Тріумф "Хезболли" на виборах у Лівані: Причини і наслідки

Домінування "Хезболли" в ліванському парламенті може призвести до зростання напруженості на Близькому Сході. Ліван може опинитися в міжнародній ізоляції, провідниками якої стануть США і Саудівська Аравія

Тріумф "Хезболли" на виборах у Лівані: Причини і наслідки
У Лівані лідер "Хезболли" Хасан Насралла - одна з найпопулярніших особистостей Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Домінування "Хезболли" в ліванському парламенті може призвести до зростання напруженості на Близькому Сході. Ліван може опинитися в міжнародній ізоляції, провідниками якої стануть США і Саудівська Аравія

За підсумками парламентських виборів у Лівані найбільше місць у законодавчому органі близькосхідної країни отримає терористична організація "Хезболла" ісламського екстреміста Гасана Насралли, яку спонсорує Іран. Як повідомляє  видання New York Times, за попередніми підрахунками "Хезболла" може претендувати на 43 місця в ліванському парламенті. За даними видання Reuters, "Хезболла" і близькі до неї політичні сили можуть отримати 67 з 128 місць у ліванському парламенті. Партія "Вільний патріотичний рух Лівану", яку заснував президент Мішель Аун, може отримати 29 місць у парламенті. Присутність у парламенті партії "Рух майбутнього" прем'єр-міністра Саада Харірі, орієнтованої на співпрацю із Саудівською Аравією і Заходом, буде скорочено на 11 місць (посяде 21-ше місце).

Парламентаризм у Лівані має свою специфіку. Згідно з Таїфськими угодами, підписаними за рік до завершення громадянської війни (1975-1990 рр.) у Лівані, мусульмани і християни з різних партій мають рівну кількість місць (по 64 місця) в ліванському парламенті. У парламенті Лівану представлено 18 різних конфесій та релігійних рухів. Різні партії незалежно від віросповідання їхніх функціонерів та електорату можуть укладати коаліції, але порушувати встановлений паритет конфесій заборонено. За будь-яких обставин посаду президента закріплено за християнином-маронітом (Мішель Аун), прем'єр-міністра – за мусульманином-сунітом (Саад Харірі), а спікера парламенту – за мусульманином-шиїтом (Набіх Беррі). Попередні вибори вперше відбувалися за пропорційною системою, яку було запроваджено торік, згідно з новим виборчим законодавством.

Причини успіху "Хезболли" в Лівані

Проведення парламентських виборів у Лівані неодноразово відкладали з 2013 р. під приводом непростої ситуації у сфері безпеки внаслідок збройного конфлікту в сусідній Сирії та проблеми біженців. Очевидно, це було не основною причиною. Прем'єр-міністр Харірі знав про збільшення впливу "Хезболли" після втручання в громадянську війну в Сирії та відкладав проведення парламентських виборів, щоб не допустити зміцнення радикальних ісламістів в органах влади Лівану. За підсумками виборів 2009 р. організація отримала 12 місць у парламенті та була молодшим партнером по коаліції "8 березня" партії "Вільний патріотичний рух Лівану". Громадянська війна в Сирії поділила ліванське суспільство на прихильників режиму Асада, які об'єдналися довкола "Хезболли", і противників, які поділяють точку зору прем'єр-міністра про необхідність дистанціюватися від Тегерана і Дамаска і налагоджувати відносини з Ер-Ріядом і Вашингтоном.

Прем'єр-міністр Лівану Саад Харірі і король Саудівської Аравії Салман Reuters

Проте за роки свого прем'єрства Харірі втратив популярність серед широких верств населення у зв'язку зі складною економічною ситуацією. Держборг Лівану становить 150% до ВВП. Темпи економічного зростання сповільнилися: 2% на рік, що на половину менше, ніж до 2014 р. Близько 25% населення Лівану (4,5 млн осіб) є безробітними. Щорічно з 35 тис. випускників університетів роботу знаходять лише 5 тис. Соціальну напруженість спровокували 1,5 млн сирійських біженців. Переважно вони проживають у регіонах Баальбек-Хермель, Аккар, у долині Бекаа, де проблема безробіття і злиднів спостерігалася задовго до початку збройного конфлікту в Сирії. Значна кількість ліванців розчарувалася в здатності чинної влади вирішити нагальні проблеми і проігнорувала вибори. Явка на цих парламентських виборах була нижчою (49,2%), ніж на попередніх 2009 р. (54%). Не дивно, чому партія Харірі набрала менше голосів і втратила третину місць у парламенті. Однак він може зберегти посаду прем'єр-міністра за конфесійною квотою, оскільки його партія продовжує мати найбільшу фракцію мусульман-сунітів у ліванському парламенті.

"Хезболла", яку було створено на іранські гроші у 80-х роках для протидії Ізраїлю, зуміла проявити себе не тільки як антисіоністська терористична організація, а й як політичний гравець, готовий вживати неординарні кроки задля вирішення спільних ліванських проблем. "Хезболла" організувала репатріацію сирійських біженців-сунітів з прикордонного населеного пункту Арсал до історичної батьківщини. Завдяки цій акції організація дістала підтримку з боку частини суспільства. Після закінчення Другої Ліванської війни 2006 р. "Хезболла" виплатила 12 тис. дол. кожному, хто опинився без даху над головою внаслідок ізраїльських бомбардувань. "Хезболла" розпочала благоустрій комунального господарства Південного Лівану, створила нові робочі місця для місцевого населення в сільськогосподарській сфері. Її бойовики отримують близько 1 тис. дол. як плату. Організація інвестувала в компанію Adham Tabaja – великого власника нерухомості у сфері туризму, в будівельну фірму Al-Inmaa Group. Ліванські терористи фінансують лікарні, благодійні фонди, які утримують сім'ї загиблих бойовиків.

"Хезболла" стала популярною серед 1,4 млн ліванських шиїтів, і з 1992 р. радикальних ісламістів обирають до парламенту. На цих виборах за "Хезболлу" та шиїтську партію "Амаль" голосували переважно мусульмани Південного Лівану. У цих районах вони мають найсильніші позиції. Насралла зумів знайти політичних партнерів серед різних релігійних груп Лівану, включаючи шиїтську партію "Амаль", незалежних кандидатів, на зразок колишнього глави ліванської розвідки Джаміля аль-Саїда, який дружить з президентом Сирії Башаром Асадом. Навіть одну з найвпливовіших християнських партій "Вільний патріотичний рух Лівану" ліванські терористи зуміли перетягнути на свою сторону. Її лідер Джебран Бассиль заявив, що партія має намір продовжувати дотримуватися "стратегічного альянсу" з "Хезболлою". Обидві політичні сили співпрацюють з 2006 р. "Вільний патріотичний рух Лівану", "Хезболла", "Амаль", а також деякі просирійські політичні сили сунітів, друзів і місцеві баасисти (партія "Баас" – ліва "Партія арабського відродження", при владі в Сирії) заснували коаліцію "8 березня" після парламентських виборів 2009 р. Президент Лівану Мішель Аун вважає "Хезболлу" невід'ємною частиною ліванського суспільства.

У Лівані лідер "Хезболли" Хасан Насралла - одна з найпопулярніших особистостей Reuters

Гарантією існування "Хезболли" є доволі потужне військове крило, яке вона зберегла після завершення громадянської війни в Лівані. Це крило складається з 20 тис. бойовиків, бази яких розташовано в Південному Лівані. Вони мають на озброєнні кілька дюжин балістичних ракет радіусом ураження 100 км, реактивні системи залпового вогню, безпілотники, протитанкові та зенітно-ракетні комплекси. У 250 селах Південного Лівану "Хезболла" побудувала 550 бункерів, 300 спостережних пунктів, 100 складів зі зброєю. Навіть є версія, що "Хезболла" спільно з Іраном створила підземний завод з виробництва балістичних ракет. З моменту закінчення Другої Ліванської війни 2006 р. терористи відновили свою військову і цивільну інфраструктуру. Десять років тому ізраїльська армія зачистила територію Південного Лівану від терористів. Радикальні ісламісти чинять тиск на політичних супротивників. Гаазький трибунал звинуватив функціонерів "Хезболли" в убивстві прем'єр-міністра Рафіка Харірі в 2005 р. Адміністрація екс-президента США Джорджа Буша-молодшого вимагала від Бейрута роззброїти загони "Хезболли", але ці вимоги так і не почули.

Контури нової коаліції у Лівані

Глобально розстановка сил у ліванському парламенті сильно не зміниться через наявність конфесійних квот. Однак співвідношення сил у мусульманській квоті зміниться на користь "Хезболли", яка може стати фундаментом майбутньої коаліції, куди можуть увійти партії "Амаль", "Вільний патріотичний рух Лівану" і, можливо, місцеві баасисти, деякі суніти, друзи, християни, які брали участь у коаліції "8 березня". Якщо "Хезболла" встане біля керма нової коаліції, то вона зможе контролювати дві третини місць у ліванському парламенті, що дасть можливість накладати вето на законодавчі ініціативи. Це дозволить здійснити ревізію Таїфських угод, відійти від конфесійних квот, посприяти посиленню політичного ісламу в Лівані та перерозподілити економічну власність. Свого часу "Хезболла" декларувала бажання перетворити Ліван на теократичну державу за іранською моделлю і націоналізувати бізнес іноземних інвесторів.

Президент Лівану Мішель Аун і вже колишній держсекретар США Рекс Тіллерсон Reuters

Характер дій "Хезболли" на внутрішньополітичній арені залежатиме від того, наскільки прагматично налаштоване її керівництво. Ліванські шиїти будуть змушені прислухатися та рахуватися з місцевими християнами і сунітами, якщо вони хочуть зберегти свій політичний вплив у країні. Християни різних конфесій і сект становлять понад 40% населення Лівану, а суніти – 27%. "Хезболла" вже мала досвід досягнення компромісів з християнами-маронітами. У 2006 р. нинішній президент і засновник партії "Вільний патріотичний рух Лівану" Мішель Аун уклав з ліванськими терористами угоду про взаємодію в обмін на виведення сирійських військ з території Лівану, які перебували там з часів громадянської війни. Відсутність консенсусу в ліванському суспільстві вже якось стало однією з причин громадянської війни, яка відкинула в розвитку раніше благополучну країну на десятиліття назад.

Наслідки для Близького Сходу

Домінування "Хезболли" в ліванському парламенті загрожує зростанням напруженості на Близькому Сході. Бейрут, як і Дамаск, може перетворитися на ще одну вотчину Тегерана. Ліванські терористи розірвуть відносини із Заходом, сконцентруються на військово-політичному співробітництві з Іраном і режимом Асада. "Хезболла" активізує свою участь у сирійському конфлікті на стороні Дамаска. Терористи вже кілька років перевозять конвої зі зброєю із Сирії до Лівану. Ліван відіграє стратегічне значення для Ірану завдяки виходу до Середземного моря. "Хезболла" буде лобіювати в парламенті участь Бейрута в іранському проекті автомагістралі через Ірак, Сирію до середземноморських портів Лівану.

Ліван під владою "Хезболли" стане новим провідником впливу Росії на Близькому Сході, яка також спонсорує режим Асада у Сирії та розвиває військово-політичне співробітництво з Іраном. Російські ЗМІ рясніють заголовками про "перемогу" шиїтських ісламістів на виборах. Росія не визнає "Хезболлу" терористичною організацією і блокує в ООН резолюції, спрямовані проти ліванських екстремістів. Російські чиновники зустрічаються із представниками "Хезболли". Ліван є цікавим для Росії як ринок збуту зброї. Донедавна клієнтом російських зброярів була "Хезболла". У 2011 р. представники Гасана Насралли відвідали Москву і кілька збройових заводів. Тоді терористи замовили в росіян 3 тис. ракет, ПТРК "Корнет", РПГ-2.

Посилення позицій "Хезболли" в парламенті призведе до подальшого погіршення відносин Лівану та Ізраїлю. В Ізраїлі до такого розвитку подій уже підготувалися. На думку міністра освіти Ізраїлю Нафталі Беннета, немає жодної різниці між "Хезболлою" і державою Ліван. "Хезболла" просуватиме антисіонізм у межах державної політики Лівану, а президент закриє на це очі. Нещодавно Аун заявив, що його держава не буде заважати "Хезболлі" мати свою зброю. "Хезболла" може розмістити свою артилерію і ракетні установки поблизу кордону з Ізраїлем усупереч резолюціям Ради безпеки ООН. Не виключено, що шиїти можуть вимагати виведення миротворчих сил ООН, які перебувають у Південному Лівані з 1978 р. "Хезболла" може відновити обстріли населених пунктів на півночі Ізраїлю у відповідь на авіаудари ізраїльських льотчиків по її конвоях зі зброєю та іранських військах у Сирії.

Загроза нової війни на Близькому Сході посилиться в разі приходу до влади в Лівані "Хезболли" Reuters

Водночас Ліван може опинитися в міжнародній ізоляції, провідниками якої стануть США і Саудівська Аравія. "Хезболлу" визнано терористичною організацією в США, Ізраїлі, Саудівській Аравії та інших країнах Перської затоки, в Єгипті. У 2016 р. Ліга арабських держав визнала "Хезболлу" терористами. Світські близькосхідні режими вбачають у ліванських терористах потенційну загрозу для свого існування. Ліван може зазнати санкцій з боку США і низки близькосхідних держав. Недарма президент США Дональд Трамп на нещодавній зустрічі зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном заявив, що Штати не хочуть давати Ірану здійснювати вільну навігацію в Середземному морі. Ліван може стати об'єктом морської блокади США та Ізраїлю доти, доки терористична організація не розпустить своє військове крило, не позбудеться всієї зброї та обмежиться виключно політичною діяльністю.

Якщо "Хезболла" не змінить лінію поведінки, тоді Ізраїль проведе нову військову операцію зі знищення її військової інфраструктури в Південному Лівані та створить там зону безпеки. Ізраїль уже влаштовував аналогічні військові операції "Літані" в 1987 р., "Мир Галілеї" у 1982 р. під час Другої Ліванської війни в 2006 р. Після операції "Мир Галілеї" ізраїльські військові контролювали територію Південного Лівану до річки Літані аж до 2000 р. Найменша збройна провокація з боку "Хезболли" може стати причиною значних проблем для всього Лівану. В таких умовах "Хезболла" стане втрачати партнерів серед партій з інших конфесій, електорат яких зацікавлений у поліпшенні економічної ситуації у країні. Ліванські шиїти – це геть не весь багатоконфесійний Ліван.

Кухалейшвілі Георгій

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>