Трагедія 2 травня в Одесі: Міфи і реальність

Багато одеситів з жалем констатують, що до відкриття всієї правди і покарання всіх винних ще дуже далеко

Трагедія 2 травня в Одесі: Міфи і реальність
Reuters

Олена Зигульська

Журналіст

Багато одеситів з жалем констатують, що до відкриття всієї правди і покарання всіх винних ще дуже далеко

Пройшов рік з моменту трагічних подій в Одесі, коли за один день загинули 48 людей, а постраждало - понад 200. Трагедія перевернула життя в місті, так і в Україні в цілому. Проукраїнські сили зуміли зберегти мир на півдні країни, на відміну від бунтівного Донбасу, де донині ведуться бойові дії, гинуть мирні люди, руйнується інфраструктура регіону. Проте через рік за фактом подій в Одесі, як і раніше, більше запитань, ніж відповідей. Про це в матеріалі 112.ua.

Від чого загинули люди в Будинку профспілок?

Однією з основних тем для численних спекуляцій і домислів, пов'язаних з трагедією 2 травня, є питання: що відбулося у Будинку профспілок. Наполегливо поширюється інформація про те, що люди в Будинку профспілок були вбиті з вогнепальної зброї і невідомого газу, що трупів було набагато більше, що людей на забій вела якась "третя сила". Мережею інтернет "гуляє" безліч фото та відеоматеріалів, які нібито пов'язані з трагедією, проте далеко не всі вони виявляються правдивими.

Не додає ясності в цьому питанні й офіційна позиція влади. Так, незважаючи на численні запевнення обласної влади й міліції, які були призначені відразу після подій 2 травня, за весь час з моменту події лише 20 червня минулого року керівник КП "Одеське обласне бюро судово-медичних експертиз" Григорій Кривда офіційно поділився результатами розслідування. Разом з тим озвучені дані не прояснюють картину. Отже, згідно з офіційними результатами, 9 осіб у Будинку профспілок загинули від отруєння чадним газом, що доведено лабораторними методами дослідження; троє отримали сильні опіки дихальних шляхів і тіла; 6 людей загинули від опіків тіла та дихальних шляхів, поєднаних з отруєнням неуточненими газами і продуктами горіння; 14 людей отруїлися неуточненими газами, димами, випарами; двоє померли від опіків у лікувальному закладі. Однак дана інформація лише породила новий сплеск міфів і домислів, які використовуються, зокрема в інформаційній війні проти України.

Новини за темою

У той же час створена в Одесі журналістсько-експертна група, яка займалася паралельним розслідуванням трагедії 2 травня, спростовує офіційно озвучені дані. Так, зокрема експерт-токсиколог Володимир Саркісян проаналізував дані про попередні судово-медичні діагнози, виписані у свідоцтвах про смерть, зробив вибірку з результатів судово-медичного дослідження 23 тіл потерпілих, виявлених у Будинку профспілок, вивчив фотоматеріали з місця події і на основі отриманих висновків категорично заперечує отруєння людей у Будинку профспілок невідомими газами. За словами експерта, люди загинули від чадного газу і високої температури, яка призвела до опіків тіла та дихальних шляхів. Один з активістів "Групи 2 травня" Владислав Балинський відтворив динамічну картину пожежі. Всі зібрані дані накладені на план Будинку профспілок. Причому, як пояснює Володимир Саркісян, розташування тіл, померлих від отруєння чадним газом, повністю відповідає потокам газообміну на першій стадії пожежі. На думку експерта, люди отримали токсичну концентрацію чадного газу у початковий період пожежі. Отруєння позбавило їх можливості до самостійних дій з порятунку. Люди, які не отримали отруєння, перебували в зонах повітряного підпору, де зовнішнє повітря забезпечувало стерпні умови дихання і температуру. Разом з тим масове займання стін, різкий викид гарячих газів, що супроводжував другу стадію пожежі, призвів до майже миттєвої смерті людей від масивної опікової травми органів дихання та шкірних покривів. Розташування тіл повністю відповідає температурному розподілу і газообміну другої стадії пожежі.

Reuters

Таким чином, озвучені офіційними особами дані про те, що нібито деякі люди померли від неуточнених газів, не відповідає дійсності: Володимир Саркісян стверджує, що вони загинули від чадного газу, який з'єднався з парами горіння органіки. Численні фото загиблих підтверджують, що вони були в так званій "позі боксера", характерній для отруєння чадним газом.

Новини за темою

Експерти "Групи 2 травня" стверджують, що в Будинку профспілок 18 осіб загинули від чадного газу, 13 - від опіків тіла та дихальних шляхів, двоє померли від опікової травми вже в лікарні, причина смерті однієї людини залишилася нез'ясованою, бо про неї немає точних даних. Імовірно, мова йде про загиблого, який був винесений євромайданівцями з будівлі, і його місце смерті невідоме. Імовірно, він також помер від отруєння чадним газом. Також Володимир Саркісян стверджує, що в разі прийняття негайних заходів з гасіння пожежі і рятування людей з палаючого будинку, такої кількості жертв вдалося б уникнути, а багато загиблих мали б набагато більше шансів врятуватися.

"Я вважаю, що основною причиною, через яку люди загинули, взагалі ця смерть відбулася, є геть огидні дії служб ДержНС і міліції. Міліція не змогла віджати людей від стін Будинку профспілок, не запобігла заходженню постраждалих у Будинок профспілок, хоча сил у них було достатньо. ДержНС виїхала на місце події через 40 хвилин, а до гасіння пожежі вони приступили через годину!" - підкреслює Володимир Саркісян.

Новини за темою

  • 22.05.2014

Новини за темою

Ще одним важливим зауваженням є те, що причиною займання Будинку профспілок міг стати коктейль Молотова, кинутий як з боку проукраїнських патріотів, так і з боку тих, хто забарикадувався у будівлі так званих "куликівців". Так, зокрема експерт "Групи 2 травня" Владислав Балинський зазначає, що зараз не можна однозначно вказати джерело походження відкритого полум'я, яке стало причиною пожежі. Експерт підкреслює, що пляшки із запальною сумішшю використовували обидві сторони конфлікту, яка або які з них стали фатальними, встановити вже неможливо.

Reuters

Хто спланував трагедію 2 травня?

Ще одна поширена думка - що кривавий сценарій 2 травня був кимось прописаний. Постійно мусується інформація, яка підігрівається в тому числі заявами представників влади та правоохоронних органів про те, що за всіма подіями стояли якісь зацікавлені особи. Так, зокрема голова Одеської облдержадміністрації Ігор Палиця, який був призначений відразу ж після подій 2 травня, неодноразово заявляв про те, що оприлюднення імен замовників трагедії буде несподіваним для одеситів: "Кілька людей вирішили попіаритися на тому, що зіштовхнули лобами. Ви будете здивовані результатами слідства". Проте досі ніяких офіційних заяв з конкретними несподіваними іменами відомих у місті людей" не оприлюднено.

Крім цього численні фото та відео, а також розповіді очевидців, починаючи з сутичок ще на Грецькій площі, показують неоднозначність позиції міліції, яка спочатку прикривала і надавала пособництво представникам так званого Антимайдану, а пізніше не втручалася у бої на Куликовому полі. Безліч нарікань також на Державну службу з надзвичайних ситуацій: пожежники приїхали на Куликове поле лише через 40 хвилин після виклику, а до гасіння пожежі вони приступили ще через 20 хвилин. Всі ці факти наштовхують на думку про те, що жахлива трагедія, яка забрала десятки життів, була кимось спланована.

Новини за темою

  • 19.05.2014

Новини за темою

Проте один з членів "Групи 2 травня" Сергій Дібров зазначає, що, поспілкувавшись з безліччю свідків і учасників тих подій, відновивши хронологію подій, вивчивши численні відео трагедії як в центрі Одеси, так і в Будинку профспілок, він не знайшов ознак і реальних доказів, що спочатку від початку до кінця це була кимось спланована операція, метою якої було вбити десятки людей. Разом з тим активіст підкреслює, що трагедії можна було б уникнути, якщо б міліція не тільки підписала, але і ввела б у дію план "Хвиля", люди не зайшли б у Будинок профспілок, протиборчі сторони не стали б стріляти, кидати каміння та коктейлі Молотова один в одного.

Reuters

"Це величезна кількість розгалуджень, які призвели до величезної трагедії. Мені важко повірити, що це було випадково. Але я особисто не бачу достовірних ознак того, що був умисел від початку і до кінця спланований та наведений однією силою. Це поєднання інтересів, інтриг, авантюр декількох груп, які в результаті призвели до трагедії", - висловив свою думку Сергій Дібров, наголошуючи, що неоднозначною фігурою є як тодішній глава Одеської міліції Дмитро Фучеджі, який зараз переховується у Придністров'ї, так і колишній одеський губернатор Володимир Немировський, очевидною метою якого було розігнати наметове містечко на Куликовому полі, щоб відтворити хоча б видимість контролю ситуації.

Разом з тим зацікавленість і, як виявилося, участь в одеській трагедії сусідньої держави - незаперечний факт. Російська преса назвала загибель людей у Будинку профспілок "Одеською Хатинню", але, при цьому не повідомляючи про загиблих проукраїнських патріотів у центрі міста, неодноразово піднімала інформаційні хвилі, звинувачуючи українську владу у пособництві фашизму. Проте один той факт, що серед тих, хто розгойдував Одесу і брав участь у подіях 2 травня, є жителі Російської Федерації, вказує на те, що минулорічна трагедія все ж розгорталася за певним сценарієм, схожим з реалізованим на Донбасі, з тією лише різницею, що в Одесі він не вдався. Наприклад, громадянин Росії Євген Мефедов зараз перебуває на лаві підсудних: 2 травня він був евакуйований євромайданівцями з палаючого Будинку профспілок. Разом з ним під судом перебуває ще двоє його співвітчизників. Ще один громадянин РФ Антон Раєвський жив у наметовому містечку на Куликовому полі й активно підтримував Антимайдан, про що свідчать безліч фото.

Новини за темою

Reuters

Всього, як повідомив на нещодавньому брифінгу перший заступник генерального прокурора Володимир Гузир, у зв'язку з подіями 2 травня 2014 року в Одесі проходять 22 обвинувачених, ще 13 організаторів та учасників масових заворушень знаходяться в розшуку.

З наближенням річниці трагічних подій у пресі та на офіційному рівні постійно піднімається тема трагедії 2 травня, згадував про подію і президент Петро Порошенко під час свого останнього візиту в Одесу. Однак багато одеситів з жалем констатують, що до відкриття усієї правди і покарання всіх винних ще дуже далеко.

Олена Зигульська, спеціально для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів