до питання збільшення акцизу на скраплений газ, бо машина на газі використовує ті самі дороги, які потрібно будувати і ремонтувати", - сказав в одному з інтерв'ю Сергій Куюн.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів