banner banner banner banner

Так далі жити не можна: Саудівська Аравія пішла на радикальні реформи

Ер-Ріяд оприлюднив план з порятунку країни від нафтової залежності до 2020 року. Реформи будуть неможливі без зростання податків і скорочення субсидій, що може уповільнити економічне зростання, кажуть експерти

Так далі жити не можна: Саудівська Аравія пішла на радикальні реформи
Reuters

РБК

Російське інформаційне агентство

Ер-Ріяд оприлюднив план з порятунку країни від нафтової залежності до 2020 року. Реформи будуть неможливі без зростання податків і скорочення субсидій, що може уповільнити економічне зростання, кажуть експерти

Оригінал на сайті "РБК"

Вже до 2020 року Саудівська Аравія "зможе жити без нафти", оголосив син саудівського короля Сальмана Мухаммед бен Сальман. У понеділок він представив уряду план реформ до 2030 року, що отримав назву "Бачення 2030". Кабінет без заперечень схвалив його, і документ був підписаний королем Сальманом. В інтерв'ю телеканалу Al-Arabiya принц Мухаммед заявив, що розроблений ним план буде реалізований за будь-яких цін на нафту — великих витрат його реалізація не потребує. Саудівський фондовий індекс TASI у понеділок виріс на 2,5%.

Новини за темою

Син короля і заступник наслідного принца Мухаммед бен Сальман очолює Раду зі справ економіки та розвитку — ключовий орган економічного планування в країні, який в тому числі курирує роботу найбільшої в світі нафтової компанії — державної Saudi Aramco. ЗМІ називають Мухаммеда улюбленим і найвпливовішим сином короля Сальмана, який зійшов на престол на початку 2015 року. Після провалу переговорів про замороження цін в Досі Bloomberg і FT писали, що тепер саме принц Мухаммед, а не міністри-технократи визначає політику королівства на нафтовому ринку.

Фонд реформ

Головним інструментом, який повинен позбавити країну від нафтової залежності, стане суверенний інвестиційний фонд Public Investment Fund, переформатуванням якого займається принц Мухаммед. Основні параметри фонду були відомі заздалегідь, у понеділок принц тільки уточнив їх. Загальний обсяг фонду повинен скласти 2 трлн дол. В його активи увійдуть великі державні підприємства — не тільки в промисловості, але і в нерухомості. Вони будуть акціоновані і частково приватизовані.

Акціонувати планується і саудівський оборонний холдинг, про створення якого нещодавно було оголошено. "Як ми можемо бути третьою в світі країною за витратами на озброєння і не мати власної військової промисловості?" — ставив риторичне питання бен Сальман в ході інтерв'ю. За його ініціативою Ер-Ріяд збирається створити холдинг під повним держконтролем, який об'єднав би всі військово-промислові підприємства країни. Після цього компанію планується зробити публічною, провівши її IPO на саудівській біржі.

Reuters

Виручені від продажу держактивів кошти Ер-Ріяд планує інвестувати в закордонні активи. Як заявив телеканалу Al-Arabiya принц Мухаммед, на фонд буде припадати близько "10% світового обсягу інвестицій".

Акціонування Saudi Aramco

Головним активом фонду має стати частка в найбільшій у світі за обсягом запасів і експорту нафтовій компанії Saudi Aramco. Зараз вона повністю належить державі. У понеділок принц підтвердив намір провести IPO найбільшої в світі нафтової компанії. Продавати Ер-Ріяд планує лише 5% акцій Saudi Aramco. Вони будуть розміщені на саудівській біржі Tadawul, а також на закордонних біржах, можливо в США, заявив Мухаммед. Решта 95% надійдуть у розпорядження Public Investment Fund. Раніше ЗМІ називали в якості ймовірної дати акціонування Saudi Aramco 2017 рік.

Reuters

Новини за темою

Принц Мухаммед заявив, що мова буде йти про "найбільший IPO в історії". Оцінити непублічну Saudi Aramco важко. Її виручка в 2014 році склала 378 млрд дол. Потенційну ринкову вартість компанії оцінюють не менше ніж у 1 трлн дол. — зараз так багато не стоїть жодна з публічних компаній на світовому фондовому ринку. Виручку Saudi Aramco в 2014 році Bloomberg виходячи із запасів (260 млрд барелів) і негативного прогнозу ціни на нафту (10 дол. за барель) оцінює не менш ніж в 2,5 трлн дол. У FT наводиться навіть оцінка в 10 трлн дол. Сам принц Мухаммед дотримується консервативної оцінки в 2 трлн дол.

Зелена карта ісламу

Іншою частиною програми реформ буде введення протягом п'яти років системи Green Card. Вона дозволить арабам і мусульманам з інших країн жити і працювати на території Саудівської Аравії тривалий час. "Це буде джерелом доходів для влади", — підкреслив бен Сальман. Він не уточнив, як цей план буде поєднуватися з давно прийнятою програмою "саудизаціі" місцевого бізнесу. Так як низькооплачуваною фізичною працею в королівстві зайняті в основному мігранти з Пакистану і Бангладеш (їх частка в населенні згідно перепису 2010 року становила 31%), а висококваліфіковані робочі місця займають запрошені з Заходу фахівці, Ер-Ріяд, як і інші країни Перської затоки, взяв курс на заміщення керівних посад місцевими кадрами. Тільки в минулу п'ятницю міністр праці Муфредж аль-Хакабані звітував про успіхи в "саудізаціі" телекомунікаційного сектора.

В рамках плану розвитку країни також планується залучати в Саудівську Аравію туристів. Зокрема, влада має намір побудувати найбільший в світі музей, присвячений ісламу.

Менше субсидій, більше податків

Владі доведеться скоротити субсидії для населення. Принц Мухаммед пообіцяв, що Ер-Ріяд постарається мінімізувати шкоду для жителів країни, зокрема буде надавати грошові допомоги сім'ям із середнім і низьким доходом. Однак він зазначив, що скорочення державних субсидій торкнеться всіх, включаючи і міністрів, і його самого. Це має принести до бюджету королівства близько 30 млрд дол. у рік. Мухаммед також прокоментував зростання тарифів на бензин та електроенергію, на яке королівство пішло після обвалу цін на нафту. За його словами, нові заходи не торкнулися звичайних громадян, чого не можна сказати про зростання тарифів на водопостачання. За оцінкою Джона Сфакіанакіса з дослідницького центру Gulf Research Center в Ер-Ріяді, рахунки за воду зросли у 5-6 разів.

Згідно з даними МВФ в даний час у королівстві субсидії на бензин, дизельне паливо, електроенергію і природний газ складають до 10% ВВП, або близько 60 млрд дол. у рік.

Новини за темою

Скасувавши субсидії, саудівська влада ще і введе нові податки, зокрема ПДВ і податок на розкіш, а також на напої з високим вмістом цукру. За рахунок цього дохідну частину бюджету планується збільшити ще на 10 млрд дол. у рік. Бюджет цього року в королівстві був зверстаний з дефіцитом 87 млрд дол.

Король Сальман Reuters

У той же час принц підкреслив, що Ер-Ріяд не збирається відмовлятися від раніше запланованих інфраструктурних проектів. Підтвердженням тому виглядає оголошення про початок будівництва через Червоне море автомобільного мосту Короля Сальмана довжиною 10 км і вартістю близько 4 млрд дол. В інтерв'ю Al-Arabiya принц Мухаммед заявив, що цей міст "з'єднає Європу та Азію і створить величезні можливості для будівельного бізнесу та інвестицій". У той же час витрати на розвиток транспортної мережі та інфраструктури з бюджету все-таки скоротилися в 2016 році на 63% (до 2015 року), до 6,4 млрд дол.

У 2016 році планується знизити бюджетний дефіцит з 16 до 13% ВВП порівняно з 2015-м. Крім того, Ер-Ріяд планує знизити рівень безробіття з 11,6 до 7%. Урізання бюджетних витрат вже дало свої плоди: якщо у 2015 році, за даними МВФ, бюджет королівства міг бути збалансованим при ціні на нафту марки Brent 94 дол. за барель, то в 2016 році — при 66 дол.

Реформи за рахунок низького росту

"Відхід від економіки, залежної від нафти, вкрай складний. Саудівська Аравія говорить про необхідність такого кроку вже кілька десятиліть, але поки не досягла великого прогресу в цьому напрямку. Принцу належить дуже складне завдання", — говорить Bloomberg професор техаського університету A&M Грегорі Гаус.

Експерти Міжнародного валютного фонду попереджають, що скорочення держвидатків спричинить зниження темпів економічного зростання. Згідно з опублікованою 25 квітня доповіддю МВФ в результаті скорочення бюджетних витрат темпи зростання несировинної економіки в нафтовидобувних країнах Перської затоки в 2016-2021 роках складуть лише 3,25% (у попередні десять років — у середньому 7,75% щорічно). За словами керівника департаменту МВФ щодо Близького Сходу і Центральної Азії Масуда Ахмеда, це може призвести до того, що до 2021 року в країнах регіону буде близько 3 млн безробітних. Ахмед в інтерв'ю Bloomberg відзначає, що уповільнення зростання - це "логічний наслідок скорочення бюджетних витрат".

Новини за темою

Разом з тим, зазначив Ахмед, в МВФ вважають, що Саудівська Аравія "на правильному шляху". "У поточних економічних умовах абсолютно необхідно мати план і цілі на середньострокову перспективу", — сказав представник МВФ.

Проблеми для реалізації саудівських реформ, на думку експертів, можуть створити і традиційні інститути королівства. Зокрема, на думку Джеймса Дорсі з Технологічного університету Наньяна, надалі принцу Мухаммеду обов'язково доведеться вносити зміни у відносини між саудівським правлячим будинком і ісламським ортодоксальним духовенством, чий консерватизм шкодить міжнародній репутації Саудівської Аравії.

Георгій Перемітін

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>