Трампу незабаром доведеться шукати нового держсекретаря: Чому Майк Помпео може піти з посади

Трампу незабаром доведеться шукати нового держсекретаря: Чому Майк Помпео може піти з посади
Майк Помпео CNN

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

На днях в американських мас-медіа стала поширюватися інформація про те, що держсекретар США Майк Помпео подумує балотуватися на пост сенатора від рідного штату Канзас на виборах 2020 р. За інформацією видання CNN, з посиланням на анонімне джерело, зараз Помпео повністю сконцентрований на дипломатичній роботі, але прислухається до думки тих, хто рекомендує йому вступити в передвиборчу гонку. Держсекретар зустрівся з авторитетним серед республіканців політичним консультантом Вордом Бейкером, колишнім виконавчим директором Національного республіканського комітету Сенату (сприяє обранню кандидатів-республіканців на посаду сенаторів, збирає кошти на проведення виборчих кампаній, займається політичними дослідженнями і розробкою стратегії). Завдяки рекомендаціям Бейкера, республіканка Маршу Блекберн була обрана сенатором від штату Теннесі на виборах 2018 р. Також Помпео радився з лідером республіканців у Сенаті Мітчем Макконнеллом. За даними видання Politico, Макконнелл схвалює кандидатуру Помпео і особисто переконував 55-річного чиновника брати участь у виборах в наступному році.

Новини за темою

Як повідомляє сайт McClatchy, з посиланням на анонімне джерело з Вашингтона, майже всі республіканці одноголосно вважають Помпео кращим кандидатом для участі у виборах в Сенат. Держсекретар з нагоди державного свята в честь правозахисника Мартіна Лютера Кінга 21 січня написав у своєму акаунті Twitter одну з його цитат: "Кожний може бути великим, оскільки кожен може нести службу" і від себе додав, що в цей день потрібно шукати напрямки для служби. Свого роду натяк на можливість спробувати себе в якості сенатора. Таким чином, від Дональда Трампа можей піти вже другий держсекретар. На це є причини.

Внутрішньополітична гра в Канзасі

Дискусії про можливу участь Помпео у виборах в Сенат з'явилися після того, як чинний 82-річний сенатор-республіканець Пет Робертс прийняв рішення не балотуватися від свого штату Канзас на виборах 2020 р. Капітан морської піхоти у відставці, Робертс перебував на посаді сенатора протягом останніх 23 років і за цей час очолював комітет з розвідки, був членом комітету з фінансів. Канзас є одним з форпостів Республіканської партії, оскільки на кожних виборах в Сенат від цього штату незмінно обираються республіканці з 1932 р. Недарма американські журналісти називають Канзас "глибоко червоним штатом", посилаючись на партійний колір республіканців. Тим не менш, останнім часом навіть в Канзасі республіканцям кинули виклик демократи. У листопаді 2018 р. на виборах губернатора перемогла демократ і колишній сенатор місцевого законодавчого зібрання Лаура Келлі з перевагою в 4,5% голосів. Її опонентом був колишній начальник канцелярії губернатора штату, республіканець Кріс Кобач, який має репутацію ставленика Трампа.

Причиною фіаско Республіканської партії є невдоволення місцевих жителів правлінням екс-губернатора Сема Браунбека (2011-2019 р.). При ньому аграрний штат поринув у фінансову кризу. Протягом декількох років урізався місцевий бюджет. Грошей не вистачало на розвиток інфраструктури, сфери освіти та охорони здоров'я. До листопада 2018 р. рейтинги республіканця Браунбека знизилися до 20%. Демократ Келлі у своїй програмі обіцяла зробити охорону здоров'я доступною і розширити програму Medicaid, урізати податки і скоротити держвидатки, а також збільшити фінансування освітніх програм у школах і коледжах. Якщо переважна більшість жителів Канзасу проголосували за кандидата від Демократичної партії на губернаторських виборах, то є ймовірність, що вони зроблять аналогічний вибір і на майбутніх виборах в Сенат в помсту Браунбеку, який зіпсував імідж республіканців. За даними сайту Morning Consult, з січня 2017 р. по грудень 2018 р. рівень підтримки президента США Дональда Трампа в Канзасі знизився з 56% до 49%.

Сенатор Пет Робертс CNN

В таких умовах Республіканській партії на виборах в Сенат в Канзасі потрібна не просто рівноцінна заміна сенаторові Робертсу, а "важка артилерія", щоб взяти верх над демократами. Мабуть, тільки Майк Помпео є найбільш впливовим чиновником серед вихідців з цього штату. Як і Робертс, держсекретар Помпео теж є офіцером у відставці і служив у бронетанкових військах у 1986-1991 рр. Він має відношення до розвідки. В 2017-2018 роках Помпео обіймав посаду директора ЦРУ. До приходу в політику Помпео зробив успішну кар'єру в бізнесі та обіймав посаду президента компанії Sentry International, що спеціалізується на нафтопромисловому обладнанні. Держсекретар має позитивний досвід законодавчої діяльності. З 2011 по 2017 рр. Помпео займав пост конгресмена від Республіканської партії в Палаті представників США.

На думку президента Торгової палати Канзасу Алана Кобба, Помпео може знайти широку підтримку серед виборців і перемогти на виборах. За інформацією американського журналіста Тіни Нгуен, інші кандидати-республіканці з Канзасу можуть не балотуватися, якщо Помпео вирішить брати участь у виборах в Сенат. Сенатор Робертс напівжартома сказав, що на його місце претендують близько 15 кандидатів і один з них, який йому особисто подзвонив, представився держсекретарем. Серед республіканців на посаду сенатора від Канзасу збиралися балотуватися прокурор штату Дерек Шмідт, голова сенату штату Сьюзан Вагл, колишній губернатор Джефф Кольєр, скарбник Джейк Ла Тернер, конгресмен Роджер Маршалл, а також Кобач, який програв губернаторські вибори.

Новини за темою

Від демократів поки що найяскравішим кандидатом на пост сенатора "Штату Пшениці" (так американці прозвали Канзас), є колишній прокурор Баррі Гриссом, який поступається за своєю політичною вагою в державі республіканцеві Помпео. Республіканці зацікавлені, щоб вибори в Канзасі пройшли за техаським сценарієм. На проміжних виборах у Конгрес США в листопаді 2018 р. в боротьбі за крісло сенатора від штату Техас авторитетний республіканець Тед Круз здобув перемогу над харизматичним кандидатом-демократом Бетто О’Рурком. Авторитет Помпео в Канзасі зіставний з репутацією Круза в Техасі.

Запасний аеродром у Сенаті

Можливо, потенційна участь Помпео на виборах в Сенат обговорювалася особисто з Трампом, оскільки малоймовірно, що чинний держсекретар горить бажанням покинути свій пост. У 2018 р. Помпео заявив, що не піде у відставку, навіть, якщо звільнять спецпрокурора Роберта Мюллера, який проводить розслідування втручання Росії у президентські вибори 2016 р. Складається враження, що Помпео діє в інтересах партії. Однак член Республіканського національного комітету Канзасу Марк Карс критично ставиться до можливої участі Помпео у виборах в Сенат, вважає, що він відмовляється від одного з найвпливовіших постів в політичній системі США і у нього є всі можливості обіймати посаду держсекретаря протягом семи років.

З Карсом складно не погодитися, але тільки в тому випадку, якщо Трампа оберуть на другий термін на президентських виборах у 2020 р. Мабуть, Помпео розглядає Сенат як запасний аеродром, де він зможе продовжити держслужбу, в разі поразки Трампа на президентських виборах. Помпео вирішив вчасно провести свого роду ребрендинг і постати в очах американської громадськості не лише як підлеглий Трампа, але і як самодостатній і впливовий політик, який претендує на роль спасителя рідного штату Канзас. Для цього йому як раз і потрібно сприяння з боку таких  досвідчених політтехнологів як Бейкер.

Трамп знаходиться в незручному становищі напередодні виборчої кампанії. В суспільстві зростає невдоволення через шатдаун, який затягнувся на місяць (припинення роботи уряду через відсутність фінансування), найтриваліший за всю історію США. Палата представників і Трамп ніяк не можуть узгодити бюджет на 2019 р. через небажання конгресменів-демократів (контролюють більшість місць) включити в статтю витрат понад 5 млрд дол. на будівництво стіни від нелегальних мігрантів вздовж американо-мексиканського кордону. Через часткове припинення роботи окремих органів влади зарплату не отримують 800 тис. американських чиновників. У січні Держдепартамент закликав своїх співробітників повернутися до роботи, незважаючи на відсутність грошей. До шатдауна, який тягнеться з кінця грудня, діяльність президента підтримували 46% американців, а до січня 2019 р. його рейтинги знизилися до 41,1%. За даними дослідження Real Clear Politics, Трамп втрачає підтримку навіть серед своїх основних виборців: євангелістів, білих американців, які не закінчували коледж.

Дональд Трамп втрачає рейтинг через шатдаун CNN

Видання The Washington Post опублікувало антирейтинг Трампа, як самого брехливого президента за всю історію США. Об'єктом критики стали неоднозначні заяви господаря Овального кабінету про те, що 90% нелегалів потрапляють в Америку через південний кордон, а нелегальна міграція є причиною високої злочинності. Шатдаун затьмарив успіхи республіканців в економіці, включаючи підвищення зайнятості американців, затребуваності робітничих спеціальностей, зростання зарплат, зниження податків. На критиці Трампа піаряться кандидати-демократи в президенти США, кількість яких росте, як гриби. У січні 2019 р. балотуватися на пост президента виявили бажання 7 демократів, включаючи сенаторів Камалу Харріс і Боба Кейсі.

Новини за темою

Масла у вогонь критики президента підливає його одностороннє рішення вивести американські війська з Сирії і скоротити контингент в Афганістані. Помпео був одним з небагатьох республіканців, які не засудили Трампа за дане рішення. Не виключено, що у Республіканській партії хотіли б бачити на посаді президента США менш ексцентричного і більш конструктивного політика, ніж Трамп, з його схильністю до самоправства і небажанням прислухатися до порад однопартійців. Потенційними кандидатами на пост президента серед республіканців можуть стати 12 впливових політиків, включаючи сенатора Теда Круза, віце-президента Майка Пенса, колишнього постійного представника США в ООН Ніккі Хейлі, колишнього сенатора Боба Коркера. Новий президент буде формувати нову команду і тому Помпео, за яким закріпився імідж лояльного держсекретаря Трампа, може залишитися не при справах.

Розбіжності з Трампом

Не виключено, що одним з приводів для розмов про те, що Помпео подумує балотуватися на пост сенатора, є розбіжності з Трампом, хоча віриться в це не дуже. Помпео заробив репутацію чи не найбільш лояльного чиновника в нинішній адміністрації. На відміну від колишнього держсекретаря Тіллерсона, він не намагається перечити зовнішньополітичним ініціативам президента. Навіть сам Трамп одного разу заявив, що у нього і Помпео однакові погляди на політичні процеси. Тим не менш, чинний держсекретар не завжди був однодумцем президента і дозволяв собі критику на його адресу в період виборчої кампанії. В березні 2016 р. конгресмен Помпео підтримував кандидатуру сенатора Марко Рубіо на пост президента і попереджав, що Трамп стане авторитарним лідером. Свою позицію він змінив після того, як Трамп переміг інших претендентів на посаду президента на праймеріз і став кандидатом від Республіканської партії в липні 2016 р.

Дональд Трамп і Майк Помпео Reuters

Помпео є державником по своїй натурі, затятим республіканцем, який розділяє свої особисті переконання з курсом партії. Як колишній військовий, Помпео просто виконує накази верховного головнокомандувача, нехай навіть надмірно авторитарного, на його погляд. Як говориться, начальство не вибирають. Тим не менш, існує думка, що Помпео разом із колишнім міністром оборони Джеймсом Меттісом і радником з національної безпеки Джоном Болтоном намагалися переконати Трампа не приймати рішення про виведення американських військових з Сирії. Помпео може наслідувати приклад колишнього міністра оборони Джеймса Меттіса, який пішов у відставку через розбіжності щодо Сирії та Афганістану.

Якщо Помпео піде з поста держсекретаря, то це може спровокувати політичну кризу. Адміністрація Трампа відрізняється плинністю і з моменту його вступу на посаду президента у відставку пішли 20 високопоставлених чиновників. Трампу все складніше шукати їм заміну. Він досі не знайшов альтернативу Меттісу. Виконуючим обов'язки міністра оборони є заступник глави Пентагону Патрік Шанахан, колишній працівник авіабудівної компанії Boeing, людина далека від військової справи і політики. Колишній сенатор-республіканець Джон Кайл і генерал у відставці Джек Кін відмовилися очолити Пентагон. Хто погодиться бути новим держсекретарем, складно уявити. Після відставки Рекса Тіллерсона у 2018 р. Трамп провів рокіровку і фактично перевів Помпео з ЦРУ в Держдепартамент, але не знайшов заміну на стороні. Трамп втрачає авторитет серед республіканців, враховуючи те, що його команду покидають такі професіонали як Меттіс, Хейлі і, можливо, Помпео.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>