Трампа хочуть зробити Ніксоном: Чому залп "Томагавками" не допоміг президенту США

Ракетний удар Дональда Трампа по Сирії подарував президентові недовгий перепочинок у війні з істеблішментом, але зараз все знову стало на круг свій. Трампа критикують практично за всі ходи: його перші 100 днів експерти зустріли критично, а ЗМІ рясніють гострими матеріалами, в деяких Трампу пророкують долю Річарда Ніксона, який пішов у відставку під загрозою неминучого імпічменту. Конгресменам не подобаються податкові ідеї Трампа, заходи у сфері охорони здоров'я, а зараз скандалом обернулося несподіване звільнення з посади голови ФБР Джеймса Комі. Ми розбиралися, за що критикують Трампа

Трампа хочуть зробити Ніксоном: Чому залп "Томагавками" не допоміг президенту США

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Ракетний удар Дональда Трампа по Сирії подарував президентові недовгий перепочинок у війні з істеблішментом, але зараз все знову стало на круг свій. Трампа критикують практично за всі ходи: його перші 100 днів експерти зустріли критично, а ЗМІ рясніють гострими матеріалами, в деяких Трампу пророкують долю Річарда Ніксона, який пішов у відставку під загрозою неминучого імпічменту. Конгресменам не подобаються податкові ідеї Трампа, заходи у сфері охорони здоров'я, а зараз скандалом обернулося несподіване звільнення з посади голови ФБР Джеймса Комі. Ми розбиралися, за що критикують Трампа

Звільнення Комі

Американського президента критикують за звільнення директора Федерального бюро розслідувань (ФБР) Джеймса Комі, який проводив розслідування справи щодо втручання Росії у президентську кампанію в США. Дональд Трамп звільнив Комі за рекомендацією генпрокурора Джеффа Сешнса. На думку республіканців, Комі перевищив свої повноваження, коли займався справою про витік конфіденційної інформації з особистої пошти Гілларі Клінтон, коли вона обіймала посаду держсекретаря. Вона не повинна була використовувати в секретному листуванні особисту поштову скриньку, яку зрештою зламали. Комі піддав критиці помилку Клінтон в інтерв'ю журналістам у самий розпал передвиборчої кампанії в липні 2016 р. Він заявив, що дії Клінтон були легковажними, однак цього недостатньо для порушення кримінальної справи. У жовтні, напередодні виборів, Джеймс Комі заявив про те, що знайшлися нові докази у справі Клінтон. На думку демократів і самої Гілларі Клінтон, заяви директора ФБР вплинули на підсумки президентських виборів.

Новини за темою

Здавалося б, звільнення Комі мало б вітатися демократами. Однак американські ЗМІ стали на захист колишнього директора ФБР. За даними інформагентства CNN, звільнення Джеймса Комі є несподіваним, оскільки в політичних колах його вважали бездоганним ідеалом співробітника правоохоронних органів. Видання опублікувало коментарі сенаторів-республіканців Джона Маккейна та Річарда Барра, які висловили розчарування рішенням президента. Річард Бар переконаний, що Комі грав важливу роль у розслідуванні втручання РФ у вибори президента. Старший аналітик CNN з правових питань Джеффрі Тобін переконаний, що звільнення Джеймса Комі це "абсурд", який виходить за рамки американської політичної традиції. Згодом у CNN опублікували текст листа Джеймса Комі, адресованого колегам з ФБР, в якому він підкреслив, що давно знав, що президент може звільнити його з будь-якого приводу, навіть без причини.

Джеймс Комі Reuters

Новини за темою

За інформацією The New York Times, за день до звільнення Джеймс Комі запросив департамент юстиції збільшити фінансування і виділити додатковий штат для розслідування справи про втручання Росії у вибори президента. Видання змушує читачів замислитися про те, що Джеймса Комі могли звільнити за те, що він надто багато знав про хакерські атаки Росії, і що Дональд Трамп намагається приховати причетність РФ до порушення інформаційної безпеки США та зв'язки своїх наближених з Кремлем.

Далі пішло видання Vox, яке підносить звільнення директора ФБР Джеймса Комі як привід для імпічменту президента Дональда Трампа. У матеріалі обґрунтовується можливість порушення процедури імпічменту щодо Дональда Трампа, якщо більшість членів Конгресу США втратять довіру до президента. Рішення Дональда Трампа звільнити Джеймса Комі зіставляється за своїм негативним впливом на імідж президента з Уотергейтським скандалом екс-президента Річарда Ніксона. З точки зору журналістів, Дональд Трамп створює перешкоди для того, щоб восторжествувала справедливість щодо Росії та її втручання у внутрішню політику США.

Демократи в Конгресі вимагають призначити спеціального прокурора для продовження розслідування. Кампанію очолив лідер демократичної меншості в Сенаті Чак Шумер, а його підтримали навіть деякі республіканці, зокрема Джон Маккейн. "Я давно закликав створити спеціальну комісію Конгресу для розслідування російського втручання на виборах 2016 року. Рішення президента щодо відсторонення директора ФБР лише підтверджує необхідність і невідкладність формування такої комісії", – заявив Маккейн.

Новини за темою

Справа в тому, що в Конгресі витають сумніви, що новий глава ФБР буде розслідувати цю справу. "Очевидно, що кого б президент Трамп не запропонував на посаду голови ФБР, ця людина не зможе провести об'єктивного розслідування дій Росії", – заявив сенатор Берні Сандерс.

Trumpcare

Об'єктом критики журналістів також стали ініціативи команди Трампа у сфері реформи охорони здоров'я. У своїй передвиборчій програмі Дональд Трамп пообіцяв скасувати і знайти кращу альтернативу медичної реформи екс-президента Барака Обами. На початку травня в Палаті представників Конгресу США було ухвалено "Акт про американську охорону здоров'я" (AHCA), за допомогою якого республіканці розраховують замінити "Акт про доступну охорону здоров'я", ухвалений у 2010 р., який в народі прозвали Obamacare. Медицина в США дорога і заснована на системі страхування. Пільги існують переважно для пенсіонерів (програма Medicare) і малозабезпечених верств населення (програма Medicaid). Близько 50 млн американців жили без страхування.

Obamacare була націлена на скорочення кількості незастрахованих американців і передбачала збільшення медичних послуг у мінімальній страховці в обмін на обов'язкове страхування. Тих, хто не бажає купувати страховку, обкладали штрафом, а виручені гроші йшли на лікування малозабезпечених. Ті, хто не в змозі купити страховку, отримували субсидії від держави. Реформа зобов'язувала роботодавців частково покривати страховку своїх працівників. Кількість незастрахованих американців скоротилася на 20 млн. Як наслідок, здорові американці почали витрачати більше грошей на медичні страховки через непотрібний пакет послуг.

Карикатура на Trumpcare Reuters

Республіканський "Акт про американську охорону здоров'я", який злі язики назвали Trumpcare, виявився не кращою альтернативою: той же Obamacare тільки зі скороченням державних субсидій на лікування малозабезпечених та скасуванням штрафів для тих, хто не отримав страховки. До цього причепилися деякі ЗМІ. Журналіст Сара Кліфф з Vox порушила питання щодо того, на які кошти лікуватимуться малозабезпечені американці, якщо республіканці збираються скорочувати дотації. По думку авторів The New York Times Ненсі-Енн Депарл і Філа Шиліро, акт AHCA лише загострить проблеми американської охорони здоров'я: 24 млн американців позбавлятися страхування, а медична програма Medicaid не отримає 800 млрд дол. Складно припустити, звідки автори взяли ці колосальні цифри, оскільки в роки правління Барака Обами річний бюджет програми Medicaid складав 348,3 млн дол. (у 2016 р.). На 2017 р. на лікування малозабезпечених американців виділено 357,6 млн дол.

Податкова сфера

Мас-медіа та експерти сконцентрувалися і на критиці перетворень Трампа в податковій сфері. Американський президент запропонував скоротити корпоративні та індивідуальні податки в США. Трамп вважає, що ця міра стимулюватиме створення американськими компаніями нових робочих місць всередині країни, зростання національної економіки і скоротить відтік капіталу за кордон. Американські компанії переміщують свої виробництва до країн з більш сприятливим інвестиційним кліматом, ніж у США.

Пропозицію президента критикують у Брукінгському інституті. За оцінками "мозкового центру", процес податкової реформи буде проходити складно, оскільки услід за скороченням у США корпоративного податку до 15% інші країни наслідуватимуть американський приклад і зроблять податки для бізнесу ще нижчими. Скорочення податків вплине на збільшення дефіциту бюджету та зростання державного боргу. На думку експертів, план Трампа передбачає значні скорочення податків для великих підприємств з великими доходами і незначні урізання податків для дрібних і середніх підприємств з невеликим доходом. Журналіст Макс Еренфрейд з The Washington Post наводить інформацію про те, що більшість авторитетних економістів вважають, що пропозиція Трампа скоротити податки не посприяє зростанню економіки.

Дональда Трампа критикують за небажання надати податкову декларацію про свої доходи. Один із редакторів CNN Кріс Силлизза стверджує, що Дональд Трамп є єдиним президентом США за останні 40 років, який приховує інформацію про свої доходи. На його думку, небажання Трампа опублікувати інформацію про свої доходи буде використано демократами як привід для того, щоб блокувати будь-які поправки республіканців до податкового законодавства США. Дональда Трампа підозрюють у тому, що він має намір скоротити податки в інтересах власного бізнесу.

Демократи готуються до виборів

Недоліки Дональда Трампа почали ширитися американськими ЗМІ саме за підсумками перших 100 днів його правління. Про плани реформ республіканців відомо давно. Скасувати Obamacare обіцяв навіть Мітт Ромні, кандидат у президенти США від Республіканської партії на виборах 2012 р. Критика Дональда Трампа - це продуманий піар-хід його опонентів з Демократичної партії. Демократи починають готуватися до виборів до Конгресу США, а також виборів губернатора в 36 штатах, які відбудуться в 2018 р. Демократи зацікавлені взяти реванш. Наразі більшість місць у Конгресі займають представники Республіканської партії (в Палаті представників - 241 із 435 місць, у Сенаті -52 із 100 місць).

Демократи використовують деякі мас-медіа для роботи над громадською думкою американських виборців. Вони намагаються підняти свої рейтинги і дискредитувати республіканців як політичну силу, здатну навести порядок в країні. Підсумки перших 100 днів президентства Дональда Трампа використовувалися його опонентами як привід для критики. Так уже повелося, що протягом 100 днів з моменту інавгурації президента, американці роблять попередні висновки про ефективність курсу нового керівника. Наразі близько 42% американців схвалюють діяльність президента.

Критика на адресу Дональда Трампа публікувалася переважно в ЗМІ, які пов'язані з Демократичною партією. Медіаресурси CNN і MSNBC мають імідж ЗМІ, які висвітлюють інформацію у вигідному для демократів руслі. Один із критиків Трампа, журналіст Кріс Сіллізза, зараз пише статті для CNN, а починав свою кар'єру з посади політичного аналітика на MSNBC. Згідно з дослідженнями політологів Роберта Ліхтера, Стенлі Ротмана і Лінди Ліхтер, значна частина журналістів видань The New York Times і The Washington Post підтримують Демократичну партію і спеціалізуються на темах, пов'язаних із соціальними питаннями й охороною здоров'я. Критики Trumpcare із The New York Times – Ненсі-Енн Депарл і Філ Шиліро – раніше працювали в адміністрації екс-президента Барака Обами від Демократичної партії. Один із засновників видання Vox, журналіст Езра Кляйн, та його колега Сара Кліфф, яка відбілює Obamacare, є прихильниками Демократичної партії й особисто брали інтерв'ю у Барака Обами на тему медичної реформи. Директор Брукінгського університету Строуб Толботт у минулому обіймав посаду заступника держсекретаря в адміністрації президента-демократа Білла Клінтона. Невипадково ця установа критикує намір Трампа скоротити податки. У критиці республіканців демократи спираються на своїх людей зі ЗМІ.

Новини за темою

Однак слід зауважити, що республіканці зараз опинилися між двох вогнів. З одного боку, їм невигідно йти на поводу у демократів, але резонанс, який здійняли ЗМІ, змушує їх так чи інакше підігравати критикам Трампа. Інакше громадськість може запідозрити, що Стара партія причетна до російських зв'язків нового президента. Саме тому частина сенаторів засумнівалася в правильності звільнення Комі з посади.

Тепер хід за Трампом. Минулого разу він відповів "Томагавками" по Сирії. Чи буде цього разу бомбування, наприклад, КНДР, на яку поки спрямовано лише словесні атаки, покаже час.

Георгій Кухалейшвілі, 

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...