Трохи бізнесу на війні: Як ПВК Вагнера заробляє в Сирії для кремлівських бізнесменів

Бойовими діями в Сирії від імені Росії займеться товариство з обмеженою відповідальністю. Подробиці угоди оголошено "корпоративною таємницею". Її подробиці дізналася "Фонтанка". 112.ua передруковує це вельми цікаве розслідування пітерських колег

Трохи бізнесу на війні: Як ПВК Вагнера заробляє в Сирії для кремлівських бізнесменів
Фото з відкритих джерел

Бойовими діями в Сирії від імені Росії займеться товариство з обмеженою відповідальністю. Подробиці угоди оголошено "корпоративною таємницею". Її подробиці дізналася "Фонтанка". 112.ua передруковує це вельми цікаве розслідування пітерських колег

Розслідування журналістів видання "Фонтанка.ру"

Чверть усього газу і всієї нафти, видобутої на відвойованій для Башара Асада території, може дістатися фірмі, пов'язаній з "кремлівським кухарем" Євгеном Пригожиним. Натомість зареєстрована рік тому комерційна компанія повинна звільнити родовища і заводи від "Ісламської держави".

Візит сирійського міністра нафти і мінеральних ресурсів Алі Ганема, який відвідав Москву в грудні 2016 року, пройшов без помпи і залишився не поміченим російською пресою. Тільки в березні 2017 року в інтерв'ю кувейтській газеті "Ас-Сіяса" міністр енергетики Росії Олександр Новак повідомив про переговори: "У рамках нашої останньої зустрічі з міністром нафти і природних ресурсів Сирії Алі Ганемом (8 грудня 2016 р.) ми предметно обговорювали участь низки великих російських компаній у проектах з розвідки та видобутку нафти і газу на території Арабської Республіки з акцентом на забезпечення безпеки їх діяльності там" (цитата з сайту Міненерго Росії).

За інформацією "Фонтанки", результати зустрічі безпрецедентні і стосуються не стільки енергоресурсів, скільки військово-політичних питань. Укладені угоди повертають практику часів Френсіса Дрейка і Сесиля Родса.

Міністр Алі Ганем в інтерв'ю арабському агентство SANA розповів про зустрічі не лише з Олександром Новаком, але і з "представниками російських нафтових компаній, що працюють у Сирії", згадавши про підписання низки угод про співпрацю та спільні проекти. Компанії-контрагенти при цьому названі не були.

"Фонтанка" дізналася про двох комерційних партнерів сирійського уряду в Росії.

Фонтанка.ру

Каперське свідоцтво

За інформацією, що надійшла від джерела, близького до Міненерго, серйозний меморандум було підписано з ТОВ "Євро Поліс". Зміст меморандуму з точністю до сенсу: ТОВ "Євро Поліс" зобов'язується звільняти захоплені противниками режиму нафтові і газові родовища, переробні заводи, інші об'єкти нафтогазової інфраструктури, а потім їх охороняти. Частка ТОВ "Євро Поліс" у видобутку нафти та газу – чверть, витрати на бойові дії – понад того, відшкодовуються окремо. Термін дії меморандуму – 5 років.

"Це був ще не обов'язковий документ, – пояснило джерело. – Для набуття меморандумом юридичної сили потрібно прийняття нового сирійського закону, і його дія буде мати зворотну силу – заплатять з часу підписання меморандуму".

mopmr.gov.sy

Офіційно на запит "Фонтанки" про зміст меморандуму, укладеного між сирійською стороною і ТОВ "Євро Поліс" під егідою Міністерства енергетики Росії, у прес-службі Міненерго відмовилися відповідати: "Зміст даних документів є корпоративною таємницею".

За даними "СПАРК-Інтерфакс", "корпорація" з неоднозначним найменуванням "Євро Поліс" зареєстрована 13 липня 2016 року в місті Красногорську Московської області, в бізнес-центрі за адресою: Іллінське шосе, будинок 1. В одному приміщенні з десятками інших організацій. Єдиний працівник – генеральний директор, статутний капітал 10 тисяч рублів, контактного номера телефону, сайту та адреси електронної пошти немає. Ніякої видимої діяльності з моменту створення до грудня 2016 року товариство не вело. Потім все змінилося.

Генеральний директор спеціального призначення

"Євро Поліс" починає перетворюватися з початком 2017 року. 16 січня генеральним директором стає Олег Єрохін. Колишній боєць СОБР главку МВС Росії по Північно-Західному федеральному округу, потім – старший оперуповноважений по особливо важливих справах в оперативно-розшуковій частині номер один того ж головного управління. Після виходу на пенсію відставного поліцейського можна було помітити в компанії колишніх товаришів по службі, наприклад, разом з Євгеном Гуляєвим – нині начальником служби безпеки Євгена Пригожина. Або з Героєм Росії Андрієм Трошевим. Тим самим, який на фото з Кремлівського палацу зображений поруч з президентом Росії Володимиром Путіним і командиром ПВК Вагнера Дмитром Уткіним. Кажуть, у 2014-му Олега Єрохіна бачили на Донбасі, а в 2015–2016 роках зустрічали в Сирії. У 2016 році Єрохін і Трошев заснували Лігу захисту інтересів ветеранів локальних воєн і військових конфліктів.

ПВК Вагнера – неформальна військова організація, яка брала участь у бойових діях на Донбасі (на стороні Новоросії) і Сирії (на боці уряду Асада). Про діяльність цієї ПВК "Фонтанка" вперше розповіла восени 2015 року. Службовці ПВК Вагнера не мають відношення до жодної офіційної силової структури Російської Федерації, однак за свою бойову роботу отримували бойові ордени та медалі. Командир підрозділу — підполковник запасу Дмитро Уткін (Вагнер – його позивний). Як писала "Фонтанка", колишні товариші по службі Євгена Гуляєва, керівника служби безпеки Пригожина, також можуть бути пов'язані з ПВК Вагнера.

Президент РФ Володимир Путін (по центру) та Дмитро Уткін ("Вагнер") (перший праворуч) WAR NEWS TODAY

Власник з офісу Пригожина

19 січня 2017 року у "Євро Поліс" змінюється власник – єдиним учасником ТОВ стає ЗАТ "Нева". Шукати підприємство за адресою реєстрації у Петербурзі на Загребському бульварі, будинок 21, так само марно, як "Євро Поліс" у Красногорську. Зате персона генерального директора говорить про багато чого: Валерій Чекалов. Він же генеральний директор і формальний власник ТОВ "Колектив-Сервіс" на 17-й лінії Василівського острова. Номери телефонів "Колектив-Сервісу" збігаються з контактами двох десятків пов'язаних з Євгеном Пригожиним компаній: починаючи від "Магазину купців Єлісєєвих" і "Музею шоколаду" та закінчуючи давно прогорілими "Бліндональт-інвест" і "Бліндональтсом".

Євген Пригожин – петербурзький мільярдер, пов'язані з ним компанії посідають на ринку армійського держзамовлення становище, близьке до монопольного.

Свій бізнес Пригожин розпочав у сфері громадського харчування. Йому належить ресторан "Стара митниця" на Васильєвському острові та ще кілька ресторанів, у тому числі — точка живлення в Будинку уряду. Євген Пригожин традиційно забезпечує ресторанне обслуговування на заходах президента. Ім'я Євгена Пригожина пов'язують з "фабрикою інтернет-тролів", а журналісти РБК встановили, що він контролює медіахолдинг з аудиторією близько 36 млн осіб на місяць. За даними "Фонтанки", люди зі служби безпеки Пригожина тісно контактують з керівництвом ПВК Вагнера.

Одночасно в ТОВ "Євро Поліс" змінюються основні коди економічної діяльності. Була оптова і роздрібна торгівля різними продуктами та складська діяльність. З'являється видобуток нафти, газу, вугілля, буріння та інші супутні види виробництва.

У травні 2017 року статутний капітал ТОВ зростає з 10 тисяч до 3 мільйонів рублів, компанія відкриває й офіційно реєструє філію в Сирійській Арабській Республіці, місті Дамаску.

Війна – це бізнес

До 2017 року так звана ПВК Вагнера, наскільки відомо "Фонтанці", як певна юридична особа зареєстрована не була і формально не існувала. Жодних законних або псевдозаконних підстав для діяльності російських ПВК що в Росії, що в Сирії не було.

Якщо підписаний у Москві меморандум буде підкріплено або вже підкріплено юридично зобов'язуючим документом, то "Євро Поліс" – російське комерційне товариство – мабуть, візьме на себе зобов'язання вести військові дії на території іншої країни в інтересах місцевого уряду і державних корпорацій. Це далеко виходить за звичайні межі застосування приватних військових і охоронних компаній у світовій практиці.

Нове в діяльності: співробітники "Євро Поліс", за даними "Фонтанки", працюють у нафтогазовидобуванні не тільки зі зброєю в руках. Ймовірно, частину російських громадян спрямовують від "Євро Поліс" до Сирії як робочих, що беруть участь у відновленні нафтового виробництва, і як пожежників. Пожежі на нафтових і газових свердловинах, особливо в умовах бойових дій, часто відбуваються на родовищах Пальміри. Численні свідчення цього можна знайти в офіційному Facebook Міністерства нафти і мінеральних ресурсів. Національність пожежників на знімках непомітна.

mopmr.gov.sy

У певних колах інтерес ПВК до нафтових полів Пальміри не секрет. Генеральний директор компанії приватного військового консалтингу "РСБ-Груп" Олег Криницин чув про те, що "добровольче угруповання Уткіна-Вагнера" планує в тому числі й охорону нафтових полів: "Зрозуміло, що сам Уткін не приймає таких рішень. Все планується зверху, зрозуміло, що договори підписує не Уткін. Він виконує технічну роботу, а планування розвитку компанії та просування її далі, природно, приймаються на верхньому рівні. Я вважаю, що це правильна практика. Люди працюють, вкладають гроші, нічого незвичайного. Війна – це бізнес".

Ціна в барелях і доларах

Економічний сенс кампанії точно підрахувати не можна. Як пояснив "Фонтанці" нафтогазовий аналітик, партнер компанії RusEnergy Михайло Крутихін, не знаючи, які конкретно родовища і заводи можуть потрапити під угоду, дати прогноз щодо прибутку не вийде. "З практичної точки зору великий сумнів викликає можливість організації експорту в умовах Сирії. Яким чином буде здійснюватися доставка? Машинами не навозишся. Ну, і не знаючи обсягів видобутку, більш-менш точний аналіз провести неможливо", – говорить експерт.

Менш точний аналіз "Фонтанка" прикинула на калькуляторі. Як розповідав міністр нафти і мінеральних ресурсів Алі Ганем на Народній асамблеї, станом на лютий 2017 року щодня в Сирії добувалося 3 тисячі барелів нафти, 6,6 мільйона кубометрів природного газу і не більше 40 тисяч кубометрів зрідженого природного газу.

25 травня 2017 року на сайті alwatan.sy Ганем наводить інші цифри: щоденний видобуток легкої нафти 8 тисяч барелів (з планами підняти до 12 тисяч барелів на день) і щоденний видобуток газу 9 мільйонів кубометрів (у планах – 11,5 мільйона кубометрів).

Може, і не всі родовища, підконтрольні Башару Асаду, охороняються "Євро Поліс", але і кількість звільнених нафтових і газових полів до червня зросла. Якщо взяти за основу світові ціни на нафту і газ, відняти 10–15 відсотків звичайної частки уряду і розділити на чотири, то місячна вигода від сирійської війни навряд чи складе більше 100 мільйонів доларів США. Витрати на бойові дії, нагадаємо, відшкодовуються окремим рядком.

Нафтогазоносний район в околицях Пальміри є основою сирійської економіки. Нафта і газ під Пальмірою на північному сході Сирії відкрито в 20-х роках ХХ століття. До 90-х років сирійською стороною було підписано контракти на розвідку нафти і газу з 12 іноземними компаніями (Shell-LF-Total, Rathon, Tolo та ін) на площі 71 тис. кв. км. Згодом до Сирійської нафтової компанії приєдналися INA, Devon Energy, Petro-Canada, IPR, "Татнафта", HBS, DNOS, Stratk.

Розвідані запаси складають близько 2,5 млрд барелів нафти і 241 млрд кубометрів газу. Історичний максимум нафтовидобутку – 677 тис. барелів на день – було досягнуто в 2002 році.

У 2011 році, після початку внутрішньосирійського конфлікту, США і Європейська рада ЄС ввели повну заборону на імпорт або транспортування сирійської нафти, після чого іноземні компанії під загрозою санкцій припинили діяльність на території Сирії.

Як сховатися за ISIS Hunters

Цікавий збіг: від початку 2017 року в інформаційному просторі з'являється спецпідрозділ сирійської армії "Мисливці за ІДІЛ" (ISIS Hunters). Нібито він підготовлений російськими інструкторами, а його основне завдання збігається з договірними зобов'язаннями ТОВ "Євро Поліс": звільнення, охорона та оборона нафтових родовищ під Пальмірою. З березня 2017 року "Мисливці за ІДІЛ" постійно присутні в репортажах "Федерального агентства новин" (ФАН) та інших ЗМІ, які, як показав РБК, входять до медіахолдингу Євгена Пригожина.

На фото і відео бійці підрозділу з'являються, як правило, з закритими обличчями, іноді видно солдатів характерної арабської зовнішності. Часто публікуються пропагандистські відео бойових успіхів, приписуваних "Мисливцям за ІДІЛ". Але іноді трапляються ляпи, які показують, хто в дійсності веде бої за газові родовища під гучним брендом.

Наприклад, це відео було розміщено в Twitter ISIS Hunters, а потім опубліковано ФАН 1 березня 2017 року під заголовком "Пальміра: підсумки другого дня штурму древньої столиці". У репортажі розповідалося про військові досягнення "мисливців".

Деякий час потому в Інтернеті з'явився відеоролик, на якому, очевидно, те ж місце в той же час. Зйомка ведеться відеокамерою, мабуть, закріплена на шоломі бійця. Він йде з автоматом і дострілює поранених ворогів – імовірно, членів ІДІЛ.

"Свої, не стріляти! Ще два "духи" тут! Я бачу вас, я добиваю їх!" – чути на тлі радіообміну російською мовою. Видно, як боєць підходить до трупа, перевертає його, відкриває обличчя.

Цього вбитого моджахеда ми бачимо і на рекламному ролику "Мисливців за ІДІЛ" – ті ж кадри.

Фонтанка.ру

Невидимий "Стройтрансгаз"

Ще одну угоду, за даними сирійської сторони, було укладено з АТ "Стройтрансгаз", яке вважають власністю Геннадія Тимченка, бізнесмена, відомого наближеністю до Володимира Путіна.

Судячи з відкритих джерел, "Стройтрансгаз" присутній у Сирії з 2000 року, основний проект – будівництво газопроводу South Middle Area довжиною 319 кілометрів з газоочисними спорудами, а також зведення об'єктів інфраструктури на декількох родовищах. На сайті компанії останні згадки про Сирію датовано червнем 2012 року, вони стосуються будівництва газопереробного заводу за 75 кілометрів від Ракки. На сьогоднішній день навіть контакти філії "СТГ" у Дамаску з сайту зникли.

Тим дивніше було зустріти недавню згадку про "Стройтрансгаз" на сайті Генерального фонду геологічних та мінеральних ресурсів Сирії (підрозділ міністерства нафти і мінеральних ресурсів). За словами директора фонду, "Стройтрансгазом" 8 грудня 2016 року (збігається за часом з візитом міністра Ганема в Москву) було підписано контракт, предмет договору – послуги із захисту, виробництва та транспортування газу. Роботи, як можна судити з публікації на офіційному сайті фонду, повинні були розпочатися 3 червня 2017 року.

"Фонтанка" не має в своєму розпорядженні інші підтвердження початку роботи "СТГ" у воюючій арабській республіці. Прес-служба компанії на наш запит поки що не відреагувала. Відомі телефони філії в Дамаску мовчать. Один з тих інженерів "СТГ", що працювали раніше в Сирії, на питання "Фонтанки" відповів, що він з Хомса поїхав, бо "там йдуть бойові дії".

Відповідь прес-служби Міненерго та ж, що і за меморандумом з "Євро Поліс": "корпоративна таємниця".

Мовчання сторін

"Фонтанка" поцікавилася у зацікавлених сторін, чи перетворився меморандум на юридично зобов'язуючий документ? Судячи з реєстрації філії ТОВ "Євро Поліс" в Дамаску і з відгуків у Мережі, робота йде повним ходом.

Від міністерства нафти і мінеральних ресурсів Сирії на момент публікації відповіді не отримано, немає відповіді і на звернення на сайті "електронного уряду" Сирії.

Мобільний телефон генерального директора ТОВ "Євро Поліс" Олега Єрохіна відключено, компанія загальнодоступного номеру телефону або електронної адреси не має. На звернення "Фонтанки" в соціальній мережі Єрохін не відгукнувся. Направляти лист "Поштою Росії" до Красногорська ми вважаємо занадто наївним кроком.

Прес-служба Міністерства енергетики Росії зберігає "корпоративну таємницю". Вважаючи, що підписання документа, який передбачає участь громадян Росії, які не є військовослужбовцями, в бойових діях за кордоном, далеко виходить за рамки "корпоративної таємниці", ми сподіваємося, що відомство перегляне свою позицію.

Денис Коротков

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів