Таємний візит Помпео до КНДР - дипломатичний маневр Трампа

Завдання Помпео полягало у тому, щоб прояснити позицію Кім Чен Ина щодо майбутнього ракетно-ядерної програми КНДР і змалювати американську позицію з цього питання: повна денуклеарізація Корейського півострова і припинення розробки та випробування зброї масового знищення

Таємний візит Помпео до КНДР - дипломатичний маневр Трампа
Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Завдання Помпео полягало у тому, щоб прояснити позицію Кім Чен Ина щодо майбутнього ракетно-ядерної програми КНДР і змалювати американську позицію з цього питання: повна денуклеарізація Корейського півострова і припинення розробки та випробування зброї масового знищення

В американських ЗМІ мусується інформація про те, що кандидат на посаду держсекретаря США і колишній глава ЦРУ Майк Помпео на початку квітня здійснив таємну подорож до Північної Кореї і зустрівся з верховним керівником КНДР Кім Чен Ином. За даними CNN з посиланням на анонімні джерела, Помпео супроводжували тільки представники спецслужб. Президент США Дональд Трамп повідомив у Twitter, що зустріч Помпео і Кім Чен Ина минулого тижня відбулася гладко - було встановлено хороші відносини. За інформацією Трампа, зараз опрацьовуються деталі саміту, а денуклеарізація стане великим досягненням не тільки для усього світу, але і для Північної Кореї. Деталі переговорів Помпео і Кім Чен Ина не повідомляються.

Трамп готує Кім Чен Ина до розмови

Таємна поїздка Помпео до КНДР є дипломатичним маневром Трампа. Американський президент вирішив вивести свого північнокорейського колегу на чисту воду. У березні 2018 року було досягнуто домовленості про саміт США і КНДР на рівні глав держав. Судячи з усього, завдання Помпео полягало в тому, щоб прояснити позицію Кім Чен Ина щодо майбутнього ракетно-ядерної програми КНДР і змалювати американську позицію з цього питання: повна денуклеарізація Корейського півострова (перетворення на зону, вільну від ядерної зброї) і припинення розроблення та випробування зброї масового знищення. США, Південна Корея і Японія зацікавлені в тому, щоб Північна Корея добровільно закрила полігони, дослідницькі центри, які беруть участь у розробці і виробництві ядерної зброї, і стала без'ядерною державою назавжди.

За кілька днів до того, як стало відомо про таємну поїздку, виступаючи в Сенаті, Помпео заявив, що зустріч лідерів США і КНДР заплановано на травень-червень і вона повинна закласти основи денуклеаризації Північної Кореї у вигляді всеосяжної угоди. На його думку, Трамп і Кім Чен Ин повинні розробити умови, прийнятні для кожної зі сторін. Помпео повідомив, що США продовжують розглядати різні варіанти дій щодо КНДР, включаючи застосування військової сили. Помпео вважає, що північнокорейській владі не варто очікувати якихось вигод від переговорів, включаючи пом'якшення санкцій, поки вони не зроблять конкретні кроки щодо відмови від ядерного арсеналу. Мабуть, всі ці умови Помпео особисто повідомив Кім Чен Ину.

Новини за темою

Не випадково Трамп відправив до Північної Кореї саме його. Візит Помпео в Північну Корею мав неофіційний характер, оскільки 13 березня він пішов з посади директора ЦРУ, але досі не вступив на посаду держсекретаря після відставки Рекса Тіллерсона (виконує обов'язки заступник держсекретаря Джон Салліван). Його кандидатуру поки не затвердив повний склад Сенату США. Трамп скористався моментом перебування Помпео поза посадою і відправив його на неформальні переговори з північнокорейським лідером. Президент не хотів зайвого галасу в ЗМІ та американському істеблішменті.

Трамп спеціально зробив Помпео посередником у діалозі з Кім Чен Ином, оскільки за обов'язком служби в ЦРУ він точно володіє секретною інформацією, зокрема щодо північнокорейської проблеми. Помпео має репутацію "яструба" і як директор ЦРУ дотримувався жорсткої лінії стосовно Північної Кореї. Він критикував адміністрації попередніх президентів за те, що їм не вдалося змусити КНДР відмовитися від ядерної зброї, підтримував зміну політичного режиму в Країні ранкової свіжості. У січні 2018 року Помпео заявив, що КНДР зможе розробити ядерну зброю для нанесення удару по території США найближчими місяцями. Відправивши Помпео до КНДР, Трамп дав зрозуміти Кім Чен Ину, щоб він навіть не розраховував на поступки з боку США щодо ракетно-ядерної програми і дотримувався зговірливою позиції на переговорах. Про лідера судять за його оточенням. Тому спочатку Трамп познайомив Кім Чен Ина з майбутнім держсекретарем.

Розвідка для Південної Кореї

Не виключено, що одним із завдань колишнього директора ЦРУ під час таємного візиту до КНДР було прозондувати ситуацію перед зустріччю лідерів Північної і Південної Кореї, яка запланована на 27 квітня. Сеул є одним із найближчих військово-політичних союзників США і партнером щодо врегулювання північнокорейської проблеми. Радник президента Південної Кореї з національної безпеки Чон Ий Йон повідомив, що мирний договір між Північчю і Півднем можливий лише в тому випадку, якщо Пхеньян відмовиться від ядерної зброї. На озброєнні у КНДР знаходиться близько 60 одиниць ядерної зброї. Минулого року Північна Корея провела понад 20 випробувань балістичних ракет. Арсенал КНДР поповнився новими міжконтинентальними балістичними ракетами "Хвасонг-14", "Хвасонг-15", ракетами малої і середньої дальності різних модифікацій, які можуть бути використані як носії ядерних зарядів.

Новини за темою

Американське видання The Wall Street Journal опублікувало 8 квітня матеріал, де йшлося, що північнокорейська сторона попередила США про те, що Кім Чен Ин готовий обговорювати денуклеаризацію Корейського півострова. Допускається варіант поетапної денуклеаризації. Цю інформацію не взяли зі стелі, її ймовірно здобув Помпео під час спілкування з Кім Чен Ином. Від успіху міжкорейських переговорів, які також стосуватимуться ракетно-ядерної програми КНДР, буде залежати, чи є сенс Трампу зустрічатися з Кім Чен Ином, чи ні і яким буде стиль їхніх переговорів. США виступають як "важка артилерія" на випадок, якщо президент Південної Кореї Мун Чже Ін не зможе ні про що домовитися з північнокорейським колегою.

Тяжкі наслідки для КНДР

Після введення останнього пакета санкцій Радою безпеки ООН проти КНДР у грудні минулого року риторика Кім Чен Ина пом'якшала. Згідно з новими обмежувальними заходами, країни-члени ООН повинні на 89% скоротити постачання очищеної нафти в Північну Корею, повернути на батьківщину всіх північнокорейських працівників, а також перевіряти всі північнокорейські судна, щоб припинити незаконне перевезення палива. Санкції ООН завдають шкоди північнокорейській економіці. Щорічно Північна Корея купує 8,5 млн барелів нафти і нафтопродуктів. Близько 100 тис. північнокорейських робітників працюють на будівництвах, шахтах, у сфері торгівлі в Китаї, РФ, країнах Близького Сходу, Південно-Східної Азії, Східної Європи і приносять 2,3 млрд дол. на рік до скарбниці. Через санкції це неможливо.

Кім Чен Ин перестав загрожувати США та іншим країнам застосуванням ядерної зброї. Ракетні і ядерні випробування поки перебувають на паузі. Північнокорейський лідер виявив бажання перейти від брязкання зброєю до переговорів зі США і Південною Кореєю. Зараз він займає стриману позицію, оскільки напевно розуміє, що в інтересах самої КНДР не загострювати ситуацію. Якщо Пхеньян відмовиться від денуклеаризації Корейського півострова, то санкції будуть продовжуватися і посилюватися.

Новини за темою

Мабуть, Помпео попередив Кім Чен Ина, що в разі незговірливості і продовження дестабілізації міжнародної безпеки США допускають варіант знищення полігонів, заводів і дослідницьких центрів, які беруть участь у ракетно-ядерній програмі, під час військово-повітряної операції. У Сирії американці продемонстрували, що вони готові в разі необхідності застосувати військову силу проти будь-якої держави, навіть якщо на її території знаходяться російські війська. У ЗМІ не з'являлася інформація про публічну критику з боку КНДР недавніх ракетних обстрілів об'єктів, пов'язаних з виробництвом і зберіганням хімічної зброї в Сирії. Минулого року Північна Корея приєдналася  до країн, які засудили ракетний обстріл сирійського аеродрому Еш-Шайрат. Армія КНДР, як і війська Асада, укомплектовані радянськими зенітно-ракетними комплексами С-75, С-125, С-200, "Стріла-10", з допомогою яких не вдалося вберегти від ударів крилатими ракетами "Томагавк" територію Сирії.

Ситуація в Північній Кореї складніша, ніж у Сирії. Південна Корея і Японія виступають проти військового сценарію, оскільки побоюються, що стануть мішенями відповідного ракетно-бомбового удару Кім Чен Ина. На озброєнні північнокорейської армії знаходяться 2,25 тис. самохідних артилерійських установок, 4,3 тис. од. буксирувальної артилерії і 4,2 тис. реактивних систем залпового вогню, які здатні стерти з лиця землі населені пункти Південної Кореї. Напередодні нещодавнього ракетного обстрілу території Сирії мусувалася інформація про неминучість втручання Росії, загрозу третьої світової війни і про те, як російські війська будуть збивати американські ракети. Однак цього не сталося. Не факт, що Кім Чен Ин ризикне влаштувати війну зі своїми сусідами і приректи свою країну на повномасштабні військові дії зі США і Південною Кореєю. У Північній Кореї немає російських військ і зенітно-ракетних комплексів С-400, які, на думку російської сторони, здатні збивати ракети "Томагавк".

Кім Чен Ин стоїть перед складним, але водночас простим вибором. Або він погоджується на денуклеаризацію Корейського півострова, після якої буде скасовано санкції, а КНДР продовжить розвиватися як соціалістична держава. Або він продовжує випробовувати терпіння США і Південної Кореї, що може спричинити за собою посилення санкцій або застосування військової сили проти КНДР.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>