Три роки без Криму: Як відпочивають біля моря в Одеській області

Більшість українських туристів після анексії Криму переорієнтувалися на відпочинок на інших курортах України. Поки що найбільше від цього виграють Одеська та Херсонська області. Тут з'явилися і почали активно розвиватися локації, назви яких туристам раніше були навіть не відомі. 112.ua з'ясував, на якому з курортів найчистіша берегова лінія, де можна відпочити дешевше, а де турист отримає якісний сервіс

Три роки без Криму: Як відпочивають біля моря в Одеській області
http://www.odessa.ua/ru/

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Більшість українських туристів після анексії Криму переорієнтувалися на відпочинок на інших курортах України. Поки що найбільше від цього виграють Одеська та Херсонська області. Тут з'явилися і почали активно розвиватися локації, назви яких туристам раніше були навіть не відомі. 112.ua з'ясував, на якому з курортів найчистіша берегова лінія, де можна відпочити дешевше, а де турист отримає якісний сервіс

Українці відпочивають в Україні

Кількість українців, які проводять відпустку на рідних морських курортах в останні три роки, після анексії Криму, значно зросла. На окупований Росією півострів ризикує їздити все менше людей: за даними Держприкордонслужби, в червні 2017 року кількість людей, які перетинали пішки адмінкордон, знизилася на 41% у порівнянні з 2014 роком, а автомобілів – на 63%. Ще одна серйозна причина розглядати вітчизняні курорти, це зниження платоспроможності та високий курс долара, через що відпочинок за кордоном став менш доступним, ніж три роки тому. У нинішній ситуації виграють Одеська та Херсонська області. Області відвідала порівнянна кількість туристів, хоча до Одеси дістатися простіше. Якщо зі Львова до Херсона на поїзді потрібно їхати 22 години, то до Одеси не більше 11 годин. Є і багато автобусних маршрутів, в самій Одесі є аеропорт, у якому в цьому році відкрився новий термінал.

Всього Одесу та Одеську область у минулому році відвідали майже 4 млн туристів. В нинішньому році очікується, що їх буде на 1 мільйон більше – 4,5-4,8 млн осіб, повідомили 112.ua в Одеській ОДА. Уточнити кількість туристів, які відвідали область в 2014 році, в адміністрації не змогли. У міськраді повідомили статистику відвідування туристами Одеси і вона теж показова.

"У 2014 році до Одеси приїхало всього 700 тис. туристів. Цей рік був дуже важким для нашого міста і в цілому для країни. Міністерства закордонних справ різних країн рекомендували своїм жителям не відвідувати нашу країну у зв'язку з початком воєнних дій в Україні. Була проведена робота, за результатами якої МЗС чотирьох країн скасували ці обмеження", - розповіла 112.ua заступник директора департаменту культури і туризму Одеської міськради Олена Дяченко. У 2015 році, за її словами, кількість туристів у місті зросла вже до 1,7 млн осіб, у 2016 році до 2,1 млн осіб. В нинішньому році очікується, що Одесу відвідають щонайменше 2,5 млн осіб.

У міськраді зазначили, що Одеса зокрема орієнтована не тільки на літній відпочинок, місцева влада ставить перед собою мету розвивати напрямок у форматі "туризм" круглий рік. Але все ж поки основна маса туристів їде в місто саме в теплу пору року з 1 квітня (коли традиційно проводиться "Гуморина") і по жовтень.

На відміну від Одеси, на курортах області гарячий сезон набагато коротший – з середини липня по серпень. Про значне зростання кількості туристів за останні три роки свідчить з одного боку бурхливий розвиток нових курортів, локації яких раніше в такій якості були не дуже відомі, з іншого боку – зростання числа нових готелів, туристичних баз, зазначає голова правління ГО "Агентство розвитку туризму" Роман Козловський: "Особливо великий приріст готельної інфраструктури спостерігається в Затоці. Ми їздили там в цьому році в лютому по справах. Порівняно з минулим роком нарахували 100 нових місць для розміщення туристів. Це приблизно 3 тис. номерів. І це нові локації і реконструкція вже наявних".

112.ua

Українська Венеція і Чорноморськ

У зв'язку з великим припливом туристів, курорти Одеської області, які раніше в такій якості були мало відомі, отримали потужний імпульс для розвитку. З таких напрямків - село Катранка в Татарбунарському районі. "Туди важко добиратися. Від Одеси їхати години три. Але зате там найчистіша берегова лінія. В радіусі 150 км жодних виробництв, а пляжі там примикають до території Національного парку", - розповів Козловський. З мінусів Катранки, за його словами: низька якість туристичних баз, гірше, ніж в Затоці, але дешевше.

Всього в Катранці 15 баз відпочинку, ціни на номери 300-600 грн на добу. Але можна зняти житло в приватному секторі. "Особисто я там нарахував з десяток баз, які були з кондиціонерами, але решта розраховані на невибагливий відпочинок", - каже Козловський.

У розміщених на сайті "Отзовик" відгуках про відпочинок у Катранці туристи пишуть, що безумовні переваги цього місця: чисте море, піщані вільні пляжі, природа, відсутність шуму, недорогі екскурсії і прийнятні ціни. У той же час, його недоліки: віддаленість житлових локацій від моря, відсутність нормальної аптеки та медпункту, вбита дорога (на власному автомобілі краще не їхати), на пляжі часто зустрічаються вужі.

З відкритих джерел

Ще одна проблема, в Катранці погана ситуація з питною водою – її підвозять водовозки, каже Козловський: "В Катранку в основному їздять жителі Молдови, тому що вони знають ці курорти і це недалеко від кордону. Жителю Молдови туди навіть простіше приїхати, ніж жителю Одеси".

До речі, недалеко від села нещодавно була розпочата реалізація екологічного проекту грязелікарні. Вона будується за кошти арабського інвестора.

Ближче до Одеси знаходиться ще один молодий курорт: у селі Лебедівка. До населеного пункту можна доїхати з міста на автобусі за дві години. "Лебедівка знаходиться приблизно в 50 кілометрах від Сергіївки (відомий ще з радянських часів санаторний центр). Це єдине місце на чорноморському узбережжі, де море примикає прямо до хвойного лісу. З мінусів локації – обривисті береги і вузька берегова лінія – 20-30 метрів. Це місце для тих, хто хоче повної тиші. Тут також є туристичні бази, кафешки, але їх поки в десять раз менше, ніж на розкручених курортах, таких як Затока, Кароліно-Бугаз. У Лебедівці немає багатоповерхових будинків, відпочиваючі можуть зняти кімнату в приватному будинку чи номер на базі. Все дуже простеньке. Але і ціни на 30-40% нижче, ніж скажімо в Затоці", - каже Козловський.

село Лебедівка Фото з відкритих джерел

Найбільш віддалені від Одеси – курорти в Кілійському районі: Приморське і Вилкове. Відстань між ними близько 40 км. Кілія найстаріше місто України – йому 1800 років, старше тільки Феодосія. Там був римський форпост на цій території, хоча ніяких історичних будівель вже не збереглося.

Вилкове – знаходиться в місці, де в Чорне море впадає в Дунай. "Його називають українською Венецією, тому що у Вилковому ще є місця, де по вулицях люди пересуваються на човнах. Але канали там давно ніхто не чистив, і їх засипають – так з'являються дороги", - розповідає Козловський. За його словами, цю локацію краще розглядати для екологічного відпочинку, ніж для пляжного: "Місцеві возять туристів по рукавах Дунаю, можна побачити місця, де кубляться пелікани".

Від Одеси до Вилкового можна доїхати годин за п'ять на автобусі або автомобілі. Потяги в цю місцевість не ходять. "Зате до цих пір, до речі, зберігся рейс Вилкове-Москва. І автобус по ньому їздить", - зазначає Козловський.

Вілкове Фото з відкритих джерел

Для пляжного відпочинку набагато більше підходить Приморське. "Море чисте, але з інфраструктури там нічого немає. Турбази, гірки на пляжах, все це примітивне", - розповів голова правління ГО "Агентство розвитку туризму". На "Отзовике" туристи, які побували в Приморському, пишуть, що пляж чистий, є безліч закладів, можна поїхати на дикий пляж і хорошу рибалку. З недоліків виділяють дорожнечу. За добу з людини на одній з баз селища беруть близько 700 грн на добу у високий сезон, що цілком порівнянно з цінами Кароліно-Бугазу та Сергіївки.

В якості молодого курорту нещодавно активно стартував і Чорноморськ (колишній Іллічівськ). "Туди переїхав джаз фестиваль "Коктебель". Нещодавно вони зробили копію Потьомкінських сходів, а їх пляж отримав міжнародну нагороду "Блакитний прапор", - каже Козловський. За його словами, оскільки місто зовсім поруч з Одесою, а житло можна знайти на 10-15% дешевше, дуже часто відпочивальники селяться в Чорноморську, а вечорами їздять відпочивати в клубах Одеси. Вскладчину можна взяти таксі за 70-80 грн в одну сторону. До речі, готелів в Чорноморську поки мало, в основному здаються квартири.

У відгуках туристи пишуть, що місто чисте, багато фонтанчиків, зелені, затишна атмосфера, гарні піщані пляжі.

Чорноморськ (колишній Іллічівськ) Фото з відкритих джерел

Затока, Кароліно-Бугаз, Сергіївка

Затока – найпопулярніший і давно розкручений курорт Одеської області. Вона лідирує по кількості готелів, туристичних баз. Збереглися в Затоці і приватники, які здають кімнати, але на них припадає не більше 25% всієї кількості туристів. Ціни в Затоці приблизно такі ж, як в Одесі - приблизно від 800 до 1,6 тис. грн за номер на добу.

Затока - Каролино-Бугаз Фото з відкритих джерел

У Затоці багато барів, кафе, ресторанів. Є мережеві супермаркети. В цьому році в селищі почав працювати новий аквапарк.

Інший традиційний курорт, недалеко від Затоки - Кароліно-Бугаз. "Ціни тут нижчі, ніж в Затоці, але менш розвинена інфраструктура. Частка приватного сектора становить приблизно 40%. Менше барів, кав'ярень, розваг. Їздять в Кароліно-Бугаз в основному одесити", - розповідає Козловський.

За його словами, готельна інфраструктура у селищі активно не розвивається через політику місцевої влади. "Вони багато берегової лінії віддали під забудову приватними котеджами. Тому там зараз особливо ніде будувати готелі, особливо на березі. У Затоці наприклад вже й не знайдеш місця, де б на береговій лінії стояли приватні будинки, а в Кароліно-Бугазі це часто-густо", - говорить експерт.

Сергіївка Фото з відкритих джерел

Ще одна стара курортна локація – Сергіївка. Це місце в основному відоме своїми санаторіями, які орієнтовані на різні курси лікування і намагаються продавати саме курсові путівки, так звані "курсовки". "Сергіївка ще в радянський час архітектурно створювалася, як місто санаторного типу. Селище продумане під відпочинок, як Трускавець", - зазначає Козловський. Серйозний недолік цієї локації, за його словами, те, що Сергіївка знаходиться на березі Дністровського лиману, через який йде довгий міст до моря. Потрібно серйозно прогулятися. До того ж в селищі слабенько з розвагами.

Перлина біля моря

Сама Одеса також традиційно приймає туристів. Зараз місто буквально забите. "Нещодавно ми намагалися заселити групу з Китаю з восьми чоловік і знайти готель було досить непросто. Насилу знайшли один готель, в якому надали чотири номери на дві доби. У порівнянні з минулим літнім сезоном, кількість туристів зросла на 30-40%. Наплив туристів почався з середини липня – у нас було відразу кілька подій – проходив кінофестиваль, були навчання "Сі Бриз", тому наплив людей був дуже великий. Особливо добре туристи поїхали, коли потеплішало", - каже Козловський.

Одеса Фото з відкритих джерел

За словами експерта, погода в цьому році сильно підкачала: "Більшу частину літо було холодне – люди, які забронювали номери на липень, в принципі "попали". Було так холодно, що не можна було навіть позасмагати. Штормило. Зараз ось на багатьох пляжах дуже багато водоростей. І це некомфортно. На пляжах чиститься пісок – а водорості у воді і з цим нічого не можна зробити, їх прибиває течією".

Незважаючи на це, в нинішньому році в місто приїхало більше іноземців, ніж у минулому році.

"У 2016 році у нас ситуація була така – 80% наших гостей це українці (в основному їдуть зі Львова, Дніпра, Харкова, Запоріжжя, Києва, але й з інших міст приїжджає чимало людей, зокрема з Тернополя), ще 20% - це іноземні туристи. В основному, з Туреччини, Італії, Іспанії, Білорусі, Молдови, Ізраїлю, Польщі. В Одесу їде в основному турист у віці від 18 до 38 років. По тривалості перебування в місті знаходиться, як правило, від 3 до 7 днів. За підсумками минулого року, середній денний чек, який він залишив у місті, від 200 до 1 тис. грн", - розповіла заступник директора департаменту культури і туризму Одеської міськради Олена Дяченко.

За її словами, стратегічним завданням міста є повернути європейського туриста, а також залучити китайського туриста. "Зараз реалізується пілотний проект в Одесі і в Києві (аеропорт "Бориспіль") – в 2 містах України турист з Китаю може отримати візу по прильоту. Китайські туристи традиційно багато витрачають на туризм, подорожують на тривалий період (не менше тижня) і ми дуже зацікавлені у їх залучення в наше місто", - зазначає Дяченко.

З одеського аеропорту тільки "Турецькі авіалінії" вже виконують 4 рейси Одеса - Стамбул в день. По турецькому напрямку також відкритий прямий рейс Одеса - Анкара і ведуться переговори про відкриття рейсу Одеса - Даламан. Нові рейси аеропорту: Одеса - Таллінн, Одеса - Мінськ, Одеса - Рига, Одеса - Салоніки.

У нинішньому році в Одесі вже відкрилося п'ять нових готелів, зокрема в центрі міста готель de Paris відкрила всесвітньо відома мережа Sofitel. В готелі номер на двох за даними агрегатора booking.com обійдеться 5 тис. грн на добу. Також є два готелі групи Reikartz (зокрема в Reikartz Олександрівський стандартний двомісний номер обійдеться в 1570 грн/доба, люкс з джакузі – 2911 грн на добу). Загальний готельний фонд Одеси в 2017 році вже досяг 20 тис. ліжкомісць.

"Розкид цін на проживання дуже великий. Можна зняти кімнату в квартирі за 500 грн на добу або трохи менше на околиці. Найнижча ціна в приватному секторі, яку можна знайти недалеко від моря в межах 250 грн за кімнату. Варто відзначити, що туристи в Одесі частіше селяться в готелях, частка квартир скоротилася вже до приблизно 40%. У готелях ціни залежать від розташування, зірковості. Є номери в готелі по 10-15 тис. грн на добу за номер. В середньому в районі центру можна знайти щось в середніх межах 1,5-2 тис. грн. До речі, цей сегмент готелів зростає найбільш активно", - говорить Роман Козловський.

За словами експерта, в Одесі можна знайти номер в готелі і за ціною до тисячі гривень: "Але тут треба бути обережним. Можна потрапити у місце, відоме як готель для любовних утіх. Такі є. Ясно, що з дітьми там буде, м'яко кажучи, незатишно".

У мережі навіть є фото банера біля одного такого готелю в центрі Одеси – "120 грн за три години".

Одеса Фото з відкритих джерел

На tripadvisor є розповідь про один з таких готелів: мовляв, вирішили заощадити, заплатили за номер 550 грн і приїхали з дітьми: "Номери жахливі, курять на всіх поверхах і в номерах, жахливий сморід, пивом ніби підлогу миють - настільки запах перегару стоїть. Сервіс жахливий - ні мила з гелем, ні рушників немає. Телевізор не працює, постіль брудна".

Майже всі пляжі берегової лінії Одеси вже віддані в оренду приватним підприємцям, але вхід на них безкоштовний. На вимогу мерії на більшості пляжів передбачено 50-60% місць для відвідувачів, які не хочуть брати шезлонги, парасольки, рушники. Вартість цих послуг коливається від розташування пляжу і його віддаленості від центру – в середньому 50-100 грн. На центральному пляжі парі два тапчани і парасолька обійдуться приблизно 250 грн (на день).

Є й закриті клубні пляжі, такі як "Ібіца", "Ітака", але їх мало – не більше десятка.

Одеса приваблює туристів тим, що на відміну від тихої області, в місті маса можливостей добре розважитися. "Варто виділити прогулянки на яхті – великим попитом користуються прогулянки на катерах від морвокзалу (прогулянка коштує близько 50 грн). Невелику яхту на 4 людини можна зняти за 1,5 тис. грн за годину. Але є і яхти, розраховані на 30 осіб – оренда коштує від 10 тис. грн за годину. Але знову ж, якщо брати години на три, можна домовитися про знижку. Біля Білгород-Дністровської фортеці у нас є козацька чайка, на якій можна покататися по лиману. Там теж 30 осіб місткість і оренда 2,5-3 тис. грн. Вечорами – традиційно клуби. "Аркадія" в допомогу – це, як і раніше, такий самий великий кластер закладів, але вони вже відкрилися і на Фонтанській дорозі, на Французькому бульварі. Для дітей – море, екскурсії, зокрема в одеські катакомби. Є також кілька розважальних парків", - розповів Роман Козловський.

У міськраді кажуть, що до кінця курортного сезону в Одесі ще буде багато заходів. Найближчі - Міжнародний книжковий ярмарок "Зелена хвиля" (3-6 серпня), Міжнародний Корнейчуковський фестиваль дитячої літератури (3-6 серпня), Міжнародні велосипедні перегони "Odessa Grand Prix" (5 серпня), Міжнародні велосипедні гонки Tour De Ribas" (6 серпня), Міжнародний фестиваль стьопа "Odessa tap festival" (23-27 серпня), "Вишиванковий фестиваль". 2 вересня традиційно святкується День міста, але в цьому році буде відзначатися з 30 серпня по 3 вересня. "І це ще не всі заходи, заплановані в серпні, це лише основні. Заходи у нас проходять кожні вихідні", - зазначила Олена Дяченко.

Відомо, що Одеса традиційно улюблене великим криміналом місто. Нещодавно в місті горіло кілька ресторанів, деякі ЗМІ пов'язували це з кримінальними розборками за сфери впливу. "Не буває портового міста без організованого криміналу", - каже Козловський, але зізнається, що у версію з кримінальними розбірками не вірить: "Наприклад, господарі згорілого "Хуторка", так ті самі визнають, що у них там "накосячив" мангальщик".

Експерт стверджує, що проблема зі сферою безпеки в Одесі не стоїть гостро, а серйозний кримінал веде себе дуже тихо і для туристів зовсім непомітно: "Буває, що знімають номери з автомобілів, але знову ж з тих, які кинуті на вулиці – на парковці все буде нормально. Кишенькові злодії в громадському транспорті є в будь-якому місті світу, але знову ж таки, якщо ви пересуваєтеся на таксі – вам нічого не загрожує".

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів