Три історії юних українців, які досягли успіху в американському спорті

Займаючись яким-небудь спортом в Україні, неможливо пропустити повз вуха розповіді про щасливе життя молодих атлетів у США. Студентська система спорту за океаном здається частиною великої американської мрії. Однак це лише на перший погляд. Історії трьох українських юніорів, що ризикнули поїхати в Штати, розкажуть не тільки про різні привілеї та економію на навчанні. Вони так само розкриють вибірковість системи і непрофесіоналізм тренерів.

Три історії юних українців, які досягли успіху в американському спорті
Фото з відкритих джерел

Максим Шилін

Журналіст, 112 Україна

Займаючись яким-небудь спортом в Україні, неможливо пропустити повз вуха розповіді про щасливе життя молодих атлетів у США. Студентська система спорту за океаном здається частиною великої американської мрії. Однак це лише на перший погляд. Історії трьох українських юніорів, що ризикнули поїхати в Штати, розкажуть не тільки про різні привілеї та економію на навчанні. Вони так само розкриють вибірковість системи і непрофесіоналізм тренерів.

Спорт, який у пошані

Новини за темою

Українець Святослав Михайлюк близько року виступає в NBA. Минулого літа він пробився в найпрестижнішу баскетбольну лігу світу завдяки вдалій кар'єрі в університетській команді Канзасу. Про його успіхи в студентському дивізіоні багаторазово говорили і писали американські журналісти.

Харків'янина Антона Логінова поки що погано знають у США, та і в Україні дев'ятнадцятирічний хлопець відомий лише у вузьких колах. Коли він грав у юніорській збірній U-16. Мабуть, це все, що видає про нього Google. Ми ж постараємося інформацію доповнити. 

З моменту переїзду до Америки минуло 4 роки. Перш ніж покинути Україну, Логінов з 11 до 15 років двічі на рік літав до США, де займався в різних тренувальних таборах. Безцінний досвід допомагали оплачувати батьки. Потім на сімейній раді вирішили продовжити фінансово підтримувати сина, відправивши його навчатися за кілька тисяч кілометрів від дому. 

112.ua

У США Антон починав з виступів за шкільну команду і з тих пір роками не бачить своїх близьких. Він переконаний, що без подібного досвіду практично нереально отримати запрошення в університет або коледж: "Я скажу, що шкільна ліга теж дуже популярна. На матчі ходять уболівальники, а гравці з раннього віку доводять, що хочуть виступати на найвищому рівні. Дуже багато тренерів і скаутів навіть з Європи дивляться на школярів". Як ви зрозуміли, підхід до справи вельми серйозний. Цікаво, що відверто "забивати" на навчання тобі не дозволяють. Хто колись мав справу з нашими спортінтернатами, зрозуміє, про що йдеться.   

Зрештою, Логінова помітили, і він став студентом коледжу Харкум у штаті Пенсильванія. За американськими мірками – це зовсім молодий коледж, йому трохи понад 100 років, тим часом як Гарварду майже 4 століття. Окрім того, в Гарвард беруть 4% від усіх заявок абітурієнтів, у Харкум – 98%, тобто вступити може кожен, хто здатний платити. Однак, коли у людини немає такої можливості, навчальний заклад знижок не дає, і доводиться відраховуватися. Тому спорт, в якому зацікавлений навчальний заклад – у чомусь порятунок.

112.ua

У Харкумі українець отримав повноцінну стипендію на дворічну освіту, що, безумовно, допомогло батькам розвантажити річний сімейний бюджет приблизно на 16 тисяч доларів, але на таких умовах чинять далеко не всі. Цілком можливим є варіант, коли перший час ти виступаєш за коледж, проте за навчання платиш самостійно. Якщо стаєш незамінним гравцем, то на наступний курс отримуєш заповітний грант.

Коледж, куди прийняли Антона, перебуває на першій сходинці градації вищих навчальних закладів США. Хлопці отримують загальні знання без ухилу на конкретну спеціальність, а потім йдуть вчитися далі. Для коледжів такого рівня функціонує окрема спортивна ліга National Junior College Athletic Association, скорочено NJCAA. Вона ділиться по регіонах і складається з трьох ліг. Баскетбольна команда Харкума представлена в першому дивізіоні і на очах у скаутів з університетських команд, бо є однією з найкращих. Вершиною студентського баскетболу є виступи у лізі NCAA, в якій беруть участь університети. Там вже і телетрансляції, а разом з ними і перша хвиля популярності.      

112.ua

Потенційно майбутня зірка українського баскетболу поки що живе в гуртожитку блочного типу. Додамо, що вся команда мешкає на одному поверсі. Хоч у США і називають це кампусом, суть залишається незмінною: кімната на двох, для кожного стіл і телевізор, шафа і поличка для кросівок. А ось санвузол і зовсім один на дві кімнати блоку. "В основному в американських школах і коледжах дуже скромні кімнати, як в армії. Найчастіше вдома робити нічого, дуже нудно, і це зайвий раз стимулює тебе піти до залу потренуватися", - підсумовує дев'ятнадцятирічний хлопець.

Ми з Антоном вже півгодини розмовляємо по "Вайберу". Перше враження від знайомства приємне: здається, він дуже вихований і цілеспрямований молодий чоловік. Логінов ретельно підбирає слова, пояснюючи свою мотивацію: "Розумієте, американський баскетбол – він найбільш конкурентний у світі! Друзі мене постійно запитують, чому там найкраще грають? Тут у кожному садочку, школі чи коледжі з дитини роблять особистість, яка з раннього віку починає вірити в себе. До того ж у дитинстві за результатом ніхто не женеться. Тренери шукають хлопців, які хочуть працювати. Їхнє завдання - розкрити потенціал не лише як гравця, а й як людини, яка в майбутньому стане гідним членом суспільства".  

112.ua

Незабаром Логінов приїде до України на тренувальний збір національної молодіжної команди. Там він спробує довести, що гідний поїздки до Ізраїлю, де в липні відбудеться чемпіонат Європи U-20. Окрім вступу в хороший університет, не виключено, що після вдалого виступу на євробаскеті українця візьмуть на олівець клуби NBA. Само собою це не означає, що він миттєво отримає контракт, але горизонт перспектив розшириться.

Синхронне фігурне катання? Ви нам не підходите!

Поки для одного українця все складається більш-менш благополучно, то інша представниця нашої держави змушена буквально з потом і кров'ю вигризати собі право займатися синхронним фігурним катанням. Знайомтеся, Єва Борсук, 17 років. У ранньому дитинстві дівчина разом з батьками емігрувала до США, де вперше стала на лід, хоча заняття спортом, а тим паче професійним, були під великим питанням через діагноз лікарів – артрит. Торік Єва досягла поки що найбільш значущого успіху в кар'єрі – разом з командою виграла чемпіонат Східного узбережжя США і зараз є кандидатом в американську збірну.

112.ua

Проте не все так просто. Нині дівчина закінчує одну з кращих шкіл Нью-Йорка, готуючись до підсумкових іспитів. Протягом усього навчання Єва жила в божевільному ритмі: ранній підйом, навчання, поїздка на тренування за 80 кілометрів від дому, дорога назад, уроки, і так практично кожен день. Стресу сім'ї додавала складна ситуація в школі. Там абсолютно не бажали йти на зустріч українці: ніяких відстрочок щодо здачі завдань і постійні проблеми через пропуски під час змагань. По-перше, школа не зацікавлена в синхронному фігурному катанні, по-друге, відвідуваність учнів корелюється з фінансуванням освітньої установи з бюджету, але за словами Єви, підхід до спорту досить вибірковий: "У нас є команда з американського футболу. Так-от там хлопцям усе можна: і прогулювати, й оцінки потім хороші поставлять. Якщо ж я поїду на змагання на тиждень, то мені після повернення поставлять прогул, а наступного дня після приїзду скажуть здавати всі борги. Часто буває так, що немає навіть хвилинки на підготовку. Дуже все строго".

Синхронне фігурне катання – ефектний вид спорту. Ви тільки погляньте: складні елементи на льоду не виконує хтось один або пара, а ціла команда!

Заворожує, правда? Особливий шарм виступам надають костюми. Таких бажано мати два на сезон: на коротку і довільну програми. Вартість одного коливається в районі 1000 доларів. У копієчку обходиться і саме заняття: за оренду льоду і послуги тренера доведеться заплатити близько 110 доларів за годину. Американські фахівці дійсно хороші. Вони працюють з тобою як з особистістю, говорить мені Єва, підтверджуючи слова Антона Логінова, але тут же уточнює: "Буквально нещодавно у мене була тренер – просто ненормальна. Надмірна строгість, матюки, булінг. У нас був хороший сезон (перемога на чемпіонаті Східного узбережжя США), але дівчатка дуже добре працювали, і мені здається, що результат не був заслугою тренера. Багато батьків ніяк не хотіли вирішувати ситуацію, тому що вважали її хорошим фахівцем". Утім, пізніше конфлікт набув розголосу, і через хамське поводження тренера зі складом команди правозахисна організація Safe sport почала власне розслідування.

112.ua

Рівень майстерності українки дозволяє їй самій навчати діток. У суботу Єва працює з групою на ковзанці в Брукліні. В її графіку це один з найважчих днів – субота, бо з четвертої ранку на ногах, о шостій вже на льоду, потім до дітей, а якщо залишаються сили, то займається ще додатково. Можливо, скоро синхронне фігурне катання стане олімпійським видом спорту, і це змінить загальне ставлення до цього виду спорту у школах, коледжах та університетах, але поки що всі спроби включити його до програми зазнавали невдачі. "Чому досі цього не сталося? Тому що, напевно, складно було би зібрати всі команди в одному місці, поселити. У кожній команді приблизно по 20 осіб, включаючи всіх запасних", – пояснює Єва.

112.ua

Справді, це непросте завдання з розміщенням в Олімпійському селі додатково понад двохсот спортсменок. Саме про це і говорять чиновники в МОК, а ще про розширення календарного слоту Ігор, інакше просто неможливо проводити змагання на тих стадіонах, на яких виступають фігуристи. До речі, зараз Федерація синхронного фігурного катання підганяє систему змагань під традиційну фігурку. Є пропозиція об'єднати в одну серію п'ять турнірів: організувати так званий "челенджер". Мріяти про "зимовий" Пекін вже через три роки марно, але це гарна підмога для включення до програми вже наступної Олімпіади.

112.ua

Поки туманні перспективи, Єва ретельно займається вибором університету. Вона тяжіє до медицини, але з такою спеціальністю складно поєднувати навчання і спорт. Але кидати розпочате дівчина не планує, хоч і на грант розраховувати не доводиться.

Ви такі гарні! Терміново рекламуйте щось!

Зовсім нестандартна історія трапилася в Америці з вісімнадцятирічною одеситкою Ангеліною Дімовою. В Україні вона займалася тенісом професійно. Брала участь у юніорських турнірах, посідала призові місця, поки разом із сім'єю не вирушила на турнір. Поступившись у першому колі змагань, залишилася жити в Маямі. Деякий час навчалася в школі. Зараз перейшла на онлайн-навчання. "Закінчую 12-й клас і незабаром хочу знову спробувати виступати на турнірах. Поки тренера немає, займаюся сама. Зате є дуже великий парк: там і озеро, і баскетбольний майданчик, проста зона відпочинку і чотири корти. Вони безкоштовні і навіть кращі, ніж у нас в Україні платні", – пояснює Ангеліна.

112.ua

Поки спортивну кар'єру поставлено на паузу, одеситка процвітає в іншій сфері: віднедавна вона стала Instagram-дівою. Справа в тому, що на початку весни досить великий тенісний паблік зробив репост однієї з публікацій, де Ангеліна тренується. Мабуть, контент на сторінці дівчини вразив значну частину аудиторії, після чого кількість підписників зросла в кілька разів. Тепер 133 тисячі осіб стежать за життям українки в соцмережі. А це більше, ніж у Лесі Цуренко та Даяни Ястремської. Перша восени минулого року грала в чвертьфіналі US Open – одного з чотирьох найпрестижніших турнірів світу, а друга, перебуваючи в такому юному віці, стрімко рухається вгору по рейтингу, виграючи змагання з призовими фондами понад дві сотні тисяч доларів. Більше підписників лише в Еліни Світоліної, але вона входить до десятки найсильніших тенісисток туру!

112.ua

Ангеліна змогла монетизувати свою сторінку: вона ділиться враженнями про поїздки на лакшері-машинах, відвідує різні заходи. Не забуває, звичайно, і про теніс. Демонструє навички гри, а заодно і просуває в маси кілька тенісних брендів: ракетки і спортивну форму. Виробники абсолютно безкоштовно діляться з нею екіпіровкою, адже у цьому виді спорту – такі речі коштують чималих грошей. Фантасмагоричною виглядала б така ситуація в Україні. Мешкаючи в Одесі, її Instagram навряд чи міг зацікавити людей з різних куточків планети, а от з Маямі – інша справа. До того ж український рекламний ринок спорту – мертвий, і не зовсім зрозуміло, за рахунок чого він може відродитися найближчим часом.

112.ua

У тенісному плані в Дімової не все ще втрачено. В США на рівні коледжів та університетів цей вид спорту котирується. Звичайно, не так часто, як у баскетболі, зі студентської ліги виростають справжні тенісні зірки, але отримати безкоштовно вищу освіту можливість є. Тим паче приклад американця Джона Ізнера, який до 22-х років виступав за університет Джорджії, отримав ступінь у галузі мовної комунікації і тільки потім домігся вагомого успіху в професійному турі, безумовно, надихає.         

112.ua

Однак є і те, що вбиває мотивацію. Цьогоріч американські ВНЗ потонули в гучному корупційному скандалі. До справи навіть виявилися причетні університети з Ліги плюща. Заможні батьки, в тому числі відомі кіноактриси, протягом восьми років купували студентські місця для своїх дітей, видаючи їх за спортсменів.

Максим Шилін

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>