Томос розбрату: Що відбувається між Філаретом та Епіфанієм?

Томос розбрату: Що відбувається між Філаретом та Епіфанієм?
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

З двох досягнень президентства Петра Порошенка – безвізу та Томосу – останній опинився під загрозою. Прецеденти відкликання автокефалії в історії вже були. Україні до найгіршого сценарію поки що далеко, але вже зараз очевидно, що амбіції церковних ієрархів ведуть справу не в той бік. В кожному разі, замість єдиної православної церкви наразі існують… цілих чотири.

Це, по-перше, не канонічний і не визнаний українською церковною владою, але де-факто існуючий Московський патріархат.

Патріархат київський (УПЦ КП) та Українська автокефальна православна церква – по-друге та по-третє. Останні дві структури існують під проводом – відповідно – патріарха Філарета та митрополита Макарія.

Очікувалося, що УПЦ КП та УАПЦ припинять існування, влившись до новоутвореної Православної церкви України (ПЦУ), однак цього не сталося. Обидві "одиниці" присутні в Єдиному реєстрі юридичних осіб, і про ліквідацію їх мови наразі нема.

Четверта складова сьогоднішніх церковних реалій – власне, ПЦУ, котра мала закільцювати на собі все православне єднання. Але – як це часто буває в Україні – щось пішло не так.

Що ж сталося?

8 травня патріарх Філарет надіслав епіскопам ПЦУ запрошення на "братську зустріч", котра мала відбутися 14 травня. Суть такого рандеву нічого поганого нібито не несе, а от форма – вражає. Запрошення були віддруковані на бланках Київського патріархату, котрого не мало існувати від грудня 2018 року – саме тоді ухвалили рішення про розпуск КП.

В церковному світі подібний момент дрібницею не є. Іншими словами, від Філарета чітко прозвучали два сигнали: УПЦ КП існує, і він (Філарет) – глава його. До всього, митрополита Епіфанія, очільника ПЦУ, на зустріч не запросили взагалі.

Відтак вже протягом тижня українськими мас-медіа циркулюють чутки про розкол у ПЦУ і про конфлікт між патріархом Філаретом та митрополитом Епіфанієм. Попри те, що сам Філарет був рушійною силою створення єдиної церкви та отримання нею автокефалії, вочевидь, його нинішній – другорядний – статус ієрарха не задовольняє.

Новини за темою

Епіфаній був правою рукою Філарета, тож, просуваючи його у глави ПЦУ, Філарет, ймовірно, сподівався на збереження свого фактичного правління. Але новий очільник почав віддалятися від патріарха, що, певна річ, вкрай не сподобалося останньому – донедавна багаторічному і одноосібному керівнику українського православ’я.

Релігіознавець Юрій Чорноморець в інтерв’ю порталу LIGA.net зауважує, що ревнощі Філарета до Епіфанія вправно підігрівали люди з його оточення, котрі насправді орієнтовані на Москву. Якщо зараз Філарет зробить ставку на власні амбіції, а не на єдність церкви, грандіозний проект під назвою "Томос" опиниться під ударом.

Не у виграші буде і сам Філарет – теоретично він зможе розколоти ПЦУ і створити власну церкву, але на виході отримає хіба що міні-клуб своїх найближчих прихильників. А вже про репутаційні втрати українського православ’я буде годі й говорити.

Тож наразі існують три варіанти розвитку подій, каже Чорноморець. Перший: пристрасті заспокоюються, Філарет займає місце реформатора і допомагає будувати ПЦУ. Другий: патріарх йде у відставку як член синоду ПЦУ, а далі як пенсіонер-архієрей виконує роль настоятеля у Володимирському соборі. Третій: Філарет все ж намагається відновити УПЦ КП, Вселенський патріархат його засуджує, аж до застосування церковних санкцій.

"Тоді він помре мирянином. Оскільки ніяких раціональних аргументів на користь відновлення УПЦ КП патріарх Філарет навести не може, його позиція в ПЦУ підтримки не знайде. Тим більше не буде підтримки в рядах віруючих і в українському суспільстві", – переконаний експерт.

Чого добивається Філарет?

Певна річ, що ніхто з церковних предстоятелів офіційно не говорить про власні суто людські слабкості чи емоції. Кожна дія – як і у політиці – загортається в обгортку вищих інтересів. Патріарха Філарета, за його словами, обурює та непокоїть не правління Епіфанія, а нинішній статус ПЦУ. Як відомо, нова українська церква не отримала власний патріархат – вона є Київською митрополію Константинопольського патріархату.

Свого часу було чимало роз’яснень з цього приводу, повторювати які немає сенсу. Суть їх зводилася до того, що на все – свій час. Настане момент, коли ПЦУ досягне рівня патріархату, тож варто зачекати, й, можливо, не одне десятиліття. Проте, на думку Філарета, самого чекання мало – потрібно, аби робота з об’єднання вірних тривала.

"Якщо все українське православ’я об’єднається в одну церкву, це буде підстава для надання УПЦ статусу патріархату. Тому ми є патріархатом, але тільки в Україні, тобто невизнаним патріархатом.

А визнаними ми є як Київська митрополія. Тому наша мета, наше завдання полягає в продовженні об’єднання з парафіями і духівництвом Московського патріархату. Коли ми об’єднаємось, тоді і звернемося до Вселенського патріарха з проханням надання нам статусу патріархату", – сказав Філарет в інтерв’ю "Главкому".

Можна припустити, що саме тому Філарет і прагне відновити УПЦ КП. До війни, до Революції 2014 року контакти між УПЦ КП та УПЦ МП не дуже продуктивно, але тривали. І тема злиття двох "філіалів" в одну структуру час від часу виринала на порядку денному. Однак часи змінилися, і це по-перше.

По-друге, Філарет знав, що Константинополь не дає Києву патріархат задовго до 8 травня 2019-го, коли ієрарху спало на думку відроджувати УПЦ КП.

Скоріше за все, донедавна стримуючим фактором для Філарета виступав президент Петро Порошенко. Із завершенням його каденції Філарет вирішив переграти все назад. "Тепер, коли Порошенко йде, вони (церковні діячі) залишаються в підвішеному стані, – зауважує політолог Андрій Золотарьов. – А Київський патріархат, хоч і не визнаний, але має серйозну структуру, достатню кількість прихожан і авторитет самого Філарета. З чим залишається Епіфаній – незрозуміло".

Та хоча Порошенко і йде, лишаються інші органи влади, котрі поки що ніхто не розпускав і не скасовував. Так, згідно із роз’ясненням Міністерства культури, "Українська православна церква Київського патріархату припинила існування й увійшла до Православної церкви України".

"У зв’язку з викладеним вище Міністерство культури України зазначає, що заяви про нібито відновлення діяльності в Україні такого релігійного об’єднання, як УПЦ КП, є такими, що не відповідають дійсності", – йдеться у заяві відомства, оприлюдненій 11 травня.

Щоправда, як вже говорилося вище, у реєстрі юросіб УПЦ КП все ще зазначена. "Київський патріархат не ліквідований. Це хочуть подати, що він ліквідований. Ліквідувати Київський патріархат може той, хто його створив", – наполягає патріарх Філарет.

Що думає про все це Епіфаній?

Новий церковний глава дав чимале інтерв’ю виданню "Лівий берег". Тезово сказане ним можна звести до наступного. Він визнає роль УПЦ КП, але переконаний в тому, що "сьогодні повернення до попередньої структури Київського патріархату означає повернення назад, в ізоляцію, втрату Томосу й усіх здобутків церковної незалежності". І це – перший момент.

Другий: нинішній "скромний" статус ПЦУ його не турбує. "З точки зору прав автокефалії немає принципової різниці, чи помісна церква має статус патріархату, митрополії чи архієпископії. Статус патріархату історично більш почесний, його мають найдавніші та найбільші церкви, але якщо автокефальна церква і не є патріархатом, то вона нічим у своїх правах автокефалії не менша за решту", – говорить Епіфаній.

Новини за темою

Збори у Філарета, призначені на сьогодні, предстоятеля ПЦУ не надто турбують. "Ми знаходимося в єдиній помісній православній церкві, й патріарх Філарет є одним з архієреїв, які складають повноту ПЦУ. Ми можемо збиратися в будь-яких місцях, та це не свідчить про якесь розділення", – стверджує Епіфаній.

Він, нарешті, говорить і про те, що зі своїм "старшим колегою" Філаретом зберігає нормальні та приязні стосунки: "Ми спілкуємося, обговорюємо актуальні питання з життя нашої церкви. Але, звичайно, що лунають різні думки щодо її майбутнього".

Зрозуміло, що робити добру міну при поганій грі – єдине, що лишається наразі предстоятелю ПЦУ. Втім, можливо, не все так погано – принаймні, поки що. Щоправда, як стверджує видання "Апостроф", посилаючись на власні джерела, київський конфлікт у Константинополі коментують одним словом – "жах".

Офіційних же повідомлень від Вселенського патріарха поки не надходило – можливо, там ще спостерігають за розвитком ситуації та вивчають історичні прецеденти. Автокефалію у церков (румунської та болгарської) забирали двічі – правда, це було ще в ХІХ сторіччі. Чи спричиниться Україна до переліку таких випадків – покаже час.

А між тим цікавим є ще один нюанс – суто внутрішній. Як реагуватиме на подібні церковні суперечки новообраний президент України Володимир Зеленський? Досі кожен з його попередників, всупереч світському характеру влади, робив православну церкву знаряддям у досягненні своїх цілей. Але Зеленський – єврей, а відтак має бути над бійкою. Крім того, можливо, він таки захоче "жити по-новому" й згадає, що церква як інституція у нас відділена від держави.

"Думаю, що конфесійні вподобання президента не впливають безпосередньо на розвиток чи на внутрішні справи української церкви. Ми не прагнемо якоїсь особливої підтримки, ми прагнемо просто елементарних добрих, дружніх стосунків", – говорить Епіфаній. І тут же, щоправда, дипломатично додає, що Володимир Зеленський справив на нього "позитивне враження".

На позитивній ноті можна було б і завершити, сподіваючись на те, що непорозуміння між Філаретом та Епіфанієм протікатимуть надалі у цивілізованому руслі й без непоправних наслідків, або й взагалі зійдуть на пси. Але в цьому сюжеті є ще один персонаж – поки що відсунутий за лаштунки сцени.

Це – Московський патріархат з його кремлівським лобі. Те, що в МП дуже потішилися останнім перипетіям, – не викликає сумнівів. Проте який це матиме розвиток надалі? Як відіб’ються винесені у публічну площину конфлікти всередині української церкви?

І чи припиниться через них відтік "московських" парафій під юрисдикцію ПЦУ?Питань наразі більше, ніж відповідей. І більше, ніж підстав для надмірного оптимізму.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>