Сибірська виразка в Україні: Яку небезпеку становить захворювання

В Україні вперше за 4 роки зафіксовано випадок захворювання людини на сибірку. Це небезпечне інфекційне захворювання, при легеневій формі якого летальність досягає 100%, за кишкової - 50%, а за шкірної - 10-20%. І хоча влада запевняє, що ситуація під контролем, стверджувати, що небезпека минула, в найближчі два тижні, схоже, не можна. Сибірська виразка може стати черговим бичем після воскреслих в Україні ботулізму, лептоспірозу, сказу і досі не переможеної африканської чуми свиней

Сибірська виразка в Україні: Яку небезпеку становить захворювання
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

В Україні вперше за 4 роки зафіксовано випадок захворювання людини на сибірку. Це небезпечне інфекційне захворювання, при легеневій формі якого летальність досягає 100%, за кишкової - 50%, а за шкірної - 10-20%. І хоча влада запевняє, що ситуація під контролем, стверджувати, що небезпека минула, в найближчі два тижні, схоже, не можна. Сибірська виразка може стати черговим бичем після воскреслих в Україні ботулізму, лептоспірозу, сказу і досі не переможеної африканської чуми свиней

Центр громадського здоров'я МОЗ підтвердив випадок захворювання сибіркою у людини. Хворий є однією з п'яти осіб, які брали участь у забої худоби в селі Міняйлівка Одеської області. Незважаючи на те, що у решти чотирьох сибірську виразку поки не підтвердили, повідомляється, що вони були "госпіталізовані зі специфічними симптомами захворювання шкіри". При шкірній формі захворювання сибіркою, як правило, через два-три дні після зараження у людини з'являється червонувата плямочка, яка перетворюється на пухирець. Потім пухирець лопається і на його місці з'являється виразка з чорним дном. Навколо струпа невдовзі виникають нові бульбашки, і в результаті утворюється струп-карбункул (некротичне запалення глибоких шарів шкіри). В області виразки відсутня чутливість, тканини навколо неї набрякають. Симптомами захворювання є підвищення температури тіла до 38-40 градусів, сильний головний біль, загальне нездужання, карбункули зі швидким наростанням набряку і відчуттям свербежу, сильний колючий біль у грудях (у разі легеневої форми), задуха, діарея з домішкою крові (у разі кишкової форми), а також ріжучі болі в животі, блювання з домішкою крові.  

Новини за темою

У хворого в Одеській області підтверджена шкірна форма сибірської виразки. У МОЗ стверджують, що вона лікується антибіотиками і не становить такої небезпеки, як легенева форма. Відомо, що при легеневій формі сибірки летальність досягає 100%, при кишковій - 50%, а за шкірної тільки 10-20%. У той же час внаслідок будь-якого із способів зараження може розвинутися сепсис (зараження крові), уточнюють у Центрі громадського здоров'я МОЗ.

У МОЗ стверджують, що нинішній спалах сибірської виразки в Одеській області локалізовано і загрози розповсюдження інфекції немає. У той же час виключати, що кількість хворих може збільшитися, поки не можна. "Медики будуть спостерігати за станом здоров'я жителів села протягом 15 днів: щоденно здійснюються обходи домоволодінь для контролю стану здоров'я людей, які потенційно можуть заразитися збудником. Особам, які мають ризик зараження, будуть призначати термінову профілактику антибіотиками", - йдеться в повідомленні Центру громадського здоров'я.  Середня тривалість інкубаційного періоду захворювання становить від 2-3 до 8-14 діб.  

Новини за темою

Людина заражається від хворої травоїдної тварини через пошкоджену (навіть мікротравмою) шкіру або слизові оболонки під час обробки туш, через контакт із ґрунтом, зараженим спорами сибірської виразки (під час виконання земляних робіт). Крім того, шляхом приготування і вживання їжі з м'яса, отриманого від хворих тварин. Сибірська виразка передається шляхом вдихання її спор, а також через укус комах (комарів, мух, ґедзів). При цьому від людини до людини (контактним шляхом) захворювання не передається. 

Щоб зрозуміти, наскільки живучим є збудник і як блискавично він може поширюватися, досить знати, що він належить до третьої групи біологічної небезпеки і в деяких країнах (зокрема, КНДР) вивчався як ефективна біологічна зброя. Завідувач кафедри інфекційних хвороб в Національному медичному університеті ім. О. О. Богомольця Ольга Голубовська стверджує, що збудник сибірської виразки є на озброєнні щонайменше 5 країн (в тому числі штами, резистентні до антибіотиків). Експерти ВООЗ підрахували, що через 3 дні після розпилювання 50 кг спор над двокілометровою зоною за напрямком вітру в бік міста з населенням 500 тис. осіб буде спостерігатися інфікування 125 тис. (25%) жителів і 95 тис. (!) летальних випадків.

Новини за темою

Зокрема, історія знає випадок "лихоманки поштового тероризму" в США в 2001-2002 роках. Її причиною був порошок, що містив спори сибірської виразки. Через нього захворіли 22 людини, а п'ятеро загинули. Ще раніше, у 1979 році, у закритому від світу СРСР стався, мабуть, найбільший інцидент, пов'язаний з масовим зараженням бацилами сибірки в небойових умовах. Тоді в Свердловську, за офіційними даними, загинули 64 людини, за неофіційними - тисячі.

В селі Міняйлівка, як офіційно встановлено, причиною зараження стала інфікована корова. Дослідження м'яса забитої тварини і ґрунту у дворі (від 2 жовтня) дало позитивний результат. Як правило, тварини, які стають джерелом зараження людини, можуть захворіти, з'ївши траву на зараженому пасовиську або попивши води з інфікованої водойми. Спори сибірки можуть зберігатися в ґрунті близько 70 років і активізуватися, коли його поверхня порушується, наприклад, у результаті повені або зсуву. У Держпродспоживслужбі не виключають, що можливим джерелом захворювання стали спори, що були в ґрунті після випадку сибірки, який був зафіксований в розташованому недалеко від Міняйлівки селі в 1999 році.      

Новини за темою

Зараз в Міняйлівці та на прилеглій території пасовища (90 га) встановлено карантин: заборонена реалізація сільськогосподарських тварин і продуктів тваринного походження, які є в селі і випасалися на пасовищі (безпосередньо на пасовищі проводиться дезінфекція). Також заборонений збір та прийом молока, отриманого від корів з Міняйлівки. На в'їздах і виїздах з села встановлено 6 поліцейських постів. Крім того, визнані зоною загрози території Петропавлівської, Фараонівської і Старосільської сільрад.       

Очевидно, що тварина, що стала причиною зараження людини сибірською виразкою, не мала щеплення. Скільки таких тварин в селі - невідомо, сказав 112.ua джерело, добре знайоме з ситуацією.

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області повністю забезпечено вакцинами проти сибірки тварин і дезінфекторами для забезпечення заходів з локалізації та ліквідації хвороби, повідомили в прес-службі Держпродспоживслужби. Також уточнили, що у зв'язку з випадком захворювання "проведено додаткову вакцинацію тварин, щеплені 204 голови ВРХ та 1 тис. овець з села Міняйлівка".

На питання про те, як вийшло так, що тварина, що захворіла, (якщо інших випадків захворювання в найближчі два тижні не буде), була нещепленою і чому це ніхто не проконтролював, нібито повинна дати відповідь Нацполіція. "Направлено звернення в Головне управління Нацполіції в Одеській області стосовно відкриття кримінального провадження відповідно до статті 251 Кримінального кодексу – недотримання ветеринарних правил, що призвело до порушення епізоотії або інших тяжких наслідків". 

Новини за темою

Втім, з урахуванням того, що досі немає інформації про доведення до логічного завершення бодай одного розслідування, пов'язаного зі спалахами таких небезпечних захворювань, як лептоспіроз, сказ, ботулізм, надії на те, що ця справа закінчиться чимось, окрім тяганини і відписки, немає. Відзначимо, що досі невідомо про покарання винних у спалаху небезпечного захворювання, яким кілька років охоплена Україна, – африканської чуми свиней (до 2012 року в Україні не фіксувалася). Захворювання стало причиною загибелі сотень тисяч тварин, розорення ферм, різкого зростання цін на свинину через дефіцит. За підрахунками Асоціації "Свинарі України", лише в 2016 році африканська чума свиней завдала 4,81 млн дол. збитків.

Перемогти епідемію АЧС не вдалося до цих пір, і повідомлення про спалахи надходять з різних областей. Нещодавно спалахнув скандал у Херсонській області, де через сказ і спалах АЧС вже спалили п'ять з половиною тисяч свиней. Щоб не допустити подальшого поширення епідемії, місцева влада ухвалила рішення гуманними методами знищити бродячих собак і котів, які можуть бути потенційними рознощиками захворювань. Після значного суспільного резонансу і звернення зоозахисників 28 вересня на засіданні Державної надзвичайної епізоотичної комісії при Херсонській міськраді було прийнято рішення утриматися від знищення безпритульних тварин. У Держпродспоживслужбі уточнили: "Замість цього прийнято рішення про відлов безпритульних тварин на певній території і утримання їх у вольєрах з метою спостереження, стерилізації, обліку, ідентифікації та вакцинації".  

Нинішній випадок зараження людини сибірською виразкою в Україні - перший з 2012 року (тоді був зафіксований один випадок захворювання в Черкаській області). До цього один випадок (в Миколаївській області) був зафіксований у 2008 році, 3 випадки (у Чернівецькій області) у 2004 році та 1 випадок (у Харківській області) в 2003 році. 112.ua буде стежити за розвитком подій. 

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів