Це божевільня: МОЗ хоче закрити психлікарню для особливо небезпечних пацієнтів, але не всіх це тішить

Як стало відомо 112.ua, МОЗ, Мін'юст і Генпрокуратура серйозно посварилися через спроби міністра охорони здоров'я Уляни Супрун розформувати єдину в Україні установу, в якій тримали психічно нездорових людей, які скоїли серйозні злочини. За радянських часів лікарня була інструментом каральної психіатрії: в ній "лікували" від інакомислення відомих дисидентів. МОЗ вирішив реорганізувати її через збережені негуманні умови тримання хворих. Водночас одна з перших спроб перевести пацієнта цієї лікарні до іншої закінчилася втечею. Після цього процедуру переведення було тимчасово заблоковано

Це божевільня: МОЗ хоче закрити психлікарню для особливо небезпечних пацієнтів, але не всіх це тішить
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Як стало відомо 112.ua, МОЗ, Мін'юст і Генпрокуратура серйозно посварилися через спроби міністра охорони здоров'я Уляни Супрун розформувати єдину в Україні установу, в якій тримали психічно нездорових людей, які скоїли серйозні злочини. За радянських часів лікарня була інструментом каральної психіатрії: в ній "лікували" від інакомислення відомих дисидентів. МОЗ вирішив реорганізувати її через збережені негуманні умови тримання хворих. Водночас одна з перших спроб перевести пацієнта цієї лікарні до іншої закінчилася втечею. Після цього процедуру переведення було тимчасово заблоковано

МОЗ хоче закрити психіатричну лікарню із суворим режимом

Рішення реорганізувати єдину в Україні лікарню, в якій від середини 60-х містили психічно хворих злочинців, які не підлягають засудженню, МОЗ ухвалив ще у вересні. Згідно з наказом № 1673 від 14 вересня 2018 року (редакція має копію наказу), Державна установа "Українська психіатрична лікарня із суворим режимом" МОЗ України реорганізується шляхом приєднання до Державного закладу "Центр психічного здоров'я і моніторингу наркотиків і алкоголю МОЗ". 

112.ua

Через кілька днів після видання наказу на сторінці в. о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун у Facebook з'явився пост, в якому пояснювалося суть реорганізації. "10 червня 2018 року було введено в дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання психіатричної допомоги", який визначає, що примусові заходи медичного характеру повинні застосовуватися в установі з надання психіатричної допомоги в межах адміністративно-територіальної одиниці проживання особи, за її бажанням. Щоб привести діяльність психіатричних медичних закладів у відповідність з міжнародними і національними нормативно-правовими актами, "ухвалено рішення щодо реорганізації "Української психіатричної лікарні із суворим режимом" і переведення пацієнтів до лікарень, розміщених ближче до місця їх проживання", - говорилося в пості Уляни Супрун.

До набрання чинності описаної в. о. міністра охорони здоров'я норми, згідно зі статтею 374 Кримінально-процесуального кодексу (частина 4), суд, який виносив вирок, "міг враховувати стан, який є показанням для обмеженої можливості засудити злочинця (у разі наявності підтвердженого експертизою психічного захворювання), як підставу для застосування примусових заходів медичного характеру, наприклад, у зв'язку з небезпечною для оточення поведінкою такої особи". При цьому суд визначав, яка установа направити на лікування злочинця.

Новини за темою

Відповідно, найбільш небезпечні елементи потрапляли до психіатричної лікарні із суворим наглядом у Дніпрі, пояснив 112.ua президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман.

Донедавна в установі тримали небезпечних злочинців, які не підлягають осуду. Серед пацієнтів лікарні був некрофіл, якого затримали після того як в одному із сіл Чернігівської області почали зникати жінки. Їхні тіла незабаром виявили в саморобній печері в яру, де чоловік влаштував імпровізований гарем, розповів Глузман. В установі тримали чоловіка з Чернігова, який відсікав голови громадянам лопатою. А також жінки (дві сестри), які вбили спочатку дітей однієї, а потім спустилися поверхом нижче і вбили дітей іншої. Після цього почали пити чай.

Пацієнтом лікарні став і молодик, який влаштував бунт у Львівській психлікарні. Його було поміщено туди після того, як він вбив рідного батька, завдавши йому 73 ножових поранень. У 2013 році хлопця було визнано неосудним, і його мали відвезти до Дніпровської лікарні із суворим наглядом. Однак апеляційний суд став на бік матері засудженого, і майже чотири роки той провів у загальному відділенні львівського закладу. "Він не мав перебувати в принципі в цьому закладі, бо якщо би ця історія починала відбуватися в Дніпрі, то там є поліція, там є спецзасоби, там є інший персонал, там передбачено, що в будь-який момент стан пацієнта може вийти з-під контролю. Тут цього не передбачено", - пояснив тоді tsn.ua виконувач обов'язків головного лікаря Львівської психлікарні Олександр Губар.

У львівській лікарні хлопець влаштував справжній горрор. Невдовзі після звільнення його привезли назад на прохання матері, яку він намагався вбити. Згоди на госпіталізацію він не підписав – наполягав, щоб його перевели до іншого відділення, де його примусово лікували за вбивство батька майже чотири роки. Отримавши від медиків відмову, незабаром влаштував дебош. Медики викликали поліцейських, але тільки-но хворий їх побачив – миттю забарикадувався із заручниками. Деяких з них він порізав осколками скла. Троє потерпілих потрапили до лікарні, двоє - до реанімації. Тільки після цього інциденту його нарешті було відправлено до Дніпровської лікарні із суворим наглядом. Поліцейських, які його знешкоджували, нагородили за мужність. 

Новини за темою

ЗМІ писали, що у Львівській психлікарні, де стався цей жахливий випадок, приміщення з посиленою охороною не було, позаяк лікарня є закладом із загальним режимом. У зв'язку з нестачею кадрів через недофінансування, у відділенні на 80 хворих на момент, коли стався інцидент (влітку 2017 року), було тільки семеро медиків. Заробітна плата санітара в установі становила лише 2800 грн.

Відзначимо, що в повідомленні на офіційному сайті МОЗ сказано, що на момент початку реорганізації, 20 вересня, у Дніпровській психлікарні було 655 пацієнтів. Заяви про переведення за місцем проживання написали 267 із них.

Центр каральної психіатрії

Дніпровська психіатрична лікарня із суворим режимом – центр каральної психіатрії в Україні, який було створено за часів Радянського Союзу, йдеться в тексті поста Супрун. "Це єдиний лікувальний заклад в Україні зі статусом суворого режиму. Поняття "суворий" у цьому випадку є синонімом каральних заходів, а не посиленої опіки", - сказано в ньому. 

В установі, за словами Супрун, містяться пацієнти з усієї України, які здійснили суспільно небезпечні дії, але у зв'язку з психічними розладами були визнані судом такими, що не підлягають осуду. "Формально вони мали одержувати в установі належну допомогу і догляд, але на практиці це зовсім не так. Разом зі співробітниками МОЗ ми відвідували цей заклад. Побачили жахливі умови, жорстоке ставлення до людей і відсутність необхідного лікування", - написала в. о. міністра охорони здоров'я, зазначивши, що в установі застосовувалося тільки медикаментозне лікування, але не було терапії та соціальної адаптації. "Люди більше не перебуватимуть у в'язниці, замаскованій під лікарню", - наголосила Супрун.    

Минздрав Украины

Паралельно з постом в. о. міністра на офіційному сайті МОЗ було опубліковано повідомлення, в якому говорилося, що умови, в яких перебувають пацієнти Дніпровської психіатричної лікарні із суворим режимом, принижують гідність і суперечать міжнародним нормативно-правовим актам про права людини. До вбиральні пацієнти ходять виключно за графіком, при цьому у двері туалетів вмонтовано вікно, а вночі в палатах залишають включеним яскраве світло, говорилося в повідомленні. На підтвердження цих слів на сайті МОЗ було опубліковано фотографії. 

Минздрав Украины

За часів СРСР до лікарні нарівні з психічно хворими поміщали здорових людей - у рамках політичної боротьби з інакомисленням. "Під час окупації України совєтами лікарня (Дніпровська психіатрична лікарня із суворим режимом, - ред.) служила інструментом репресивних органів. До неї відправляли абсолютно здорових людей із сфабрикованими діагнозом "Уповільнена шизофренія". Такого діагнозу немає ніде у світі, але для людей, таких як правозахисник Леонід Плющ, якого також закрили в цій лікарні, цей "діагноз" служив приводом для політичних переслідувань", - написала у Facebook Уляна Супрун.  

За словами Глузмана, за хибними діагнозами пацієнтами клініки були дисиденти та правозахисники. До неї було відправлено і відомого учасника руху "шістдесятників" лікаря-фтизіатра Миколу Плахотнюка. В єдиному інтерв'ю, яке він дав до своєї смерті, він розповів про жахливі речі, які дійсно відбувалися в цій клініці за радянських часів. Санітарами в психлікарні були колишні ув'язнені, вони били і принижували пацієнтів, відбирали в них "стабілізатори" ліків, позаяк ті мали наркотичну дію. Без цих препаратів люди були змушені переносити жахливі страждання.

Новини за темою

При цьому політичних в'язнів клініки містили в одних палатах з людьми, які насправді мали психічні розлади. Також у загальні палати поміщали пацієнтів з відкритою і закритою формами туберкульозу (що категорично заборонено у зв'язку з високою загрозою зараження). За допомогою препаратів здорових людей перетворювали на "овочі": вони припиняли впізнавати рідних, втрачали соціальний вигляд. Але, на щастя, дія цих препаратів не є незворотною: здоровим людям, зокрема і Плахотнюку, і Плющу, вдалося відновитися і повернутися до нормального життя. Плахотнюк після виходу з лікарні створив сім'ю, в шлюбі у нього народилася дитина.

Історії пацієнтів і в'язнів Дніпровської лікарні зберігаються в архіві, який являє собою не тільки клінічну, але й історичну цінність. Всього в ньому налічується щонайменше 7 тис. історій хвороб.

Закрити легко, а куди подіти психічно хворих?

Тих, що написали заяви про переведення із Дніпровської психіатричної лікарні із суворим режимом, у МОЗ вирішили переводити до обласних лікарень, які мають відділення з посиленим наглядом. Зокрема, на сайті МОЗ йдеться про 12 психлікарень в Україні, "які мають відповідні умови, місця і медичний персонал" і готових приймати пацієнтів із Дніпра. 

Займатися цим доручили Сергію Шуму, який де-факто виконує обов'язки головного лікаря в Дніпровській психлікарні. Головний лікар Анатолій Кушнір і частина персоналу Дніпровської лікарні нововведення МОЗ зустріли багнетами. Кушнір пішов на лікарняний, на якому перебуває дотепер. Частина персоналу звільнилася. Головлікар намагається заблокувати реорганізацію і повернути можливість управляти психіатричною лікарнею через суди, але поки процеси тривають мляво. Сергій Шум з 29 листопада 2017 року працює на посаді директора "Українського та медичного моніторингового центру з наркотиків й алкоголю МОЗ України". У 2008-2017 рр. він обіймав посаду заступника директора Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ.

Одне з перших транспортувань закінчилося втечею хворого, який раніше був засуджений за умисне вбивство. "За інформацією правоохоронців, 4 жовтня близько 17:00 неподалік від селища Нова Водолага з автомобіля медиків втік психічно хворий 27-річний чоловік. Виявилося, що швидка допомога зробила вимушену зупинку через брак палива. Тоді чоловікові вдалося втекти. Втікача п'ять годин шукали поліція і кінологічна служба, правоохоронці прочісували ліс. На щастя, чоловіка вдалося знайти і затримати в Новій Водолазі", - йдеться в повідомленні місцевих ЗМІ.

Як розповіло джерело 112.ua в Мін'юсті, факт втечі обговорювали на нараді в генпрокурора Юрія Луценка, і той був щиро обурений, що небезпечних хворих перевозили по Україні у звичайних автомобілях швидкої допомоги, які для цього не призначені. Зокрема, тоді Луценко звернувся до Мін'юсту з приводу того, що якщо вже й перевозити психічно хворих, то хоча б в автозаках.

Новини за темою

Водночас, як з'ясувалося, проблема набагато глибша. Питання навіть не в тому, як перевозити психічно хворих, серед яких люди, що становлять величезну небезпеку для соціуму, а в тому, куди їх перевозити.

Будівлю Дніпровської лікарні влаштовано таким чином, що втекти з неї неможливо. Неможливо зробити підкоп. За весь час існування установи (з кінця 60-х) було всього дві втечі. Перша втеча була у 80-х, а друга - наприкінці 90-х, коли озброєну охорону замінили санітарами зі свистками, та й через загальну ситуацію в країні, коли загалом послабився контроль, розповів Семен Глузман.

Водночас у багатьох обласних лікарнях, куди МОЗ вирішив переводити пацієнтів, немає ані умов, ані персоналу, які могли би запобігти їх втечі або бунту.

Через відсутність державної програми і фінансування жодну з установ (які є в списку МОЗ для переведення пацієнтів Дніпровської лікарні) не переобладнано для тримання осіб в умовах суворого режиму, йдеться в тексті листа Управління за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних процесах та інших заходів примусового характеру в місцях несвободи ГПУ. Цього листа було скеровано прем'єр-міністру Володимиру Гройсману 2 жовтня 2018 року. 

"Єдину в країні психіатричну лікарню із суворим режимом не включено до списку, а 14 інших установ (на сайті МОЗ йшлося про 12, - ред.) не мають умов для тримання таких особливо небезпечних осіб, чим дискредитується мета проведення реформи у галузі судової психіатрії та ігноруються питання безпеки як медичних працівників, так і пацієнтів", - йдеться в тексті листа управління Генпрокуратури.   

112.ua

У листі підкреслюється, що "внаслідок невиважених дій МОЗ створюються передумови для безлічі надзвичайних подій, невиконання судових рішень та інших вкрай негативних наслідків (погіршення умов тримання, втечі вкрай небезпечних пацієнтів, вчинення хворими вбивств, заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, захоплення заручників, акти протесту медичних працівників, масові звільнення підготовлених фахівців)". Зазначається, що у зв'язку з відсутністю належної охорони та обладнання установ, протягом 2018 року "було допущено поодинокі випадки втечі хворих у Волинській, Кіровоградській, Київській, Львівській, Сумській та Черкаській областях".

"Всупереч порядку, передбаченому ст. 92, 94 КК України 19 ст. "Про психіатричну допомогу", дії службових осіб МОЗ за фактом спрямовано не на проведення реорганізації установи (Дніпровської психіатричної лікарні із суворим режимом), а на її ліквідацію з подальшим переведенням особливо небезпечних хворих до установ, що не мають для цього умов", - сказано в тексті листа ГПУ. У ньому рекомендується скасувати наказ про реорганізацію.

Інформація про неготовність прийняти пацієнтів Дніпровської лікарні іншими клініками підтверджується їхніми листами, які було скеровано до ГПУ (копії розміщено на сайті "Асоціації психіатрів"). У них говориться, що переведення пацієнтів Дніпровської психлікарні зараз є "передчасним, неможливим та економічно необґрунтованим. Відбувається це в умовах відсутності державної програми, розрахунків навантаження на установи і державного фінансування на реконструкцію". Зокрема, для Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні для створення умов безпечного тримання небезпечних хворих необхідно 60 млн грн, для лікарні в Дніпропетровській області – понад 80 млн грн, у Вінницькій області – 48 млн грн.  

У листі в. о. головного лікаря Дніпропетровської клінічної психіатричної лікарні Михайла Андрейка (на сайті МОЗ вказано як першу, куди переводитимуть пацієнтів лікарні із суворим наглядом) до начальника відділу прокуратури Дніпропетровської області Борисова сказано, що вирішення питання "прийому пацієнтів із Дніпровської лікарні суворого режиму потребує виділення додаткових коштів" у сумі близько 63,6 млн грн. 

До остаточного вирішення питання переведення хворих було тимчасово заблоковано рішенням Юрія Луценка, сказав 112.ua Семен Глузман. Цю інформацію підтвердило й джерело в Мін'юсті. Водночас наказ про реорганізацію Дніпровської клініки все ще не скасовано, і ясності про те, чи відмовилася Супрун від своїх намірів, немає. Головний лікар Дніпровської клініки досі на лікарняному, а за фактом нею керує Сергій Шум. 

Корупції тепер стане більше?

Втім, пропоновані МОЗ зміни навряд чи зможуть викорінити корупцію в цій галузі. За словами Глузмана, в Україні психіатрія дуже схильна до можливих зловживань, а перехід до ситуації, коли висновки про психічний стан пацієнтів виноситимуть на місцях і, відповідно, там же (за місцем проживання) останніх триматимуть, лише збільшує ризики "договірняків", оскільки зростає кількість місць тримання, кількість залучених людей тощо.

"Відомо, що на місцях кум, брат, сват. Ризики "договірняків" неймовірно високі. Можлива ситуація, що людина скоює вбивство, її за певну плату визнають неосудною і відправляють на примусове лікування. А далі можуть і за півроку виписати. Все залежить від суми, діагнозу або рангу начальника, який за неї клопотатиме", - сказав 112.ua Глузман. Якщо раніше був усього один подібний заклад, і було легше відстежувати ці випадки, то тепер злочинцям буде легше знайти зв'язки, щоб опинитися в лікарні, а не за ґратами.  

Як приклад, як це працює, Глузман наводить випадок, коли до Дніпровської клініки суворого режиму привезли чоловіка, якого перевели з місць ув'язнення (потрапив за вироком про вбивство) з діагнозом "Деменція" (придбане слабоумство, стійке зниження пізнавальної діяльності з втратою тією чи іншою мірою раніше засвоєних знань і практичних навичок і утрудненням чи неможливістю придбання нових). Лікарі установи не побачили жодної ознаки хвороби: людина легко читала, переказувала твір про світову дипломатію, а в цій книзі 800 сторінок. Лікарі не виключали, що родичі чоловіка купили діагноз, давши хабара. Вони поставили питання щодо перегляду справи з огляду на нововиявлені обставини: відсутність діагнозу. "Суд призначив нову експертизу. Але адвокату вдалося домовитися, і того відправили замість Київського центру (як наполягали лікарі) до Інституту судової та соціальної психіатрії, а там йому підтвердили діагноз "Деменція", - розповів Глузман.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>