banner banner banner

Три сценарії для Гончарука: піти, "напів-піти і залишитися. Який виберемо?

Три сценарії для Гончарука: піти, "напів-піти і залишитися. Який виберемо?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

В Україні є традиція: приберігати всі важливі події на п’ятницю. В добу Януковича відомих опозиціонерів затримували саме в п’ятницю – аби соціум, зайнятий приготування до вікенду, пропустив гучну новину повз вуха. Важко сказати, чим керувався прем’єр Олексій Гончарук, подаючи заяву на звільнення у цей день: він також хотів, аби його демарш не помітили? В кожному разі, глава уряду добре замаскував свій намір – він адресував заяву не Верховній Раді, як цього вимагають статті 85 та 115 Конституції України, а чомусь… президенту країни. Можливо, Гончарук є профаном (за власним визначенням) не лише в економіці, але й у праві, дарма що останнє є його спеціальністю.

Хай там як, а екс-заступник глави ЦВК Андрій Магера справедливо відзначає на своїй сторінці у фейсбуці, що у нинішньому вигляді заява Гончарука – не більше, ніж декларація про намір. "Подання заяви про відставку президентові України будь-якого члена Кабміну не тягне за собою правових наслідків, а є лише політичним кроком", – пише Магера. А відтак Володимир Зеленський може проігнорувати незрозумілу "бумаженцію" від прем’єра, може змусити його написати заяву за правилами, а може й обрати якийсь проміжний варіант. В усіх сценаріях 112.ua розбирався разом з експертами.  

Не йди, я все пробачу

"В останні дні всі ви стали свідками подій, що розгортаються навколо злитих в мережу файлів, змонтованих з фрагментів записів нарад в уряді. Їхній зміст штучно створює уявлення, ніби я і моя команда не поважаємо президента, який є нашим політичним лідером. Багатьом групам впливу, які прагнуть отримати доступ до фінансових потоків вигідно, щоб так виглядало. Але це неправда", – написав Гончарук у соцмережі, реагуючи на недавній скандал із записами його розмов.

"Я прийшов на посаду — виконувати програму президента. Він є для мене взірцем відвертості та порядності. Проте, щоб забрати будь-які сумніви нашої поваги та довіри до президента, я написав заяву про відставку та передав її президенту з правом внесення в парламент", – зазначив Гончарук.

І не помітив, як відважив главі держави новий ляпас, призначивши його на роль кур’єра для своєї заяви.

Що ж стосується самого адресата, то у Зеленського з приводу Гончарука поки що мовчать. "Позиція прем'єр-міністра щодо заяви про відставку – правильна і сильна. Цей крок підкреслює командність. Останнє слово за президентом, ми чекаємо його рішення. До рішення президента без коментарів", – написав на Фейсбуці глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

"Поки що дивимося на все, що відбувається як на цирк. Тут питання в тому, чи Гончарук дійсно не знає, що прем’єра призначає та звільняє Верховна Рада, чи він над нами знущається? Якби він реально хотів піти у відставку – досить було написати заяву на адресу Верховної Ради. Але, можливо, того, що Гончарук сміявся над президентом – людиною, що легко ображається – буде достатньо, аби Зеленський дав хід його заяві", – коментує для 112.ua політолог Кирило Сазонов.

І все-таки перший сценарій: зберегти статус кво і залишити опального Гончарука при посаді.

"Можливо й таке, що президент підтримає прем’єра, візьме за нього відповідальність на себе, і весь скандал зійде нанівець. А що стосується голосування у Верховній Раді, то воно лише проілюструє поділ на провладну та опозиційну частину (опозиція, скоріше за все, голосуватиме за відставку), а по факту перетвориться на вотум підтримки самого Гончарука", – говорить директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

В цілому ж "складно давати прогнози відносно того, у яку гру вирішить зіграти Зеленський. Може бути як дотримання конституційної процедури, так і гра у доброго царя, який пробачає свого васала. Вірогідність тут 50 на 50", – додає політексперт Євген Булавка. 

Йди, але пізніше

Однак якщо варіант із "пробаченням" відкинути, залишається – відставка уряду. Вона відбудеться, але не зараз, переконаний заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

"Уряд Гончарука піде у відставку, бо уряди у нас завжди були громовідводами. Але є два ключові питання – земля та місцеві вибори. Якщо сьогодні звільняють Гончарука, то завтра новий уряд і новий прем’єр мають провести ринок землі. Цим вони візьмуть на себе увесь негатив і виведуть президента з-під удару. Однак більш оптимальний варіант – це провести закон про землю руками ще цього уряду, використавши його як губку для всотування негативних настроїв. Тобто мій висновок такий: доти, доки уряд Гончарука буде відтягувати на себе увесь негатив, він і буде працювати. Так триватиме, швидше за все, до літа цього року. А відтак відбудеться ампутація всього негативу, і до місцевих виборів влада підійде з новими перспективами", – каже експерт.

Окрім функції "громовідводу", Гончарук корисний Зеленському ще й тим, що дистанціює його від домагань Ігоря Коломойського. Останній був би дуже не проти вручити портфель прем’єра комусь із власних наближених. 

"Можливо, у Коломойського зайшла в глухий кут ситуація з ПриватБанком і він організовує тиск на президента і на уряд, щоб домогтися своїх цілей", – припускає Булавка. Та в кожному разі, продовжує він, "всі відповіді знаходяться в межах кулуарних домовленостей, і все залежатиме від того, котра з груп в оточенні Зеленського візьме гору. Це гра престолів, яка триватиме доти, доки роздутий рейтинг Зеленського ще дозволятиме вирішувати не державні, а групові інтереси".

А Богдан Петренко нагадує: "Глобально всередині Зе-команди одна одній протистоять три групи: умовний Сорос, Коломойський та 95-й квартал. 95-й квартал, тобто найближче оточення Зеленського, буде із ним до кінця. Що стосується груп Сороса та Коломойського, то їх будуть намагатися урівноважити, аби ці групи не пов’язувалися напряму із Зеленським".

За таких умов найкращий прем’єр – це прем’єр, рівновіддалений як від Коломойського, так і від Сороса. Але створити ідеал поки не виходить. Тому Олексій Гончарук – один з тих, хто належить до гурту "соросят", нагадує Кирило Сазонов. "А оскільки у нас на цей рік запланована велика приватизація і продаж землі, то присутність Гончарука може не подобатися іншому табору – табору Коломойського. Тож Гончарука можуть прибрати і поставити іншу людину. Або – навпаки – залишити в піку "Привату", – каже Сазонов.

Все ускладнюється тим, що за чинного прем’єра вже вступилися на Заході. В МВФ і похвалили, і підтримали Гончарука, а на додачу ще й зажадали пояснень з приводу того, що відбувається довкола персони глави уряду. "МВФ не схвалить відсторонення Гончарука. Тому що у них є певне упередження по відношенню до тієї групи, яка може перемогти у разі відставки прем’єра, тобто до групи Коломойського", – відзначає Богдан Петренко.

В крайньому разі можна обійтися і без МВФ, вважає Кирило Сазонов. Власне, у Зеленського вже навчилися це робити. "Поки що ми обходимося без кредитів МВФ. Обходимося, звісно, погано, бо компенсуємо нестачу коштів облігаціями внутрішньої позики. Згодом це відіб’ється і на курсі гривні, і на зарплатах бюджетникам, але поки що це працює", – зауважує експерт

І все таки "західні партнери підтримують Гончарука. Вони вважають його відставку як мінімум передчасною", – говорить Руслан Бортник.

І це ще одна, третя причина того, чому позбуватися Гончарука краще за все не зараз, а згодом. Втім, можливі і деякі проміжні сценарії.

Статус "в.о."

Формально Олексій Гончарук може залишитися на чолі уряду, навіть якщо Верховна Рада проголосує за його відставку. Він набуває статус "виконуючого обов’язки" і де-факто керує Кабміном й надалі. Але тут є нюанси. 

"Як тільки Гончарук стає "в.о.", включається лічильник для формування нового уряду. Далі у Зеленського є 60 днів, якщо тільки ситуація не ускладниться переформатуванням коаліції. Теоретично Зеленський може піти на такий крок. Але він для нього невигідний. Бо уряд "в.о." не буде аж так притягувати до себе негатив. Тому Зеленський, швидше за все, ситуацію з Гончаруком спустить на гальмах", – припускає Богдан Петренко.

А Руслан Бортник бачить розвиток подій дещо інакшим. "Заява потрапить до ВР якщо ще до кінця дня п’ятниці або ж у понеділок. Потім заяву розглядатимуть відповідні комітети і буде розпочата процедура звільнення. Але без чіткої згоди на це президента відставка Гончарука неможлива і на сьогодні виглядає нереалістично".

"А найбільш реалістично, – продовжує Бортник, – це переформатувати Кабмін без зміни Гончарука. Прем’єр залишиться на своїй посаді, а у відставку підуть окремі міністри – починаючи від Альони Бабак і продовжуючи міністрами юстиції, економіки, охорони здоров’я тощо. Це буде такий собі м’який варіант відставки глави уряду".

Кабмін, між тим, вже почав переформовуватися сам собою. 16 січня у відставку подала згадувана Бортником міністерка розвитку громад і територій Альона Бабак. За нею жалкує Євген Булавка: "Дуже незначна частина уряду була помічена у конструктивній діяльності, і от якраз Альона Бабак – це та постать, яка належала до продуктивної меншості".

Втім, ані меншість, ані більшість всередині уряду значної ролі не відіграють. "Ключові рішення продукує не уряд – це президент у нас вносить законодавчі ініціативи щодо землі тощо. Тому прізвище наступного прем’єра насправді взагалі неважливе, він не матиме впливу ні на що. Робота уряду повністю дезорганізована, і він працює на якимись правилами, що лишаються для суспільства непрозорими", – каже Булавка.

На вторинній ролі уряду наголошує і Сазонов. "Чим запам’ятався Гончарук, крім самоката? Нічим. Ми пам’ятаємо такі вагомі фігури, як Яценюк, Гройсман, Тимошенко – на їхньому тлі Гончарук ніякий. Ну, замінять його на когось іншого – такого ж сірого та ніякого. Журналістам просто доведеться звикати до нового прізвища. Результати його прем’єрства досить печальні – падіння промислового виробництва на 7 відсотків, затримки по зарплаті під кінець року тощо", – нагадує він.

Слідом за Булавкою Сазонов повторює: "Всі рішення у нас приймають в офісі президента. Поки що в жертву можуть принести прем’єра, потім – щоб врятувати рейтинг президента – Верховну Раду. Але парламент, можливо, проживе до осені, а там буде видно – залежно від результатів місцевих виборів".

До осені ж, на думку Руслана Бортника, протягне і уряд. "Питання про його відставку стане наприкінці року, приблизно у період з жовтня по грудень. До того часу вона малоймовірна", – вважає експерт.

А його колега Булавка резюмує: "Прикро те, що ми дійшли до змін у владній структурі не через сутнісні проблеми, а через персональні питання олігархів".

І з цим, власне, й не посперечаєшся.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>