banner banner banner banner

Світ протестує проти карантину і готується його скасовувати. Україна хоче продовжити

Світ протестує проти карантину і готується його скасовувати. Україна хоче продовжити
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Як то кажуть, є дві новини – хороша і погана. Причому для різних категорій населення ці новини міняються місцями. Ті, хто виступає проти карантину, засмутяться, почувши, що його планують продовжити. Але, напевно, зрадіють, дізнавшись, що уряд запропонує певні пом’якшення. У тих же, хто схиляється до посилення загальної обсервації, все буде навпаки. Але і перших, і других можна втішити тим, що такі заходи – не назавжди і навіть не на тривалий період часу. Все минає – доведено ще царем Соломоном.

Що придумали в уряді

Власне, засідання Кабінету міністрів, який ухвалюватиме рішення щодо карантину, іще не відбулося. Його заплановано на середу, але у вівторок очільник Міністерства охорони здоров’я вже озвучив ті пропозиції, з якими він вийде до колег. "На найближче засідання уряду МОЗ виносить постанову про продовження карантину. Збираємося продовжувати до 12 травня", – заявив Максим Степанов.

Водночас він додав, що його відомство виступає за пом'якшення карантинних заходів в Україні. Міністр уточнив, що може бути знято табу на прогулянки у парках, але ці прогулянки будуть обмежені за кількістю людей в одній компанії. Також буде чітко прописано правила щодо застосування засобів індивідуального захисту під час прогулянок.

Новини за темою

Окрім цього, МОЗ запропонує відкрити для відвідин, наприклад, музеї і бібліотеки. Важко сказати, чи побіжать випущені на волю українці щонайперше до бібліотек, але паркам однозначно зрадіє багато хто. Бо – весна зобов’язує, і це по-перше. А, по-друге, як твердять психологи, сидіння в чотирьох стінах лише посилює розлади та фобії. Тепер всі душевні болячки можна буде провітрити на свіжому повітрі – звісно, за умови, що позицію Степанова підтримують в уряді.

Поки що відомо про те, що свого шефа підтримав "начальник з ковіду", тобто головний санітарний лікар і заступник Степанова Віктор Ляшко. Він озвучив ті самі тези, що і його керівник. "Ми хочемо подовжити карантин, бо у нас немає тенденції до зниження кількості випадків на коронавірусну хворобу", – заявив Ляшко. Але, додав він, 12 травня – "це не кінцева дата, ми будемо розглядати та оцінювати як динаміку хвороби, так і дотримання карантинних заходів".

"Але ми розуміємо питання, які пов’язані із серцево-судинними захворюваннями, тому, можливо, будемо розглядати певні послаблення обмежень для того, щоб люди могли займатись більше фізичною активністю. Можливо, дозволимо прогулянки в парках, спортивні майданчики. Зараз вже стало тепліше, головне, щоб люди дотримувались наших порад", – сказав Ляшко.

Л – логіка

Тим часом заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко вказує на те, що уряд у своїй позиції як мінімум непослідовний.              

"Пік епідемії попереду – на початку травня, каже Кабінет міністрів 20 квітня. На травневі всі повалять на шашлики і там заразяться, кажуть вони постійно. Ок, каже Міністерство охорони здоров'я, після 24 квітня ми відкриваємо парки. Тут питання не в тому, відкривати чи ні парки. Їх закриття було незрозумілим із самого початку. Питання у логіці влади", – зазначає Петренко.

"Якщо урядовці вважають, що є сенс у тому, щоб закривати парки в епідемію (тут ще питання, чи є епідемія, коли хворих 0,015% населення) – добре, тож якась прихована від здорового глузду логіка в цьому є. Але для чого їх відкривати напередодні піку епідемії? Ну добре, можливо, логіка і тут є. Але вона точно не в протиепідемічних заходах. Ймовірно, владі доступні якісь приховані дані соцдосліджень, де "народ заморився" від карантину", – припускає експерт.

Петренко додає: "Здається мені, що всі ці поступки з парками – це велика гра, де спочатку перекрутили гайки. А потім – замість вибачитись і сказати "в плані парків ми були не праві" –  влада подає їх відкриття як "перемогу", як перспективу того, що вже скоро все повернеться на свої місця. Типу: хочеш зробити людині добре, зроби погано, а потім поверни, як було. Тільки "як було" – вже точно не буде".

На ще одну кричущу алогічність вказує політолог Кирило Сазонов. Влада нині "образилась" на тих вірян (а таких нібито було аж 130 тисяч), котрі всупереч "карантинним" порадам пішли на Великдень до церков. При цьому місто Почаїв закрили на карантин лише 21 квітня з 10:00. Краще б, звичайно, "до", аніж "після". Але до того, як масове паломництво рознесло заразу Тернопільщиною, правоохоронна система лише мовчки спостерігала за таким зухвалим порушенням правил обсервації.

"Поліція веде розслідування, але церковники тримаються з такою зневажливою зарозумілістю, що я не дуже вірю в реальні посадки", – зауважує Сазонов. Хоча відповідальність за стрибок захворюваності на Covid-19 після великодніх свят він покладає передусім на священнослужителів.

Новини за темою

"Можна силою притягти коня на водопій, але не можна змусити його пити – це народна мудрість. Є й інша – про дурня, якого можна змусити молитися Богу, але з неминучими травмами голови. Про конячку я згадав, тому що людині можна все пояснити на пальцях, але не можна змусити думати. Ну а практичне втілення другої мудрості ми всі могли побачити в лаврах РПЦ в Україні", – говорить Сазонов.

"Але, - продовжує він, - я вам скажу, Почаївська лавра – це ще квіточки на тлі Святогірської в Донецькій області. Ані масок, ані дистанції – там просто розсадник. Де чекаємо тепер спалах – у Слов'янську і Краматорську? З Харкова до Святогорська теж дуже любили приїжджати, Лавра практично на кордоні двох областей. Мільйонне місто на в'їзд і виїзд закрити, уявляєте весь масштаб заходу і ризики? А все цілком реально за кілька тижнів. І заплановане прем'єром ослаблення карантину з цілком логічних причин буде перенесено".

В чому має рацію Сазонов, так це в тому, що останнє слово лишається за прем’єром Денисом Шмигалем. За його словами, Україна проходитиме два піки захворюваності на коронавірус: один з них припаде на кінець квітня, інший матиме місце між 3 та 8 травня. І хоч основний наплив хворих попереду, глава уряду допускає, що буде пом’якшено "деякі заходи у двох-трьох сферах уже цього тижня".

Про які сфери йдеться – Шмигаль не уточнює, але логіки в таких кроках дійсно небагато, тут можна погодитися з Богданом Петренком. Чи й справді в Кабміні дійшли висновку, що перегнули палицю з карантином? Чи там вивчили "таємну" соціологію? Чи подивилися на протести, які тривають в інших країнах, і вирішили не переносити цей досвід на Україну?

Епідемія протесту

А тим часом у світі поступово починають скасовувати карантинні обмеження і пом'якшувати умови ізоляції. Уряд Італії, де ще недавно не вистачало ліжок в лікарнях для нових інфікованих, з 14 квітня відкрив магазини канцтоварів та дитячого одягу, а також пральні. В Іспанії запустилися заводи, і 3 мільйони людей повернулися на свої робочі місця. Про часткове зняття обмежень на пересування оголосила Данія, тут також запрацювали дитячі садочки і школи.

В Австрії людям знову можна гуляти в скверах і парках, але носіння маски на вулиці залишається обов'язковим.

Однак не все населення цих країн оцінило такі послаблення, частина суспільства критикує рішення влади, вважаючи, що знімати обмеження ще занадто рано. Президент Франції, до речі, дотримується такої самої думки. Еммануель Макрон продовжив карантин до 11 травня, підкресливши, що країна епідемію поки не приборкала. Як повідомили українські ЗМІ, відомий тамтешній рух "Жовті жилети" вже висловив своє ставлення до цього рішення Макрона. "ЖЖ" нібито влаштували акції непокори в центрі Парижу, хоча цю інформацію спростовує депутат попередніх скликань Андрій Шкіль, який нині живе у французькій столиці.

Але ось і достовірні дані: в Ізраїлі ортодоксальні віряни побилися з поліцією через закриття синагог, повідомляє The Jerusalem Post.

Тим часом у Бразилії протести очолив… президент країни Жаїр Болсонару, передає "Бі-Бі-Сі". Річ у тім, що в цій країні карантин був встановлений губернаторами декількох штатів, але глава держави таке рішення не підтримує – він вважає, що обмежувальні заходи шкідливі для економіки.
Та наймасовіші протести охопили Сполучені Штати, які, до речі, є рекордсменами за кількістю захворілих та померлих від Covid-19. Акції непокори в США отримали несподіване продовження: мережа Facebook вирішила видаляти пости про ті з них, які відбуваються у штатах Каліфорнія, Нью-Джерсі та Небраска, інформує CNN.

Агентство нагадує: протести спалахнули в США протягом останнього часу – після посилення карантинних заходів і після того, як дедалі більше американців почали втрачати роботу. І навіть у Росії, де протести неможливі за замовчанням, місцеві спромоглися на мікробунт.

У Владикавказі на вулиці вийшли 1,5 тисячі осіб – протестувати проти карантину. Вони навіть трохи поштовхалися з ОМОНом, а от у Ростові-на-Дону обійшлися без сутичок: жителі цього міста влаштували онлайн-страйк під будівлею уряду і крайової адміністрації регіону. Вони зробили це за допомогою додатка "Яндекс.Карти", яке дозволяє залишати коментарі біля важливих інфраструктурних об'єктів, фізично не наближаючись до цієї точки.

В Україні ж яскраво виражених антикарантинних "повстань" поки не було, якщо не враховувати епізод на кордоні з Польщею – на пункті пропуску "Ягодин". Там наші співвітчизники протестували проти примусової обсервації і вимагали дозволити їм проходити самоізоляцію вдома.

Новини за темою

Цікаво, що ще донедавна більшість українців була не тільки не проти карантину, а й подекуди вимагала ще більшого хардкору. Але зараз картина почала змінюватися. Кількість українців, які вважають заходи обмеження у зв'язку з коронавірусом занадто жорсткими, за останні два тижні зросла вдвічі – з 7 до 15%, передає соціологічна група "Рейтинг".

Відповідно, зменшилася кількість тих, хто вважає заходи дуже м'якими (з 28 до 17%). При цьому, однак, переважна більшість (61% опитаних) називає запроваджені владою заходи оптимальними. Крім того, майже 70% вважають оголошений карантин ефективним, чверть – дотримуються протилежної думки.

Водночас за останні два тижні значно зменшилася кількість тих, хто виступає за введення штрафів для людей за порушення умов карантину (з 75% до 55%). Жорсткі заходи до порушників карантину, аж до позбавлення волі, підтримують лише 25% опитаних.

І, нарешті, про головне. 55% опитаних зазначили, що їхніх заощаджень, за умови продовження карантину, вистачить менше аніж на місяць. 17% зазначили, що протягнуть до 2 місяців, 8% – до 3 місяців, 9% – до півроку і більше.

Тож очевидною є кореляція між порожніми гаманцями та зростанням войовничих настроїв. Але чи виллються вони у щось більше, ніж фейсбучне невдоволення, – невідомо. Експерти кажуть, що загроза зараження утримає українців від "карантинних майданів". Але все ж таки прем’єру Шмигалю, та й всьому уряду також, краще цього не перевіряти.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>