banner banner banner banner

Топ-5 питань, які Порошенко має обговорити у Білому Домі

Вже сьогодні президент Петро Порошенко планує відвідати з офіційним візитом США, щоб 20 червня провести переговори з американським президентом Дональдом Трампом і членами його команди. Складається враження, що Петро Порошенко вирішив діяти на випередження і обговорити з американською стороною всі питання, які цікавлять українську громадськість, до зустрічі Дональда Трампа з його російським колегою Володимиром Путіним на полях саміту "Великої двадцятки" в Гамбурзі на початку липня. Давайте оцінимо перелік проблем, які просто зобов'язані обговорити президенти, щоб розставити всі крапки над "і"

Топ-5 питань, які Порошенко має обговорити у Білому Домі
24 канал

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Вже сьогодні президент Петро Порошенко планує відвідати з офіційним візитом США, щоб 20 червня провести переговори з американським президентом Дональдом Трампом і членами його команди. Складається враження, що Петро Порошенко вирішив діяти на випередження і обговорити з американською стороною всі питання, які цікавлять українську громадськість, до зустрічі Дональда Трампа з його російським колегою Володимиром Путіним на полях саміту "Великої двадцятки" в Гамбурзі на початку липня. Давайте оцінимо перелік проблем, які просто зобов'язані обговорити президенти, щоб розставити всі крапки над "і"

Антиросійські санкції

Україну хвилює позиція адміністрації республіканців щодо продовження і посилення антиросійських санкцій. У Сенаті США існує біпартійна підтримка санкцій проти Росії. Більшість сенаторів (97 із 100) від Республіканської та Демократичної партій ухвалили законопроект "Про протидію російському впливу в Європі та Євразії", згідно з яким передбачається посилення антиросійських санкцій, їх поширення на окремі сектори економіки РФ, в тому числі нафтогазовий сектор. Також демократи зацікавлені законодавчо закріпити заборону на скасування антиросійських санкцій доти, поки Росія не припинить агресію в Україні. Один із прихильників посилення санкцій проти РФ, сенатор-республіканець Ліндсі Грем вважає, що якщо президент не підтримає посилення антиросійських санкцій, то це рівноцінно зраді демократії.

Однак досі незрозуміло, чи схвалить президент Дональд Трамп посилення санкцій проти РФ. У ході передвиборчої кампанії він допускав можливість скасування антиросійських санкцій, визнання Криму російською територією. Держсекретар США Рекс Тіллерсон, коментуючи можливість посилення санкцій проти РФ, вважає, що необхідно проявляти "гнучкість" для потепління відносин з РФ і зберегти канали зближення. На його думку, США не запроваджують жорсткіших санкцій проти Росії, тому що односторонні заходи є неефективними. Водночас США не мають наміру скасовувати санкції. На початку червня заступник офіційного представника Білого дому Сара Сандерс повідомила про те, що адміністрація Дональда Трампа прихильна до нинішніх антиросійським санкцій. Мабуть, Дональд Трамп не поспішає з посиленням санкцій проти Росії, бажаючи домовитися з Володимиром Путіним про співробітництво в боротьбі з ІДІЛ у Сирії та припинення російської агресії в Україні без зайвого шуму й тиску.

Новини за темою

У Петра Порошенка є можливість роз'яснити американським партнерам справжню ситуацію на сході України. Чинний пакет американських та європейських секторальних санкцій не має дієвого ефекту в примусі Росії до миру. Потрібні більш жорсткі заходи. Кремль продовжує спонсорувати донбаських сепаратистів, забезпечувати їх зброєю і боєприпасами. Російські війська досі стоять на Донбасі і продовжують обстрілювати позиції українських військовиків і прифронтові населені пункти. Нещодавній обстріл селища Сартана в секторі "М" є черговим підтвердженням небажання Росії сприяти миру на Донбасі і виконувати мінські домовленості. Москва досі не повернула Києву анексований Крим. Український президент спробує переконати Дональда Трампа визнати РФ країною-агресором, підтримати територіальну цілісність України, переконати його в доцільності посилення антиросійських санкцій.

Не варто розраховувати на те, що Дональд Трамп незабаром після переговорів з Петром Порошенком оголосить про посилення і продовження антиросійських санкцій. Як досвідчений бізнесмен і людина дії, він для початку особисто переконається, можна домовитися з Володимиром Путіним чи ні, а вже потім ухвалить рішення щодо санкцій. Зараз Білий Дім промацує ґрунт перед переговорами з Кремлем. Про це свідчать зустрічі Дональда Трампа з російськими дипломатами в Білому Домі.

Майбутнє мінських домовленостей

Українське керівництво має зрозуміти позицію нового американського керівництва щодо подальшої долі мінських домовленостей. Частина американських чиновників з команди Трампа підтримує ідею виконання мінських домовленостей з боку РФ і бачить у них інструмент врегулювання збройного конфлікту на Донбасі. Прес-секретар Держдепартаменту США Ґезер Науерт наголосила, що антиросійські санкції діятимуть доти, поки Росія не виконає мінські домовленості. Важливість виконання мінських домовленостей заради миру на Донбасі зазначив віце-президент США Майкл Пенс під час зустрічі з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним. На думку постпреда США в ООН Ніккі Гейлі, США не мають наміру пом'якшувати і скасовувати санкції проти Росії, допоки не буде виконано мінські домовленості.

Однак держсекретар Рекс Тіллерсон, який вже встиг побувати в Москві і зустрітися з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим і президентом Володимиром Путіним, вважає, що цілі, передбачені мінськими домовленостями, можна досягти через інші механізми. Які саме механізми – держсекретар не пояснив. Враховуючи те, що Україна і Росія дотримуються різних точок зору з приводу послідовності виконання мінських домовленостей, Петро Порошенко має намір прояснити, що саме Білий Дім має намір запропонувати які альтернативу. Ось вам факт. Росія не виконує мінських домовленостей, тому вони неефективні. Врегулювання збройного конфлікту на Донбасі зайшло в глухий кут.

Новини за темою

У ході візиту до США Петро Порошенко має можливість викласти американським партнерам позицію України щодо досягнення цілей, прописаних у мінських домовленостях. Важливо переконати Білий Дім дотримуватися такої послідовності у врегулюванні конфлікту: спочатку Росія зобов'язана вивести свої війська і озброєння з території окупованих територій Донбасу і повернути Києву контроль над всім державним кордоном, а вже потім Україна зможе провести прозорі вибори на Донбасі і вирішити питання з "особливим статусом".

Кремль зацікавлений зберегти свою військову присутність і владу сепаратистів на Донбасі. Для цього росіяни вимагають паралельного виконання політичних і військових умов "Мінська". На практиці це означатиме поразку України: вибори на Донбасі буде проведено під дулом російських автоматів, а їх результати - сфальсифіковано. Російські військовики не залишать ОРДЛО і не передадуть контроль Банковій над окремими ділянками українсько-російського кордону, після того як сепаратисти легалізують свою владу. Банкова зацікавлена заручитися підтримкою Білого Дому з приводу сценарію врегулювання конфлікту на Донбасі, який відповідатиме інтересам України.

Транші МВФ і реформи

Банковій важливо розуміти позицію Дональда Трампа і членів його адміністрації щодо виділення Україні нових траншів з боку Міжнародного валютного фонду (МВФ). У 2015 р. МВФ запустив програму кредитування України. До 2019 р. планувалося виділити Україні 17,5 млрд дол. Понад 6 млрд дол. Банкова вже отримала. Умовою МВФ для надання решти суми є проведення в Україні реформ, необхідних для поліпшення інвестиційного клімату і стимулювання зростання економіки: підвищення пенсійного віку і зміна земельного законодавства, запровадження можливості продажу земельних ділянок іноземному бізнесу.

Підтримка МВФ з боку США має принципове значення для України. Частка американського капіталу в МВФ становить 16,5%. Країни, чия частка капіталу в МВФ становить 15%, мають право накладати вето на рішення фінансового інституту. Транші МВФ український уряд зацікавлений використовувати на "латання дірок у держбюджеті". Переговори з республіканцями з приводу нових траншів МВФ можуть виявитися складними. Президент Дональд Трамп і держсекретар Рекс Тіллерсон тривалий час працювали в сфері бізнесу. Перш ніж вкладати гроші, вони зважать всі сильні та слабкі сторони будь-якого проекту. Слабким місцем України є зволікання із земельною реформою. Народні депутати блокують зміни до земельного законодавства і виступають проти дозволу іноземцям купувати українську землю. Досі не вирішено питання з пенсійною реформою, оскільки збільшення пенсійного віку, зниження пенсій є непопулярною мірою, яка посилить критику президента і керівної коаліції. Додатковий негативний відбиток на репутації України накладають корупційні скандали за участю вищих державних чиновників.

Українські проблеми з проведенням реформ не хвилюють США. Їх цікавлять результати. Тому республіканці можуть дати згоду на виділення МВФ чергового траншу за фактом проведення Україною реформ.

Американська допомога

Можливо, Петро Порошенко і республіканці обговорять перспективи надання Україні фінансової та військової допомоги. У 2016 р. екс-президент США Барак Обама виділив Україні 667 млн дол. Фінансова допомога США необхідна для проведення програм у сфері охорони здоров'я, підтримки економічного зростання і реформ, зміцнення оборонного потенціалу України. Американський бюджет на 2018 фінансовий рік передбачає виділення Україні 305 млн дол. допомоги, а це наполовину менше суми, виділеної в 2016 р. У бюджеті з'явилася стаття про надання Україні летальної зброї. Згодом у Білому Домі запропонували замінити військову допомогу на кредити. Це стосується не тільки України, але й країн Азії і Африки.

Новини за темою

Економічна політика Дональда Трампа характеризується ізоляціонізмом і протекціонізмом. Дональд Трамп підтримує ідею скорочення фінансування з боку США якихось міжнародних ініціатив. Він вже закликав європейські країни-члени НАТО збільшити оборонні витрати на 2%. Американський президент заявляв про необхідність припинити фінансувати ООН. Зекономлені кошти використовуватимуть на реалізацію програм у сфері соціального забезпечення американських громадян, і також вони підуть на оборонні витрати. Однією з цілей передвиборчої програми Дональда Трампа є модернізація ядерного щита США і підвищення ефективності американської армії, підтримка ветеранів.

Україна могла потрапити під гарячу руку американського президента. У ході переговорів важливо переконати адміністрацію республіканців у тому, що Україна наразі є наріжним каменем політики стримування Росії в рамках операції НАТО "Атлантична рішучість", на реалізацію якої Вашингтон продовжує виділяти кошти і посилає свої війська до країн Балтії та Центрально-Східної Європи. Україна і наше військо являють собою природний форпост, який прикриває Польщу, Чехію, Словаччину та Угорщину від російських провокацій. Шкодувати засобів на зміцнення оборонного потенціалу України та пропонувати кредити замість військової допомоги американцям немає сенсу.

Підтримка демократів на виборах

Республіканці можуть між іншим нагадати Петру Порошенку про його загравання з демократами під час президентської кампанії в США. Україна припустилася серйозної помилки, коли під час президентської кампанії у США на офіційному рівні підтримувала опонента Дональда Трампа, екс-держсекретаря і кандидата в президенти від Демократичної партії Гілларі Клінтон. Петро Порошенко зустрічався й обговорював перспективи українсько-американських відносин з Гілларі Клінтон у період передвиборчої кампанії. В українських ЗМІ на Дональда Трампа повісили ярлик бажаного президента для Росії. Безумовно, американський президент сам створив для цього привід, коли дозволяв собі схвальні заяви на адресу Володимира Путіна і допускав можливість скасування антиросійських санкцій та визнання Криму російською територією.

Побоювання України після приходу до влади в США Дональда Трампа поки не виправдалися. Зате неприємний осад і дефіцит довіри в американо-українських відносинах можуть залишитися до кінця правління адміністрації республіканців. По правді кажучи, поведінка України нічим не відрізнялося від позиції Росії під час президентської кампанії. Тільки замість фанатичної підтримки Дональда Трампа українська влада відкрито підтримувала Гілларі Клінтон. По суті, це втручання в американські вибори. Тільки замість завуальованих хакерських атак наш президент демонстративно підтримував конкурента Дональда Трампа.

Новини за темою

Республіканців могла здивувати поведінка української влади, оскільки з часів президента-республіканця Джорджа Буша-молодшого Вашингтон підтримує Банкову в стосунках з Москвою та Брюсселем. Республіканці підтримали 2004 р. перший Майдан і відставку Леоніда Кучми. Республіканці підтримували інтеграцію України в ЄС і НАТО в роки президентства Віктора Ющенка. В умовах влади президента-демократа Барака Обами сенатори-республіканці Джон Маккейн, Ліндсі Грем першими заговорили про необхідність посилення антиросійських санкцій, пропонували надати Україні летальну зброю. У період президентської кампанії 2016/17 рр. Україна заробила собі імідж закордонного союзника Демократичної партії, від якого відмитися буде непросто.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>