Синодом по собору: Чим відповість Епіфаній на демарш Філарета?

Синодом по собору: Чим відповість Епіфаній на демарш Філарета?
Украинская правда

Наталія Лебідь

Журналіст

24 червня відбудеться засідання синоду Православної церкви України – таким буде крок у відповідь з боку митрополита ПЦУ Епіфанія. Церковний очільник змушений зреагувати на дії свого нинішнього опонента – почесного патріарха Філарета, котрий організував учора проведення помісного собору. Зібрання було нечисленним – всі присутні вкупі з вірянами умістилися у дворі Володимирського собору. Але рішення, ухвалене собором, не могло не зіпсувати настрій Епіфанію, адже філаретівці здійснили свій намір та проголосили відновлення Київського патріархату. Іншими словами – поставили під удар єдність ПЦУ, створеної лише півроку тому. 

"У розколі і помре"

Отже, 20 червня почесний патріарх Філарет скликав помісний собор. Втім, "собор" – це надто голосно сказано, адже, крім Філарета, з церковних предстоятелів присутніми були лише двоє єпископів. Плюс із сотню вірян, котрі товпилися під Володимирським собором. Вони та журналісти й створили масовку, яка почула наступні меседжі.

Новини за темою

По-перше, Філарет проголошує відновлення Київського патріархату Української православної церкви. По-друге, сам себе він й надалі вважає його очільником. По-третє, претендує на майно та храми, які перейшли до ПЦУ. По-четверте, скасовує положення Об'єднавчого собору ПЦУ, який пройшов 15 грудня 2018 року. По-п’яте, звинувачує "так звану ПЦУ" у "служінні інтересам греків" і ще раз наголошує, що Томос про автокефалію української церкви є невигідним самій церкві та вкрай помилковим кроком.

Іншими словами, патріарх лишився вірним тій лінії, якої він дотримується останніх півтора місяці. Що ж стосується його відносин із "так званою" ПЦУ, то тут Філарет є категоричним: всі постанови та ухвали нової церкви, включно із рішеннями Синоду, що відбудеться у понеділок, йому більше – не указ. А особисте спілкування з митрополитом Епіфанієм залежить від нього самого, підкреслив Філарет. 90-річний патріарх, безперечно, очікує, що "молодший колега" прийде до нього "миритися", проте цілком очевидно, що Епіфаній цього не робитиме.

Тим більше, враховуючи те, що за Філаретом не стоїть жодна скільки-небудь поважна когорта однодумців. Вся група підтримки патріарха складалася 20 червня із митрополита Білгородського і Обоянського Іоасафа (Валентина Шибаєва) та його вікарного єпископа Петра (Москальова). Прикметно, що обоє прибули з Росії, де знаходяться їхні парафії. Решта запрошених проігнорувала заклик Філарета прибути на собор. Серед тих, хто не відгукнувся, був і колишній голова УАПЦ, а нині – архієрей ПЦУ митрополит Макарій.

Новини за темою

Нагадаємо, що українські автокефали, разом із православними Київського патріархату повинні були стати фундаментом ПЦУ. При цьому обидві церкви – УПЦ КП та УАПЦ – мали припинити існування з 15 грудня 2018-го. Митрополит Макарій поки утримався від того, аби вилучити з реєстру Мінюсту Українську автокефальну церкву, але й розкольником при цьому не став. А дії Філарета, котрий також не квапився з юридичною ліквідацією УПЦ КП, – рішуче засудив.

"Навіщо відроджувати Київський патріархат? Якщо він юридично існує – живи собі у Київському патріархаті. Але свідомі архієреї УАПЦ і КП зрозуміли, що ми вийшли з ізоляції і маємо визнання. І зараз не знаю, чи знайдеться повноцінний український архієрей, який знову піде разом з Філаретом в ізоляцію. А він хоче керувати", – прокоментував ситуацію Макарій.

І додав: замість того, щоб скликати собори, Філарет мав би "зняти патріарший куколь, вдягнути клобук і зробитися гарним радником, першим радником настоятеля ПЦУ Епіфанія". Але оскільки смирення у Філарета не виявилося й радника з нього не вийшло, почесного патріарха не варто стримувати у його пориваннях. "Хай іде, будує і відновлює Київський патріархат, бо і так має Володимирський собор. І ми не будемо оці розмови мати, адже всяка незгода шкодить церкві. А коли він піде і знов утвориться розкол, то Філарет у розколі і помре", – спрогнозував Макарій.

Нікчемні ви

Втім, поки помирати ніхто не збирається. Патріарх Філарет сповнений рішучості відстояти недавній статус-кво. А у ПЦУ тим часом наголошують: збори за участю почесного патріарха Філарета жодним чином не можуть бути визнані Помісним собором. А рішення цих зборів є нікчемними в юридичному і канонічному планах. Одним словом, такі зібрання не породжують юридичних наслідків і не підлягають виконанню, підкреслюють в Київській митрополії ПЦУ. А архієпископ ПЦУ Євстратій Зоря підливає масла у вогонь, зазначаючи, що двоє присутніх на зборах Філарета єпископів були певним чином вмотивовані: простіше кажучи, святі отці спокусилися на більш високі посади, аніж ті, котрі вони мають зараз.

Новини за темою

Поза тим, що юридичних наслідків для ПЦУ помісний собор Філарета не має, у Православній церкві України визнають: дії патріарха шкодять ПЦУ. Бо спроба створити нову церкву зі старою назвою так чи інакше, але завдає єдиній церкві України репутаційних втрат. Власне, сама ідея єдності виглядає скомпрометованою внаслідок подібних дій.

Що в такому разі ПЦУ робитиме далі? Передусім закцентує на тому, що заяви Філарета відносно скликання помісного собору є перевищенням повноважень архієрея, яким на сьогодні, згідно з канонічним статусом, є  почесний патріарх. Тому поведінка останнього може бути предметом окремого розгляду синоду і архієрейського собору ПЦУ.

"Думаю, у понеділок на Синоді буде просто констатований факт, що святіший Філарет та ще двоє єпископів виокремились із ПЦУ. І далі ми як церква за них не нестимемо відповідальності", – говорить архієпископ Євстратій. Але на запитання про те, чи відлучатимуть Філарета від церкви, Зоря відповідає запереченням.

За його словами, зараз для ПЦУ найголовнішим є показати єдність. "Ми ж не вчиняємо ніяких дій щодо митрополита Онуфрія чи патріарха РПЦ Кирила. Ми до них не маємо стосунку. Я розумію, що всім би хотілося різких заяв, а ще – щоб за бороди почали один одного тягати. Але наше завдання: показати єдність церкви", – зазначає він.

Засмучений, але стійкий Константинополь

Безперечно, наступним питанням до Зорі (і не тільки до нього одного), яке озвучили журналісти, була подальша доля Томосу. "Наскільки я знаю, Константинополь має намір висловити жаль щодо дій Філарета. Але ми показали, що ПЦУ не підтримує таких дій", – коментує архієпископ в інтерв’ю мас-медіа. "Але ніяких речей, які б погіршили становище Православної церкви України, з боку Константинополя, очевидно, не буде ... З боку Константинопольського патріархату документ, який наданий (тобто Томос), не буде відкликано", – стверджує Євстратій.

І додає: Константинополь може "висловити засмучення через ситуацію, що склалася навколо ПЦУ". При цьому Євстратій підкреслює, що у Вселенського патріархату немає підстав застосовувати "штрафні" санкції відносно української церкви. Бо фактично сталося наступне: пара-трійка єпископів заявили про те, що відходять від помісної православної церкви. Це, так би мовити, їхня приватна справа. При цьому жодні умови, на яких був наданий Томос, не порушувалися. То за що тоді карати ПЦУ?

Слова Євстратія майже повторює й директор Центру релігійної безпеки Дмитро Горєвой. Якщо тезово, то експерт зазначає: помісний собор Філарета був незаконним, оскільки ПЦУ не давала на нього дозвіл. При цьому, однак, збори матимуть наслідки передусім для самого патріарха, але не для церкви в цілому. Бо що стосується Філарета, то ПЦУ просто проголосить, що він покинув її лави й більше не належить до її пастви.

Принагідно Горєвой дає й наступну характеристику Філарету: патріарх "хоче влади. Він на цьому наркотику влади сидів більше ніж півстоліття, і так просто з нього зіскочити у нього не вийде. Він не бачить собі іншого місця у церкві, окрім як місця керівника. Він формувався у радянський період. Тоді світ був так влаштований, що якщо вже тебе обрали керівником – з посади тебе можуть лише винести вперед ногами. Добровільно з посад ніхто не йшов. Тому він досі не може зрозуміти, що це значить, що він більше не керує церквою", – вважає Горєвий.

А директор департаменту у справах релігій Міністерства культури України Андрій Юраш тим часом підкреслює, що марнославство патріарха грає на руку Москві. "Якщо є хай дуже локальне відмежування, ініційоване патріархом Філаретом, – це на зовнішню арену, для інших церков може стати свідченням того, що церква є нестабільна. І так будуть подавати це ідеологи московської канонічності", – застерігає експерт.

Можливо, Юраш й має рацію, проте справа вже зроблена. Принаймні – Філаретом. Далі слово за Епіфанієм, котрому доведеться та чи інакше розрулювати ситуацію в церкві та терміново рятувати її імідж і обличчя.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>