banner banner banner

Трамп зглянувся над російським алюмінієм, але поставив під удар санкційну політику США

Трамп зглянувся над російським алюмінієм, але поставив під удар санкційну політику США
Олег Дерипаска на прийомі у Володимира Путіна Пресс-служба Кремля

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Наприкінці грудня адміністрація президента США Дональда Трампа ухвалила рішення скасувати обмежувальні заходи, які було введено Мінфіном щодо компаній "Русал" (до 2007 р. "Російський алюміній"), "Євросибенерго", En+ російського бізнесмена Олега Дерипаски у квітні 2018 р. у відповідь на втручання Росії в президентські вибори в США 2016 р. Санкції планується зняти тільки з трьох компаній, чиї рахунки було заморожено, а діяльність заборонено на території США. Дія санкцій триватиме щодо Дерипаски, якому заборонено приїжджати до Америки і який перебуває в "чорному списку" з 200 російських чиновників і бізнесменів у відповідності з "Актом про протидію супротивникам Америки за допомогою санкцій". У Мінфіні США вирішили зняти санкції з компаній "Русал", "Євросибенерго", En+ після того, як Дерипаска скоротив у них свою частку з 70% до менш ніж 50% і пішов з ради директорів.

Новини за темою

Згідно з американським законодавством, рішення щодо зняття санкцій з компаній Дерипаски набуде чинності, якщо протягом 30 днів не буде заперечень з боку обох палат Конгресу США. Боротьба в Сенаті США за збереження санкцій завершилася провалом. Сенатори-демократи розробили резолюцію проти зняття санкцій з фірм Дерипаски. Як не дивно, більшість членів Сенату проголосувало проти цього документа, незважаючи на те що більшість місць займає Республіканська партія, яка ініціювала законопроекти про посилення антиросійських санкцій. За резолюцію проголосували лише 11 із 51 сенаторів-республіканців. У Сенаті не вистачило трьох голосів, щоб заблокувати неоднозначне рішення Білого Дому. Діаметрально протилежна ситуація склалася в контрольованій демократами Палаті представників, де більшість конгресменів підтримали аналогічну резолюцію. Ініціатива Мінфіну зайшла в глухий кут. Проте стараннями американських сенаторів з'явився небезпечний прецедент часткового скасування антиросійських санкцій національними парламентами інших західних країн, що є серйозним викликом для України.

Тактичне рішення

Може здатися, що рішення щодо зняття санкцій з компаній Дерипаски видається як серйозна поступка Росії з боку США. Санкції проти фірм Дерипаски підкріплюють 10-відсоткові імпортні мита щодо виробників алюмінію з Росії, які Трамп ввів торік заради захисту інтересів американських виробників. США купують у Росії 16% імпортованого алюмінію. Компанія "Русал" є одним із найбільших виробників алюмінію у світі та лідером цього ринку в Росії. Фірма En+ управляє 9 російськими металургійними алюмінієвими заводами. Позаторік частка алюмінію в металургійному експорті Росії перевищила 15%. Близько 80% продукції "Русал" іде на експорт до Америки, Європи та країн СНД. На думку російського економіста Микити Кулаченкова, санкції поставили під питання існування бізнесу Дерипаски, оскільки США становлять третину ринку, в межах якого працюють фірми бізнесмена. У 2016 р. Дерипаска продав продукції до Америки на 1 млрд дол.

Найпевніше, в Білому домі ухвалили тактичне рішення в силу ряду обставин. На думку міністра фінансів США Стіва Мнучина, плани щодо скасування санкцій з фірм Дерипаски не є політично мотивованими. Санкції проти "Русал" та En+ спровокували стрибок світових цін на алюміній на 40%. У 2018 р. ціни на алюміній у США виросли на 12%, що невигідно промисловцям, які використовують цей метал як сировину. З 2009 р. по 2017 р. споживання алюмінію в США зросло з 3,3 млн до 5,9 млн т на рік. До 2025 р. американські автоконцерни планують збільшити частку виробництва автомобілів з алюмінієвим кузовом з нинішнього 1% до 25%. Американська компанія Mercury пропонувала тимчасово виключити "Русал" з-під дії санкцій. Мнучин вважає, що Дерипаска й так поніс покарання, оскільки втратив можливість керувати своїми фірмами, і тому продовжувати санкції немає сенсу. Торік головою правління En+ було призначено британського лорда Грегорі Баркера, який, за інформацією The New York Times, підтримує зв'язок з адміністрацією Трампа, юристами та міжнародними експертами і проконтролював, щоб Дерипаска відійшов від справ. Мабуть, російський алюмінієвий магнат пішов на угоду з американцями, щоб врятувати свій бізнес. У 2018 р. "Русал" скоротив експорт алюмінію на 1,6%. Продажі первинного алюмінію скоротилися на 5,4% за дев'ять місяців минулого року. Мнучин відвідав Сенат і попросив сенаторів не голосувати за резолюцію проти скасування санкцій.

Новини за темою

Зовнішні фактори

На позицію Сенату вплинули зовнішні фактори. Посли Великої Британії, Франції, Німеччини, Австрії, Італії, Швеції, а також представник ЄС у США скерували колективне звернення до лідера демократів у Сенаті США Чака Шумера та голови комітету з міжнародних відносин Палати представників Еліота Енджела, в якому вказали, що зняття санкцій з фірм Дерипаски дозволить 75 тис. робочим алюмінієвої промисловості країн - членів ЄС зберегти робочі місця. Через зростання цін виникла загроза закриття алюмінієвих заводів в Європі, які залежать від поставок російської сировини.

На думку прес-секретаря сенатора-республіканця Мітта Ромні, рішення щодо скасування санкцій з фірм Дерипаски відповідає довгостроковій політиці США і допоможе домогтися поступок від інших супротивників. Китайські виробники алюмінію можуть заповнити нішу "Русал" на світовому ринку. Позаторік Росія посіла третє місце після Канади та Китаю за обсягом поставок алюмінію до США. У 2018 р. Китай збільшив обсяги виплавки та експорту алюмінію і на сьогодні є найбільшим виробником цього металу у світі. У 2018 р. Китай експортував 5,8 млн т алюмінію. Оскільки США зацікавлені скоротити обсяги імпорту китайської продукції для зменшення торговельного дефіциту, то дійшли думки, що зняття санкцій з фірм Дерипаски є меншим злом, ніж постачання алюмінію з Китаю.

Удар по іміджу Америки

Як би Мнучин не аргументував доцільність зняття санкцій з компаній Дерипаски, це рішення завдає удару по іміджу Америки в протистоянні з Росією. Те, що скоротилася частка участі Дерипаски в компаніях "Русал", "Євросибенерго", En+, не скасовує того факту, що США збираються зняти санкції з трьох російських юридичних осіб, не домігшись від Росії виконання їхніх умов стосовно жодного з нинішніх проблемних питань. Москва не визнала участі ГРУ в отруєнні Сергія Скрипаля в британському місті Солсбері, не припинила агресію в Україні, не повернулася до виконання умов Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності 1987 р., а розслідування спецпрокурора Мюллера про російське втручання в президентські вибори в США 2016 р. ще не закінчилося.

Обмежувальні заходи проти фірм Дерипаски варто сприймати як частину єдиного цілого – політики антиросійських санкцій, провідниками якої з 2014 р. залишаються США. Їх скасування буде сприйнято в Кремлі як крок назад у протистоянні з Росією. Мовляв, американці не хочуть рубати сук, на якому самі сидять. Розуміючи, що адміністрація Трампа здатна піти на часткове скасування антиросійських санкцій, російські власті не реагуватимуть на попередження американців, а наполегливо гнутимуть свою лінію в міжнародних відносинах, зокрема з українського питання.

Новини за темою

Негативний відбиток на репутації Трампа залишає те, що рішення щодо зняття санкцій з компаній Дерипаски могло бути ухвалено внаслідок інформаційної кампанії, проведеної в інтересах російського олігарха. На думку конгресмена-демократа Адама Шиффа, Дерипаска є близьким до Кремля і продовжує впливати на США через свої компанії. Колишній співробітник Ради національної безпеки США Майкл Карпентер впевнений в тому, що Дерипаска краще від інших російських олігархів знає, як купити вплив у Вашингтоні. За даними видання The New York Times, Дерипаска залучив різних лобістів, юридичні фірми, піарників, щоб вони посприяли відтермінуванню або скасуванню санкцій, а сам останнім часом позиціонує себе як прозахідного російського олігарха. Лорд Баркер, знайомий колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Девіда Камерона, поширював інформацію про те, що санкції проти компаній "Русал" та En+ можуть спровокувати нестабільність на міжнародних ринках металу, завдати шкоди американським виробникам і принести вигоду Китаю.

Може скластися враження, що частина американських законодавців не проявили політичної волі та дозволили російському олігархові з "чорного списку" пошити їх в дурні. Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл закликав своїх однопартійців голосувати проти резолюції, метою якої, на його думку, є політична дестабілізація в інтересах демократів. Проти резолюції про заборону скасування санкцій проголосував сенатор-республіканець Мітт Ромні, який під час своєї президентської кампанії 2012 р. назвав Росію головним геополітичним супротивником США.

Небезпечний прецедент для України

Ставлення до лобіювання зняття обмежувальних заходів з фірм Дерипаски може мати Кремль, для якого є вигідною поява прецеденту часткового скасування антиросійських санкцій. Підстави для таких припущень є, оскільки Дерипаска перебуває в тісних стосунках з високопоставленими російськими чиновниками й обговорює з ними конфіденційну інформацію. За інформацією колишньої коханки Дерипаски і працівниці ескорт-послуг Анастасії Вашукевич (Настя Рибка), олігарх обговорював втручання Росії в президентські вибори в США з віце-прем'єром РФ Сергієм Приходьком під час відпочинку на яхті в 2016 р. У той момент дівчина проводила час з ними і записала розмову на телефон. У березні 2018 р. з'явилася інформація, що Вашукевич пропонувала передати запис цієї розмови агентам ФБР в обмін на надання їй політичного притулку в США, але згодом віддала запис бізнесменові. Дерипаска, якому було нічого втрачати, міг спробувати вбити двох зайців одним пострілом: врятувати свій бізнес і посприяти своїм кремлівським друзям.

Трамп і Мнучин власноруч створили прецедент для часткового скасування антиросійських санкцій в інших країнах. Конгресмен-демократ Раджа Крішнамурті побоюється, що за зняттям обмежувальних заходів з компаній Дерипаски може відбутися крах всього режиму антиросійських санкцій. Питання скасування антиросійських санкцій порушували міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, президент Чехії Мілош Земан, віце-канцлер Австрії Хайнц-Крістіан Штрахе. Євроскептики можуть наслідувати приклад американських законодавців і запропонувати на рівні національних урядів зняти обмежувальні заходи з окремих російських компаній і ввести в штопор політику антиросійських санкцій ЄС. Днями посли ЄС узгодили санкції щодо підозрюваних в отруєнні Скрипалів у Солсбері.

Зняття санкцій з фірм Дерипаски для України є невигідним. У грудні 2018 р. українські дипломати підготували ґрунт для посилення антиросійських санкцій. Більшість країн - членів Генасамблеї ООН підтримали запропоновану Україною резолюцію щодо проблем мілітаризації Росією Криму та акваторії Азовського і Чорного морів. Згідно з резолюцією, присутність російських військовиків у Криму суперечить суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України, засуджується будівництво Росією моста через Керченську протоку, визнається порушення Росією Будапештського меморандуму 1994 р. У Конгресі США планувалося ухвалити законопроекти про санкції проти нафтового сектора і суверенного боргу Росії. У листопаді 2018 р. посли країн - членів ЄС розглядали можливість введення нових санкцій проти Росії після нападу на українських військових моряків в Азовському морі. Однак замість того щоб посилити антиросійські санкції, американські законодавці створили прецедент для їх скасування.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>