Тютюнники, ГЗК і навіть Rozetka: Найбільші компанії України можуть закрити через податкові ініціативи "зеленої" влади

У зв'язку з різким посиленням фіскального тиску на бізнес, яке почнеться з ухваленням законопроектів № 1210 і 1210-1, в Україні можуть закрити десятки підприємств. Зокрема, уже припинила роботу своєї української фабрики British American Tobaсco. Про намір переглянути роботу своїх виробничих потужностей заявили інші великі табачники. Крім того, припинив роботу Дніпровський металургійний завод ім. Петровського. На межі припинення "Суха балка", залізорудна шахта ім. Артема, ІнГЗК і десятки інших. Скандальні податкові ініціативи влади можуть призвести не тільки до закриття бізнесів, недонадходжень у бюджет і погіршення інвестиційного клімату, а й до безробіття для десятків тисяч українців, масової еміграції за кордон, соціальної напруженості в містах.

Тютюнники, ГЗК і навіть Rozetka: Найбільші компанії України можуть закрити через податкові ініціативи "зеленої" влади
Офіс президента України

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

У зв'язку з різким посиленням фіскального тиску на бізнес, яке почнеться з ухваленням законопроектів № 1210 і 1210-1, в Україні можуть закрити десятки підприємств. Зокрема, уже припинила роботу своєї української фабрики British American Tobaсco. Про намір переглянути роботу своїх виробничих потужностей заявили інші великі табачники. Крім того, припинив роботу Дніпровський металургійний завод ім. Петровського. На межі припинення "Суха балка", залізорудна шахта ім. Артема, ІнГЗК і десятки інших. Скандальні податкові ініціативи влади можуть призвести не тільки до закриття бізнесів, недонадходжень у бюджет і погіршення інвестиційного клімату, а й до безробіття для десятків тисяч українців, масової еміграції за кордон, соціальної напруженості в містах.

Підуть ВАТ і РМ - Україна втратить понад 30 млрд грн податків

Український уряд має намір посилити фіскальний тиск на бізнес. У Раді вже зареєстровано низку відповідних законопроектів. Під роздачу потрапить як малий і середній бізнес, так і великий. Експерти прогнозують, що закривати в Україні будуть не тільки ФОПів, а й промислових гігантів.

На тлі подібних ініціатив один з найбільших платників податків у країні British American Tobaсco (ВАТ) закрила свою фабрику в Україні. Варто зазначити, що, за даними ДФС, у 2018 році ВАТ сплатила до бюджету 16,05 млрд грн податків, увійшовши до трійки найбільших платників податків. Раніше BAT через "непрогнозовану фіскальну і регуляторну політику уряду України" оголосила про плани до 2020 року перенести регіональний центр з Києва до Румунії. У компанії 112.ua уточнили, що роботу фабрики припинено на невизначений час і щодо точної дати її відновлення невідомо. Співробітники, незважаючи на те, що підприємство простоює, поки ще зарплату отримують, але тільки ПОКИ, підкреслив співрозмовник у компанії.

Новини за темою

У зв'язку з ухваленням 4 жовтня законопроекту № 1049, згідно з яким регулюється торговельна націнка на сигарети і ціни на них можуть підвищити на 40% уже з січня 2020 року, про можливе закриття своїх підприємств заявили й інші великі донори українського бюджету – Philip Morris (РМ) і JTI. У PM уточнили, що компанія серйозно стурбована нормами законопроекту № 1210 і планом підвищення ставок акцизного збору на сигарети. Якщо держава так раптово, не обговорюючи з бізнесом, ухвалює ініціативи, що можуть призвести до скорочення легального ринку, вона буде змушена переглянути роботу своїх потужностей в Україні, запевняють у "Філіп Морріс Україна". Компанія в 2018 році сплатила податків на 14,8 млрд грн (17,2 млрд грн до бюджетів усіх рівнів). Це п'ятий за величиною платник податків у країні.

Як відомо, законопроектом № 1210 передбачено підвищення акцизу на сигарети, що призведе до зростання цін у 2,5-3 рази - до 80-100 грн за пачку сигарет. За словами директора із зовнішніх зв'язків "Філіп Морріс Україна" Наталії Бондаренко, збільшення цінового розриву з країнами-сусідами і низька купівельна спроможність громадян призведуть до різкого зростання контрабанди. За оцінками компанії, обсяг нелегального ринку може сягнути 27 млрд сигарет, близько 59% легального ринку. Таким чином, у легальних виробників значно впадуть обсяги продажу, а держава не отримає очікуваних надходжень від акцизного податку. "Ми вже бачимо наслідки політики 30-40-відсоткового підвищення ставок акцизу протягом минулих 4 років. Нелегальний ринок за цей період зріс усемеро. Вважаємо, що підвищення ставок акцизного податку на 150% не дасть змогу утримати легальний ринок на тому рівні, яким він є сьогодні", - підкреслила Наталія Бондаренко.

Законопроектом № 1210 також пропонують учетверо збільшити ставки оподаткування для табаковмісних виробів для нагрівання, а також змінити підхід до оподаткування цієї категорії тютюнових виробів, які є бездимною альтернативою куріння. За даними тютюнових компаній, уже понад 400 тис. курців в Україні та 11 млн людей у світі відмовилися від куріння сигарет на користь технологій нагрівання тютюну. Істотне подорожчання продукції може підштовхнути їх до відмови від технологій, завдяки яким організм зазнає значно меншого впливу токсичних речовин, і повернути їх до старих звичок. З 2008 року PM інвестувала в продукти з потенціалом зниження ризику (IQOS) понад 6 млрд дол. BAT витратила на дослідження та розроблення за своєю технологією нагрівання тютюну GLO 2,5 млрд дол. протягом останніх 6 років.

Закриються ГЗК і шахти - на вулиці опиняться тисячі людей

Законопроект № 1210 створив серйозні проблеми і для підприємств металургійної галузі. Про загрозу припинення роботи залізорудної шахти ім. Артема у разі підвищення ренти на видобуток залізної руди згідно із законопроектом № 1210 заявив металургійний комбінат "Арселорміттал Кривий Ріг". Про це сказав заступник генерального директора комбінату Володимир Ткаченко, виступаючи на засіданні робочої групи комітету ВР з податкової та митної політики. На шахті працює понад тисяча осіб. На початку жовтня було припинено Дніпровський металургійний завод ім. Петровського ("Петрівка"). Про необхідність переглядати на 2020 рік бюджети і плани модернізації, ефективного управління персоналом заявив гендиректор Інгулецького ГЗК Олександр Герасимчук. У зв'язку з важкою економічною ситуацією на ГЗК "Суха Балка" керівництво змушене перевести апарат управління на триденний режим роботи з 1 грудня. Про це 112.ua розповів голова незалежної профспілки підприємства Сергій Барабащук. "Якщо законопроект № 1210 буде ухвалено, ситуація погіршиться, робота підприємства опиниться на межі припинення, а 2,5 тисячі співробітників будуть змушені шукати роботу", - сказав він, підкресливши, що для Кривого Рогу підприємства ГМК є містотворчими.

Новини за темою

Промисловці зазначають, що у зв'язку зі спробами парламентарів ухвалити зміни до Податкового кодексу країни податкове навантаження на видобуток руди зросте вп’ятеро. Тобто випускати продукцію за умови підвищення рентних платежів та подвійного оподаткування продуктів перероблення стане невигідно. "Останнім часом кон'юнктура на світовому ринку давала змогу українським ГЗК працювати маржинально, але якщо ренту буде підвищено так, як це пропонують у законопроекті № 1210, у багатьох підприємств виникнуть серйозні проблеми", - сказав 112.ua голова відділу аналітики Adamant capital Костянтин Фастовець. Він зазначив, що великі підприємства з низькою собівартістю, можливо, залишаться на плаву, але ті, в яких собівартість продукції є високою, будуть змушені припинити роботу.

Як повідомлялося, через підвищення рентної плати прогнозують закриття третини вітчизняного виробництва. Крім того, Україна втратить 70% експорту руди і, як наслідок, близько 30% всіх валютних надходжень. Залізнична галузь у цьому разі може втратити 40% обсягів вантажоперевезення. Збільшення вартості видобутку залізної руди в Україні призведе до зростання трудової міграції, підкреслюють експерти. Згідно з дослідженням одного з представників четвірки світових аудиторів – PWC, податкові ініціативи, закладені в законопроектах № 1210 та № 1210-1, зроблять видобуток руди в Україні вдев’ятеро дорожчим, ніж у Росії.

При цьому, як відомо, № 1210 залишає незмінною ставку ренти для марганцевої руди, яку видобувають ГЗК олігарха Ігоря Коломойського, котрий має величезний вплив на команду Зеленського.

"Якщо № 1210 буде ухвалено в нинішньому вигляді, практично всі ГЗК виявляться неконкурентоспроможними, багато з них будуть змушені згортати виробництво. 70% експорту буде втрачено. За розрахунками, якщо № 1210 буде ухвалено в початковій редакції, можна буде говорити про закриття кожного третього робочого місця в гірничо-металургійному комплексі", - сказав 112.ua народний депутат Муса Магомедов.

Це призведе до масового відпливу фахівців за кордон, попереджають в листі президенту Володимиру Зеленському голова Федерації металургів України Сергій Біленький і керівник Центрального комітету профспілки металургів і гірників Сергій Комишев. "Спочатку це буде удар по Кривому Рогу – молодь почне шукати нові міста і країни для життя, професіонали також виїдуть за кордон, і залишаться в нас тільки літні люди, які будуть тихо доживати свій вік. А потім вдарить і по Україні", – застерегли автори листа. Також зазначається, що в разі припинення ГЗК, без роботи залишаться люди, які працюють, у тому числі, у малому бізнесі, – продавці магазинів, працівники АЗС, майстри салонів краси та багато інших, оскільки гірники не матимуть грошей.

Про те, що підвищення ренти на видобуток залізної руди призведе до зростання соціальної напруженості на підприємствах галузі, попереджав і член Комітету з питань енергетики і житлово-комунальних послуг, голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець на засіданні робочої групи комітету Верховної Ради з податкової та митної політики. За його словами, різке підвищення рентних платежів погіршить фінансові показники гірничо-збагачувальних комбінатів і шахт. "У такому разі буде низька зарплата працівникам, погіршиться можливість виконання соціальних зобов'язань адміністрацією, і це призведе до зростання соціальної напруженості в трудових колективах", - сказав Волинець, підкресливши, що це сприятиме подальшому збільшенню трудової міграції з України.

Закрити можуть навіть Rozetka

Значно обурюються підприємці також через інші податкові ініціативи влади, які виникають останнім часом доволі раптово і несподівано. Великий скандал вибухнув у зв'язку з посиленням податкового тиску на фізичних осіб-підприємців. Закони про введення програмних реєстраторів розрахункових операцій (РРО), електронних чеків і кешбека покупцям за незаконно виданий чек, які підписав Зеленський, поставили перед загрозою закриття підприємства з послуги таксі та інтернет-магазини.

Новини за темою

Напередодні перемовна група з боку ФОП висловила недовіру голові Націнвестради при президентові Юлії Ковалів і закликала Зеленського накласти вето на закони. Про закриття свого бізнесу попередив власник найбільшого в країні інтернет-магазину Rozetka Владислав Чечоткін. "…законопроекти № 1053-1 і № 1073, які було ухвалено Верховною Радою нібито з метою вивести бізнес з тіні та створити здорову конкуренцію, а насправді – для боротьби з бізнесом. Я впевнений, що закони в такому вигляді вб'ють десятки тисяч підприємців", - написав він на сторінці у Facebook.  

Така ситуація призведе до подальшої масової втечі інвесторів з країни, підкреслюють експерти. "Усе це не сприяє, звичайно ж, поліпшенню інвестиційного клімату в країні", - підкреслив Фастовець. У першу чергу підуть західні інвестори, для яких прозорість і прогнозованість фіскальної політики держави є головною умовою для роботи в країні, сказав експерт Дмитро Марунич.

Цікаво, що поки президент зазиває інвесторів, окремі "слуги народу" видавлюють їх з країни.

Чи вибере українська влада шлях залучення інвестицій і збереження промислового потенціалу, робочих місць, соціальної стабільності промислових агломерацій або ж піде на бездумні кроки з метою вирвати в бізнесу побільше грошей і задовольнити "хотілки" одіозного олігарха Ігоря Коломойського, котрого на ринку називають справжнім архітектором цих податкових проектів, стане відомо наступного тижня, коли скандальний законопроект № 1210 буде розглянуто в сесійному залі в першому читанні. "Законопроект № 1210 був у порядку денному минулого пленарного тижня, але його не встигли розглянути. Робочі групи щодо нього працювали попереднього тижня, але все вказує на те, що жодних змін до голосування в першому читанні внесено не буде. Відповідно, основна битва розгорнеться в сесійному залі. Ми очікуємо, що це відбудеться вже з 29 жовтня", - сказав 112.ua Муса Магомедов.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>