banner banner banner banner

Третя спроба Джо: Чому Байден вирішив знову піти в президенти

Третя спроба Джо: Чому Байден вирішив знову піти в президенти
Джо Байден CNBC

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Доволі цікавою новиною останніх днів стало рішення колишнього віце-президента США і сенатора-демократа, 76-річного Джо Байдена висунути свою кандидатуру для участі в президентських виборах у США в 2020 р. Це вже третя за рахунком спроба колишнього віце-прем'єра поборотися за президентське крісло. Він вже висував свою кандидатуру на президентських виборах у 1988 і 2008 рр. За результатами останнього соцопитування Hill-HarrisX, проведеного 25-26 квітня, Байден обійшов за рейтингами чинного 72-річного президента-республіканця Дональда Трампа, який збирається балотуватися на другий строк. З тисячі респондентів 43% готові проголосувати за Байдена, а 37% - за Трампа. Неможливо без долі скепсису поставитися до цього соцопитування: тисяча людей - це не 327-мільйонна Америка.

Сам Трамп вважає, що Байден не складе йому конкуренцію. Господар Овального кабінету іронічно називає його "Сонним Джо". Однак не варто заперечувати той факт, що саме Байден є найсерйознішим, найавторитетнішим і найдосвідченішим політиком серед 20 кандидатів на пост президента від Демократичної партії. У 1973 р. Байден став наймолодшим американським сенатором у віці 30 років, тричі очолював комітет Сенату США з міжнародних відносин у "нульових". Байден мав репутацію "сірого кардинала" в адміністрації екс-президента Барака Обами. Третє пришестя Байдена як кандидат на посаду президента США відповідає інтересам істеблішменту Демократичної партії з низки причин.

Противага демократичним соціалістам

Колишній віце-президент іде на вибори з гаслом "захистити американські цінності", які нібито опинилися під загрозою. Ще в грудні минулого року Байден говорив, що в Демократичній партії достатньо талановитих людей, здатних скласти конкуренцію Трампу. Проте з наближенням дати президентських виборів стає зрозуміло, що більш конструктивного і кваліфікованого кандидата, ніж Байден, серед демократів не знайшлося. Після рішення Гілларі Клінтон не балотуватися на пост президента у Демократичній партії розгорілася криза лідерства та зростання активності так званих демократичних соціалістів – представників популістського ультралівого крила, чиї ідеї можуть відштовхнути багатьох критично мислячих американців.

Найбільш радикальним лівим популістом є сенатор Берні Сандерс, якого Трамп жартома прозвав "Божевільним Берні". Згідно з рейтингом CNN за 30 квітня, Сандерса підтримують 15% електорату Демократичної партії. Сандерс вважає, що в Штатах потрібно реалізувати модель скандинавського соціалізму, запровадити безкоштовну освіту в вишах, загальну обов'язкову систему медичного страхування, відкрити кордони для мігрантів, заборонити обіг короткоствольної зброї, збільшити роль держави в захисті прав американського пролетаріату. Схожих поглядів дотримуються й інші демократичні соціалісти – сенатори Камала Гарріс та Елізабет Воррен, яких підтримують 5 і 8% демократів відповідно.

Берні Сандерс CNBC

Сандерс, Воррен і Гарріс підтримали законопроект "Нова зелена угода" ультралівої конгресвумен від демократів Алекандрії Окасіо-Кортес і сенатора Едварда Марки. У документі пропонується у найближчі 10 років припинити викиди вуглекислого газу в атмосферу і перейти на альтернативні джерела енергії, підвищити вільну конкуренцію на ринку, гарантувати всім американцям високі зарплати, ввести мінімальний прожитковий мінімум. Демократичні соціалісти пропонують забезпечити житлом всіх робітників, запровадити податкову ставку в розмірі 70% для американських мільйонерів і пустити зібрані з податків гроші на заходи із захисту клімату. Інших кандидатів-демократів, включаючи колишнього конгресмена з Техасу Бето О’Рурка чи сенатора Корі Букера, підтримують менше 7% прихильників демократів.

Америка - це не лише робочий клас, а й великий бізнес, середній клас, який представляє більшість виборців. Те, що пропонують демократичні соціалісти, не відповідає їхнім запитам. На їхньому фоні Трамп, відомий своєю популістською риторикою, має вигляд великого реаліста і прагматика. У листопаді 2018 р. його кандидатуру на виборах 2020 р. підтримували 70% республіканців. У кінці квітня діяльність Трампа схвалили 45% американців, що набагато більше, ніж ресурс підтримки демократичних соціалістів. Якщо розстановка сил у таборі Демократичної партії не зміниться, то у Трампа є всі шанси переобратися на другий строк наступного року.

Байден - це важка артилерія Демократичної партії на майбутніх виборах. Демократи розраховують на те, що католик ірландського походження, близький до політичного клану Кеннеді, стане компромісною фігурою на виборах 2020 р. і зможе об'єднати американських виборців, які не підтримують Трампа, але водночас не довіряють демократичним соціалістам. Згідно з рейтингом, складеним CNN 30 квітня, серед кандидатів-демократів на посаду президента США з великим відривом лідирує Байден, якого підтримують 36% прихильників Демократичної партії. Завдання Байдена – перемогти демократичних соціалістів під час праймеріз і забрати частину електорату в Трампа під час передвиборчої кампанії.

Деякі ідеї Байден запозичив у демократичних соціалістів, як-от Сандерса. Він пропонує ввести в США мінімальну зарплату в розмірі 15 дол. на годину, збільшити податки на пасивний дохід заможних бізнесменів, на дохід від інвестицій, збільшити податкові пільги для сімей з маленькими дітьми, скасувати плату за навчання для студентів державних коледжів і університетів, розширити повноваження профспілок із захисту прав трудящих. Байден обіцяє провести модернізацію інфраструктури, скоротити відставання в розвитку між різними регіонами. Політик виступає за введення загальної системи охорони здоров'я, субсидій на розвиток альтернативної енергетики і раніше Обами запропонував легалізувати одностатеві шлюби. На одному з мітингів Байден пообіцяв завершити медичну реформу Obamacare. Не дивно, чому Окасіо-Кортес не підтримує участь Байдена в передвиборчих перегонах і доводить, що він асоціюється з періодом правління Обами.

Подібності та відмінності з Трампом

Для напрацювання рейтингів колишній віце-президент зосередився на критиці Трампа. Байден вважає, що Трамп знищує американські цінності своїм ставленням до людей і роз'єднує американське суспільство, підтримуючи прихильників переваги білої раси. Байден пригадав Трампу його стриману позицію під час зіткнень ультраправих і лібералів у м. Шарлоттсвілль у серпні 2017 р. Він не підтримав вихід США з ядерної угоди з Іраном. На відміну від Трампа, Байден підтримував участь США в Транс-Тихоокеанському партнерстві, Трансатлантичному торговельному та інвестиційному партнерстві. На Мюнхенській конференції з безпеки у лютому 2019 р. Байден висловив підтримку НАТО, назвав його найбільш значущим військово-політичним альянсом у світі (Трамп навпаки називав НАТО марною організацією і неодноразово вимагав від його членів збільшити витрати на оборону). Певною мірою Байден є бажаним кандидатом на пост президента США для ЄС, оскільки він виступає за зміцнення відносин з європейськими партнерами, які зіпсувалися за Трампа. Трамп і Байден дотримуються різних позицій щодо Китаю. За інформацією американського журналіста Стіва Гантера, якщо Байден стане президентом, то, на відміну від Трампа, він не буде йти на загострення з Китаєм, у тому числі на догоду бізнес-інтересів свого сина Гантера, чия фірма Rosemont Seneca уклала угоду на мільярд доларів з Банком Китаю і заснувала інвестиційний фонд Bohai Harvest.

Джо Байден Reuters

Тим не менш, за деякими питаннями "Сонний Джо" і "Великий Дональд", як іноді називають Трампа, мають спільну позицію. Трамп і Байден є прихильниками смертної кари, виступають проти поширення пільгової медичної страхової програми для незаможних Medicare на всіх американців. Як би демократи не критикували Трампа за будівництво стіни на кордоні з Мексикою, в 2006 р. сенатор Байден проголосував за законопроект про фінансування будівництва загороджувального паркану на американо-мексиканському кордоні завдовжки 700 миль. Байден є прихильником зміцнення військово-політичного альянсу США та Ізраїлю і посприяв збільшенню фінансової допомоги ізраїльському уряду за Обами. Він не вважає Північну Корею реальною загрозою США. Журналіст Алекс Вард впевнений в тому, що стратегію Трампа в Афганістані під кальку скопійовано з плану Байдена, який він запропонував Обамі у 2009 р. (підготовка американськими військовиками афганських силовиків, акцент на боротьбу з тероризмом, а не на державне будівництво).

Як і Трамп, Байден перебуває в епіцентрі різних скандалів і критики. Американки Ді Джей Гілл, Кейтлін Карусо і Люсі Флорес звинувачували Трампа в непристойних дотиках і домаганнях (Трамп був в епіцентрі сексуального скандалу з порно-актрисою Стеффані Кліффорд). Не тільки Трампа критикують за недостатню компетенцію у сфері міжнародних відносин. На думку колишнього міністра оборони США Роберта Гейтса, Байден помилявся з усіх ключових зовнішньополітичних питаннь останніх 40 років. Він голосував проти проведення військової операції "Буря в пустелі" в Кувейті в 1991 р., яка дозволила США зміцнити свої позиції в країнах Перської затоки, намагався відрадити Обаму від ліквідації терориста Усами бен Ладена в 2011 р. на території Пакистану (ця операція була успішною). Вард вважає, що Байден не зможе привнести нічого нового під зовнішню політику США.

Як би там не було, Байден вміє знаходити спільну мову і домовлятися з республіканцями. У 2003 р. він підтримав проведення військової операції в Іраку, яку ініціював екс-президент Джордж Буш-молодший. На думку оглядача Емми Ролер, Байден перебуває в дружніх стосунках з чинним віце-президентом Майклом Пенсом, який іноді радиться з ним із зовнішньополітичних питань. Ролер стверджує, що за порадою до Байдена звертаються багато глав зарубіжних країн, включаючи короля Йорданії, просять підказати, як знайти спільну мову з Трампом.

Байден і Україна

Джо Байден дотримується неоднозначної думки щодо України. Президент України Петро Порошенко відгукувався про нього як про "друга" для нашої країни і навіть нагородив Орденом Свободи. У січні 2017 р., напередодні інавгурації Дональда Трампа, Байден зробив свій прощальний візит до України як віце-президент. Байден вплинув на приєднання ЄС до політики антиросійських санкцій США, стверджував, що обмежувальні заходи повинні діяти доти, доки Росія не поверне Україні анексований Крим. Колишній віце-президент постійно акцентував увагу на важливості боротьби з корупцією в Україні, закликав Банкову прискоритися з проведенням реформ, попереджав, що зволікання може спричинити скасування санкцій європейськими країнами.

Джо Байден у Верховній Раді України Reuters

Потім у світ вийшли мемуари Байдена, в яких він стверджував, що вимагав від екс-президента Віктора Януковича піти у відставку, намагався змусити Порошенка і колишнього прем'єр-міністра Арсенія Яценюка подолати розбіжності заради національних інтересів, зізнався в тому, що Обама відмовлявся надати Україні військову допомогу. За час перебування на посаді віце-президента Джо Байдена його син Гантер Байден був серед керівників української енергетичної компанії Burisma Holdings бізнесмена Миколи Злочевського.

На думку народного депутата Сергія Лещенка, Байден мав вплив на Яценюка і посприяв відставці губернатора Дніпропетровської області, бізнесмена Ігоря Коломойського – основного конкурента Порошенка за вплив в Україні. Невідомо, як перемога Байдена на прийдешніх президентських виборах позачиться на американо-українських відносинах. Новообраний президент України Володимир Зеленський тривалий час працював на телеканалі Коломойського і вибудовував свою передвиборчу кампанію на критиці Порошенка, з яким співпрацював Байден. У будь-якому разі, команді Зеленського не варто наступати на граблі президента Порошенка, який іде і який під час передвиборчої кампанії в 2016 р. відкрито підтримував кандидата на посаду президента США Гілларі Клінтон, основного противника Трампа. Незалежно від того, переможе на президентських виборах у США Трамп чи Байден, відносини варто починати з чистого аркуша.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>