"Талібан Хан" виграв вибори в Пакистані: Наслідки для України та Заходу

Зміна влади в Пакистані є об'єктом уваги України, оскільки Ісламабад це давній покупець вітчизняної продукції оборонно-промислового комплексу. З часів незалежності Київ звик працювати з представниками "Мусульманської ліги" або "Народної Партії Пакистану", які до недавнього часу поперемінно перебували при владі в країні Південної Азії

"Талібан Хан" виграв вибори в Пакистані: Наслідки для України та Заходу
Імран Хан Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Зміна влади в Пакистані є об'єктом уваги України, оскільки Ісламабад це давній покупець вітчизняної продукції оборонно-промислового комплексу. З часів незалежності Київ звик працювати з представниками "Мусульманської ліги" або "Народної Партії Пакистану", які до недавнього часу поперемінно перебували при владі в країні Південної Азії

На минулих парламентських виборах в Пакистані найбільше голосів отримала правоцентристська популістська партія "Техрік-е-Інсаф" ("Пакистанський рух до партії справедливості") колишнього капітана збірної Пакистану з крикету Імрана Хана. Політична кар'єра Хана розвивається з 1996 р., але тільки за підсумками цих виборах його партії вдалося набрати найбільше місць у парламенті. Партії "Техрік-е-Інсаф" дістанеться 116 з 272 місць. Поки рано говорити про остаточну перемогу Імрана Хана, оскільки даної кількості місць недостатньо для формування парламентської більшості (137 місць) і колишньому спортсмену доведеться домовлятися про формування коаліції зі своїм опонентом – лідером "Народної Партії Пакистану" Білавалом Бхутто (43 місця). Голова партії влади "Мусульманська ліга" Шахбаз Шаріф, який втратив на цих виборах більше половини місць, визнав поразку і висловив готовність піти в опозицію.

Плани у Імрана Хана наполеонівські. Він хоче вивести Пакистан з кризи, провести модернізацію країни, економічну лібералізацію і побудувати державу з розвиненою соціальною системою, побороти бюрократію, корупцію, зменшити вплив військових на політичне життя країни. Пакистанський мільйонер поєднує у своєму світогляді та способі життя прихильність мусульманським цінностям з публічністю та ліберальними поглядами. Імран Хан є відомою персоною серед істеблішменту у Великій Британії. Він здобув вищу освіту в Лондоні. Іноді виступає на заходах британського аналітичного центру Chatham House. З молодості заробив собі репутацію любителя жінок і гучних вечірок. Поки можна лише припускати, куди поведе Імран Хан свою державу: 193-мільйонний Пакистан з ядерним арсеналом, який розривається економічною нестабільністю, з систематичними терактами ісламських екстремістів і територіальними суперечками з Індією.

Імран Хан Reuters

Талібан Хан: друг чи ворог Америки?

На Заході насторожено зустріли результати пакистанських виборів. Прес-секретар Держдепартаменту США Хізер Ноєрт заявила, що мали місце обмеження на свободу вираження та зборів під час передвиборної кампанії. Місія спостерігачів з Євросоюзу зробила висновок, що в цьому році виборча кампанія в Пакистані була гіршою, ніж в 2013 р. (тоді перемогла "Мусульманська Ліга"), оскільки не у всіх партій були рівні можливості для участі в політичному процесі. Аналогічної думки притримується Комісія з прав людини Пакистану. Деякі американські мас-медіа порівнюють Хана з президентом США Дональдом Трампом, вважаючи, що у експресивних політиків надто багато спільного в плані бачення внутрішньої політики.

Новини за темою

Однак це не означає, що американо-пакистанські відносини чекають райдужні перспективи. Ще до перемоги на виборах партії "Техрік-е-Інсаф" Трамп стверджував, що керівництво Пакистану не принесло США нічого, крім брехні і розчарування, і він не хоче бачити пакистанських мігрантів у себе в країні. Пакистанців дратує те, що американські республіканці сконцентрувалися на налагодженні відносин з Індією – давнім військово-політичним супротивником Ісламабаду. Лідер "Техрік-е-Інсаф" не згоден з заявами американського президента про те, що Пакистан робить недостатньо для боротьби з тероризмом. Імран Хан критично ставиться до військово-політичної стратегії США в Афганістані. Він виступає проти участі Пакистану в "чужих війнах", включаючи афганську кампанію США.

Протягом багатьох років пакистанський політик виступав проти ліквідації американськими військовими лідерів талібів з допомогою бойових дронів в прикордонних районах Пакистану і Афганістану, оскільки вони стають причиною акцій відплати і підривають мирний процес. Після усунення в 2013 р. старшого командувача організацією "Техрік-е-Талібан" Валі-ур-Рехмана Імран Хан заявив, що він був прихильником миру і його смерть спровокувала відповідні терористичні атаки талібів проти пакистанських військових. Він назвав НАТО групою західних лібералів, які жадають крові. У своїй риториці Імран Хан сконцентрувався на критиці Америки, західного способу життя і глобальної війни проти тероризму. Він пропонував відкрити офіс Талібану в Пакистані, схвалював правову систему радикальних ісламістів. Імран Хан зробив пожертвування в медресі (мусульманський навчальний заклад) Самі уль-Хака, який вважається "батьком" Талібану.

Імран Хан на кордоні з Афганістаном, 1992 рік Reuters

За достатньо толерантне ставлення до талібів політика прозвали "Талібан Хан". Хоча Імран Хан ніколи не був ісламським фундаменталістом. Він розраховує привернути до себе талібів, щоб вони сприймали його як людину, близьку по духу, і домовитися з ними про тривалий мир і припинення терористичної діяльності на території Пакистану. Імран Хан намагається вплинути на те, щоб Пакистан не асоціювався з війною США в Афганістані. У талібів ставлення до Імрана Хана неоднозначне. Як повідомляло видання "Аль-Джазіра", в 2012 р. таліби вважали Хана невірним за його ліберальні погляди. У той же час в 2014 р. терористи запропонували його кандидатуру в якості посередника в переговорах з урядом. Тоді Імран Хан відмовився від цього. Зближення Трампа і Хана можливо в тому випадку, якщо США знадобиться посередник у переговорах з талібами. Нещодавно адміністрація Трампа прийняла рішення сконцентруватися на обороні великих міст в Афганістані і шукати можливості для прямих переговорів з талібами. Глава місії НАТО в Афганістані генерал Джон Ніколсон підкреслив, що США готові обговорити з Талібаном роль міжнародних сил. Таліби відмовляються вести переговори з афганським урядом і хочуть говорити тільки з США, вимагаючи виведення американських військ з країни в якості умови для мирного врегулювання.

Якщо США не зможуть домовитися з талібами, то тоді вони продовжать робити ставку на спільні військові операції з Афганською національною армією проти ісламських екстремістів. Втім, силовий сценарій у відносинах з талібами не виключає навіть Імран Хан. У 2013 р. він обіцяв підтримати військову операцію проти пакистанських талібів, якщо переговори не дадуть результатів. З тих пір минуло п'ять років і зараз політик дає талібам другий шанс. У разі провалу схилити Талібан до миру за допомогою дипломатичних зусиль, Трамп і Імран Хан напевно можуть об'єднати зусилля проти спільного супротивника. В іншому випадку в пакистанському суспільстві буде зростати невдоволення новим лідером, який не здатний захистити громадян від терористичної загрози, чим скористаються опозиційно налаштовані військові і організують державний переворот. У Пакистані досить сильні позиції регіональних кланів, які мають сильні позиції в армії і економіці і не згодні з програмою Імрана Хана.

Карикатура, яка висміює зв'язки Імрана Хана з Талібаном pakistantoday

Техрік-е-Інсаф: сюрприз сусідам Пакистану

Новини за темою

Під час передвиборної кампанії Імран Хан обіцяв врегулювати існуючі проблемні питання у відносинах з сусідніми державами, в тому числі з Індією. З 1947 р. між країнами сталося п'ять воєн в оспорюваному штаті Джамму і Кашмір, в районі льодовика Сиачен і на території сучасної держави Бангладеш. Штат Джамму і Кашмір фактично розділений на індійську та пакистанську частини. Індія утримує в Кашмірі військове угруповання з 300 тис. чол. Пакистан спонсорує кашмірських моджахедів, які хочуть відокремитися від Індії. Бойовики-мусульмани просочуються через лінію розмежування і влаштовують теракти. Відносини між двома країнами ускладнюють ісламські екстремісти, які нападають на військові бази в прикордонних районах Індії з території Пакистану.

На днях Імран Хан підкреслив важливість торговельних відносин з Індією і висловив бажання обговорити кашмірську проблему. Він закликав індусів зробити крок на зустріч Пакистану, після чого пакистанці зроблять два кроки на зустріч Індії. У 2017 р. товарообіг Індії і Пакистану склав 2,6 млрд дол. Торговельний потенціал розкрито не повністю. Якби не політичні суперечності, то щорічний обсяг двосторонньої торгівлі міг би досягати 20-40 млрд дол. Пакистан в п'ять разів більше імпортує продукції з Індії (в основному продукція машинобудування), а не навпаки. Хоча є передумови для змін у зворотний бік. В останні роки в Індії зростає попит на пакистанський цемент. В Індії з недовірою ставляться до Імрана Хана, як і до будь-якого пакистанського політика. У відповідь на пропозицію Імрана Хана почати переговори щодо врегулювання збройного конфлікту в Кашмірі, в міністерстві закордонних справ Індії висловили зацікавленість в процвітанні і прогресивному Пакистані, у якого хороші відносини з сусідами. Деякі індуси все ж сприймають Імрана Хана та його партію в якості "п'ятої колони" Талібану в Пакистані.

Імран Хан і прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді pakistantoday

Партія "Техрік-е-Інсаф" далеко не подарунок для Китаю, який традиційно сприймає Пакистан в якості союзника у протистоянні з Індією. З першого погляду може здатися, що антиамериканізм Імрана Хана і пріоритет на зміцненні зв'язків з сусідніми державами як ніколи до речі для Піднебесної в умовах похолодання відносин з США. Пакистан цікавий Китаю як ворота в Індійський океан. Існує проект Китайсько-пакистанського економічного коридору (CPEC) – транспортного маршруту, який дозволить з'єднати Сіньцзян-Уйгурський автономний округ (КНР) з пакистанським портом Гвадар у Аравійському морі. Сума даного проекту становить 57 млрд дол. Проект націлений на розвиток транспортної інфраструктури і сільського господарства в штатах Пенджаб, Сінд і Белуджистан. Однак, на відміну від "Мусульманської ліги", партія "Техрік-е-Інсаф" скептично ставиться до реалізації цього проекту. Проти реалізації проекту виступало місцеве самоврядування провінції Хайбер-Пахтунхва, де домінувала партія "Техрік-е-Інсаф". У партії впевнені, що CPEC це прояв корупції і марна трата грошей, які можна вкласти у сферу освіти та охорони здоров'я.

Партія "Техрік-е-Інсаф" могла спеціально ставити під сумнів реалізацію проекту CPEC для того, щоб розташувати до себе населення провінцій Белуджистан і Сінд. Під реалізацію китайського проекту відводились сільськогосподарські землі, а деяким місцевим жителям довелося б переселитися в інші райони. Імран Хан набиває собі ціну в очах китайських партнерів і чекає від них дивідендів в обмін на згоду реалізувати CPEC. Він вже заявив про те, що хоче спрямувати у Китай делегацію фахівців для вивчення досвіду Китаю в сфері управління і вирішення проблеми бідності населення. Також він заявив, що буде залучати іноземні інвестиції для реалізації проекту транспортного коридору та створення робочих місць для пакистанців. Імран Хан дав зрозуміти китайському керівництву, що у нової влади Пакистану немає бажання вкладати в реалізацію CPEC і їм набагато простіше побудувати транспортний коридор за свій рахунок і інвестувати кошти в розвиток пакистанських регіонів.

Шанси України порозумітися з Імраном Ханом

Українській владі доведеться налагоджувати відносини з абсолютно новими людьми у владі в Пакистані. Адже за роки незалежності ми звикли взаємодіяти виключно з урядами "Мусульманської ліги" і "Народної Партії Пакистану". Зберегти характер відносин з Пакистаном, а ще краще – домогтися активізації військово-технічного співробітництва, є важливим завданням української дипломатії. Пакистан вже давно купує українську зброю. У 90-х діяв контракт на постачання до Пакистану 320 танків Т-80УД виробництва Харківського заводу ім. Малишева на суму 650 млн дол. У липні 2017 р. пакистанський посол Атар Аббас висловив зацікавленість у придбанні понад 100 танків "Оплот". Планувалася модернізація бронетехніки пакистанської армії на українських підприємствах.

Три шлюби Імрана Хана в одній картинці pakistantoday

Певні перспективи для налагодження відносин існують. У Імрана Хана досить стримане ставлення до Росії. У минулому році під час інтерв'ю виданню Express News він заявив, що Росією править диктаторський режим і тому там ніхто не бореться з корупціонерами. У 1999 р. Імран Хан написав листа тодішньому генсеку ООН Кофі Аннану, в якому засудив пасивність і байдужість міжнародної організації до проблеми Чечні, де росіяни знищували місцеве населення. Він підкреслив, що не зважаючи на те, що ООН запровадила санкції проти Талібану, вона не зробила нічого для того, щоб припинити різанину, яку Росія влаштувала в Чечні. Тоді члени партії "Техрік-е-Інсаф" влаштували акції протесту і деякі з них скандували "Смерть Росії". Тоді Імран Хан позиціонував себе як захисник мусульман від російського свавілля. На сучасному етапі об'єктом свавілля і агресії Росії є громадяни України, у тому числі мусульмани – кримські татари, яких російська влада і колабораціоністи піддають репресіям в анексованому Криму. Незгода з агресивною політикою Росії є одним з об'єднуючих факторів для налагодження відносин України з новою владою Пакистану.

Проте є і негативні сигнали для України. Практично весь час своєї незалежності Пакистан знаходився в орбіті впливу США і Китаю. На тлі загравань Росії з Індією це було досить логічним. Однак Дональд Трамп кинув виклик Китаю і намагається встановити більш тісні відносини з Індією. Відносини Пакистану та Сполучених Штатів зараз поступово погіршуються. Ісламабаду не подобається значне поліпшення американо-індійських відносин. Оскільки США згорнули військову допомогу Пакистану, налагоджуючи подальше співробітництво з Індією, влада країни стурбована можливим погіршенням пакистанських позицій в Південній Азії. Крім того, США продовжують нападки на Пакистан, звинувачуючи його у співпраці з терористичними організаціями. На початку грудня 2017 року Ісламабад засудив рішення Трампа про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю. Природно, що в такій ситуації Пакистан буде шукати все більш активних контактів з Китаєм і з Російською Федерацією. Москві ж треба кудись продавати продукцію свого ВПК. Індія, раніше традиційний ринок Москви, поступово переорієнтовується на американські озброєння. У 2014 році Москва і Ісламабад підписали договір про військово-технічне співробітництво, який включає положення про продаж бойових вертольотів МІ-35. Крім того, Москва і Ісламабад почали переговори про продаж винищувача СУ-35, бойового літака дальнього радіусу дії.

Цікаво, як Імран Хан буде лавірувати в непростому квадраті Індія-Китай-Росія-США, і чи Україні вдасться не втратити у відносинах з Пакистаном.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>