Тарифи - вгору: Наскільки зросте ціна на електроенергію для населення

Влада в Україні не перший рік висловлюють серйозну стурбованість ситуацією, при якій "низькі" ціни на електроенергію для населення штучно утримуються за рахунок промисловості. Нині питання знову постало на порядку і стоїть гостро. Не виключено, що на цей раз будуть реальні рішення уряду щодо ліквідації або зміни механізму, з допомогою якого ціни на електроенергію для населення зберігалися на нинішньому рівні (ПСО). Якщо це станеться, тариф для домогосподарств збільшиться в 1,5-2 рази, а ціна для промисловості впаде на 15-20%.

Тарифи - вгору: Наскільки зросте ціна на електроенергію для населення
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Влада в Україні не перший рік висловлюють серйозну стурбованість ситуацією, при якій "низькі" ціни на електроенергію для населення штучно утримуються за рахунок промисловості. Нині питання знову постало на порядку і стоїть гостро. Не виключено, що на цей раз будуть реальні рішення уряду щодо ліквідації або зміни механізму, з допомогою якого ціни на електроенергію для населення зберігалися на нинішньому рівні (ПСО). Якщо це станеться, тариф для домогосподарств збільшиться в 1,5-2 рази, а ціна для промисловості впаде на 15-20%.

Тривожні дзвіночки

Останні кілька тижнів у Міністерстві енергетики та захисту навколишнього середовища регулярно проходять наради, на яких обговорюється питання необхідності скасування механізму, з допомогою якого ціни для населення утримуються в межах 90 коп. кВт/год (на перші 100 кВт), тоді як для промисловості вони коливаються в межах 1,5-2 грн кВт/годину, залежно від сегмента оптового ринку. Якщо до недавнього часу це питання викликало занепокоєння влади у зв'язку з ситуацією крос-субсидування, яке оцінювалося до введення ринку на рівні 36 млрд грн в рік, а в 2020 році зросте до 40 млрд грн, за даними першого заступника голови комітету з питань енергетики і житлово-комунальних послуг Олексія Кучеренка, то зараз ситуація ускладнюється ще й загрозою можливого банкрутства держкомпанії "Гарантований покупець" (ГАРПОК), яка забезпечує механізми розрахунків, завдяки яким і існує спеціальна ціна для населення.

Як повідомлялося, ще в середині жовтня ГАРПОК заявив про можливі проблеми, які можуть виникнути в розрахунках з зеленої генерацією. Обов'язок здійснювати ці розрахунки за тарифом, який встановлений на одному з найвищих в Європі рівні, були передані від "Укренерго" цій держкомпанії у зв'язку з бажанням уряду знизити ціну для промисловості (після введення ринку підскочила на 40%), зберігши при цьому незмінною ціну для населення. На ділі механізм потрібним чином не запрацював. Згідно зі сценарієм "максимальний", який розрахували в Міністерстві енергетики та захисту навколишнього середовища з урахуванням обсягів виробництва електроенергії об'єктами альтернативної "зеленої" енергетики, дефіцит коштів ГАРПОК в 2020 році очікується вже на рівні 24,1 млрд грн.

Новини за темою

В якості можливого виходу з ситуації влада обговорює можливості ввести обмеження для "зеленої генерації". Зокрема, мова йде про реструктуризацію (зниження рівня "зелених тарифів") зі збереженням терміну підтримки для існуючих станцій, що повинно дати додатково 3,4 млрд грн, за умови зниження тарифу для сонячних електростанцій на 20%, а для вітрових – на 10%. Такий варіант можливий при умові згоди 50% гравців ринку. Також розглядається варіант скасування pre-PPA (що означає, що введені в експлуатацію в 2020 році станції не отримають "зелений тариф"), крім того, введення більш високих квот на аукціони і введення 100% відповідальності за небаланс поновлюваних джерел енергії. Останнє означає, що вони не будуть отримувати, як зараз, компенсацію за вироблену електроенергію, незважаючи на те, прийнята вона в об'єднану енергосистему чи ні. Як відомо, у зв'язку з аномально високими температурами "Укренерго" став обмежувати надходження електроенергії від ВДЕ.

Якщо брати до уваги той факт, що основними власниками ВДЕ на сьогоднішній день є в основному представники великих і впливових груп, спроби домогтися обмежень для їх "зеленого бізнесу" виглядають як малореальні. Єдина альтернатива, яка є в цій ситуації у влади – піти на скасування механізму (ПСО), за рахунок якого зберігається на нинішньому рівні тариф на електроенергію для населення. І якщо проаналізувати заяви чиновників, зроблені останнім часом, можна вважати, що ймовірність вибору саме цього варіанту врегулювання проблеми висока як ніколи.

Про необхідність зрівняти ціни для промисловості і населення заявив в ефірі "Свободи слова" на ICTV Валерій Тарасюк, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг. Варто відзначити, що в цьому ж ефірі брали участь міністр енергетики і навколишнього середовища Олексій Оржель і голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус. Вони уважно слухали голову НКРЕКП і не висловлювали протесту.  

"У нас зарплати не будуть європейськими, якщо ми не побудуємо ринок, якщо не переможемо перехресне субсидування, і це можна довести на простому прикладі. Це самообман, що ми платимо найнижчий тариф на електроенергію. Ми його платимо в ціні товару: ми платимо низький тариф, за нас його сплачує хлібозавод, закладає ціну на хліб, ми купуємо хліб за завищеною ціною, а хлібозавод ще і втрачає конкурентоспроможність — і це ланцюгова реакція", — сказав Тарасюк. Він також назвав явище крос-субсидування раковою пухлиною для української економіки: "Іншого шляху, ніж вирівняти ціни для населення та для промисловості у довгостроковій і навіть у середньостроковій перспективі не існує".

"Заяву нового голови Нацкомісії слід сприймати з великою увагою. Це одна з перших його заяв з моменту призначення на посаду. І я б сприймав її не просто як декларацію про наміри, а як програмну заяву", - сказав 112.ua директор ExPro Electricity Геннадій Кобаль. "Закон "Про ринок електроенергії" прямо, підкреслюю, зобов'язував НКРЕКП припинити перехресне субсидування до запуску ринку в оптовому сегменті з 1 липня. Попередній склад комісії цього не зробив, не виконав норму закону", - сказав, відповідаючи на запитання кореспондента 112.ua, в. о. голови "Укренерго" Всеволод Ковальчук на прес-конференції наприкінці минулого тижня. Критикував ПСО на минулому тижні і президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський: "До 1 липня НКРЕКП повинна була усунути перехресне субсидування, тому якщо б і залишалося ПСО, то вони не були б в розмірі тих 90%, які нині покладено на "Енергоатом".

Новини за темою

"Рішення про вирівнювання цін на електроенергію для населення з цінами для промисловості назріло давно. Але влада колишня і нинішня не наважувалися на такий крок у зв'язку з виборами", - зазначив Кобаль.

Наскільки виростуть ціни на електроенергію

Якщо влада дійсно вирішить зберегти тариф і нинішні вигідні умови для "зеленої енергетики" за рахунок підвищення тарифу для населення, то для побутових споживачів ціни зростуть, а для промислових підприємств вони впадуть.

"У разі скасування ПСО і вирівнювання цін на електроенергію для населення, вони можуть зрости в 1,5-2 рази", - впевнений Кобаль. Він підкреслив, що це політичне рішення і непопулярний крок. "Безумовно, це сильно підірве довіру до влади. Для населення це буде дуже чутливе підвищення, більш чутливе, чим навіть підвищення цін на газ: електроенергією люди користуються не сезонно, а постійно. І якщо газом користуються не всі, то електроенергія в побуті буквально незамінна, це не тільки світло в будинку, але і всі побутові прилади, які працюють від електроенергії", - сказав 112.ua директор ExPro Electricity.

Для промисловості ціни істотно знизяться. Станеться це, зокрема, за рахунок виходу на вільний ринок "Енергоатому" з його недорогою електроенергією, сказав Кобаль. Зараз, згідно з чинною постановою Кабміну, 90% виробленої "Енергоатомом" електроенергії реалізується для потреб ПСО. Кобаль зазначив, що крім атомної генерації зниженню цін буде сприяти імпорт електроенергії з Білорусі і Росії, завдяки яким ціни вже знизилися на 5-7%. Зрозуміло, що такий розвиток подій буде невигідним для теплової генерації.

Зараз "Енергоатом" продає електроенергію для потреб ПСО за ціною на межі собівартості – близько 56 коп., при цьому, за словами Недашковського, це ціна без урахування податків і тарифу на диспетчеризацію. Президент "Енергоатому" підкреслив, що в разі виходу держкомпанії в сегмент двосторонніх договорів (зараз вона може торгувати від продажу по ПСО 10% від обсягу виробництва тільки в сегменті ринку "на добу вперед"), ціни для промисловості істотно знизяться і будуть набагато нижчими від тих, за якими споживачі купують електроенергію в тепловій генерації нині. Точну ціну Недашковський не назвав, зазначивши, що вона може бути і 1,5 грн кВт/год. Він також зазначив, що обсяги виробленої "Енергоатомом" електроенергії – істотні. Після завершення модернізації компанія зможе покривати і обсяг споживання населення та першої десятки великих промислових підприємств. В цілому, в разі скасування ПСО, ціни для промисловості можуть знизитися на 15-20%, заявив Владислав Ковальчук на прес-конференції.

Варто відзначити, що на тлі бенефісу промисловості і "зеленої генерації" для населення підвищення тарифів у платіжках може відбутися в розпал опалювального сезону, коли неплатежі і без того зашкалюють. До того ж, на тлі зростання на 20-30% тарифів на гарячу воду і тепло у разі очікуваного підвищення тарифу на транспортування газу магістральними трубопроводами і в мережах операторів газорозподільних мереж.

Буде формула

Експерти вважають, що, побоюючись соціального вибуху, на повне скасування ПСО і вирівнювання тарифів для промисловості і населення влада все ж не зважиться. Рішення загрожує і великим навантаженням на видаткову частину бюджету у зв'язку зі зростанням обсягів фінансування субсидій для незахищених верств населення, зазначив експерт ринку електроенергії Віктор Березін. "Швидше за все уряд, як і з газом, введе формулу, за допомогою якої ціни будуть прив'язані до ринкових. Також не виключено, що підвищення буде поетапним. Зокрема, по газу перехід до формули ціноутворення, прив'язаної до хабів, зайняв практично 4 роки", - впевнений Геннадій Кобаль.

За словами Недашковського, влада може змінити механізм ПСО, зменшивши частку зобов'язань "Енергоатому". За його словами, спочатку розглядався варіант зобов'язати держкомпанію продавати 50% виробленої електроенергії на потреби ПСО, але при попередньому уряді під політичним тиском був затверджений варіант 90%. Зараз держкомпанію влаштовує і зменшення зобов'язань до 75% з правом продавати частину електроенергії в сегменті двосторонніх договорів. У цьому разі зростання цін на електроенергію для населення буде не таким істотним, як у випадку повного скасування ПСО.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>