banner banner banner

"Та хто вас дискримінує", або Що заборонено жінці в Україні

На сьогодні українським жінкам абсолютно безпідставно заборонено працювати близько у 500 професіях. І це йдеться про цивільне життя, в армії на них чекають інші заборони. Якщо говорити про бізнес, то найбільше жінок в Україні зайняті в легкій промисловості, найменше – в аграрному секторі і у важкій промисловості. І не тому, що їм складно це робити, а тому що десятки років їх туди ніхто не допускав, починаючи від родини та закінчуючи державою та її законами

"Та хто вас дискримінує", або Що заборонено жінці в Україні
пресс-служба Министерства обороны

Ірина Сампан

журналістка, 112.ua

На сьогодні українським жінкам абсолютно безпідставно заборонено працювати близько у 500 професіях. І це йдеться про цивільне життя, в армії на них чекають інші заборони. Якщо говорити про бізнес, то найбільше жінок в Україні зайняті в легкій промисловості, найменше – в аграрному секторі і у важкій промисловості. І не тому, що їм складно це робити, а тому що десятки років їх туди ніхто не допускав, починаючи від родини та закінчуючи державою та її законами

Україна. На порозі 2018-й. Жінка в Україні має менше прав, ніж чоловік. Відповідно, вона має менше можливостей, ніж чоловік. Вона заробляє меншу заробітну платню, ніж чоловік. Жінки представлені менше в управлінні та політиці, в бізнесі, зокрема в аграрному секторі, не кажучи вже про металургію. Жінок менше в армії, а особливо на вищих офіцерських посадах. В дискусіях щодо гендерної рівності та дискримінації жінок в Україні люди через відсутність знань та інформації на цю тему зводять все до "ой, та хто вас обмежує", "та жінки є в усіх професіях", "це все вплив феміністок, які руйнують усталені традиції" тощо.

Так от. Є в європейській державі Україні такий наказ Міністерства охорони здоров'я від 1993 року №256 і називається він наказом "Про затвердження Переліку важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок". В ньому близько 500 найменувань професій у різних галузях, куди жінкам вхід заборонено тільки лише тому, що вони жінки.

Наприклад, жінка офіційно не може бути машиністкою локомотива і навіть його помічником, не має права керувати моторовагонним електропоїздом чи дизельним поїздом. Про річковий транспорт взагалі мови не може бути. Жінку офіційно ніколи не поставлять на посаду вальщиці лісу чи скотобійниці. Жінці заборонено бути "обробницею риби, зайнятій на рубанні голів червоної риби". А звичайній рибі можна рубати. І це не жарт. Це не означає, що жінок у цих сферах немає, вони є і їх багато, але всі вони працюють неофіційно і записують їх на "дозволені" посади, наприклад, помічниця помічника, секретарка чи прибиральниця, а ще в бухгалтерії для жінок багато роботи. Відповідно і отримують меншу зарплатню. І в трудовий стаж йде не та робота, яку вони дійсно виконують. Від того і пенсія відповідно менша, ніж та, на яку вони заслуговують по факту.

Жінки не можуть брати участь у роботах, пов'язаних з безпосереднім гасінням пожеж, працювати парашутистками-пожежницями або водолазами. 

Це і є той легендарний список:

Великий перелік заборонених для жінок професій, які пов'язані з роботою зі свинцем, бурінням свердловин, видобутком нафти і газу. "Небезпечно для ніжних та слабких представниць прекрасної статі", скажете ви, "шкідливо для їхнього здоров'я". Можна ще додати "їм же ще народжувати". Але є одне "але" і це сьогоднішня відповідь Міністерства охорони здоров'я щодо того, хто взагалі придумав, що ці професії шкідливі саме для жінок.

"Вказані у переліку професії є шкідливими для жінок і для чоловіків. В Україні не проводилося будь-яких медичних досліджень, які б підтверджували, що виконання зазначених робіт є більш шкідливим саме для жінок, порівняно з чоловіками. Наприклад, чому згідно з Переліком водіями трамвая та тролейбуса можуть бути і чоловіки, і жінки, а водіями автобусів - лише чоловіки?", - йдеться у відповіді на запит 112.ua заступника очільниці МОЗ.

А й справді, чому? У червні 2017 року народна депутатка Ірина Суслова заявила, що Міністерство охорони здоров'я готове скасувати наказ №256. Також вона додала, що відповідний наказ МОЗу винесений на громадське обговорення.

ДержНС

Якщо наказ №256 визнають таким, що втратив чинність, це дозволить Україні привести нормативно-правові акти МОЗ України у відповідність до вимог гендерної політики. Є така директива 2006/54/ EC Європейського Парламенту та Ради "Про здійснення принципу рівних можливостей і рівного ставлення між чоловіками та жінками в питаннях зайнятості та професійної діяльності" і, можливо, Україна доросте до імплементації цієї директиви.

За словами МОЗ, наразі цей новий проект наказу (який би скасував наказ №256) був погоджений із застереженнями Державною службою України з питань праці та направлений на реєстрацію в Міністерство юстиції. "Застереження Державної служби з питань праці стосувалися праці жінок на підземних роботах, а саме: перелік таких робіт втратить чинність з моменту денонсування Україною Конвенції про використання праці жінок на підземних роботах у шахтах будь-якого роду N45, прийнятої Міжнародною організацією праці", - додали у Міністерстві.

Ця конвенція говорить про те, що "жодна особа жіночої статі будь-якого віку не може бути використана на підземних роботах у шахтах".

Україна долучилась до головних міжнародних зобов'язань щодо гендерної рівності, у тому числі Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (CEDAW, 1980) та її Факультативного протоколу, Пекінської декларації та Платформи Дій (1995), встановила Державну програму щодо забезпечення рівних прав та можливостей для чоловіків та жінок (до 2016), у сфері безпеки та оборони впроваджується Національний план дій "Жінки, Мир та Безпека" (2016) у якості додатка до Резолюції Ради Безпеки 1325. 

І паралельно з цим все одно маємо явище, коли жінкам намагаються довести, що вони не здатні виконати ту чи іншу роботу, коли ринок праці в країні має гендерну сегрегацію, коли суспільство розмежовує "жіночі" і "чоловічі" професії.

Згідно з даними, які були оприлюднені 29 листопада на форумі "Жінки в бізнесі" за підтримки Посольства Фінляндії в Києві, 2/3 населення світу, що не вміють читати і писати, - це жінки. Однак щодо рівня освіченості жінок в Україні, то це 99,8%. Жінки на керівних посадах: 48% - у Польщі, 24% - у всьому світі, 18,8% - в Україні. Частка жінок у парламентських країнах: 43% - Фінляндія (одна з країн лідерів), 12% - Україна.

Якщо говорити про бізнес, то найбільше жінок в Україні зайняті в легкій промисловості, найменше – в аграрному секторі й у важкій промисловості. І не тому, що їм складно це робити, а тому що десятки років їх туди ніхто не допускав, починаючи від родини і закінчуючи державою та її законами.

Нещодавно в Україні відбувся перший жіночий конгрес, куди запросили зокрема і очільників деяких міністерств (МО, Міністерства соцполітики, ЖКГ, економіки тощо), оскільки у сферах, за які вони відповідальні, найбільше дискримінації за ознаками гендеру. Міністри чи їхні представники щедро запевняли, що "робота з усунення ганебного явища триває" і що вони "зроблять все необхідне".

Кажете, немає дискримінації? 27% жінок, які працюють на годину більше за чоловіків, заробляють менше. Середня зарплата жінок в країні 6243 грн, чоловіків – 7779 грн. У середньому робочий день жінки триває 8 годин 39 хвилин, чоловіка - 7 годин 48 хвилин. Після основної роботи жінка займається ще і домашніми справами, на це у середньому в неї йде 5 годин, у чоловіка на "роботу по дому" - 1 година 30 хвилин.

"Тобі не можна, ти дівчинка"

Запросили і міністра оборони на Перший жіночий конгрес і говорили з ним про не аж таку розмаїту присутність жінок у силових структурах, зокрема в ЗСУ. І виявилося, що Степан Полторак теж за те, щоб жінок побільшало в армії і зокрема на керівних посадах. За його словами, цього року до українського війська за контрактом прийнято 2,4 тисячі жінок. Протягом 2014-2017 років понад 6 тис. жінок безпосередньо брали участь в АТО, 107 жінок-учасниць АТО відзначені державними нагородами, у тому числі троє посмертно. На цей час у ЗС України проходять військову службу і працюють 55629 жінок, із них 24298 - військовослужбовиці.

"У дівчат після школи є можливість вступити до військових навчальних закладів. Так, є менталітет на місцях, своєрідне ставлення, але дівчата доводять своїм бажанням вчитися і служити. Ми повинні забезпечити їх формою одягу, побутовими умовами, гарантувати рівні можливості. І ми знаємо, як це зробити, у мене є бачення, як можна вирішити цю проблему. Я прибічник рівних відношень і справедливості. Жінка в армії – це успіх майбутніх ЗСУ", - запевнив Степан Полторак.

Успіх майбутніх ЗСУ – це не жінка, а професіоналізм, реформи і щоб не крали. І всі ці складові повинні виконувати як чоловіки, так і жінки.

Щодо вступу. Не у всі військові навчальні заклади можуть вступати дівчата, зокрема військові ліцеї. Уточнення: військові ліцеї та ліцеї з підвищеною військово-фізичною підготовкою можуть бути підпорядковані а) Міністерству оборони, б) Міністерству освіти; в) місцевій владі.

У військові ліцеї, які перебувають у підпорядкуванні МО і МОН, дівчатам вступ заборонено! У ліцеях з підвищеною військово-фізичною підготовкою, які підпорядковані обласним радам, дівчата навчаються. Наприклад, у Волинському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою розповіли, що набирають і дівчат, і хлопців, конкурсний відбір для всіх рівний, нормативи також однакові для обидвох статей. І все добре. Чому ж тоді в монівських і міноборонівських не можна? Бо є постанова Кабінету міністрів від 1999 року, яка дозволяє вчитися у таких закладах тільки юнакам. Ось так звучить перший пункт загальної частини: "Це Положення визначає порядок проведення загальноосвітньої та військово-фізичної підготовки юнаків у ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою (далі - ліцей) для подальшого вступу до вищих навчальних закладів Міноборони, Адміністрації Держприкордонслужби, Національної гвардії, МВС та військових навчальних підрозділів цивільних вищих навчальних закладів, що готують військових фахівців (далі - вищі навчальні заклади єдиної системи військової освіти)".

Щоб дозволити дівчатам вчитися у військових ліцеях, треба скасувати цю постанову. І Степан Полторак саме це і пообіцяв на Жіночому форумі - що виступить ініціатором скасування цього дискримінаційного документу. Сказав перед великою аудиторією в залі, плюс це чули всі, хто дивився трансляцію заходу, плюс це розлетілося по новинах в інформаційних агентствах

"Питання про залучення на навчання у військових ліцеях осіб жіночої статі розглядалося та буде враховано у новому Положенні про військовий ліцей, який буде розроблятися відповідно до вимог Закону України про освіту". Так відповіли 112.ua у Департаменті військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики міністерства оборони.

У підпорядкуванні МО є два військових ліцеї - Київський ліцей імені Івана Богуна та Військово-морський ліцей м. Одеси. Вже зрозуміло, що навчаються там лише хлопці.

Згідно з офіційною інформацією, витрати на одного ліцеїста на рік становлять:

- На забезпечення речовим майном – на загальну суму 125 016, 40 грн.

- Продовольче забезпечення - 60 676, 39 грн.

Державне забезпечення, яке отримує ліцеїст під час навчання у Київському військовому ліцеї ім. Івана Богуна. 

112.ua

Хлопцю надають безкоштовне проживання і утримання на фондах Міністерства оборони, його лікують у військовому госпіталі, до його послуг матеріально-технічна база, ліцеїстів возять безкоштовно на автотранспорті ліцею по місту та по Україні (під час екскурсій до військових частин та вищих військових навчальних закладів МОУ), видають форму та годують.

Фінансування військових ліцеїв, підпорядкованих Міноборони, здійснюється не на навчальний рік, а за бюджетний період. Ось державні кошти, виділені на два військові ліцеї МО за 4 останні роки.

112.ua

У 2016-2017 навчальному році в ліцеї Богуна навчався 831 ліцеїст.

112.ua

Припустимо, в сім'ї двоє дітей – дівчинка і хлопчик. Нехай будуть двійнята. Садочок дає їм однакове виховання, школа однакову освіту, і тут син приходить до батьків десь в класі 7-му і каже: "Хочу стати військовим". І донька: "І я". Що їй на це сказати батькам (помріємо, що це не патріархальна родина)? Тобі не можна, бо ти дівчинка? В ліцеї, де виховують майбутніх військових, дівчатка не вчаться? – Добре, ми тебе возитимемо в інший ліцей з військовою підготовкою? – А там можна? – Там можна. – А чому тут не можна? – Ем...

Що ж до вступних іспитів. Щоб тебе прийняли до військового ліцею Богуна, необхідно скласти іспити з математики, української та іноземної мов, пройти медогляд, психологічний відбір, а після всього продемонструвати свою фізичну підготовку.

"Вступники, які за результатами медичного огляду або професійного психологічного відбору визнані не придатними до навчання у військовому ліцеї, не отримали залік з фізичної підготовленості або за результатами вступних випробувань із загальноосвітніх предметів отримали оцінку початкового рівня – 1, 2, або 3 бали за 12-бальною системою оцінювання навчальних досягнень учнів (згідно з додатками 6, 7), за рішенням приймальної комісії до подальших випробувань не допускаються", - йдеться на сайті закладу в розділі "Абітурієнтам".

Тож дівчат, мабуть, не беруть, тому що не подужають іспити з фізпідготовки, думаєте ви? Нормативи необхідно здати з бігу на 60 метрів, 1500 метрів (для вступників до 10 класу), 1000 метрів (для вступників до 8 класу) і підтягування. Щодо останнього, то ось таких мінімальних показників необхідно досягти хлопцям: 8 клас – більше п'яти разів, 10 клас – більше семи.

скриншот

Дитина, яка регулярно буде готувати себе фізично, зможе досягти цих показників, не залежно від того, дівчинка вона чи хлопчик. Тому правозахисники сподіваються, міністр Полторак дотримає свого слова і таки виступить ініціатором скасування цього наказу, далі справа за Міністерством освіти.

Міністерство освіти, яке не забезпечує рівний доступ до освіти

МОН також має у своєму підпорядкуванні два навчальних заклади з посиленою військово-фізичною підготовкою - Кадетський корпус імені І. Г. Харитоненка у Сумах і Кадетський корпус у Харкові. Відповідно до Положення про ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою, затвердженого постановою Кабміну від 25 жовтня 1999 № 717, у закладах загальної середньої освіти такого типу передбачене навчання лише ... правильно, юнаків.

Кошти, що виділялися на ці навчальні заклади, теж йдуть тільки на хлопців.

112.ua

Причому кількість учнів у Кадетському корпусі імені І. Г. Харитоненка в Сумах:

2014 рік – 609 осіб

2015 рік – 571 осіб

2016 рік – 523 осіб

2017 рік – 494 осіб

У Державній гімназії-інтернаті з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" у Харкові:

2014 рік – 189 осіб

2015 рік – 367 осіб

2016 рік – 433 осіб

2017 рік – 381 осіб

МОН теж надає своїм ліцеїстам безкоштовне навчання, харчування, медичну допомогу, обмундирування, підручники і проживання. В результаті такої державної політики у дівчат права і можливості відсутні навіть на рівні вибору освіти з військовою підготовкою. 

Не хочу кухаркою, хочу командиркою БМП

У червні минулого року МОУ видає наказ № 292 і відкриває жінкам-контрактницям доступ близько до сотні посад рядового, сержантського і старшинського складу. Історії про те, як жінки воювали на передовій з 2014 року під "мирними" посадами, мабуть, чули неодноразово. Тепер їм у стаж будуть йти, наприклад, "кулеметник", "механік-водій", "навідник та оператор бойової машини", "далекомірник", "заступник командира розвідгрупи", "стрілець-снайпер" та багато інших. Крім Десантно-штурмових військ ЗСУ.

Це перелік посад, які відтепер може обіймати жінка:

Однак для жінок поки не доступні безліч посад в армії. Згідно з офіційною відповіддю Міноборони, це:

- роботи, пов'язані з використанням вибухових та отруйних речовин, водолазними роботами;

- роботи, пов'язані з безпосереднім гасінням пожеж; усі посади на підводних човнах та надводних кораблях (крім посад медичного та морально-психологічного забезпечення);

- окремі посади у підрозділах спеціального призначення.

Знову бережемо здоров'я жінки чи не хочемо просто ділитися посадами і робочими місцями?

5 грудня цього року Верховна Рада ухвалила законопроект № 6109, який покликаний створити рівні умови та можливості для служби жінок і чоловіків у ЗСУ та інших військових формуваннях. Законопроект скасовує низку дискримінаційних положень, зокрема, щодо укладання контракту на проходження військової служби, звільнення в запас, обсягу відповідальності, засад проходження військових зборів.

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Що змінилося? Раніше контракт на проходження військової служби могла укласти жінка віком від 18 до 40 років. Для чоловіків такого обмеження не існує. Військовозобов'язані-жінки зараховуються до запасу другого розряду (чоловіки зараховуються до військового запасу першої категорії, якщо вони здобули військово-облікову спеціальність) із граничним віком перебування у запасі 50 років. І їм не враховується військове звання, на відміну від чоловіків.

Як йдеться у пояснювальній записці до законопроекту, "максимальний вік перебування в запасі для чоловіків становить 65 років (для вищого офіцерського складу). Отож чоловіки можуть проходити військову службу у запасі на 15 років довше, ніж жінки, що значно обмежує право військовозобов'язаних-жінок у можливості отримання наступних військових звань (стаття 31 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" дозволяє присвоєння наступних військових звань під час перебування у запасі). Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає, що при обчисленні пенсії враховується військове звання. Таким чином, військовозобов'язані-жінки мають потенційно нижчу пенсію".

А що там у Європі? Наприклад, у 2015 році Міноборони США відкрило всі військові посади для жінок. Ізраїль у 2000 році дозволив жінкам служити на будь-якій військовій посаді, а в Норвегії аналогічний закон прийнято ще у 1985 році. 

***

В матеріалі йшлося про заборони, які законно закріплені державою. Професії, які відкриті для одних людей і закриті для інших, чи держава, яка "хвилюється" про здоров'я і життя одних і не дбає про здоров'я і життя інших. Коли скасують перелік заборонених професій, це не означає, що жінки масово підуть у водолази, це означає, що: а) жінка матиме такі ж можливості стати водолазом, як і чоловік, бо хоче цього; б) жінки, які нелегально працюють водолазками, зможуть робити це офіційно, отримувати стаж і зарплату; в) Україна доведе, що це країна рівних прав і можливостей, а не патріархальне стереотипне замкнене суспільство.

 

Ірина Сампан

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>