banner banner banner

Торговельний мир США і Китаю: Політичний маневр, але не край суперечкам

Торговельний мир США і Китаю: Політичний маневр, але не край суперечкам
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У вівторок, 31 грудня, президент США Дональд Трамп повідомив, що 15 січня підпише першу частину торговельної угоди з Китаєм. Офіційна церемонія відбудеться в Білому домі.

Торгпред США Роберт Лайтхайзер та віце-прем'єр КНР Лю Хе поки не розкривають деталей 86-сторінкового документа. Є думка, що перша частина угоди стане важливим кроком на шляху до завершення торговельної війни США та Китаю.

Однак документ стосується далеко не всіх торговельних спорів, які є у відносинах двох країн. Найпевніше, адміністрація Трампа спробує використати документ у політичних інтересах.

Проміжні результати

Документ, який американці та китайці збираються підписувати за півтора тижня, являє собою проміжні результати, яких вдалося досягти за півтора року переговорів.

Лайтхайзер наголосив, що потрібно врегулювати низку серйозних питань під час подальших переговорів. Мабуть, найбільш вигідними для Білого дому в першій частині угоди є умови про захист американської інтелектуальної власності та зобов'язання Китаю купувати більше продукції, зробленої в США.

Китай погодився відмовитися вимагати від зарубіжних компаній передачі своїх технологій як умови для отримання доступу на китайський ринок різної дозвільної документації або преференцій від влади.

Пекін готовий дотримуватися принципу прозорості під час проходження іноземними фірмами процедур адміністративного характеру і в питаннях, що стосуються передачі технологій або видачі ліцензій (щоб власники інтелектуальної власності мали чітке уявлення, де її можуть використовувати).

Новини за темою

США були незадоволені тим, що Китай привласнив собі американської інтелектуальної власності на мільярди доларів, не заплативши за це ані цента.

Піднебесна погодилася збільшити закупівлю американських товарів, зокрема аграрну продукцію, і послуг щонайменше на суму 200 млрд дол. протягом 2020-2021 рр.

Американці вже давно б'ються над тим, щоб змусити китайців імпортувати більше американських товарів заради зниження торговельного дефіциту.

На сьогодні торговий дефіцит США становить близько 890 млрд дол. Від травня 2018 року по вересень 2019 року він скоротився на 52,5 млрд дол. Китай – це найбільший торговельно-економічний партнер США.

Китайці більше експортують своїх товарів на ринок США, ніж імпортують американської продукції. Умова угоди перегукується з нещодавнім рішенням китайського уряду знизити мита на 706 зарубіжних споживчих товарів на суму 400 млрд дол. через зростання потреб китайського народу.

США зобов'язалися скоротити мита з 15% до 7,5% на китайські товари на суму 120 млрд дол. Це менше ніж половина продукції китайського виробництва, на яку Вашингтон підвищив мита з 2018 року.

Всього США збільшили мита на електроніку, товари народного споживання, устаткування, металургійну продукцію з Китаю на суму 360 млрд дол.

Американський уряд зобов'язався утриматися від запровадження мит на китайські смартфони та іграшки на суму 160 млрд дол.

Угода передбачає механізм обговорення торговельних суперечок на міністерському рівні та каральні заходи, якщо одна зі сторін порушить зобов'язання. Як варіант, це може бути збільшення мит. На цьому перша частина торгового угоди закінчується.

Неврегульовані спори

Неврегульованими залишаються суперечки стосовно субсидування Китаєм держпідприємств на внутрішньому ринку. Китайська влада вважає, що це питання виходить за межі торговельної угоди і є предметом внутрішньої політики.

Спроби США змусити Китай відмовитися від виділення грошей на розвиток держпідприємств сприймаються як порушення суверенітету. З іншого боку, держпідприємства можна вважати рудиментом китайської економіки, і вони заважають вільній конкуренції.

Їм дістаються преференції під час участі в тендерах, незважаючи на те що драйвером економічного зростання є приватні компанії. Нерівна конкуренція невигідна для китайських і закордонних приватних компаній.

Приватними є тільки 15% зі 109 великих компаній, які працюють у Китаї. Однак приватні фірми є драйвером економічного зростання Китаю.

Їхня частка у ВВП Китаю становить 60%, вони пропонують 70% інновацій, є робочими місцями для 80% міського населення і створюють до 90% нових робочих місць, становлять 70% інвестицій та 90% експорту.

Приватна ініціатива - це хребет, на якому тримається китайська економіка, а держпідприємства гальмують розвиток країни. Інше питання, що з виділених субсидій годується компартія, яка тримає державний сектор в орбіті свого впливу. Китайські комуністи не хочуть діяти на збитки собі.

Між США і КНР є суперечки у галузі електронної торгівлі, локалізації даних, транснаціональних інформаційних потоків, обміну даними мережею інтернет.

Новини за темоюСША і Китай дотримуються двох протилежних підходів. З 2003 року в Китаї функціонує система фільтрації вмісту інтернету "Велика вогненна китайська стіна", яка блокує доступ до зарубіжних електронних сервісів.

Штати, навпаки, виступають за запровадження в межах правил СОТ щодо захисту вільного потоку даних та електронних продуктів і послуг, які дозволять взаємодіяти різним системам управління даними.

Американські власті відстоюють інтереси своїх високотехнологічних компаній, зокрема Dell, EMC, IBM, які виробляють програмне забезпечення для резервного копіювання і відновлення даних у дата-центрах, Google і Facebook, які пропонують свої електронні сервіси в різних країнах світу.

Китайська влада побоюється втратити контроль над інформаційним простором у своїй країні. Відмовившись від системи фільтрації інтернету, громадяни отримають доступ до зарубіжних інформаційних ресурсів, які висвітлюють події у світі та Китаї в альтернативному ключі, що виходять за межі цензури компартії.

Торговельна війна триває

Партнер консалтингової фірми Porta Advisors Ендрю Шитс впевнений, що повноцінної торговельної угоди з Китаєм не буде. Вашингтон і Пекін поки чітко не визначилися з термінами переговорів стосовно врегулювання спорів, що залишилися.

Трамп вважає, що обговорення розпочнеться після підписання першої частини торговельної угоди. Лайтхайзер не називає чітких дат. Мабуть, власті США і Китаю вирішили закріпити хоча би частину досягнутих у 2019 році домовленостей, а інші питання відкласти "на потім".

Голова інвестиційної групи  Plurimi Investment Managers Патрік Армстронг сумнівається в закінченні торговельної війни і вважає, що перша частина торговельної угоди потрібна американському президентові як нагадування про те, що він ще встигне укласти з Китаєм повноцінну угоду, а поки йому потрібно зосередитися на протистоянні з іншими партнерами.

Наприкінці 2019 року Трамп висловив намір запровадити мита на сталь й алюміній із Бразилії та Аргентини у відповідь на те, що їхні власті знецінюють свої валюти і діють на шкоду американським фермерам (аргентинська і бразильська сільгосппродукція виходить дешевше американської).

Трамп збирався запровадити мита на французьке шампанське у відповідь на запровадження президентом Франції Еммануелем Макроном зборів із зарубіжних високотехнологічних компаній, зокрема американські фірми Amazon, Facebook, Google, Apple.

Не виключено, що торговельну угоду навмисно розділили на дві частини як поступку Китаю. Сі Цзіньпін поводиться обережно з Трампом і не готовий одразу піти на поступки американцям з усіх питань.

Пекін міг взяти паузу в переговорах і поспостерігати, як Вашингтон виконуватиме зобов'язання першій частині торговельної угоди.

Якщо китайців все влаштує, то наступним кроком стане обговорення врегулювання спорів, що  залишилися, і в кращому випадку – підписання другої частини торговельної угоди.

Коли це станеться, судити складно. За півтора року США і Китай змогли врегулювати тільки два торговельні спори.

Політичний маневр Трампа

Для Трампа церемонія підписання першої частини торговельної угоди з Китаєм має політичне значення. Господар Овального кабінету роздуває сенсацію довкола врегулювання тільки частини торговельних суперечок з Китаєм, щоб створити враження фактичної перемоги США в торговій війні.

Трамп поводився подібним чином напередодні саміту з лідером КНДР Кім Чен Ином у Сінгапурі в червні 2018 року. Хоча документ, який буде підписано в Білому домі 15 січня, набагато змістовніший від декларації за підсумками саміту в Сінгапурі.

Трамп і Кім Чен Ин просто висловили намір провести денуклеаризацію Корейського півострова і нормалізувати двосторонні відносини без будь-якої конкретики.

Трамп прагне здобути і зміцнити рейтинги напередодні президентських виборів, до яких залишилося менш ніж 11 місяців. Він розраховує зміцнити довіру американського бізнесу до своєї кандидатури, який не горить бажанням ділитися з Китаєм комерційними секретами і ноу-хау.

Новини за темою

За даними ресурсу Five Thirty Eight, 53% американців не схвалюють діяльність Трампа станом на 2 січня. Згідно з опитуванням Hill-HarrisX, від серпня по листопад 2019 року рівень підтримки американського президента серед електорату Республіканської партії знизився з 85% до 83%.

Трамп підносить дипломатичну перемогу США в одній із битв торговельної війни з Китаєм як серйозне досягнення і підтвердження ефективності проведеної політики протекціонізму, щоб зміцнити свою репутацію після випробування імпічментом.

Палата представників США, де домінують противники Трампа з Демократичної партії, вже проголосувала за усунення президента від влади. На черзі голосування з цього питання в Сенаті США в січні, де більшість місць займають члени Республіканської партії.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>