banner banner banner banner

Три роки в'язниці за порушення карантину. Які "коронавірусні санкції" пропонують українцям

Три роки в'язниці за порушення карантину. Які "коронавірусні санкції" пропонують українцям
Апостроф

Ганна Пєшкова

Журналістка

У київській мерії слідом за Львовом та Одесою оголосили про закриття на час карантину торгових центрів, ресторанів, кафе, барів, спортзалів та інших закладів, а також про заборону проведення заходів. Відчиненими залишаться аптеки, заправки, продуктові магазини і банки.

У МОЗ хочуть поширення цих правил на всю Україну і пропонують Раді законопроект "Про протидію поширенню небезпечних та особливо небезпечних інфекційних хвороб в Україні". За його допомогою українців із симптомами інфекції мають намір змусити сидіти по домівках, а бізнес - на три місяці припинити роботу.

Поки що судити про ініціативу можна, лише зважаючи на заяви чиновників. Її тексту на сайті Ради поки що ще немає. Тим не менш є доступними поправки Міністерства внутрішніх справ, яке ратує за посилення каральних санкцій. Незважаючи на відсутність повного тексту, ініціативу планують розглянути на позачерговому пленарному засіданні. А враховуючи фактор монобільшості, у неї вкрай високі шанси на життя.

Доволі ймовірно, що для бізнесу і для простих українців збільшаться штрафи за недотримання карантину. Яким може бути покарання та чи законно нині забороняти бізнесу працювати, а людям - збиратися компаніями?

Штрафи для хворих

Почнемо з того, що жодного покарання для здорових громадян, які захочуть залишити свої будинки, поки що немає, хоч у ЗМІ ходять чутки про те, що подібні обмеження все-таки обговорюються. Поки що українців лише просять проявити відповідальну громадянську позицію.

Новини за темою

В Іспанії, для порівняння, жителям суворо заборонено без дозволу виходити на вулиці. Виняток - поїздка за продуктами, до аптеки і на роботу. Інакше можуть оштрафувати до 2 тисяч євро або навіть потрапити за ґрати. Але потрібно розуміти, що ця країна – друга в Європі після Італії за темпами поширення хвороби. В Україні поки що зареєстровано лише поодинокі випадки зараження.

У МВС пропонують штрафувати українців, якщо вони не повідомляють про симптоми хвороби. Якщо згадати про те, як пасажири літаків з Італії збивали температуру жарознижувальними, впровадження відповідальності за такий обман є логічним. Але штраф від 170 до 425 грн слабо мотивує до чесності.

За свідоме зараження інших громадян інфекцією у МВС пропонують обмежувати свободу на термін від трьох місяців до п'яти років або саджати у в'язницю на три роки. Голова комітету Ради з питань здоров'я нації Михайло Радуцький розповідає, що ця норма стосується лише тих, хто отримає довідку з підтвердженням захворювання. Але все одно залишається питання: як можна буде довести, що саме ця людина стала причиною зараження інших громадян?

У сусідній Росії, для порівняння, за таке порушення в тюрму не саджають. Там запровадили 80 тис. руб. штрафу (28 тис. грн), до 360 год. обов'язкових робіт або до року обмеження волі.

Якщо депутати ухвалять закон, то хворих, які приховають джерела зараження та осіб, які перебували з ними в контакті, оштрафують від 85 до 255 грн. Мабуть, це правило запроваджують, побоюючись, що людина “врятує” знайомих від обсервації на два тижні. Чи стануть такі штрафи достатньою мотивацією для того, щоб люди не приховували дані про здоров'я своїх рідних? Питання риторичне.

Для тих, хто спробує втекти з обсервації або з самоізоляції (на примусовий карантин хочуть відправляти не всіх), покарання теж хочуть ускладнити. Якщо зараз штраф за порушення карантину становить до 1700 грн, то в МОЗ пропонують збільшити його в десятки разів: від 17 до 34 тис. грн.

Це ще не найбільша сума. У Чехії можна отримати штраф до 130 тис. дол., в Ізраїлі - до 5000 шекелів (35 тис. грн), у Німеччині - 450 тис. євро.

Новини за темою

А в Міністерстві внутрішніх справ пропонують не обмежуватися штрафами і при “самоході” саджати у в'язницю на три роки. Тюремний строк за такий проступок теж є в багатьох країнах світу. Порушення карантину в Італії може загрожувати ув'язненням на 21 рік, у Росії - на 5 років, в Китаї - аж до довічного ув'язнення або смертної кари.

Правда, не зовсім зрозуміло, що в Україні будуть робити із заарештованим утікачем, якщо він справді хворий?

“Має бути засідання суду, на якому будуть присутні адвокати та прокурори. Де і як його в цей час будуть тримати? Цей популізм принесе більше шкоди, ніж користі”, - каже юрист Ростислав Кравець.

Втім, керуючий партнер Bires Law Firm Роман Шахматенко бачить такий варіант подій: людину спершу повертають на лікарняне ліжко, а вже після її лікування відправляють відбувати строк. Але юрист не чекає реальних тюремних ув'язнень.

“Я не думаю, що мета цього проекту - саджати у в'язницю. Швидше, його завдання превентивні, з розряду “залякати”, - каже Шахматенко.

Санкції для ресторанів, спортзалів і торгових центрів

Щодо бізнесу, то поки немає документа, який би передбачав масштабну заборону його діяльності.

“Заяви працівників правоохоронних органів ми чули, і навіть читали протоколи комісій. Але зверніть увагу на те, що документа немає. Будь-яке рішення повинно бути вмотивованим та винесено спеціально уповноваженою особою, а також базуватися на конкретних нормах закону. Коли побачимо документ, тоді й будемо аналізувати його законність”, - каже Максим Баришніков, адвокат, котрий спеціалізується на медичному праві.

Експерти кажуть, що закрити приватні установи в умовах епідемії можна й без нового законодавства. Щодо церков, на діяльність яких поширюється нова заборона, про невтручання держави в релігійну сферу в цьому разі можна забути. Правда, надзвичайний стан поки не оголошено. Втім, юристи розглядають можливість деякого опору релігійної сфери через розвиток реформи децентралізації.

З масовими заходами все складніше. Юристи говорять, що законодавство не визначає їхні критерії, тому теоретично заборону можна обійти. Новим законопроектом критерії, схоже, не впроваджуються.

Щодо конкретних штрафів для бізнесу поточні законодавчі норми передбачають і адміністративну відповідальність (максимум до 8500 грн), і тюремне ув'язнення в разі порушення умов карантину. Максимальний строк обмеження волі - до восьми років. Такі санкції передбачає ст. 325 Кримінального кодексу про порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням.

Також уже сьогодні ст. 137 встановлено відповідальність громадян щодо охорони життя та здоров'я дітей, за якою можливий штраф до 850 грн або громадські роботи на строк до 240 год. Тож приватним садочкам, які продовжують функціонувати, незважаючи на заборону, можуть виписати штрафи.

Поправки МВС до нового законопроекту запроваджують також покарання за "усвідомлене створення іншій особі умов, за яких вона ризикує заразитися". Порушнику світить позбавлення волі від 3 місяців до 3 років або обмеження волі до 5 років. Таким чином, якщо хоч один співробітник магазину буде працювати, приміром, без маски або антисептика, власника магазину можна буде притягнути до відповідальності.

Новини за темою

Натомість законопроект повинен полегшити бізнесу фінансове питання.

“Кафе, бари повинні платити оренду, навіть якщо вони не працюють. Загальні явища, такі як пандемія, карантин, воєнний стан, не є автоматичними форс-мажорами. Бізнес повинен буде повідомити кредитора про те, що за результатом упровадження карантину дотримання ним умов є фізично неможливим. Доводити неможливість свого функціонування він буде Промисловій палаті”, - каже Шахматенко.

У Промисловій палаті раніше заявляли, що кожен випадок розглядатимуть індивідуально. Це означає, що суди могли бути завалені роботою. Законопроектом пропонують зарахувати спалах інфекції до форс-мажору, тобто позбавити бізнес і суди від зайвих турбот.

Також у Верховній Раді планують окремо розглянути законопроект фінансового комітету про відстрочення податків та скасування податкових штрафів у межах карантину, що не може не радувати підприємців.

Непрофесіоналізм лікарів і чиновників

У МВС пропонують штрафувати лікарів, які відмовляються обстежувати людей із симптомами або скаргами на інфекцію, на суми від 170 до 425 грн. Якщо ж лікар відмовляється лікувати хвору людину, штраф може зрости до 850 грн. Згідно з ініціативою, у разі коли пацієнт від відсутності лікування помер, лікар буде сидіти в тюрмі від 2 до 5 років.

Лікарі, з якими поспілкувався 112.ua, вважають, що такі рішення не можна ухвалити протягом декількох днів або навіть тижнів. Перед упровадженням подібних обмежень необхідно серйозно опрацьовувати законодавство. Вони також запевняють, що до цього заходу немає необхідності.

І все ж сумніви в самовідданості лікарів є. Епідеміолог Ольга Голубєва розповідала про практику роботи в лікарні, куди направили хворого на еболу. Незважаючи на тренінги персоналу, в установі сталася справжня паніка, аж до відмов від роботи. Чи зможуть 850 грн переважити страх лікаря про власне здоров'я?

“Питання штрафів завжди залежить від середнього доходу населення. Штрафи потрібні не для того, щоб когось покарати, а щоб запобігти правопорушенню. Порахувати необхідну суму досить складно. Для фельдшера в селі 750 грн - величезні гроші, а для лікаря центральної лікарні в Києві - ні”, - каже Роман Шахматенко.

Якщо ж не торкатися питання штрафів, виникає ще одне питання: навіщо дублювати законодавство, якщо кримінальна відповідальність лікаря за недбалість вже є. Думки юристів розходяться. Ростислав Кравець переконаний, що це зайва робота. Шахматенко ж вважає, що таке законодавство необхідно, тому що ми маємо справу з унікальним випадком, а будь-які заходи, що потенційно стримували поширення захворювання, є позитивними.

Посадових осіб (не тільки лікарів, а й чиновників) за приховування або умисне перекручення інформації щодо захворюваності хочуть штрафувати на 1700 грн або ув'язнення на строк до 3 років із подальшою забороною обіймати певні посади. В Італії, до речі, по закінченню деякого часу після спалаху коронавірусу влада стала всім загиблим приписувати це захворювання, що підпадає під визначення дезінформації.

“Щодо дезінфомації я був би обережний, оскільки всі органи держвлади схильні до поширення завідомо неправдивої інформації. В цілому, я підтримую посилення дисципліни у сфері охорони здоров'я і надзвичайних ситуацій. Якщо для медзакладу не забезпечено заходів захисту, то він повинен притягати до відповідальності чиновників у відомствах, областях, містах. Неправильно змушувати одних нести відповідальність, а інших - ні”, - каже Максим Баришніков.

Поки в Україні у зв'язку з коронавірусом єдину справу порушено проти посадовців Харківської міськради, які відмовлялися запроваджувати карантин у місті. За недостатнє забезпечення лікарень засобами захисту відповідальності ще ніхто не поніс.

МВС перетягує ковдру

Залишається головне питання: як саме влада планує використовувати меч правосуддя? У МВС заявили про те, що правоохоронці зможуть здійснювати рейди і приймати “сигнали від громадян”. Можна припустити, що вони будуть заглядати у вікна установ і слухати доноси, а владі - робити рейтинги на гучних закриттях окремих закладів.

Згідно з останніми рейтингами про корупцію, Україна повернулася на рівень 2017 року, посівши 126-те місце зі 180. Чи будуть підходи перевіряльників до бізнесу виборчими?

Деякі юристи вважають, що для будь-якого законодавства можливі зловживання, і законопроект про карантинні заходи не виняток. Інші ж припускають, що правки до ініціативу для таких зловживань і писалися.

“З одного боку, держава хоче мати ефективний інструмент протидії вірусним інфекціям, з іншого - є постанова Кабінету міністрів від 29 березня 2017 року (№ 348), яку підписав тодішній прем'єр-міністр Гройсман. Ним було ліквідовано Державну санітарно-епідеміологічну службу, яка і мала займатися цими питаннями.

Нині відповідальність за це питання хоче взяти на себе Міністерство внутрішніх справ, хоча це не його компетенція. У поправках МВС не знаходимо конкретики про інфекції. Немає жодного пояснення, що таке “особливо небезпечна або небезпечна інфекційна хвороба. Слід враховувати, що в Україні доволі часто відсутність конкретики використовують з метою особистого збагачення або для того, щоб посилити свої політичні позиції. На сьогодні цей законопроект не на часі і є популістським або ж спрямованим на посилення тиску на населення й бізнес”, - розповідає Сергій Войченко, кандидат юридичних наук і громадський діяч.

Цікаво, що в новому законопроекті також ідеться про оперативну закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для ліквідації та недопущення епідемії коронавірусу. У МОЗ заявляють, що товари для запобігання епідемії хочуть вивести з-під публічних закупівель та системи Prozorro. Перелік товарів сформує Кабмін. З цього приводу в Центрі протидії корупції вже б'ють на сполох. До речі, аналогічну ініціативу "Про публічні закупівлі" вже подано до Верховної Ради нардепом Олексієм Гончаренком.

У новій ініціативі дійсно порушено багато важливих проблемних моментів. Але важливо те, як її виписано. Боротьба з вірусом буде ефективнішою, якщо її проводитимуть не рейдами, від яких великі компанії зможуть відкупитися, а забезпеченням народу потрібними медикаментами. У першу чергу законопроекти повинні спрощувати життя людям, а не залякувати їх.

Анна Пєшкова

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>