banner banner banner banner

Трансфер для президента: Де опиниться Порошенко після програшу на виборах?

Трансфер для президента: Де опиниться Порошенко після програшу на виборах?
Адміністрація Президента України

Наталія Лебідь

Журналіст

Після проголошення результатів виборів мережею гуляв жорсткий жарт: "Хто тепер гратиме президента у "95-му Кварталі"? Давайте запропонуємо цю роль Порошенку!". Кому – сміх, кому – сльози, а кому – й рутинна робота політексперта: коментувати та передбачати політичне майбутнє чинного президента, котрий дуже скоро стане колишнім. Політологи, з якими поспілкувалося наше видання, вказували на два моменти. Те, що чекає Петра Порошенка надалі, залежатиме від: 1) дати парламентських виборів, 2) відсутності або наявності кримінальних проваджень щодо нього або його близького оточення.

Все решта – і те, що запланував сам собі Порошенко, і те, що пообіцяв його наступник Зеленський, насправді є лише деклараціями. Адже логіку подій визначатимуть зовсім інші чинники. Нагадаємо, що Петро Олексійович збирається лишатися у строю ("я піду з офісу, але не з політики", – каже він). А Володимир Олександрович не проти надати Порошенку посаду, якщо "цього забажає суспільство". Та якщо відкинути цю словесну еквілібристику, то стан справ є наступним.

Місце сидіння

Над Петром Порошенком нині тяжіє якщо не загроза кримінального переслідування, то – принаймні – її тінь. Політичний експерт Андрій Шкіль, котрий зараз проживає у Франції, зазначив в ефірі "112 Україна", що провідні місцеві медіа перебувають в очікуванні хвилі арештів, котра може накрити еліту "колишніх".

Новини за темою

Олії у вогонь підливає й несподівана активність Генеральної прокуратури, котра 22 квітня, тобто на наступний день після виборів, викликала для вручення підозр і допиту екс-голову Адміністрації президента Бориса Ложкіна, заступника глави АП Олексія Філатова та екс-очільницю Нацбанку Валерію Гонтареву. Слідчі дії мають бути виконані у рамках справи Сергія Курченка, але показовим тут є те, що раніше у ГПУ стверджували: підозри для оточення президента Петра Порошенка були складені незаконно, а доказів злочинів Гонтаревої, Ложкіна і Філатова у слідства немає.

Із цим несподіваним поворотом резонує і відсутність генпрокурора Юрія Луценка у виборчому штабі його патрона 21 квітня. Така демонстративна відстороненість від справ людини, котра забезпечила Луценку прокурорську посаду, надто сильно впадала в око. Втім, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко каже, що Луценко міг не прийти, бо про це його попросив сам президент: "Якби, умовно кажучи, генеральний прокурор Сполучених Штатів був присутнім у день виборів в штабі Трампа, це викликало би негативний резонанс".

Але, здається, що в момент програшу Порошенкові мало б бути байдуже, як сприйматимуть присутність Луценка гості штабу та телеглядачі. А от солідаризація із ним з боку колишніх (?) соратників насправді не завадила б. Як і кожній людині в переломний момент її життя… Втім, не прийшовши особисто, Юрій Луценко написав пост на своїй ФБ-сторінці, яким подякував Петру Порошенку за його діяльність. При цьому генпрокурор дозволив собі амікошонство по відношенню до президента України, публічно звернувшись до нього на "ти".

Чи несло таке панібратство додаткове смислове навантаження – судити складно. В кожному разі, якщо пан Луценко очікував на певний сигнал від ще не "коронованого" Зеленського, то такий сигнал не забарився. Зеленський зазначив, що Юрій Віталійович – "це стара команда, ми будемо призначати нових людей". Одним словом, посадити Порошенка Луценку не вдасться точно. А іншим?..

Ігор Коломойський вважає, що переслідувати Порошенка новій владі точно не потрібно. "Коли людина була в фіналі президентських виборів, він вже суб'єкт політичного життя, і це буде сприйнято як політичне переслідування. Тому я не думаю, що новій владі потрібно наступати на ті ж граблі, на які наступив Янукович у 2011 році. Яким би він не був, він - колишній президент країни. Пора закривати "ящик Пандори" на політичні переслідування", - заявив Коломойський в інтерв’ю "Економічній правді".

Адміністрація Президента України

Міркуючи на цю тему, директор аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов зазначає, що Порошенко, скоріш за все, "отримав певні гарантії недоторканності від зовнішніх партнерів. Але не факт, що такі гарантії розповсюджуються на його оточення. І це може по ньому вдарити болючіше, аніж будь-які інвективи в засобах масової інформації. Бо якщо ти не здатен захистити "своїх", то це не сприяє згуртуванню довкола тебе".

"Ми не знаємо, як буде діяти команда нового президента – цілком ймовірно, що, взявшись за Гладковського, кримінальну справу порушать і відносно Порошенка", – застерігає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

А втім, як стверджує політичний експерт аналітичного центру Democracy House Анатолій Октисюк, "Порошенко дуже прагматичний. Тому у нього буде своя квота в парламенті, і з української політики він нікуди не дінеться. А якщо проти Порошенка нова влада буде намагатися порушувати кримінальні справи, то він буде використовувати це як інструмент захисту – буде кричати про репресії і тому подібне".

Але все ж припустимо, що минеться без репресій. Петру Олексійовичу нічого не загрожуватиме, й він зможе спокійно готуватися до парламентських виборів. Що чекатиме на нього восени?

Самотність в мережі

Незадовго до голосування мас-медіа писали про те, що у команди Порошенка є план "Б" на випадок програшу. План цей простий і вже озвучений самим Порошенком – готуватися до виборів Верховної Ради восени поточного року. А якщо конкретніше – то нарощувати потужності президентської "Солідарності" за рахунок приєднання до неї спікера Андрія Парубія та секретаря РНБО Олександра Турчинова. А ще – групи "УДАР" Віталія Кличка.

Проте ані Парубій, ані Турчинов, ані Кличко (ані прем’єр Гройсман – додамо і його) у виборчому штабі Петра Порошенка не з’явилися також. Щоправда всі, крім Турчинова, спромоглися на підбадьорливі слова і на подяку йому в соцмережі. Але віртуальна команда, котра не залишає затишний простір Фейсбуку, навряд чи потрібна Порошенку. Чи знайдуться "живі" люди, готові бути з ним "і в радості, і в горі"?

Володимир Гройсман вже заявив, що піде на осінні вибори зі своєю політичною силою. Розмови про відродження "УДАРу" також йдуть давно.

"Солідарність" – це "не та партія, яка висувала його президентом. В демократичних країнах політсила кандидата, котрий програв вибори, залишається при ньому, але згодом висуває на президентську посаду іншого претендента. У Порошенка партія – іменна, тому поки він був президентом, була й партія. Перестав ним бути, не стало й партії. Хто створював Партію регіонів? Янукович. Не стало Януковича – не стало й "Регіонів". Без грошей, адміністративного та силового ресурсу такі партії швидко розсипаються", – зауважує Вадим Карасьов.

Адміністрація Президента України

Цим, додає експерт, Порошенко відрізняється від своєї давньої опонентки Юлії Тимошенко. Причому – у гірший бік. У ЮВТ партія – також "іменна", але є один нюанс. "Порошенко розраховує на те, що зможе зайняти нішу демократичної опозиції, потіснивши звідти Тимошенко. Але у Тимошенко створена потужна партійна машина, і не за рахунок адмінресурсу, а знизу – починаючи з територіальних громад", – каже Карасьов.

На жорстку прив’язку "Солідарності" до її засновника вказує і експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. "Чи змогли утриматися НДП й Об'єднана соціал-демократична партія після того, як Кучма перестав бути президентом? Ні. Те ж саме з партією Ющенка "Наша Україна", яку він створював разом з Порошенком. Чи змогла "Партія регіонів" оговтатися після втечі Януковича й заново стати політсилою без нього? Теж ні", – зазначає політолог.

Новини за темою

Його колега Руслан Бортник ще до виборів пророкував, що в разі програшу Порошенка БПП цього не переживе. "Партія розпадеться на групи Гройсмана, Кличка, мажоритарників і тих депутатів, які будуть шукати себе в третіх партіях, можливо, абсолютно нових". Цілком ймовірно, що саме так все й відбуватиметься. Й тоді вже не матиме значення, наскільки гідно Петро Порошенко переживатиме свою поразку. Страждати мовчки й з високо піднесеною головою поруч із екс-президентом – це точно не шлях для його недавніх соратників та підлеглих.

А втім, підводить риску Богдан Петренко, навіть якщо всі друзі президента вже завтра залишать його й розбіжаться хто куди, це не матиме жодного значення для його електоральних перспектив. "Рейтинг соратників Порошенка не впливатиме на рейтинг його партії. Він може взяти до себе зовсім "лівих" людей – так, як це зробив Зеленський. Все залежатиме ще й від того, на яких засадах формуватиметься його виборчий список", – вважає експерт.

Про засади формування списку (і не лише списку Порошенка) говоритимемо іншим разом, адже це питання впирається у готовність (або ні) Верховної Ради змінити виборче законодавство. Тож поки що повернемося до Порошенка та проаналізуємо, що потрібно Петру Олексійовичу та його партії для перемоги восени.

Головне – дата

А потрібно йому, як стверджує Андрій Золотарьов, аби парламентські вибори відбулися якомога скоріше. Проводити дострокові вибори чи ні – з цього приводу Володимир Зеленський ще не визначився. Точніше, як сказав він сам, "я боюся, що не встигну". Іншими словами, відповідне бажання "ЗеКоманда" має, проте часові межі для його реалізації є надто вузькими.

При цьому, кажуть експерти, у перенесенні дати виборів з жовтня на липень-серпень зацікавлені як Зеленський, так і Порошенко. Зеленський має хотіти виборів, доки його надвисокий рейтинг не дав тріщину, а Порошенко – доки його взагалі не забув електорат.

"Піде Порошенко на вибори чи не піде, залежить від того, коли саме вони відбудуться. Якщо це будуть дочасні вибори, то він братиме в них участь, розраховуючи приблизно на такі ж результати, які він отримав на виборах президентських. Або якщо вибори відбудуться за півроку, про Порошенка усі почнуть забувати й поступово забудуть. Спишуть як політика, з яким не варто мати справу. Крім того, з його нинішніх 25% лише близько 5% – мотивованих щирих виборців Порошенка. Але 4-5% на парламентських виборах – це замало, це в межах прохідного бар’єру", – скептично налаштований Вадим Карасьов.

Богдан Петренко підраховує відсотки Порошенка дещо інакше: він бере половину від того, що чинний глава набрав не у другому, а у першому турі. "На цьогорічних виборах у першому турі Порошенко набрав 15% голосів, і хоча його персональний рейтинг не переходить у рейтинг його партії, але чим швидше відбудуться парламентські вибори, тим більше у нього можливостей провести свою політичну силу до парламенту. В кожному разі, шанси подолати виборчий бар’єр або навіть взяти 50% від того, що отримав Порошенко у першому турі, в партії є. Хоча, гадаю, що від назви "БПП" у Порошенка відмовляться – надто багато негативу увібрала у себе ця назва", – коментує експерт.

А Анатолій Окситюк вважає, що в Порошенка є шанс отримати невеличку затишну фракцію й перебути в ній наступні п’ять років. "Якщо говорити про подальші перспективи Петра Порошенка в українській політиці, то можна сказати однозначно, що на прем'єрство він навряд чи зможе претендувати. А ось провести свою фракцію у Верховну Раду, якщо це будуть дострокові парламентські вибори, йому вдасться. Та й восени він теж зможе завести свою нехай маленьку фракцію, де всі будуть лояльні по відношенню до нього, тобто "його люди", – каже він.

Адміністрація Президента України

Не відмовляє у політичних перспективах Петру Олексійовичу й Олександр Солонтай. Не без сарказму він відзначає виняткову "живучість" Порошенка. На переконання Солонтая, Порошенко – дуже послідовний політик, бо завжди перебуває в президентській партії, хоча зараз писати заяву на вступ до "Слуги народу" він точно не буде.

Ще одна дещо екзотична версія відносно того, куди міг би податися Петро Порошенко, пов’язує його ім’я зі Святославом Вакарчуком. Буцімто є план до осені "запустити" нову політсилу під проводом Вакарчука, де своє пристанище знайде ряд політиків з "Солідарності", а серед них – і сам лідер цієї партії. Жодних об’єктивних даних, котрі підтверджували б подібне, наразі нема. Щоправда, 16 квітня з’явилися свіжі "партійні" рейтинги від КМІС, де серед інших політичних сил згадується й "Блок Святослава Вакарчука", за якого готові віддати голоси 0,7% опитаних (і це навіть кращий результат, аніж у "Самопомочі" або "УКРОПа", котрі набирають лише по піввідсотка).

Феномен цього заміру в тому, що ніякого Блоку Вакарчука взагалі не існує. Навіщо соціологи ранжують суто гіпотетичний проект – питання окреме. Але, як ми пам’ятаємо, з цього й почалося сходження Володимира Зеленського. В один прекрасний момент його просто включили до соціологічних опитувань.

Тому теоретично Вакарчук може мати свою партію. Але "участь у його проекті Порошенка автоматично зробить цей проект токсичним. Бо Вакарчук – це запит на нові обличчя, на зміни, певною мірою він є тотожним із Зеленським, а Петро Олексійович – це зовсім інше. Під час виборчої кампанії Вакарчук міг допомогти Порошенку, але об’єднати їх в одному проекті – це не призведе до добрих наслідків. Поза тим шанс повернутися восени в політику у Вакарчука залишається", – коментує Андрій Золотарьов.

Він же додає, що успіх або неуспіх партії Порошенка на виборах залежатиме також й від того, наскільки порозтрясе свій рейтинг "Слуга народа". Відповідаючи на прохання прокоментувати перспективи порошенківської "Солідарності", Золотарьов каже: "Це складне питання, відповідь на яке залежатиме в тому числі й від діяльності Зеленського, бо якщо в останнього не буде катастрофічного обвалу рейтингу, то справи у Петра Олексійовича вийдуть кепські. Його ядерний електорат, зібраний у першому турі, розійдеться по правих партіях, по нових проектах. Не факт, що він втримається на тих відсотках, які має зараз".

Таким чином, резюмує Вадим Карасьов, не виключено, що Петро Порошенко "буде просто відставним президентом". Що ж, свого часу, вийшовши на пенсію, Леонід Кучма залюбки розказував журналістам, що з відходом від державного керма в нього вивільнилося більше часу для улюбленого кота Нюсика, котрому президент №2 власноруч ловив рибу. Тож інколи відпочинок після усіх політичних потрясінь буває і приємним, і корисним.

Хоча влада просто так не відпускає тих, хто хоч раз відчув її смак. Можливо, саме тому вчора перед своїми прихильниками Порошенко пообіцяв повернутися на Банкову на наступних виборах президента.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>